Περί μούχλας, plume και λοιπών στοιχείων που βλέπουμε στα πούρα μας

μικρά & μεγάλα μυστικά που κάνουν ένα πούρο να λάμψει
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Περί μουχλας, plume και λοιπών στοιχείων που βλέπουμε στα πούρα μας

Δημοσίευση από Τάκης »

Τάκης έγραψε:
Σάβ Αύγ 25, 2018 5:17 pm
...η επιστήμη αποφάνθηκε, το plume είναι (άλλος ένας) μύθος, οπως τα μπούτια της κουβανής στρίφτριας
προσωπικά θα προτιμούσα απείρως να ήταν αστερόσκονη ή ίχνη από μαντζούνια κάποιου ξεδοντιάρη κουβανού μάγου
κάτι που δεν αποκλείεται και τελείως εδώ που τα λέμε, ειδικά αν πιστεύεις στις νεράιδες
και η μαγική Χώρα των Πούρων είναι γεμάτη από τέτοιες...
το project αποκαθήλωσης του μύθου για το άγιο δισκοπότηρο είναι εδώ:
https://www.friendsofhabanos.com/forum/ ... uld-study/
These users thanked the author Τάκης for the post:
Mixalis81
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Περί μουχλας, plume και λοιπών στοιχείων που βλέπουμε στα πούρα μας

Δημοσίευση από suleygiannis »

RedRum έγραψε:
Τρί Ιούλ 02, 2019 2:39 am
Τάκης έγραψε:
Δευ Οκτ 22, 2018 8:23 am
-
- το plume (κάτι σαν αραιή λευκή πούδρα), όπως επιστημονικά αποδείχτηκε είναι κι αυτό "μούχλα"
ενώ αρχικά πιστευόταν ότι ήταν μια μετα-παρα-φυσική ένδειξη της παλαίωσης ενός πούρου
Έχω χάσει επεισόδια; Εδώ Αγγλία ακομα plume θεωρείται ένδειξη παλαίωσης. Είναι κρυσταλοποιηση των ελαίων. Πως αποδείχθηκε ότι ειναι μούχλα;
Το πλουμ αποδείχθηκε πλέον ότι είναι μία εφεύρεση των καπνοπωλών για να δικαιολογήσουν την αδικαιολόγητα ψηλή υγρασία στην οποία διατηρούν τα πούρα τους.
Το πραγματικό ερώτημα είναι: γιατί έχουν τόσο ψηλά την υγρασία τους; ασχετοσύνη; έλλειψη ενδιαφέροντος;
Ίσως ναι αλλά μάλλον όχι. Ένα "υγρό" πούρο είναι πιο ελκυστικό στην αφή και άρα πωλείται πιο εύκολα. Επίσης, ένα στουμπωμένο πούρο φαίνεται λιγότερο στουμπωμένο στην αφή με υπερβολική υγρασία. Άρα, θεωρώ ότι είναι καθαρά θέμα πωλήσεων. Εξάλλου, έμποροι είναι οι άνθρωποι. Το έχω ξαναπεί αλλά το επανέλαβα :)
επίσης, αν είχαν την υγρασία το πολύ μέχρι 72% και όχι 80% που την έχουν, μπορεί κάποιοι περιστασιακοί καπνιστές να τους έλεγαν ότι τα πούρα είναι στεγνά...
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 2):
Mixalis81alexandros
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Περί μουχλας, plume και λοιπών στοιχείων που βλέπουμε στα πούρα μας

Δημοσίευση από Fairlight »

RedRum έγραψε:
Τρί Ιούλ 02, 2019 2:39 am
Εδώ Αγγλία ακομα plume θεωρείται ένδειξη παλαίωσης.
Αυτό είναι το λεγόμενο EMS plume. Καμία σχέση με το κανονικό plume που είναι απλά μούχλα :lol:
These users thanked the author Fairlight for the post (total 5):
TournesolΤάκηςMixalis81Svenskalexandros
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
RedRum
New users
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ Ιουν 26, 2019 9:32 pm

Re: Περί μουχλας, plume και λοιπών στοιχείων που βλέπουμε στα πούρα μας

Δημοσίευση από RedRum »

Fairlight έγραψε:
Τρί Ιούλ 02, 2019 12:17 pm
RedRum έγραψε:
Τρί Ιούλ 02, 2019 2:39 am
Εδώ Αγγλία ακομα plume θεωρείται ένδειξη παλαίωσης.
Αυτό είναι το λεγόμενο EMS plume. Καμία σχέση με το κανονικό plume που είναι απλά μούχλα :lol:
Ε πες το ρε παιδί μου και πήγα να τον πιάσω από τον λαιμό όταν μου είπε για plume στην St. James ένας μαγαζάτορας. Εννοείται ότι ότι το δικο μας το plume ειναι το ένα και αληθινό, όχι σαν τα δικά σας τα βρωμοπουρα. Brexit αφού.
De gustibus non est disputandum
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Περί μουχλας, plume και λοιπών στοιχείων που βλέπουμε στα πούρα μας

Δημοσίευση από Fairlight »

RedRum έγραψε:
Τρί Ιούλ 02, 2019 10:11 pm

Ε πες το ρε παιδί μου και πήγα να τον πιάσω από τον λαιμό όταν μου είπε για plume στην St. James ένας μαγαζάτορας. Εννοείται ότι ότι το δικο μας το plume ειναι το ένα και αληθινό, όχι σαν τα δικά σας τα βρωμοπουρα. Brexit αφού.

Καλά, εγώ προσωπικά λατρεύω την χώρα και τον κόσμο και όλα αυτά μου φαίνονται εξαιρετικά χαριτωμένα. Εγώ αν το άκουγα αυτό στο συγκεκριμένο μαγαζί θα χαμογελούσα, άντε να έκανα και κανα nod και μετά θα χάζευα τις Barling στο υπόγειο ή τα παλαιωμένα πούρα, με EMS plume ή όχι. Στο τέλος της ημέρας χαρούμενος θα ήμουν.
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
RedRum
New users
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ Ιουν 26, 2019 9:32 pm

Re: Περί μουχλας, plume και λοιπών στοιχείων που βλέπουμε στα πούρα μας

Δημοσίευση από RedRum »

Fairlight έγραψε:
Τετ Ιούλ 03, 2019 12:18 am
RedRum έγραψε:
Τρί Ιούλ 02, 2019 10:11 pm

Ε πες το ρε παιδί μου και πήγα να τον πιάσω από τον λαιμό όταν μου είπε για plume στην St. James ένας μαγαζάτορας. Εννοείται ότι ότι το δικο μας το plume ειναι το ένα και αληθινό, όχι σαν τα δικά σας τα βρωμοπουρα. Brexit αφού.

Καλά, εγώ προσωπικά λατρεύω την χώρα και τον κόσμο και όλα αυτά μου φαίνονται εξαιρετικά χαριτωμένα. Εγώ αν το άκουγα αυτό στο συγκεκριμένο μαγαζί θα χαμογελούσα, άντε να έκανα και κανα nod και μετά θα χάζευα τις Barling στο υπόγειο ή τα παλαιωμένα πούρα, με EMS plume ή όχι. Στο τέλος της ημέρας χαρούμενος θα ήμουν.
Μετά 20 χρόνια η χαριτωμενια της αγγλοσυνης ξεβαφει. Μένει να τρως μούχλα που σου την πουλάνε ως χρυσόσκονη :)
These users thanked the author RedRum for the post:
Fairlight
De gustibus non est disputandum
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αποθήκευση, Συντήρηση, Παλαίωση & Άλλες Ιστορίες”