DIY Humidor

μικρά & μεγάλα μυστικά που κάνουν ένα πούρο να λάμψει
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2629
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από alexandros »

ναι σωστα
These users thanked the author alexandros for the post:
Cosmash
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Cosmash
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Μάιος 29, 2019 10:31 am

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από Cosmash »

alexandros έγραψε:
Τρί Νοέμ 10, 2020 4:27 pm
ναι σωστα
Ωραία, χαίρομαι ιδιαίτερα θα προχωρήσω στις υπόλοιπες δοκιμές μου λοιπόν και θα επανέλθω.
Άβαταρ μέλους
Stratos
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 19, 2020 12:49 pm

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από Stratos »

Εφόσον το ζήτημα της υγρασίας το έχουμε λύσει με την boveda και φακελάκια της, ήθελα να ρωτήσω κάτι που αφορά τη θερμοκρασία.

Καταλαβαίνω πως είναι ένας παράγοντας εξίσου σημαντικός για τη συντήρηση, διατήρηση αλλά και παλαίωση των πούρων.


Η ερώτηση είναι η εξής:
Τα wine coolers που υπάρχουν στο εμπόριο , με κάποια σε πολύ προσιτές τιμές, είναι κατάλληλα σε συνδυασμό με boveda για τη συντήρηση μεμονωμένων πούρων αλλά και κουτιών?
"You're only given a little spark of madness. You mustn't lose it."
-Robin Williams
Άβαταρ μέλους
Spirosbusa71
Δημοσιεύσεις: 1248
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2018 5:53 pm

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από Spirosbusa71 »

Στο νέο ξεκίνημα που βρίσκεσαι αυτή τη στιγμή και που δεν έχεις ανάγκη για μεγάλο χώρο φύλαξης (έτσι πιστεύω) έχεις υπολογίσει πόσα πούρα θα αγόραζες με τα ίδια χρήματα ;;
Φιλικά ρωτάω γιατί κατά τη γνώμη μου ένα 350 ευρώ το χρειάζεσαι για πλάκα
These users thanked the author Spirosbusa71 for the post:
Stratos
Άβαταρ μέλους
Stratos
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 19, 2020 12:49 pm

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από Stratos »

Σπύρο αυτή τη στιγμή έχω περίπου 35 πούρα σε δύο βάζα.
Μια χαρά καλυμμένος είμαι.

Όμως μένω σε διαμέρισμα, ψηλού ορόφου, όπου το καλοκαίρι έχει πολλή ζέστη. Δεν έχω κάποια αποθήκη σε ισόγειο/υπόγειο.
Από το σπίτι λείπουμε πολλές ώρες της μέρας, πράγμα που σημαίνει πως και τα κλιματιστικά δεν δουλεύουν συνέχεια.

Το σκέφτηκα φυσικά κι αυτό που λες.
Το να πάρω 30-40-50 πούρα παραπάνω όμως και να διακινδυνεύσω να τα χαλάσω το καλοκαίρι δεν θα με ωφελήσει σε κάτι.
Αντίθετα το να "επενδύσω" στην συντήρηση των πούρων μου και να έχω αρκετό χώρο ώστε εκτός των μεμονωμένων στικ, να προσθέτω και κάποια κουτιά όχι για άμεση κατανάλωση απαραίτητα αλλά για στοκάρισμα το θεωρώ πιο σωστό...

Λάθος το σκέφτομαι?
"You're only given a little spark of madness. You mustn't lose it."
-Robin Williams
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Στρατό συμφωνώ μαζί σου...Δεν σκέφτεσαι λάθος, κάθε άλλο...

Απο τη στιγμή που λες ότι είναι αδύνατον με κάποιον τρόπο να ελέγξεις τη θερμοκρασία στο σπίτι, που τους καλοκαιρινούς μήνες παίζει να ξεπερνάει τους 26 βαθμούς, τότε ίσως να το έψαχνες να επενδύσεις όπως λες σε μια λύση ώστε να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο από ψηλές θερμοκρασίες, ειδικά αν δεις στην πορεία ότι θες να επενδύσεις σε πούρα.

Κάποιοι αποθηκεύουν σε ψυγείο, δεν ξέρω τι θερμοκρασίες παίζουν αν είναι εκτός ρεύματος το ψυγείο ή αν λειτουργούν με ρεύμα και αν έχουν ρυθμιζόμενη θερμοκρασία...

Ας δώσουν τα φώτα τους οι ψυγειακηδες :)
Άβαταρ μέλους
nomad
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 13, 2020 1:38 pm

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από nomad »

Αν ας πούμε πως εχεις την δυνατότητα να τα βαλεις σε ψυγείο παντως μια λυση θα μπορουσε να ειναι και ενας stc 1000 controller shorturl.at/clBCE που μπορεις να ελεγχεις την θερμοκρασια και να να ανοιγοκλεινει το μοτερ τους ψυγειου...... απλο φτηνο και αξιοπιστο.... μπορω να σε παω και σε αλλες gadgetιες να τα ελεγχεις και απομακρισμενα αλλα ανεβαζεις κοστος ... και θελει και diy.... αρκετο.
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από Fairlight »

Στράτο ναι, βασικά το σκέφτεσαι λίγο λάθος.

Πρώτον τα πούρα δεν θα πάθουν τίποτα το καλοκαίρι, μην ανυσηχείς.

Δεύτερον απ όλους εδώ μέσα ελεγχόμενη θερμοκρασία έχουν μόνο 2 άτομα απ οσο γνωρίζω. Οι υπόλοιποι δεν έχουν και μιλάμε για παλιους καπνιστές με μεγάλο στοκ.

Τρίτον τα μεγαλύτερη οφέλη του ελέγχου θερμοκρασίας αφορουν την μακροχρόνια αποθήκευση/παλαίωση και μιλάμε για αρκετά χρόνια.

Τέταρτον υπάρχουν αρκετές δυσκολίες. Εχω περιγράψει μερικές απο αυτές στο θέμα για το ψυγείο μου, μπορείς να το δεις εδώ:

viewtopic.php?f=43&t=821
These users thanked the author Fairlight for the post (total 3):
nomadalexandrosDls
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Stratos
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 19, 2020 12:49 pm

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από Stratos »

Θωμά η άποψη σου είναι ότι καλύτερα να έχω τα πούρα σε jars,ταπερ, πλαστικο ψυγειο σφραγισμένα σε δωμάτιο σκιερό μεν αλλά με θερμοκρασία για το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας 26-28βαθμούς το καλοκαίρι?

Ένα ψυγείο με σταθερή θερμοκρασία και boveda είναι χειρότερο για τη συντήρηση τους?
"You're only given a little spark of madness. You mustn't lose it."
-Robin Williams
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2394
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: DIY Humidor

Δημοσίευση από suleygiannis »

Προφανώς όχι. Αλλά αν δεν έχεις σκοπο να παλαιώσεις για πέντε δέκα χρόνια κούτες δεν έχει νόημα. Αυτό σου λέει ο Brolight
Επίσης, τα πούρα δεν θα πάθουν τίποτα και χωρίς ερκοντισιο.
Σου έχει ήδη απαντήσει εδώ ο Brolight σε όλα
Fairlight έγραψε:
Δευ Φεβ 08, 2021 1:59 pm
Πρώτον τα πούρα δεν θα πάθουν τίποτα το καλοκαίρι, μην ανυσηχείς.
Δεύτερον απ όλους εδώ μέσα ελεγχόμενη θερμοκρασία έχουν μόνο 2 άτομα απ οσο γνωρίζω. Οι υπόλοιποι δεν έχουν και μιλάμε για παλιους καπνιστές με μεγάλο στοκ.
Τρίτον τα μεγαλύτερη οφέλη του ελέγχου θερμοκρασίας αφορουν την μακροχρόνια αποθήκευση/παλαίωση και μιλάμε για αρκετά χρόνια.
Ο δεύτερος ποιος είναι; :shock:
Ρε μαν ρε μπρο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αποθήκευση, Συντήρηση, Παλαίωση & Άλλες Ιστορίες”