O Freezador μου

μικρά & μεγάλα μυστικά που κάνουν ένα πούρο να λάμψει
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: O Freezador μου

Δημοσίευση από Fairlight »

Σας δείχνω το νέο παιχνίδι που έφτιαξε ο φίλος μου. 7 αισθητήρες θερμοκρασίες με οθόνη απεικόνισης και εγγραφή δεδομένων σε sd card :lol: Είναι για να μετράμε κάθε περιοχή του καταψύκτη. Προφανώς για testing όχι μόνιμα.

Εικόνα

Eδώ τοποθετημένοι σε άδεια κουτιά σε κάθε ράφι

Εικόνα

Τα πρώτα δεδομένα δεν είναι και οτι καλύτερο, βασικά ψιλοχάλια είναι. Θα δείξει είναι αρχή ακόμα.
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: O Freezador μου

Δημοσίευση από Fairlight »

Μπαίνουμε δειλά δειλά σε φάση μετρήσεων. Αυτή την στιγμή υπάρχουν 2 προβλήματα που θα λυθούν. Το πρώτο είναι οτι όταν έχουμε μικρά deltas (θερμοκρασία περιβάλλοντος-set point) το σύστημα είναι επιρρεπές να μπεί σε ταλάντωση (συνεχής εναλλαγή θέρμανσης-ψύξης, απαράδεκτη κατάσταση). Το δεύτερο έχει να κάνει με τον χρονισμό του ανεμιστήρα σε σχέση με την έναρξη ψύξης ή θέρμανσης. Σας δίνω τα πρώτα δεδομένα, μόνο θερμοκρασία σε κάθε ράφι. Ο πρώτος αισθητήρα που ξεφεύγει δεν αφορά θερμοκρασία θαλάμου που θα είναι τα πούρα αλλά την περιοχή του ψυκτικού στοιχείου του καταψύκτη. Επίσης δεν μετράμε την θερμοκρασία του τελευταίου ραφιού.

Set point: 23 C
Dif: 0.7 C
Fan delay: 90s

Delta (θερμοκρασία περιβάλλοντος - Set point):5-6 C (άρα θέρμανση)

Μάκρο κλίμα

Εικόνα

Τα δεδομένα είναι σχετικά καλά σ αυτή την φάση. Δεν υπάρχει τίποτα απαγορευτικό αλλά προφανώς σηκώνουν (και θα γίνει) βελτίωση. Το πρώτο ράφι ξεφεύγει σε θερμοκρασία κατά 1 βαθμό περίπου. Ακόμα και έτσι να είναι δεν είναι μεγάλο πρόβλημα καθώς είναι ένα πολύ μικρό ράφι που θα βάλω singles. Τα υπόλοιπα ράφια έχουν διαφορές μικρότερες του 1 βαθμού μεταξύ τους.

Οσον αφορά τις διαφορές σε ένα επίπεδο-ράφι κατα την διάρκεια ενός κύκλου είναι στα 0.7C το μάξιμουμ. Θα πέσει και αυτό κι άλλο γιατί θα μικρύνουν το differential.
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: O Freezador μου

Δημοσίευση από Fairlight »

Το project κινείται προς το τελικό του στάδιο, οι μετρήσεις είναι καλές και η δουλειά που έχει μείνει όχι ιδιαίτερα κρίσιμη. Νιώθω αρκετά μεγάλη ασφάλεια στο να βάλω μέσα πούρα στο προσεχές μέλλον, ίσως σε 4-6 εβδομάδες. Αυτές τις μέρες ασχολούμουν κυρίως με θέματα hardware άλλα δυστυχώς μέχρι το τέλος του μήνα θα έχω ελάχιστο ελεύθερο χρόνο για να ασχοληθώ.

Θα σας δείξω τις μετρήσεις μόλις είναι η ώρα και βρω τον χρόνο. Προς το παρών πάρτε μερικές φωτογραφίες.

Homemade ηλεκτρονική πλακέτα που φτιάξαμε για τον controller του Arduino.

Εικόνα

Ένας DHT22 τοποθετημένος στο πλάι του κουτιού, εξωτερικά με σκοπό να παίρνει μετρήσεις θερμοκρασίας περιβάλλοντος.

Εικόνα
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: O Freezador μου

Δημοσίευση από Fairlight »

Μετά από έναν μήνα κυριολεκτικά κόλαση από άποψη δουλειάς επιστρέφω στο project με σκοπό να το κλείσω φυσικά.

Αυτή είναι η τελική εκδοχή του κουτιού. Οι τελευταίες προσθήκες είναι η πλακέτα του arduino καθώς και ένας διαιρέτης τάσης που έφτιαξα και εξασφαλίζει σειριακή επικοινωνία μεταξύ των 2 controllers. Για να το πω πιο απλά αυτό θα μας επιτρέπει να βλέπουμε τι κάνει ο καταψύκτης (θέρμανση, ψύξη, αδράνεια) στο σύστημα online παρακολούθησης.

Εικόνα

Η μέση απόκλιση θερμοκρασίας στα ράφια κυρίας αποθήκευσης ανάμεσα στις ακραίες συνθήκες είναι περίπου 0.4 βαθμοί κελσίου με το μέγιστο να φτάνει τον έναν βαθμό κελσίου. Αυτό σημαίνει ότι τα πούρα απο βαθύ καλοκαίρι εως βαθύ χειμώνα θα έχουν 1 βαθμό μέγιστη διαφορά. Σε κάθε ράφι η ταλάντωση που συμβαίνει ανάμεσα στους κύκλους είναι 0.4-0.5 βαθμοί κελσίου.

Στο πάνω και στο κάτω ράφι οι τιμές χειροτερεύουν λίγο αλλά δεν είναι χώροι κυρίας αποθήκευσης. Ο πάνω θα έχει μάλλον singles το καλοκαίρι και ο κάτω non ή τίποτα. Είναι και πολύ μικρότεροι σε σχέση με τους άλλους.

Δουλεύω λίγο το πρόγραμμα παρακολούθησης τώρα, πάει καλά. Σάββατο αν όλα πάνε καλά μετακινείται στην θέση που θα μείνει και ξεκινάω πλύσιμο.
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: O Freezador μου

Δημοσίευση από Fairlight »

O καιρός επίσπευσε λίγο την εγκατάσταση των πούρων στο project και έτσι σ αυτό το σημείο είναι όλα μέσα. Σας δίνω μερικές φωτογραφίες από την διαδικασία.

Εδώ είναι το πλύσιμο. Καθαρίστηκε όλο με μαγειρική σόδα και έμεινε έτσι κλειστό για 4 μέρες. Στην συνέχεια ξεπλύθηκε με νερό και με ένα διάλυμα αμμωνίας.

Εικόνα

Βυσματωμένο τάπερ για παρακολούθηση υγρασίας-θερμοκρασίας σε έναν χώρο του καταψύκτη. Το βύσμα είναι αεροστεγές και φυσικά αποσπόμενο. Το καλώδιο είναι απο την πίσω μεριά και κανονικά δεν φαίνεται.

Εικόνα

Το εσωτερικό σε τελικό στάδιο. Στο δεύτερο ράφι βρίσκεται ο αισθητήρας του συναγερμού και το καλώδιο για το τάπερ της πάνω φωτογραφίας και στο τρίτο ράφι βρίσκεται ο αισθητήρας οδήγησης.

Εικόνα

Εικόνα απο το εσωτερικό. Απο πάνω προς τα κάτω έχουμε ένα ταπερ για singles, ένα τάπερ για κουτιά και απο κει και κάτω έχουμε συρτάρια για κουτιά.

Εικόνα

Το εξωτερικό σε τελική μορφή.

Εικόνα

Αυτή την στιγμή τα πούρα βρίσκονται σε περίοδο ήπιας προσαρμογής καθώς υπήρχε διαφορά 1.5 βαθμών από το περιβάλλον και το set point. Δεν είναι τίποτα αλλά θα το πάω σταδιακά (αφού μπορώ).

Το μοναδικό αρνητικό μέχρι στιγμής είναι ότι γέμισε ένα μεγάλο κομμάτι του ψυγείου, πολύ μεγαλύτερο απο οτι πίστευα αρχικά. Δυστυχώς η διαχείριση χώρου είναι κακή όταν έχεις πολλούς μικρούς χώρους σε αντίθεση με έναν μεγάλο. Βέβαια δεν έκανα σχεδόν καθόλου διαχείριση όταν τα έβαζα (tetris) οπότε ποντάρω εκεί.

Στις επόμενες μέρες θα σας δείξω μερικά δεδομένα και το σύστημα παρακολούθησης.
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: O Freezador μου

Δημοσίευση από Fairlight »

Νομίζατε οτι την γλυτώσατε με αυτό το project ε? Δεν νομίζω.

Είναι ώρα να αρχίσουμε να μιλάμε για τα δεδομένα :lol:

Ξεκινάμε με το σύστημα παρακολουθήσης (monitoring). Εχει κάποια προβλήματα αλλά το έχω γράψει εγώ οπότε είμαι και περίφανος. Είναι μια εξέλιξη του προηγούμενου που είχα φτιάξει για το coolidor μου. Εχει το βασικά πλεονέκτημα οτι είναι προσβάσιμο εύκολα απο παντού. Έτσι μπορώ να ξέρω τι συμβαίνει στο γραφίο μου ή στα ταξίδια μου. Το ιδιο ισχύει και για σας (σε τεχνικό επίπεδο εννοώ, προφανώς και δεν σας ενδιαφέρουν τα πούρα μου).

Εδώ βλέπεται ένα screenshot (δεξί κλίκ για να την δείτε μεγάλη).
Εικόνα

Με σειρά εμφανίσεως:
1. Υγρασία πούρων
2. Θερμοκρασία πούρων (το 1 και το 2 είναι για έναν χώρο του ψυγείου)
3. Θερμοκρασία περιβάλλοντος
4. Κατάσταση

Η 'κατάσταση' μας δείχνει τι κάνει το ψυγείο. Στο 0 δεν κάνει τίποτα, στο 1 ψύχει και στο 2 θερμαίνει.

Μπορείτε να δείτε τα δεδομένα σε πραγματικό χρόνο πατώντας αυτο το λινκ
https://plot.ly/~Fairlight/90.embed

αν δεν σας τα εμφανίζει σωστά (το πιθανότερο) πατήστε πάνω δεξιά το κουμπί που λέει 'reset axes' και θα φτιάξει. Enjoy!
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: O Freezador μου

Δημοσίευση από Fairlight »

Με τον πρώτο καύσωνα, έρχεται και το πρώτο update μιας και το μηχάνημα δοκιμάζεται για πρώτη φορά σε πραγματικές συνθήκες. Το καλό είναι ότι μέχρι στιγμής συμπεριφέρεται ακριβώς όπως στις αρχικές προσομοιώσεις οπότε ξέρω τι να περιμένω.

Αυτή την στιγμή βρίσκεται στους 10 βαθμούς delta με το περιβάλλον να αγγίζει τους 30 C. Πιο κάτω βλέπετε δεδομένα 5 ημερών (τα κενά είναι διαστήματα που δεν κατέγραφα). Στο σημείο μέτρησης η θερμοκρασία παίζει max 0.2C και η υγρασία 0.2%. Υπολογίζω οτι οι max διαφορές θερμοκρασίας στον χώρο θα είναι περίπου μισό βαθμό Κελσίου, κυρίως στην πλάτη και στο πρόσωπο του καταψύκτη. Οι κύκλοι είναι εξαιρετικά 'χαλαροί΄και είναι περίπου στα 70 λεπτά αυτή την στιγμή (ίσως το βασικότερο).

Εικόνα
(δεξί κλικ για μεγαλύτερο μέγεθος)

Αν παρατηρήσετε τα μεσάνυχτα της 26ης ξεκίνησα stress testing ταρζανιές αφήνοντας ανοικτό για ώρα, τραβώντας συρτάρια κτλπ. Δεν κατάφερα να το μετακινήσω περισσότερο από μισό βαθμό Κελσίου στο σημείο μέτρησης.

Τα πούρα μου καπνίζονται πάρα πολύ καλά. Ίσως λίγο πιο υγρά από ότι έχω συνηθίσει λόγω της διαφοράς στην θερμοκρασία. Αν κάποιος ενδιαφέρεται για το πείραμα ωστόσο μπορεί να μου δώσει κάποιο πούρο του που να γνωρίζει καλά να το κρατήσω για κάνα χρόνο.
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: O Freezador μου

Δημοσίευση από Fairlight »

Εικόνα

Λοιπόν σας δείχνω μερικά χειμερινά δεδομένα στα μεγάλα κρύα (συγκεκριμένα όπως φαίνεται από το γράφημα τέλος Ιανουαρίου). Η θερμοκρασία περιβάλλοντος παίζει από 13.5 σε 18 και η θερμοκρασία των πούρων στο σημείο μέτρησης από 20.3 έως 20.8. αν ακολουθήσετε το link μπορείτε να δείτε την φωτό σε πλήρες μέγεθος.

Γενικά η θέρμανση λειτουργεί λίγο χειρότερα από την ψύξη, ειδικά όσον αφορά την σταθερότητα της θερμοκρασίας εντός ενός κύκλου. Αυτό συμβαίνει για πολλούς λόγους ο κυριότερος είναι η σχεδίαση του καταψύκτη και η επιφανειακή τοποθεσία της σερπαντίνας απόψυξης πάντα σε συνδυασμό με την σερπαντίνα ψύξης.

Όπως και να έχει οι διαφορές είναι μικρές. Επιβεβαιώνεται η αρχική πρόβλεψη ότι η μεγαλύτερη διαφορά σε βαθμούς κελσίου ανά τις εποχές είναι 1.5 C στις ακραίες θέσεις. Στις περισσότερες είναι κάτω από 0.7 C.
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: O Freezador μου

Δημοσίευση από suleygiannis »

Θωμά να πας να κατοχυρώσεις την πατέντα σου ως ευρεσιτεχνία!! Σοβαρά το λέω :idea:
These users thanked the author suleygiannis for the post:
Τάκης
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: O Freezador μου

Δημοσίευση από Τάκης »

μα ναι...
επιστήμονα μας, σε καμαρώνουμε... ;)
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αποθήκευση, Συντήρηση, Παλαίωση & Άλλες Ιστορίες”