Άλλα ενδιαφέροντα ή χόμπι..??

διάλογοι αλλά και μονόλογοι, γνώμες, απόψεις, εξομολογήσεις
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8970
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Άλλα ενδιαφέροντα ή χόμπι..??

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

αγαπητοί φίλοι

πλην πούρου, με τι άλλο σας αρέσει να ασχολείστε τον ελεύθερο χρόνο σας..??
μιλήστε μας λίγο για τα χόμπι, τα ενδιαφέροντα, τις συνήθειες, τις μικρές ή μεγάλες σας αγάπες
που ομορφαίνουν και νοστιμίζουν το «ψωμί και τ’ αλάτι» της ζωής
These users thanked the author Τάκης for the post (total 6):
χεντυ κοντουSvenskPetranJuniorVr AndreasRigelianos
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8970
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Άλλα ενδιαφέροντα ή χόμπι..??

Δημοσίευση από Τάκης »

για πείτε λοιπόν... με τι σας αρέσει να ασχολείστε στον ελεύθερο χρόνο σας?
ποια είναι τα "άλλα ενδιαφέροντα ή χόμπι" (πλην πούρου φυσικά) που κάνουν πιο όμορφη τη ζωή σας..??

προσωπικά βρίσκω το θέμα άκρως ενδιαφέρον για πολλούς λόγους
και θα ξεκινήσω με τις δικές μου αγάπες που είναι:

η μουσική (να γράφω, να παίζω, και φυσικά να ακούω)
τα βιβλία (κυρίως λογοτεχνία και ιστορία)
ο κινηματογράφος (και τελευταία λόγω συνθηκών οι σειρές)
το ψάρεμα (με βάρκα)
η μαγειρική

στα παραπάνω να προσθέσω πως μου αρέσει όταν έχω χρόνο να παρακολουθώ τα αθλητικά δρώμενα
στίβο, ποδόσφαιρο, μπάσκετ, αλλά και άλλα αθλήματα
παλαιότερα και δια ζώσης, τώρα πια σχεδόν αποκλειστικά από την tv

στις τακτικές μου συνήθειες να προσθέσω και την καθημερινή άθληση (τρέξιμο)

αυτές είναι οι βασικές και διαχρονικά σταθερές μου "αξίες"
υπάρχουν κατά καιρούς κι άλλες, που εναλλάσσονται, έρχονται και παρέρχονται

(το αλκοόλ κυλούσε πάντα στο αίμα μου, ή μάλλον το αίμα μου μέσα στο αλκοόλ) 8-)

για πείτε κι εσείς...
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Άλλα ενδιαφέροντα ή χόμπι..??

Δημοσίευση από nikos doc »

Τα βίτσια μου είναι γνωστά σε όσους με έχουν γνωρίσει από κοντά....

Αθλητικός, γκουχ γκουχ, τύπος γαρ, έχω τρέλα με την καλαθόσφαιρα και την αντισφαίριση.
Με την πρώτη, την σπυριάρα, έχουμε σχέση πάθους, εξάρτησης. Χρόνια την υπηρέτησα επαγγελματικά, τώρα περιστασιακά, λόγω γόνατος, κάνουμε καμία πλάκα σε τίποτα πιτσιρικάδες. Με την δεύτερη, την κίτρινη, έχω πάθει ζημιά τα τελευταία χρόνια, τρία αισίως, και είναι μεγάλο κόλλημα.
Άλλο κόλλημα, τα μηχανάκια, Ιταλικής προέλευσης , από την Bologna, άντε από το Noale. Κοινώς δικύλινδρο και ιταλικό να είναι....

Για τα ουίσκι να μιλήσουμε? Καλύτερα όχι γιατί θα καταστραφούμε τελείως, αλλά το αγαπάμε και αυτό, πολύ!

Από χοντράδες , δεν μου έρχεται κάτι άλλο.... 8-) 8-)

Υ.Γ. Το ουίσκι το είπαμε... :lol: :lol:
These users thanked the author nikos doc for the post (total 3):
χεντυ κοντουAssosStratos
This is our House!
Άβαταρ μέλους
χεντυ κοντου
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Δευ Μαρ 04, 2019 12:46 pm

Re: Άλλα ενδιαφέροντα ή χόμπι..??

Δημοσίευση από χεντυ κοντου »

Αγαπητοί φίλοι μου.
Ευτυχώς που υπάρχουν τα χόμπι μου και συνεχίζω να χαμογελάω με όσα γίνονται.
Ο αθλητισμός πάντα υπήρχε στην ζωή μου ..Το Καράτε είναι πλέον τρόπος ζωής αφού μεγάλωσα με αυτό...και για τον λόγο αυτό στα χόμπι θα βάλω το τέννις και τα ελεύθερα βάρη που κάνω σχεδόν καθημερινά.
Η μουσική μα ιδιαίτερα η Τζαζ με μάγεψε με το που άκουσα τις πρώτες νότες..αυτός είναι ένας λόγος που παίζω σαξόφωνο και λίγο τρομπέτα...
Ο Καζατζάκης και ο Ντοστογιέφσκι υπήρξαν η αφορμή να διαβάζω λογοτεχνία ασταμάτητα.

Ναι αγάπώ τα cigars αλλά και το κάπνισμα πίπας ..και αυτό που θεωρώ απαραίτητο σύντροφο για την απόλαυση τους είναι ενά whiske''y'' άλλο ένα λατρεμένο χόμπι μου
Την αγάπη μου σας δίνω και περιμένω να δω και τα δικά σας χόμπι . :D
Άβαταρ μέλους
Stratos
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 19, 2020 12:49 pm

Re: Άλλα ενδιαφέροντα ή χόμπι..??

Δημοσίευση από Stratos »

το πούρο ακόμη δεν έχει μπει για τα καλά στη ζωή μου.
είμαστε όμως σε καλό δρόμο. μια πολύ ευχάριστη απασχόληση που ξεκινά από την αναζήτηση και καταλήγει στην απόλαυση μιας φούμας.

Τα χόμπι που έχω σταθερά στη ζωή μου είναι δύο.
Το τέννις και τα ρολόγια.

Το τέννις είναι κάτι με το οποίο ασχολούμαι πολύ τα τελευταία 4 χρόνια.
Ιδιαίτερα εγκεφαλικό άθλημα. Επίπονο όμως και έχει προκαλέσει αρκετούς τραυματισμούς στο ήδη σακατεμένο μου σώμα.

Τα ρολόγια αποτελούν χόμπι σχεδόν σε όλη την ενήλική μου ζωή.
Έχουν περάσει δεκάδες από τα χέρια μου, ίσως και να είναι τριψήφιος ο αριθμός.
Πλέον είμαι πιο πολύ επικεντρωμένος σε μια μάρκα.


Η μεγάλη μου αγάπη ήταν το μπάσκετ.
Δούλευα πολύ, αλλά μου έλειπε το ταλέντο και το ύψος.
Έπαιξα μέχρι τα 21 και λόγω μιας κακής συγκυρίας τότε, ενός καυγά στην ομάδα που ήμουν, το άφησα.
Το παράτησα ουσιαστικά για 10 χρόνια. Όταν έπιασα ξανά μπάλα στα χέρια, είδα πως κι αυτό με είχε παρατήσει.. ;)
These users thanked the author Stratos for the post:
χεντυ κοντου
"You're only given a little spark of madness. You mustn't lose it."
-Robin Williams
Άβαταρ μέλους
nomad
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 13, 2020 1:38 pm

Re: Άλλα ενδιαφέροντα ή χόμπι..??

Δημοσίευση από nomad »

Το πούρο και εμένα μπήκε τελευταία στη ζωή μου και καταλαμβάνει σταθερά μέρος ως χόμπι.

Άλλα χόμπι μου είναι η μουσική να ακούω κυρίως αν και γρατζουνάω και λίγο κιθάρα,
οι μοτοσυκλέτες με τις οποίες έχουμε μια σχέση αγάπης αρκετά χρόνια και στους δρόμους και σε πίστες (ερασιτεχνικά πάντα) αν και αυτή την περίοδο καβαλάω τον ορισμό του American dream σαν μάρκα... ποτέ δεν θα πώ οχι στο τρίπτυχο "στολή, κράνος, πίστα)...

Το χόμπι όμως που αγαπώ και θεωρώ πως οχι μόνο είναι ωραίο αλλα σου μαθαίνει, σε ανταμείβει, σε φέρνει πιο κοντά σε φίλους και εχθρούς, δε σταματά να σε εκπλήσει εχει να κανει (γνωρίζω άλλο ένα άτομο που ασχολείται εδω μέσα αν υπάρχουν και άλλοι αποκαλυφθείτε ) ......... με το πιο κοινωνικό ποτό στον κόσμο ναι ναι την μπύρα (αυτη με το "υ" οχι με το "ι" χαχαχαχ αλλη διαμάχη και αυτή) ειναι λοιπον η οικιακη ζυθοποιήση.

Για αθλήματα δεν ανέφερα κάτι δε θυμάμαι απο πότε έχω να γυμναστώ... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
These users thanked the author nomad for the post:
χεντυ κοντου
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Άλλα ενδιαφέροντα ή χόμπι..??

Δημοσίευση από Assos »

Δυσκολεύτηκα λίγο να απαντήσω γτ κατά καιρούς έχω ασχοληθεί με πααααρα πολλά πράγματα.
Στα 41 μου χρόνια, κλεισμένα πριν πέντε μέρες, αυτό φυσικά που έχει κυριαρχήσει και ακόμα το υπηρετώ είναι το μπασκετ! Έχουμε μια σχέση το λιγότερο αγάπης! Επαγγελματικά παλαιότερα, αλλά και ερασιτεχνικά πλέον, του δίνω το πιο πολύτιμη κομμάτι της ζωής μου, που είναι ο χρόνος μου! Μπορώ να πω ότι θα ασχολούμαι με το άθλημα μέχρι να με δω να μη μπορώ περπατήσω δλδ... οι τραυματισμοί με άφησαν πίσω αγωνιστικά αλλά όχι εκτός... πλέον τα τελευταία χρόνια ασχολούμαι και με την προπονητική με μια ομάδα ερασιτεχνική.
Παίζω ακουστική με ένα υπόβαθρο 2 χρόνων σε ωδείο και αγαπώ την κιθάρα μου!! Δυστυχώς εδώ και στα υπόλοιπα χόμπι μου, ο χρόνος που τους αφιερώνω είναι αναλογικά πολύ λιγότερος από αυτόν που θα ήθελα, αλλά δεν παύει να είναι οι ασχολίες/χόμπι μου. Μη ρωτήσει κάμεις που βρίσκω χρόνο γτ πραγματικά, ούτε και εγώ ξέρω...
Μου αρέσει το διάβασμα (μυθιστορήματα κατά κυρία βάση)
Ασχολούμαι επίσης με το video editing και διαφορά concept κατά καιρούς.
Movies for sure! Παλαιότερα πολύ περισσότερο πλέον πιο επιλεκτικά λόγο χρόνου... μέσα στο χρόνο της θέασης θα βάλω φυσικά και το μπασκετ όπου και παρακολουθώ αρκετά! Euro league φυσικά! και NBA κοντά στα πλέι οφ.
Επίσης κάνω ποδήλατο με το fixaki μου, το οποίο και έφτιαξα μόνος μου, και ασχολούμαι με τη γυμναστική συνδυαστικά...
Κάπου εδώ σταματάω να γράψει και κάποιος άλλος κάτι 🤪🤪🤪
Τα πούρα δεν τα βάζω ως χόμπι... νομίζω δλδ... δεν συλλέγω είναι η αλήθεια, φουμαρω!και φουμαρω συνδυαστικά και όποτε μπορώ με όλα τα παραπάνω.
Ίσως να έβαζα ως χόμπι το ουίσκι αλλά είμαι πολύ μικρός στο χώρο και δεν έχω απλωθεί ακομα... προσπαθώ όμως γτ είναι κάτι που τα τελευταία τρία, σχεδόν, χρόνια κάνω βήματα και μένω έκπληκτος σε κάθε ένα από αυτά...
Φίλε μου και συν ταξιδευτή Νίκο μας κόψανε σε αυτό το κομμάτι αλλά είσαι πάντα εκεί όταν σε χρειάζομαι να δώσεις τα φώτα σου!
Το μπασκετ είναι αυτό που μας έφερε κοντά και το πούρο ακόμα περισσότερο. Θα τριτώσει με το ουίσκι;;; Για να δούμε...;;;
Αυτά από εμένα και τα δημιουργικά χόμπι μου... την καλημέρα μου
These users thanked the author Assos for the post (total 4):
χεντυ κοντουStratosnikos docJimmyBoy
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
Stratos
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 19, 2020 12:49 pm

Re: Άλλα ενδιαφέροντα ή χόμπι..??

Δημοσίευση από Stratos »

Assos έγραψε:
Πέμ Μαρ 18, 2021 4:35 am

Επίσης κάνω ποδήλατο με το fixaki μου, το οποίο και έφτιαξα μόνος μου, και ασχολούμαι με τη γυμναστική συνδυαστικά...
Κοιτάζω για να αγοράσω και ομολογώ ότι είναι ένα σχετικά μπερδεμένο κεφάλαιο τα fixed gear ποδήλατα...
These users thanked the author Stratos for the post:
Assos
"You're only given a little spark of madness. You mustn't lose it."
-Robin Williams
Άβαταρ μέλους
Stratos
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 19, 2020 12:49 pm

Re: Άλλα ενδιαφέροντα ή χόμπι..??

Δημοσίευση από Stratos »

Οι δύο μπασκετικοί του φόρουμ, σε ποιες ομάδες έχετε αγωνιστεί?

Το μπάσκετ είναι κάτι που προσεγγίζω με πολύ ενδιαφέρον ίσως γιατί ήταν και το δικό μου όνειρο..
"You're only given a little spark of madness. You mustn't lose it."
-Robin Williams
Giorgos1985
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Τετ Ιαν 02, 2019 7:28 pm

Re: Άλλα ενδιαφέροντα ή χόμπι..??

Δημοσίευση από Giorgos1985 »

Ωραίο και αυτό το θέμα όπως είναι ωραίο να έχει κανείς χόμπι.Τα δικά μου είναι η γυμναστική την οποία τώρα δε της δίνω χρόνο όσο παλαιότερα και επίσης το cubing το οποίο το κόλλησα πριν 9 χρόνια περίπου όταν έπεσε ένας κύβος του ρούμπικ στα χέρια μου και έκτοτε ασχολούμαι και με τη συλλογή διαφόρων κύβων εκτός από την επίλυση. :D
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελεύθερα & Ωραία”