Bottom Ten Cubans

η κάλπη του φόρουμ
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Bottom Ten Cubans

Δημοσίευση από alexandros »

suleygiannis έγραψε:
Σάβ Μαρ 14, 2020 4:37 pm

μαλλιά πριν πεις την εξυπνάδα σου διάβασε τι έχει γράψει ο Τάκης :!: :!:
εχεις δικιο αρχιγκρινια . δεν το προσεξα καθολου :mrgreen:
These users thanked the author alexandros for the post:
suleygiannis
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Bottom Ten Cubans

Δημοσίευση από Tournesol »

Έχουμε και λέμε,

Por Larranaga Picadores
Δοκιμές και απο δική μου κούτα αλλα και απο διάφορα χύδην στην ελληνική αγορά κατέληξαν στην μόνιμη απογοήτευση. Μπορεί η PL να είναι απο τις συμπαθέστερες marcas αλλα το συγκεκριμένο blend, ΔΕΝ!

Vegueros Entretiempos
Λίγο μυστήριο τρένο η marca των Vegueros. Έχω κάνει απολαυστικότατα Mananitas και συμπαθητικά Tapados (και απο δωρεές μάλιστα), αλλα τα Entre παίζει να είναι τα χειρότερα πούρα της σειράς.

Montecristo No.4
Πρώτο πούρο σε πωλήσεις ή "άλλος ένας μονόκερος"; Μάλλον το δεύτερο... Τελευταίες προμήθειες από αποικία ESA JUN 17, το επιβεβαιώνουν :evil:
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Bottom Ten Cubans

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστώ το Θάνο για τη συμμετοχή του και τον Αλέξανδρο για τη συμπληρωματική ψήφο του
αν και είναι αρχή, φαίνεται πως ο καμβάς του πάτου είναι μεγάλος
ως τώρα έχουμε 20 διαφορετικά πούρα, με μόνο ένα να έχει ψηφιστεί δύο φορές
ελάτε :arrow:
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Bottom Ten Cubans

Δημοσίευση από Svensk »

1. Hoyo de Monterrey Le Hoyo de San Juan. -Έχω μερικά στικς ακόμη. Τα καπνίζω όταν δεν είμαι σίγουρος αν εχω όρεξη για πούρο.
2. Puch Puch. Αδιάφορο πούρο.
3. Partagas Maduro No.1 ένα έκανα και θυμαμαι που το κοίταζα και ήθελα να του ρίξω μπάτσα.
4. hoyo coronation
5. Montecristo Linea 1935 Dumas.
6. Cohiba siglo 1. (και να φανταστει κανεις ότι αυτό με έβαλε στον κοσμο των πούρων).
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Svensk την Τρί Μαρ 17, 2020 1:57 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Bottom Ten Cubans

Δημοσίευση από Τάκης »

@ Svensk στο poll μας δεν παίζουν discontinued, το Τρινρομπέξ είναι καταργημένο από το 2012
αν θες μπορείς να βάλεις ένα άλλο πούρο στη θέση του
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Bottom Ten Cubans

Δημοσίευση από suleygiannis »

Γνώμη μου ότι δε θα πρέπει να ψηφίσετε πούρα που εχετε δοκιμάσει μόνο μία φορά.... εγώ με αυτό το σκεπτικό θα ψηφίσω. Μετά από πολλά γράψε σβήσε και σκέψεις τα χειρότερα μου με βάση τις περισσότερες χυλόπιτες είναι:
1.Partagas Maduro 1: όλη η σειρά είναι για κλάματα αλλά αυτό έχω κάψει περισσότερο και αυτό ψηφίζω.
2.Montecristo Open Master: μακράν το χειρότερο robusto της Κούβας...γενικά η σειρά είναι χάλια με εξαίρεση τον αετό.
3. Montecristo Petit Tubos/ No.4 δεν τα έχω βρει με τις μαρέβες της μάρκας... ψηφίζω το πρώτο γιατί πληρώνεις και το τουμπο...
4. RyJ Churchil νιώθω άσχημα που βάζω αυτό το ιστορικό πούρο στη λίστα.. δυστυχώς ψηφίζω για τώρα όμως. Οι κουβανοί το έχουν ρίξει στη μετριότητα..
5. Vegueros Mananitas δεν τα πάω καλά με τα καινούρια βεγερο... ψηφίζω αυτό ως το χειρότερο. όχι ότι αποκλείεται να πέσεις σε καλό αλλά τα περισσότερα δεν...
6.Montecristo Edmundo επίσης κρίμα για αυτό το πούρο. τα περισσότερα είναι αδιάφορα...
Επειδή όμως αν δεν αναφέρω κι άλλα που δε μου αρέσουν θα νιώσω άσχημα απέναντι σε αυτούς που μας διαβάζουν θέλω να πω άσχημα λόγια και για:
Cohiba Secretos, Siglo 1, Romeo No.2 και No.3, Montecristo Petit Edmundo, Por Larranaga Montecarlos. Παιδιά έχω κάψει πολλές χορηγίες από το τελευταίο, καμιά δεκαριά, σας παρακαλώ μη μου δώσετε άλλα, δε μου αρέσουν τα συγκεκριμένα..
Trinidad Vigia, Coloniales..
HdM Epicicure 2, Coronations.

Σοκάρομαι που ψήφισε κι άλλος το Punch Punch...
These users thanked the author suleygiannis for the post:
Sifis
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Bottom Ten Cubans

Δημοσίευση από Junior »

Επειδή πάντοτε κρατάω σημειώσεις και εντυπώσεις από τα πούρα που καπνίζω, έχω έτοιμη λίστα με τα πούρα που με έχουν απογοητεύσει, στα οποία εχω δώσει δεύτερες, αλλά και τρίτες ευκαιρίες. θεωρώ ότι στα κουβανέζικα πουρα δεν υπάρχουν καλά και καλά, ίσως για τις δικές μου γευστικές προτιμήσεις να χαρακτηρίζονται "κακα". Εξαιρώ πάντοτε τις κακοτεχνίες, μίας και είναι χειροποίητα, εκεί είναι μια λεπτή γραμμή που μπορεί από top να γίνει bottom. Η τιμή για μένα στην παρόν ψηφοφορία δεν επηρεάζει. Με μεγάλη μου λύπη, παραθέτω:
1) Hoyo den Monterrey Epicure No. 2
πάντα με συναρπάζει το σκούρο ράπερ του αλλά και η εμφάνιση του με τα δυο δαχτυλίδια. Στριμμένο μερακλήδικο αλλά με το άναμμα απανωτά σκαμπίλια....
2) MonteCristo No. 5. Τα Monte είναι έρωτας. Τα λατρεύω, αλλά αυτό το άτιμο 5αρι ποτέ δεν μου έκατσε. Έχω κάνει κάμποσα στίκ αλλά...
3) Por Larranaga Picadores. Η βιτόλα του κάθεται καλά στο χέρι , αλλά μέχρι εκεί, στο γευστικό κομμάτι ήμαστε τσακωμένοι
4)Upmann Half corona, ιδανικό μέγεθος για φούμα στο πόδι αλλά ποτέ δεν μου έδωσε την αίγλη από τα μεγάλα αδέλφια του. Κρίμα...
5) Partagas Series D No.4, για πολλούς ίσως ένα κλασσικό Eldorado αλλά εμένα με απογοητεύει πάντοτε οικτρά.
6) Bolivar No. 2 tubos, Ο στρατηγικός εδώ ηττήθηκε στη μάχη να με κερδίσει. Από το tubo αναβλύζουν εξαίσια αρώματα και θες να το δαγκώσεις παρά να το καπνίσεις. Δυστυχώς το βαρύ χαρμάνι του, σκεπάζει όλες τις γεύσεις του και με απογοητεύει.
Καλή συνέχεια συμφορουμίτες μου. Προσοχή και υπευθυνότητα απέναντι στον ιό που μας ταλαιπωρεί και θα μας ταλαιπωρήσει.

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

These users thanked the author Junior for the post:
Sifis
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Bottom Ten Cubans

Δημοσίευση από Svensk »

Το άλλαξα Ντον

Με εκπλήξουν οι αρνητικές ψήφοι του αγαπημένου μου hbm epi 2
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Bottom Ten Cubans

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστώ και τους Γιάννη (και 20 να έβαζα δεν θα σου έφταναν 8-)) και Χρήστο, για τον Libro Nero κατάλογο τους
@ Svensk καταχωρήθηκε η αλλαγή

όσο για τα γούστα, άβυσσος η ψυχή του κάθε aficionado, όπως και η περί ορέξεως πουρο-κολοκυθόπιτα του
μέχρι τώρα έχουν ψηφιστεί 28 διαφορετικά πούρα από 12 brands
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Bottom Ten Cubans

Δημοσίευση από alexandros »

ο αρχι κρατηθηκε με νυχια και με δοντια για να μην γραψει και αλλα :lol:

εντυπωση μου εκανε η τελευταια ψηφος του junior σε ενα απο τα αγαπημενα μου πουρα της κουβας
αλλα ετσι ειναι τα γουστα . θα ειχε ενδιαφερον μια φορα σε συναντηση της μονης να ερθει και να του προσφερω ενα απο τα δικα μου
πιο πολυ για την περιεργεια :D
These users thanked the author alexandros for the post:
Junior
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψηφοφορίες”