Cigarsforum.gr Fitness Profile

διάλογοι αλλά και μονόλογοι, γνώμες, απόψεις, εξομολογήσεις
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8995
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Cigarsforum.gr Fitness Profile

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

έχετε κάποια ρουτίνα για να συντηρείτε τη φυσική σας κατάσταση, ή μένετε στις τύψεις?
είτε από καμουφλαρισμένη με συνήθεις δικαιολογίες “τεμπελιά”
είτε επειδή πραγματικά δεν σας φτάνουν οι ώρες λόγω υποχρεώσεων

ελάτε να επιχειρήσουμε μια χαρτογράφηση του fitness profile του φόρουμ απαντώντας σε απλές ερωτήσεις όπως:

• πόσο σημαντική είναι η σωματική άσκηση στη ζωή σας
• ασχολείστε συστηματικά με κάποιο άθλημα, κάνετε βάρη, jogging, ή άλλου είδους γυμναστική
• το lockdown εδώ κι ένα χρόνο τόνωσε ή επιβάρυνε την όποια φυσική σας άσκηση
• έχετε αυτή την περίοδο κάποιο στόχο, π.χ. απώλεια βάρους, καλυτέρευση φυσικής κατάστασης κλπ.
• ακολουθείτε συγκεκριμένη διατροφή - απλά αποφεύγετε κάποιες τροφές - ή τρώτε τα πάντα όλες τις ώρες
• θα θέλατε να αλλάξετε κάτι στην καθημερινή σας ρουτίνα σε σχέση με την άθληση/διατροφή
• στην κλίμακα 1-10 (χειρότερα/καλύτερα) πού κατατάσσετε τον εαυτό σας από άποψη φυσικής κατάστασης
These users thanked the author Τάκης for the post (total 3):
SvenskPetranχεντυ κοντου
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Petran
Δημοσιεύσεις: 1354
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 3:28 pm

Re: Cigarsforum.gr Fitness Profile

Δημοσίευση από Petran »

Εικόνα

και ένα και δύο και πάμε 8-)

ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή...
ζωή δίχως άσκηση δε νοείται για εμένα
είναι το καύσιμο για να λειτουργώ σωστά και απροβλημάτιστα σε όλα τα επίπεδα
σα Γιαπωνέζικο κινητήρα ένα πράμα :lol:

ξεκίνησα νιος στα γυμναστήρια (Γυμνάσιο) υπηρετώντας πιστά το ρόλο του σφίχτερμαν
βάρη, πρωτεϊνες-κρεατίνες κι όλα τα καλά ''φυσικά προιόντα''...αφού επιβίωσα πάλι καλά να λες :D
πέρασε σχεδόν μια 20ετία και συνέχισα γυρίζοντας το σε φάση τύπου αεροβικά προγράμματα, yoga και pilates
μαθήματα τα οποία βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέροντα, συνδυάζοντας φυσική κατάσταση και Ζεν
την τελευταία διετία έριξα άγκυρα στον στίβο κι εκεί φαίνεται να κλείνω την καριέρα μου...ή μήπως όχι??? :roll: :)

στο πρώτο lockdown αφέθηκα ηθελημένα και το ευχαριστήθηκα κιόλας
δεν έκανα απολύτως τίποτα κι έβαλα 4 κιλάκια ακολουθώντας το πετυχημένο τρίπτυχο φαί-ποτό-ύπνος
αφού επανήλθα σε φυσιολογικά επίπεδα, αντιμετώπισα την δεύτερη καραντίνα έχοντας καλύτερο self control

δεν έχω θέσει κάποιο στόχο αυτή την περίοδο καθώς έχω φτάσει εκεί που θέλω να είμαι
παίζω 1-2 κιλά πάνω κάτω αναλόγως πως φυσάει ο άνεμος

ακολούθησα εν μέρει αυστηρή διατροφή για ένα διάστημα κοντά ένα χρόνο
μέχρι να φτάσω στο στόχο μου, εκεί που ένιωθα καλά πρώτος εγώ...
από εκείνο το σημείο κι έπειτα μέχρι και σήμερα τρώω τα πάντα αλλά δεν τρώω και τίποτα :lol:
ακολουθώ το «Μέτρον Άριστον» κι είμαστε όλοι ευχαριστημένοι :D

συνέπεια όλων των παραπάνω είναι ότι δε θέλω να αλλάξω απολύτως τίποτα στην καθημερινότητα μου
στην ηλικία των 45 είμαι μια χαρά στα καλύτερα μου (από ποτέ) που λέει και το άσμα



έτσι λοιπόν θα μου δώσω σεμνά και ταπεινά ένα γενναίο και γεμάτο 9 (εννέα)
έχω κοπιάσει πολύ για να το αποκτήσω και με γεια μου και με χαρά μου :mrgreen:

Εικόνα
These users thanked the author Petran for the post (total 4):
ΤάκηςSvenskSpirosbusa71χεντυ κοντου
Tο "πούρο" είναι κάτι πολύ (και πολλά) περισσότερο από ένα πούρο
Τάκης, Έλληνας Aficionado
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8995
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Fitness Profile

Δημοσίευση από Τάκης »

τι, μόνο ένας..!! δεν υπάρχει κανείς άλλος να χωράει στην καθημερινότητα του λίγη άσκηση..??
για ελάτε μου κι έρχεται καλοκαίρι, πώς θα βγείτε στις πλαζ αν δεν πειράξετε λίγο τις κορμάρες σας...

αστειεύομαι, το ερωτηματολόγιο του thread είναι πολύ απλό σαν μπούσουλας
όποιος ιντριγκάρεται μπορεί να απαντήσει
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8995
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Fitness Profile

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

για να δούμε λοιπόν γέρο μου…

πόσο σημαντική είναι η σωματική άσκηση στη ζωή σας

πάντα ήταν, όσο δηλαδή θυμάμαι τον εαυτό μου
με διαλείμματα κατά καιρούς, αλλά επανερχόμουν ξανά
γιατί πραγματικά μου έλειπε όταν για διάφορους λόγους έβγαινε από τη ρουτίνα μου

ασχολείστε συστηματικά με κάποιο άθλημα, κάνετε βάρη, jogging, ή άλλου είδους γυμναστική

στα 20 έπαιξα (καλό) ποδόσφαιρο, στα 30 και για καμιά δεκαετία ασχολήθηκα με το τένις
έκτοτε έπιασα το τρέξιμο, κι από τότε δεν το παράτησα σχεδόν ποτέ
κάνω κάμποσα χιλιόμετρα καθημερινά, σε διάδρομο (στο σπίτι), ή παρα θιν’ πειραϊκής αλός πρωινές κυρίως ώρες

το lockdown εδώ κι ένα χρόνο τόνωσε ή επιβάρυνε την όποια φυσική σας άσκηση

θα έλεγα πως μάλλον την τόνωσε, περισσότερος χρόνος – περισσότερη ανάγκη/ευκαιρία για εξ-άσκηση
άσε που στην πρώτη φάση της πανδημίας ήταν χαράς-ευαγγέλιο η σχεδόν παντελής απουσία των αυτοκινήτων στους δρόμους
κάτι που έκανε την πόλη πολύ πιο ανθρώπινη και αναμφισβήτητα πιο φιλική σε τέτοιες ενασχολήσεις

έχετε αυτή την περίοδο κάποιο στόχο, π.χ. απώλεια βάρους, καλυτέρευση φυσικής κατάστασης κλπ.

έχοντας φτάσει σε ένα αρκετά ικανοποιητικό επίπεδο φυσικής κατάστασης – επιθυμητού βάρους, ο στόχος μου είναι να διατηρηθώ εκεί

ακολουθείτε συγκεκριμένη διατροφή - απλά αποφεύγετε κάποιες τροφές - ή τρώτε τα πάντα όλες τις ώρες

εδώ και αρκετό καιρό έχω κόψει τελείως το βραδινό, κατά τα άλλα τρώω-πίνω τα πάντα
πού και πού κάνω και μερικές μαγκιές στον εαυτό μου για να του σπάσω τον τσαμπουκά
λ.χ. απέχω από ξύδια, ψωμιά, γλυκά, λιπαρά, τηγανητά, και λοιπά φθοροποιά στοιχεία

θα θέλατε να αλλάξετε κάτι στην καθημερινή σας ρουτίνα σε σχέση με την άθληση/διατροφή

απολύτως όχι, ίσα-ίσα που θέλω να διατηρήσω το παρόν status το οποίο με ικανοποιεί σε μεγάλο βαθμό

στην κλίμακα 1-10 (χειρότερα/καλύτερα) πού κατατάσσετε τον εαυτό σας από άποψη φυσικής κατάστασης

σε βάση με τις παραμέτρους ζωής και ηλικίας, θα έλεγα πως είμαι σε πολύ καλό δρόμο αυτή την εποχή
βαθμολογώ τον εαυτό μου με 9 γιατί το αξίζει 8-)

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 4):
JuniorSpirosbusa71Petranχεντυ κοντου
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελεύθερα & Ωραία”