Χρόνος αναμονής

μικρά & μεγάλα μυστικά που κάνουν ένα πούρο να λάμψει
Απάντηση
stormnick87
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 23, 2023 2:52 am

Χρόνος αναμονής

Δημοσίευση από stormnick87 »

Καλησπέρα σας,θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για το πόσο καιρό θα ήταν καλό να κρατήσουμε ένα πούρο στον υγραντηρα πριν το ανάψουμε αφού το αγοράσουμε. πρέπει δηλαδή να μείνει κάποιες μέρες ή το ανάβουμε και κατευθείαν;;
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Χρόνος αναμονής

Δημοσίευση από alexandros »

το αναβεις μολις βγεις απο το μαγαζι εαν θελεις

νεος εισαι στον χωρο
μην σκας με τετοια ασημαντα θεματα
αγορασε και καπνισε οσο μπορεις
με τον καιρο θα καταλαβεις τις συνθηκες που σου αρεσουν
και θα βρεις τον δρομο που θελεις

απλα εχεις διαβασει εμας να γραφουμε οτι τα αφηνουμε λιγο καιρο στους υγραντηρες μας να χασουν λιγη απο την υπερβολικη υγρασια που εχουν τα περισσοτερα πουρομαγαζα και ισως αυτο να σε μπερδεψε λιγο


ολα τα παραπανω φυσικα εχουν να κανουν μονο με το θεμα της υγρασιας γιατι εαν μιλας για ωριμανση, παλαιωση κτλ αλλαζουν ολα.
These users thanked the author alexandros for the post:
suleygiannis
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
stormnick87
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 23, 2023 2:52 am

Re: Χρόνος αναμονής

Δημοσίευση από stormnick87 »

Προσπαθώ να καταλάβω αν κάνω κάτι λάθος γιατί οσα έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής μου φαίνονται όλα ίδια.Το ξέρω ότι ακόμα είναι νωρίς και για να ξεχωρίσω γεύσεις έχω πολύ δρόμο μπροστά μου απλά δε θέλω να το παρατήσω νομίζοντας ότι δε μου αρέσει ενώ απλά δε κάνω κάτι καλά εγώ.
Επίσης μια ερώτηση,διάβασα κάπου ότι ένας καλός τρόπος να καταλάβεις αν ένα πούρο είναι ξερό είναι να το πιάσεις με τα δάκτυλα και ένω το γυρνάς να το φέρεις κοντά στο αυτί και αν ακούσεις το χαρακτηριστικο χρατς τότε είναι ξερό. ισχύει κάτι τέτοιο;
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8998
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Χρόνος αναμονής

Δημοσίευση από Τάκης »

δεν κάνεις τίποτε «λάθος» Νίκο

το πούρο δεν είναι απλά μόνο γεύσεις, ζητάει λίγο διαφορετική προσέγγιση
πρέπει να σκηνοθετήσεις λοιπόν τον εαυτό σου μέσα στην όλη διαδικασία - σε σχέση πάντα με αυτό που εσύ ζητάς από ένα πούρο

το αν θα σου αρέσει ή όχι για να μείνεις, βρίσκεται μέσα σου και θα το βρεις μόνος
και δεν έχει και μεγάλη σχέση με το πότε θ' αρχίσεις να ξεχωρίζεις καφέδες και δέρματα
όταν το βρεις λοιπόν και περάσει και λίγος χρόνος κι αρχίσεις και το ευχαριστιέσαι
ακόμα και με τυφλή αφή θα καταλαβαίνεις - μεταξύ άλλων - αν ένα πούρο είναι εντάξει ή όχι
και μπορεί σήμερα η απόσταση ως τότε να σου φαίνεται μεγάλη, αλλά βήμα-βήμα θα μοιάζει όλο και πιο μικρή

χαλάρωσε και απόλαυσε το, υπάρχει μπροστά σου ένας μαγικός κόσμος που σε καλεί να τον ανακαλύψεις
κι αυτή η περίοδος είναι από εκείνες που ακόμα κι ο πιο μπαρουτοκαπνισμένος aficionado θυμάται με νοσταλγία
όσο κι αν οι συνθήκες - όχι μόνο για κάθε νεοεισερχόμενο αλλά για όλους - μετά το 2020 έχουν αλλάξει δραματικά

keep walking
papa was a rolling stone...
stormnick87
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 23, 2023 2:52 am

Re: Χρόνος αναμονής

Δημοσίευση από stormnick87 »

Μοναχικός ο δρόμος του aficionado λοιπόν... :D
Το όλο "παιχνίδι" στην ουσία είναι ότι το ανακαλύπτεις μόνος και σε βάθος χρόνου. Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας και θα συνεχίσω το κάπνισμα χωρίς να φορτώνω το μυαλό μου με πολλά πολλά.
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
These users thanked the author stormnick87 for the post:
Τάκης
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8998
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Χρόνος αναμονής

Δημοσίευση από Τάκης »

ναι μοναχικός, "with a little help from my friends" που λέει και το τραγούδι
γι' αυτό είμαστε πάντα εδώ για support σε κάθε νέο φίλο, αρκεί το νταμάχι να μην καταστρέφει την απόλαυση ;)

εύχομαι να μείνεις στο σπορ Νίκο, θα είναι ενδιαφέρον στην πορεία να μοιραστείς τις εμπειρίες σου εδώ μαζί μας
όπως άλλωστε κάνουμε όλοι, παλιοί και νέοι στο φόρουμ
These users thanked the author Τάκης for the post:
stormnick87
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Χρόνος αναμονής

Δημοσίευση από alexandros »

το πιο απλο και ευκολο ειναι να αρχισεις να παιρνεις μερος στο μηνιαιο mass
καπνιζουμε ολοι το ιδιο πουρο, καταγραφουμε και συγκρινεις τα δικα σου με τα δικα μας για να αρχισεις να πιανεις αυτα που λεμε
These users thanked the author alexandros for the post:
stormnick87
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2401
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Χρόνος αναμονής

Δημοσίευση από suleygiannis »

stormnick87 έγραψε:
Σάβ Φεβ 17, 2024 11:47 pm
Επίσης μια ερώτηση,διάβασα κάπου ότι ένας καλός τρόπος να καταλάβεις αν ένα πούρο είναι ξερό είναι να το πιάσεις με τα δάκτυλα και ένω το γυρνάς να το φέρεις κοντά στο αυτί και αν ακούσεις το χαρακτηριστικο χρατς τότε είναι ξερό. ισχύει κάτι τέτοιο;
Κλασικές βλακείες που λένε άνθρωποι που θέλουν να το παίξουν γνώστες. Κλείσε τα αυτιά σου και κάπνισε μερικές δεκάδες πούρα. Σιγά σιγά θα καταλάβεις
These users thanked the author suleygiannis for the post:
stormnick87
Ρε μαν ρε μπρο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αποθήκευση, Συντήρηση, Παλαίωση & Άλλες Ιστορίες”