Cigar Cult/Poll

η κάλπη του φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigar Cult/Poll

Δημοσίευση από Τάκης »

...και μετά το κατά Θωμά 5ο Ευαγγέλιο (*) που γκρεμίζει εκ θεμελίων ότι έχτισαν τα προηγούμενα τέσσερα
και μεταξύ άλλων περνάει κι ένα είδος κρυπτογραφημένων μηνυμάτων για απόμαχους καλτομάχους που ζουν ακόμα σε αντάρτικο
παρουσιάζω το δικό μου 3ο cult παιδί της μαμάς κου-κου-Κούβας, ιδού:

Εικόνα

R y J Linea Oro Hidalgos

δεν τον γνωρίζω ακόμα τον κύριο, αλλά είναι το πρώτο κουβανέζικο parejo με 57 δαχτυλίδι
μ’ άλλα λόγια το μεγαλύτερο που έχει εμφανιστεί ως τώρα στη regular σκηνή - κοιτάξτε το θα κρεπάρει
μέχρι να σκάσει 58άρι βεβαίως και σε λίγο καιρό και 60άρι βοήθεια μας, κάτι αναπόδραστο
μιας κι οι κουβανοί τελευταία το πάνε πολύ το Φρου-Φρου και το Xtra Large

δεν θα χρειαζόταν λοιπόν και κάτι περισσότερο για να βρει θέση στην cult πεντάδα μου αυτό το Romeo
έλα που όμως δεν είναι μόνο αυτό: ρε ΠΟΥ ακούστηκε κουβανέζικο με δαχτυλίδι στο πόδι..??
μόνο η Μιμή και τα πούρα του Πεπίνου ως τώρα φοράγανε band στο πόδι
μπα σε καλό τους, πάλι καλά που δεν του φορέσανε και καλτσοδέτα!

κι όσο για το βαφτιστικό του, κι εδώ υπάρχει έντονο pulp fiction cult
το «hidalgo» κουβαλάει μια ψευδεπίγραφη αίγλη που χάνεται στην ιστορική αχλή
η εντύπωση που έχει περάσει ότι ιδαλγός=ιδεολόγος είναι τελείως λάθος
στην ουσία το «hidalgo» ήταν ντεκαντάνς και αφορούσε τους ξεπεσμένους αριστοκράτες
που είχαν χάσει τον οικογενειακό τους πλούτο και δεν είχαν κληρονομικό τίτλο
τρανό παράδειγμα ο Don Quixote, ο ξεπεσμένος κοινωνικά & οικονομικά ήρωας του Miguel de Cervantes

το τελευταίο που μένει να δούμε, είναι αν το χοντρό φέρνει και γευστικά κάτι σε μαντάμ Σουσού…

(*)
Το Ευαγγέλιο του Θωμά αποτελεί συλλογή λόγων του Ιησού, οι οποίοι εμφανίζουν γνωστικιστικές επιρροές.
Θεωρείται απόκρυφο (aka cult), και το πληρέστερο αντίγραφο του ανακαλύφτηκε το 1945 στην άνω Αίγυπτο.
Η συγγραφή του χειρογράφου χρονολογείται περίπου στον 4ο αιώνα. Είναι γραμμένο σε πάπυρο στην κοπτική γλώσσα.
Αρχίζει με τη φράση: «O Ιησούς είπε· Οποιος βρει την ερμηνεία αυτών των λόγων δεν θα γευθεί το θάνατο.»
Κάτι που συνεπάγεται πως η "σωτηρία" είναι αποτέλεσμα γνώσης, και όχι τυφλής τήρησης των λόγων του Ιησού,
όπως στα κατά Μάρκο, Λουκά, Ματθαίο και Ιωάννη "επίσημα" Ευαγγέλια.
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
SvenskFairlight
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigar Cult/Poll

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Partagas Culebras

το τέταρτο της λίστας μου είναι ένα υπέρ-καλτ πούρο - φετίχ
που έρχεται κατευθείαν από το τελετουργικό κάποιου πανάρχαιου κουβανέζικου voodoo
πολύ πριν φανεί το χριστιανικό τριχωτό πόδι του πρώτου ισπανού χασάπη στο νησί
καλού-κακού πριν καπνιστεί, καλό είναι να διαβαστεί η ευχή του Μεγάλου Βασιλείου για τη βασκανία

το single μοιάζει με την ...αυτή του γουρουνιού, ένα τιρμπουσόν που ρουφάει σαν καλαμάκι του φραπέ
δεν είναι τυχαίο που δεν θα πέσεις ΠΟΤΕ σε στουμπόφιδο
αν ανάψεις ένα σε κοινή θέα δεν υπάρχει περίπτωση να μην τραβήξει πάνω του όλα τα βλέμματα και να σου χαρίσει διασημότητα
εκτός κι αν βρίσκεσαι Καρδίτσα, οπότε οι περισσότεροι θα το περάσουν για ordinary γομαροκούραδο

ο μύθος ότι καπνίζεται συγχρόνως από τρεις είναι ατελής, το μυημένο τελετουργικό λέει άλλα
κάτι για threesome σε 3x3 ή 3+3, ανάλογα με το είδος της (αριθμητικής) πράξης
κάλλιστα μπορεί να φουμαριστεί όμως κι από έναν ρέκτη, ρουφώντας από τις τρεις κάννες εναλλάξ
εκτός κι αν διαθέτει στοματική κοιλότητα με εκτόπισμα Τσούλιας, οπότε παίρνει ευκολάκι και τα τρία μαζί

η κουλέμπρα είναι ο τελευταίος Μοϊκανός της «αληθινής», νεαρής εφηβικής Κούβας που γεννήθηκε την Επανάσταση
ένα πούρο που αυτοσαρκάζεται, προκαλεί, εκπλήσσει, και τέρπει
θα ‘ναι μεγάλη σχιζοφρένεια και πολιτιστικό έγκλημα αν οι χασάπηδες το κόψουν μια μέρα...

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
FairlightSvensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigar Cult/Poll

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα
Montecristo A BLP ENE 08 φωτογραφημένο σε γυαλί βυθού πάνω από ναυάγιο πλοίου (Αύγουστος 2016)

Montecristo A

κλείνω την πεντάδα μου με ποιο άλλο, το μεγαθήριο της Κούβας φυσικά
ένα τέρας ποσοτικώς και ποιοτικώς που του χρόνου πενηνταρίζει
με καπνόφυλλα-τραπεζομάντηλα γεμάτα χρυσάφι, που δεν έχει κανένα άλλο πούρο στον κόσμο

όπως κατάλαβες μωρό μου όλα εδώ είναι θέμα μεγέθους, κι αυτό είν’ όλο
είσαι Μπιγκ Μακ, δλδ θεός, κι έχεις στο πορτ μπαγκάζ της Μερτσέ ό,τι χρειαζόταν ένας αληθινός άντρας στον αλήτη τον 20ό αιώνα:
μια 25άρα βερνικωμένη Μόντε Α (προφέρεται «α» παρεστιγμένο), κι ένα κασόνι Τσόνι Μπλου
κι είναι δική σου η νύχτα, κι οι πεταλούδες και τα κουνούπια της, κι οι λεωφόροι με τα πολλά τα φώτα, κι ο κόσμος ολάκερος
όλα τ’ άλλα είναι βου - μη σου πω και ιμιτασιό (θηλ. ιμιτασία), κι εσύ ντεμέκ αρχηγός
άντε μέχρι πρόεδρος του Χαραυγιακού και γιούργια στα παλιούρια

άσε που "καπνίζοντας ένα Α μπορείς να κάνεις flash-back σ’ όλη σου τη ζωή και να γράψεις τη διαθήκη σου
ή να δεις τον Μπεν Χουρ, να διαβάσεις το Πόλεμος & Ειρήνη, ν’ ακούσεις όλο το Λυκόφως των Θεών του Wagner"
._

Εικόνα
Montecristo A MUE JUL 09 φωτογραφημένο σε ρεμέντζο γαΐτας (Ιούλιος 2018)
These users thanked the author Τάκης for the post (total 4):
AssosSvenskJazzmanPetran
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigar Cult/Poll

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα
Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 6):
SvenskΣτάθηςJazzmansuleygiannisAssossigaras
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigar Cult/Poll

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 6):
JuniorFirecigarPetranΣτάθηςSvenskSpirosbusa71
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Cigar Cult/Poll

Δημοσίευση από suleygiannis »

Καλτ πούρα.. χμμμ δε νομίζω.
Και εξηγώ. Δεν είναι από μόνο του ένα πούρο καλτ. Αυτός που το καπνίζει είναι.
Το ίδιο πούρο μπορεί να το καπνίζει ο αναρχοφιλελές, ο μπαχαλοσατανιστής και τροτσκιστής αγροτοσυνδικαλιστής.

Αν και αν όταν πρωτοάκουσα το ερώτημα, ποιο κουβανέζικο πούρο είναι καλτ, μου ήρθαν στο μυαλό οι κουλέμπρες και αν έπρεπε οπωσδήποτε να πω κάποιο αυτό θα έλεγα.

Από εκεί και πέρα δεν μπορώ να εντάξω στην κατηγορία καλτ τα ποζεράδικα πούρα τύπου wide Churchill και τη νέα σειρά Μοντεκριστο με τα 3 δαχτυλίδια.

Ο καλτ τύπος δεν είναι ποζεράς. Είναι αυθεντικός και δεν μπαίνει σε καλούπια. Η αισθητική του είναι να καπνίζει κιντερο και Γκουανταναμέρα και να γουστάρει. Τα κιντέρο όχι τουμπάτα γιατί τα θεωρεί αδερφίστικα. Τα καπνίζει σε ύποπτες μπουζουκλερί που έχουν κονσομασιόν, διότι αν δεν έχουν δεν πατάει ο καλτ τύπος.
Συνήθως σκάει εκεί με τρακτέρ (χωρίς να είναι αγρότης) ή τρακαρισμένο μιτσουμπίσι, του οποίου κάποια από τις πόρτες δεν ανοίγει. Ή όλες. Συνοδεύει το πούρο του με μπόμπα βατ 69 και φιστίκια με 3 κιλά αλάτι πάνω το καθένα. Όταν πάει για κατούρημα δεν πλένει ποτέ τα χέρια.

Δεύτερο μέρος που καπνίζει ο καλτ τύπος είναι υπόγεια κουτούκια. Από αυτά που δεν έχουν εξαερισμό και που μετά από 3 τζούρες δε βλέπεις ούτε τον απέναντι. Συνήθως μυρίζουν τηγανίλα η οποία δε φεύγει από πάνω σου ούτε με 17 μπάνια. Τρώει ταραμοσαλάτα και τσίρο.

Τρίτο και τελευταίο μέρος που καπνίζει ο καλτ τύπος είναι ο καφενές. Εκεί καπνίζει πίνοντας ελληνικό με 3 φουσκάλες. Καπνίζει και αρχίζει πολιτικές αναλύσεις παίζοντας πρέφα και Θανάση. Από γύρω ακούγονται ατάκες τύπου ο κορονοϊός δεν υπάρχει, θέλουν να μας βάλουν μικροτσιπ, ο Σώρρας θα σώσει την Ελλάδα και που’ σαι ρε Ανδρέα.

Αυτά από εμένα. Αν θυμηθώ και κάτι άλλο θα γράψω
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 4):
JuniorΤάκηςFairlightPetran
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigar Cult/Poll

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Σταματης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Ιουν 10, 2020 10:24 am

Re: Cigar Cult/Poll

Δημοσίευση από Σταματης »

Τάκης έγραψε:
Σάβ Ιουν 13, 2020 9:31 am
Εικόνα

Εικόνα
Η καλυτερη φωτο που εχω δει ποτε...συγχαρητηρια για την ψαρουκλα :D :D :D
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Cigar Cult/Poll

Δημοσίευση από Svensk »

Θα διευρύνω την έννοια του καλτ πούρου προσθέτοντας σε αυτά, τα ‘’πούρα’’ που κάπνιζε ο πεθερός μου τη δεκαετία του εξήντα. Αναφέρομαι στα πούρα από γομαροκουραδα και πλατανόφυλλα.
Η διαδικασία: Επιλογή αφοδεύματος γομαριού. Οι ‘’Αφισιονάδος’’ επέλεγαν τα κουραδια από ένα σκιερό μέρος κοντά σε ένα ποτάμι. Ο λόγος: Το κουράδι δεν ήταν εντελώς ξερό και δεν πίκριζε τόσο. Το έτριβαν με το χέρι και άπλωναν μια χοντρή γραμμή σε ένα πλατανόφυλλο. Μερικές φορές το κάπνιζαν αμέσως, προσέχοντας να μην ξετυλιχτεί. Το καλύτερο –σύμφωνα με τον πεθερό- ήταν να κολανε το πλατανόφυλλο με φρέσκια ρετσίνι –αν έβρισκαν. Από τις περιγραφές καταλαβαίνω το αγαπημένο μέγεθος ήταν η double corona.

Κάπνιζαν παρέα τα… Curado de Gomaro για την πάρτη τους και την απόλαυση τους. Και, προσοχή, ο πεθερός μου τo παραδέχεται χωρις να ντρέπεται και με ένα ύφος Χριστόφορου Κολόμβου.
These users thanked the author Svensk for the post (total 4):
suleygiannisΤάκηςRigelianosPetran
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigar Cult/Poll

Δημοσίευση από Τάκης »

χμ... δεν θα μπορούσε ένα cult poll να μην εξελιχθεί ...cult
με sophisticated να καλτίζουν και καλτ-καρακάλτ να σοφιστικάρουν

ξέρετε, είναι κάτι σαν αυτό που είχε συμβεί όταν ο Σαββόπουλος έκανε το "Με αεροπλάνα και βαπόρια" με τη Σ. Μπέλλου
εκείνος πολύ ικανοποιημένος, είχε εκμυστηρευτεί στους δημοσιογράφους: "επιτέλους έκανα ένα λαϊκό τραγούδι!"
ενώ η συχωρεμένη η Σωτηρία την ίδια στιγμή δήλωνε με γνήσιο ενθουσιασμό: "επιτέλους! είπα κι εγώ ένα έντεχνο"

κατά τα άλλα, όπως περίτρανα καταδείχτηκε, το cult υπάρχει παντού στην περιρρέουσα του πούρου:
http://cigarsforum.gr/viewtopic.php?f=7 ... DDR#p21146

ελάτε μου, την Κυριακή η παράσταση τελειώνει...

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
Junior
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψηφοφορίες”