Άλλα ενδιαφέροντα ή χόμπι..??

διάλογοι αλλά και μονόλογοι, γνώμες, απόψεις, εξομολογήσεις
Άβαταρ μέλους
Petran
Δημοσιεύσεις: 1354
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 3:28 pm

Re: Άλλα ενδιαφέροντα ή χόμπι..??

Δημοσίευση από Petran »

ας ξεκινήσω με μια βαρυσήμαντη δήλωση 8-)
η λέξη ''βαριέμαι'' δεν υπάρχει στο λογισμικό μου...

Εικόνα

βιβλία...τεράστιο κεφάλαιο στη ζωή μου...άλλαξαν σαφέστατα τη ρότα του πλοίου
ψυχολογία-λογοτεχνία κυρίως, στο πλάι πολιτική και οικονομία
έχω καταευχαριστηθεί καραντινάτο διάβασμα!!!

Εικόνα

η μουσική είναι και θα είναι πάντα στη ζωή και την καθημερινότητα μου...
διασωληνομένος...απλά δεν ζω χωρίς αυτή

Εικόνα

ταινιοφάγος στο βαθμό που μπορώ και δύναμαι...
μου είναι απολαυστικό-χαλαρωτικό να παρακολουθώ ταινίες απ' όλα τα μήκη και πλάτη

Εικόνα

η άθληση όλων των ειδών είναι αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής μου εδώ και πολλά χρόνια...μικρό παιδί αμούστακο ήμουν όταν ξεκίνησα :D
το καλύτερο δώρο που έχω κάνει στον εαυτό μου τα τελευταία δύο χρόνια, είναι η συμμετοχή μου σε ομάδα στίβου
πραγματικά άλλο επίπεδο προπόνησης...ανοιχτό στάδιο, θέα βουνό, ενδορφίνες στο Θεό, ψυχολογία στα ύψη 24 ώρες το 24ωρο
είμαι ξεκάθαρα ερωτευμένος με το ''έξω'' και δύσκολα θα ξανακλειστώ σε γυμναστήρια-κλειστούς χώρους

πάμε και στο απέναντι στρατόπεδο...αλκοόλ
αφού κατεβάσαμε τι κατεβάσαμε τόσα χρόνια, είμαι πλέον οπαδός του ''λίγο και καλό''
η καραντίνα μου έβγαλε έναν άλλο εαυτό και με οδήγησε σε διαφορετικά μονοπάτια...cocktail-stirring

Εικόνα

ένα από τα τελευταία μου γούστα λοιπόν είναι τα homemade cocktails
εξοπλίστηκα καταλλήλως και η λίστα μου σταδιακά αυξάνεται και πληθύνεται
πάρτε μια γεύση...πολύ γουστάρω λέμε...the bar is open!!!

Εικόνα

και μια τελευταία σκέψη πριν φύγω...

Εικόνα

μιας και το τένις αναφέρθηκε αρκετά απ' τους προλαλήσαντες, τώρα τελευταία με φαγουρίζει και το νιώθω να 'ρχεται...
ούτως ή άλλως ανέκαθεν μου άρεσε και το γηπεδάκι μου κλείνει το μάτι στα τρία λεπτά απ' το σπίτι...
These users thanked the author Petran for the post (total 3):
ΤάκηςSvenskAssos
Tο "πούρο" είναι κάτι πολύ (και πολλά) περισσότερο από ένα πούρο
Τάκης, Έλληνας Aficionado
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Άλλα ενδιαφέροντα ή χόμπι..??

Δημοσίευση από Svensk »

Νομίζω ότι χόμπι δεν είχα ποτέ. Άφθονα όμως κολλήματα, σαν απύθμενα πηγάδια.
Από μικρός μέχρι την εφηβεία, με τη ζωγραφική. (Μίνιμαλ, μόνο με κάρβουνο). Ζωγράφιζα παντού. Οι δάσκαλοι με μάλωναν γιατί κατέστρεφα τα βιβλία μου και τα θρανία με αλλόκοτες ζωγραφιές, και με μοτίβα που τους ανησυχούσαν διότι ίσως πρόδιδαν ψυχικές ανισορροπίες (Οι Σουηδοί παντού βλέπουν ‘’ανισορροπίες’’, και θεωρούν ιερή υποχρέωσή τους να συμβάλουν στην ‘’εξισορρόπηση’’, είναι ένα είδους αυτοθεραπείας). Θυμάμαι όταν, 15 χρονών, έκανα δώρο στο σχολείο μου έναν πίνακα, μια σύνθεση από ανθρώπινα μάτια: η δασκάλα μου με συνεχάρη ενθουσιασμένη ενώ ο διευθυντής (ο κ Hegefors) μου έκλεισε ραντεβού με την κινούμενη πεοπρήχτρα, την ψυχολόγο του σχολείου: Από όπου περνούσε άδειαζαν τα μυαλά μας από αίμα.
Το Σχέδιο ήταν επίσης μια αγάπη μου, αλλά ,πλέον, έγινε το δεύτερό μου επάγγελμα, και έχασα τη χαρά του.
Στα 17 μου μού έκανε λοβοτομή η μουσική. Έμαθα μόνος μου πιάνο, έφτιαξα ένα στούντιο και παραλίγο να καταστρέψω τις σπουδές μου. Τώρα εχω μόνον ένα ακουστικό πιάνο στο σαλόνι, το οποιο λόγω έλλειψης χρόνου δυστυχώς τιμώ όλο και πιο αραιά.
Παίζω τένις από μικρός και κάποια στιγμή στα 24-25 μου είχα φτάσει σε αρκετά καλό επίπεδο. Τρέχω συχνά, και αρκετά μεγάλες αποστάσεις. Δεν κοιτάζω το ρολόι μου, συνήθως σταματάω λίγο πριν φτύσω τα νεφρά μου. Νομίζω πως όλες τις μεγάλες αποφάσεις στη ζωή μου τις έχω πάρει ενώ έτρεχα. Τα τελευταία δύο χρόνια –ειδικά- έχω παραμελήσει όμως το τρέξιμο καθώς πριν πέντε χρόνια έπεσα στο ποιο βαθύ πηγάδι από όλα έως τώρα: Τη συγγραφή ενός μυθιστορήματος, και μάλιστα στα Ελληνικά (!) που δεν ήταν η ‘’πρώτη’’ μου γλώσσα. (Εδώ ο Ντον Τάκης φέρει μεγάλη ευθύνη –και τον ευχαριστώ).
These users thanked the author Svensk for the post (total 7):
ΤάκηςAssosPetrannomadJuniorsigarasJimmyBoy
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Άλλα ενδιαφέροντα ή χόμπι..??

Δημοσίευση από Junior »

Τα παιδιά έχουν τα παιχνίδια τους και οι ενήλικοι τα χόμπυ. Δε νοείται ζωή χωρίς χόμπυ. Ανέκαθεν ήμουν ανήσυχο άτομο και αναζητούσα τρόπους διαφυγής από την δίνη της ρουτίνας και την καθημερινή ψυχική κόπωση. Δεν θα περιαυτολογίσω, λίγα πράγματα αναφορικά. Στο αθλητικό κομμάτι θα βάλω το "άψυχο" γυμναστήριο. Στο κομμάτι ενδιαφέρουσες δραστηριότητες θα βάλω τις κατασκευές. Δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου χωρίς την δημιουργία. Τεράστιος εθισμός. Ωσάν μικρό παιδί που αναμένει τα δώρα των Χριστουγέννων. Η αίσθηση και η χαρά της δημιουργίας είναι το ναρκωτικό μου. Μου δίνει ψυχικά αποθέματα. Κατασκευές με ξύλο, μέταλλο, δέρμα, υλικά που δουλεύω εξίσου καλά και μου απορροφούν τον ελεύθερο χρόνο. Μακάρι η ζωή να ήταν μόνο δραστηριότητες. Ένα ξεχασμένο χόμπι είναι η μουσική που πλέον μένω μόνο στα ακούσματα και όχι στην πράξη. Γνώστης μουσικής αρμονίας και των οργάνων κιθάρας-μπουζούκι. Μια στο τόσο όμως με πιάνει μια γλυκιά νοσταλγικά και πιάνοντας την κιθάρα, χάνω τον χρόνο και τον χώρο. Επίσης μου αρέσει ο κλασικός σινεμά. Ταινίες των δεκαετιών 70-80-90. Δράσης, περιπέτειας και βιογραφίες. Το μακροβιότερο ενδιαφέρον μου στη ζωή ως σήμερα είναι το βιβλίο. Ένας κόσμος μαγικός, ναι μεν μια εικόνα χίλιες λέξεις, αλλά υπάρχουν και λέξεις με χίλιες εικόνες που αποτυπώνονται τόσο βαθιά, σαν ψυχικά βιώματα. Μεγάλωσα με κλασσικά λογοτεχνικά αριστουργήματα, τα καλοκαίρια στην κατασκήνωση και τις σχολικές διακοπές. Με ιδιαίτερη αγάπη στα ιπποτικά μυθιστορήματα. Πλέον, έχοντας "μεγαλώσει" προτιμώ ιστορικά βιβλία και βιογραφίες. Ναι τα πούρα αποτελούν από τα φρέσκα χόμπυ έχοντας μόνο μια 5 ετία στο "βιογραφικό" μου ωστόσο προσπαθώ όσο μπορώ να τα ισορροπήσω και να τιμώ ένα πούρο τ βδομάδα στην πιο ξένοιαστη μέρα. (Κυριακές, αργίες κτλ). Τέλος εδώ και λίγα χρόνια έχω κολλήσει με το μικρόβιο της ωρολογοποιίας. Ο παππούς μου είχε κατάστημα πώλησης και σέρβις ρολογιών. Πάντα που έκανε εντύπωση το πώς τρέχει η βελόνα των δευτερολέπτων, ιδίως στα μηχανικά ρολόγια. Μη έχοντας αρκεστεί στην απόκτηση ορισμένων ρολογιών, που ποτέ δεν θα κορεστεί, πλέον πειραματίζομαι και με τις καρδιές τους, με προτίμηση τα αυτόματα-μηχανικά. Για το λόγο αυτό είχα βάλει και αντίστοιχο poll στο περσινό mass μου με Ελβετικούς Οίκους Ωρολογοποιίας. Μου αρέσουν πολύ τα παρεξηγημένα Tag heuer, τα Seiko και τα Breitling. Αυτά τα ολίγα ...

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

These users thanked the author Junior for the post (total 5):
SvenskΤάκηςPetranJimmyBoyNikolaros
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Άλλα ενδιαφέροντα ή χόμπι..??

Δημοσίευση από Τάκης »

nikos doc, χέντυ, stratos, nomad, assos, giorgos1985, petran, svensk, junior και τάκης
μας μίλησαν για τις - εκτός πούρου - αγαπημένες τους συνήθειες, τα ενδιαφέροντα, και τα χόμπι τους
εκείνες τις μικρές και μεγάλες αγάπες που δίνουν νοστιμιά στο ψωμί και τ’ αλάτι της ζωής και ομορφαίνουν την καθημερινότητα

εσείς..??

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
Junior
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Άλλα ενδιαφέροντα ή χόμπι..??

Δημοσίευση από alexandros »

καταρχας να πω οτι ευχαριστω τον κ κοβιντ που χαρη σε αυτον πλεον εχω ελευθερο χρονο...
οσοι με γνωριζουν απο παλια ξερουν το προγραμμα που ειχα... ελευθερη ηταν η κυριακη και ελαχιστες ωρες μεσα στην εβδομαδα

χομπι αγαπημενο να πηγαινω για τσιπουρα και μασες με φιλους ( και μονος μερικες φορες)

πιο παλια που και που εμπαινα και σε πιστες. χωματινες και ασφαλτο οχι μπουζουκοπιστες
ετρεξα και σε μερικους αγωνες εντουρο και ραλι με πολυ καλους τερματισμους .
αγωνες μοτογπ ομως εξακολουθω και βλεπω σαν τρελος ( τι ωραιος αγωνας την κυριακη ε ψηλε?)

ενα πραγμα που ασχολουμαι αρκετα χρονια και πραγματικα με ηρεμει και ευχαριστει ειναι το ψαρεμα. παρακτιο ή με βαρκα.
πολλες διαφορετικες τεχνικες αναλογα την περιοχη, την ωρα, την εποχη και την ορεξη ...
ορισμενοι που το εχουμε ζησει παρεα μπορουν να καταλαβουν ...

παλια πριν χρονια πιο μικρος ασχοληθηκα παρα πολυ με τον αθλητισμο. τρεξιμο, ποδηλατο, καρατε, σκι-σνοουμπορντ, τενις. στα 3 πρωτα εκανα και αγωνες με αρκετες επιτυχιες.
These users thanked the author alexandros for the post:
Junior
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Άλλα ενδιαφέροντα ή χόμπι..??

Δημοσίευση από sigaras »

Από μικρό παιδί μέχρι και σήμερα έχω ένα μόνο χόμπι: τα μυστήρια.
Τα μυστήρια τα ανακαλύπτω στη λογοτεχνία, στη μουσική, στις άσκοπες βόλτες στην πόλη, στα κορίτσια που δεν θα γίνουν ποτέ δικά μου και στο πινγκ-πονγκ.

Εικόνα
These users thanked the author sigaras for the post (total 5):
ΤάκηςPetranJuniorSvenskJimmyBoy
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Άλλα ενδιαφέροντα ή χόμπι..??

Δημοσίευση από Τάκης »

τα αγόρια nikos doc, stratos, nomad, assos, giorgos1985, petran, svensk, junior, alexandros, sigaras, τάκης, και το κορίτσι χέντυ
μας μίλησαν για τις εξωσχολικές δραστηριότητες και τα χόμπι που γεμίζουν τη ζωή τους

τα υπόλοιπα αγόρια..??

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Nikolaros
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Παρ Σεπ 03, 2021 4:08 pm

Re: Άλλα ενδιαφέροντα ή χόμπι..??

Δημοσίευση από Nikolaros »

Kαλησπέρα σε όλους!
Το κυριότερο μου χόμπι είναι ο φιλοτελισμός, από πολύ μικρή ηλικία. Τι είναι αυτό; :) Συλλέγω ελληνικά γραμματόσημα και αντικείμενα ταχυδρομικής ιστορίας, δλδ φάκελα, καρτ-ποσταλ κλπ, τα οποία μέσω των ταχυδρομικών σφραγίδων δίνουν στοιχεία για τη λειτουργία των ταχυδρομείων ανά τις εποχές και τις διάφορες περιοχές, κυριότερα της Κρήτης, από την οποία κατάγομαι και στην οποία ζω. Αρθρογραφώ τακτικά σε τοπικές εφημερίδες, sites και περιοδικά του χώρου ενώ έχω γράψει δυο σχετικά βιβλία, το πρώτο αφορά οδηγίες προς την αναγνώριση και κατάταξη των πρώτων ελληνικών γραμματοσήμων (1861-1886), μιας μεγάλης σειράς "μπέρδεμα" με μεγάλες ιδιαιτερότητες, το δεύτερο παρουσιάζει και αναλύει τις σφραγίδες-μηνύματα με τις οποίες το καθεστώς της 4ης Αυγούστου 1936 (Ι. Μεταξάς) προπαγάνδισε μέσω των ταχυδρομικών επιστολών την ιδεολογία του στο ευρύ κοινό. Παράλληλα, συλλέγω και μελετάω τα ελληνικά χαρτονομίσματα, από το 1900 εως και πριν το Ευρώ. Συλλέγω, μελετάω, ερευνώ, γράφω, εκθέτω, είναι κάτι που δεν τελειώνει ποτέ!Μου αρέσει το γρήγορο περπάτημα, η πεζοπορία και η ελαφριά ορειβασία, αφιερώνω ώρες και σε αυτά. Παίζω από παιδί λιγάκι κιθάρα, ακούω μουσική, διαβάζω κυρίως ιστορικά και φιλοτελικά, βλέπω κινηματογράφο, ελληνικό και ξένο.
These users thanked the author Nikolaros for the post:
Τάκης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελεύθερα & Ωραία”