Tobacco Beetles

μικρά & μεγάλα μυστικά που κάνουν ένα πούρο να λάμψει
Άβαταρ μέλους
nikoskal
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Τετ Φεβ 22, 2023 3:02 pm

Tobacco Beetles

Δημοσίευση από nikoskal »

Μου έκατσε και εμένα λοιπόν μετα απο τόσα χρόνια το λαχείο και ανοίγοντας για να δοκιμάσω το δεύτερο κομμάτι απο φρέσκια κούτα που αγόρασα πρόσφατα απο γνωστό κατάστημα στα βόρεια προάστεια Juan Lopez Seleccion No.1. Παρατήρησα αυτό :shock: :

Εικόνα

Παρόλο που δεν βρέθηκαν καθόλου στοιχεία (έντομα ή τρίμματα μέσα στο κουτί) απο tobacco beetles είναι βέβαιο ότι είχαμε επισκέπτες. Το κουτί είχε μέσα 24 πούρα σύνολο και μόνο τα τρία εμφάνιζαν τρύπες στο wrapper. Το κουτί πήρε τον δρόμο του για την γνωστή διαδικασία 1-3-1 και ευτυχώς σε ενδελεχή έλεγχο στον humidor τα υπόλοιπα κουτιά είναι πεντακάθαρα και δεν υπάρχει κάποιο ίχνος απο beetle. Προσπαθώντας να ηρεμήσω και να σταματήσω να αυτομαστιγωνομαι που δεν έκατσα να τα δω ένα ένα τα πούρα πριν τα βάλω στον υγραντήρα μου θυμήθηκα οτι είχα κάποιες φωτογραφίες από όταν πήρα το κουτί. Κοιτώντας τες λίγο καλύτερα παρατήρησα οτι στο ένα τουλάχιστον πούρο υπηρχε ήδη τρύπα:

Εικόνα

Και με δεδομένο οτι το κουτί ήταν ήδη 1 μήνα στον υγραντήρα υποθέτω οτι θα είχε γίνει πάρτυ αν υπήρχε ζωντανο έντομο μέσα. Πάνω στον πανικό μου δεν κράτησα κωδικό κούτας και τώρα είναι στην κατάψυξη τυλιγμένο το κουτί οπότε θα επανέλθω με περισσότερα στοιχεία σε 3 μέρες.

Αν κάποιος έχει ψωνίσει πρόσφατα το ίδιο πούρο καλό θα είναι να ρίξει μια ματιά μήπως γλιτώσει και κανας άλλος γιατί με τις τιμές που έχουν τα κουτιά θα κλαίμε με μάυρο δάκρυ.

Αλήθεια όταν αγοράζετε πούρα τα εξετάζετε ένα ένα πριν τα βάλετε στον υγραντήρα σας;

Ξέρω οτι πολλοί τα περνάνε απο καταψυξη όλα τα καινουργια κουτιά τους. Εγώ δεν το έκανα μέχρι τώρα και ασχολούμαι με κουτιά απο το 2004. Ίσως αναθεωρήσω... Πάντως απο εδώ και πέρα πριν μπεί καινουργιο κουτι θα περνα απο ιερά εξέταση πριν συναντήσει τα υπόλοιπα.

Εννοείται οτι και τα υπόλοιπα κουτιά θα ελέγχονται για κανα μήνα ανα 3-4 μέρες. Είναι πολλά τα λεφτά Άρη που λενε και δεν μπορείς καν να τα αντικαταστήσεις με την υπάρχουσα κατάσταση στην αγορά.

Προσοχή λοιπόν και ελπίζω να την γλύτωσα με μόνο αυτα τα 3 κομμάτια.
These users thanked the author nikoskal for the post:
Svensk
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8998
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Tobacco Beetles

Δημοσίευση από Τάκης »

nikoskal έγραψε:
Παρ Ιουν 23, 2023 11:06 pm
Μου έκατσε και εμένα λοιπόν μετα από τόσα χρόνια το λαχείο...

Νίκο όπως το λες, ήρθε η στιγμή να σου κάτσει και σένα η μπίλια
εδώ έχει συμβεί και σε ακαδημαϊκές συνθήκες: viewtopic.php?f=43&t=1015

προφανώς τα έντομα κανιβάλισαν τις Coronas Gordas σου σε πρότερη φάση από την επίσκεψη της κούτας στον υγραντήρα σου
δεν αποκλείεται καθόλου μάλιστα αυτό να συνέβη πριν φύγουν από Κούβα γι' άλλες πολιτείες
ορθώς προχώρησες προληπτικά στο πρωτόκολλο 1/3/1, αλλά δε νομίζω πως χρειάζεται ν' ανησυχείς

μπορούσες και να επιστρέψεις την κούτα, το μαγαζί ήταν υποχρεωμένο να σου δώσει πίσω τα χρήματα σου
και να την παραπέμψει με τη σειρά του στον εισαγωγέα για τα περαιτέρω
αλλά και να την κρατήσεις είσαι ok, τα τρία πούρα δεν θα έχουν καπνιστικό πρόβλημα
(orismenoi εδώ μέσα έχουμε καπνίσει πούρα-φλογέρες και μας άρεσαν)

σχετικά με την τήρηση του 1/3/1 για κάθε εισερχόμενη κούτα, προσωπικά δεν το έχω κάνει ποτέ (βαριέμαι)
και επίσης ποτέ δεν είχα πρόβλημα με σκαθάρια στους υγραντήρες μου
υποτίθεται άλλωστε πως το κάνουν οι κουβανοί σε όλη την παραγωγή τα τελευταία 15 χρόνια

μου έχει συμβεί μόνο μια φορά, σε κούτα Cuaba Divinos αγορασμένη από μαγαζί του κέντρου το 2006 αν θυμάμαι καλά
ανοίγοντας την αντίκρισα ένα crime scene με περισσότερα από τα μισά πούρα κυριολεκτικά ξεκοιλιασμένα
αλλά δεν βρήκα κανέναν από τους δολοφόνους τους ζωντανό

όταν βγάλεις τα πούρα από τη ρουτίνα του ψυγείου, σφύριξε τον κωδικό
These users thanked the author Τάκης for the post:
nikoskal
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2401
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Tobacco Beetles

Δημοσίευση από suleygiannis »

Καλημέρα Νίκο!
Αν κάποιοι σε νιώθουν είναι οι άνθρωποι που έχουν υγραντήρες. Το σενάριο που σου έτυχε είναι εφιαλτικό και δημιουργεί άγχος και για τα υπόλοιπα πούρα. Θα είχα φρικάρει κι εγώ τι να λέμε.
Προσωπικά δεν τα κοιτάω ένα ένα ειδικά σε 25αρες κούτες. Στις δεκάρες είναι πιο εύκολο. Ούτε έχω βάλει ποτέ αγορασμένες πρόσφατα κούτες στο ψυγείο.
Πάντως το σύστημα 1-3-1 δουλεύει 100% και θεωρώ ότι μιας και το πήρες χαμπάρι νωρίς δεν θα έχεις θέμα.
Αυτό που προτείνω είναι συχνοί έλεγχοι στους υγραντήρες, τύπου μία φορά το μήνα, όχι μόνο για έντομα αλλά και για μούχλα.
Μακριά από μας τα προβλήματα αυτά!
These users thanked the author suleygiannis for the post:
nikoskal
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Epicure V
Δημοσιεύσεις: 452
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 25, 2021 7:24 am

Re: Tobacco Beetles

Δημοσίευση από Epicure V »

nikoskal έγραψε:
Παρ Ιουν 23, 2023 11:06 pm
Ξέρω οτι πολλοί τα περνάνε απο καταψυξη όλα τα καινουργια κουτιά τους. Εγώ δεν το έκανα μέχρι τώρα και ασχολούμαι με κουτιά απο το 2004. Ίσως αναθεωρήσω...
Εγώ δεν ξέρω κανένα. Ούτε κι εγώ το κάνω, και στα 30 περίπου χρόνια που αγοράζω κούτες δεν μου έχει συμβεί ποτέ.
Στατιστικά μπορεί να σου τύχει μια φορά στα 20 χρόνια να πάρεις μια "μολυσμένη" κούτα. Ένας προληπτικός έλεγχος σε κάθε νέα αγορά όμως (που δεν θέλει και ιδιαίτερο ζόρι), μειώνει στο ελάχιστο τις πιθανότητες για μελλοντικό πρόβλημα.
Ένας περαιτέρω τακτικός περιοδικός έλεγχος περιορίζει πολύ τις πιθανότητες, ακόμα κι αν πέσεις σε περίπτωση εκκόλαψης μελλοντικών απειλών.
Το όλο θέμα ακούγεται creepy, αλλά στην πραγματικότητα είναι σπάνιο.
Σε κάθε περίπτωση, μακριά από μας φυσικά.
These users thanked the author Epicure V for the post:
nikoskal
in vino veritas
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8998
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Tobacco Beetles

Δημοσίευση από Τάκης »

Epicure V έγραψε:
Σάβ Ιουν 24, 2023 1:28 pm
Το όλο θέμα ακούγεται creepy, αλλά στην πραγματικότητα είναι σπάνιο.

+1
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
nikoskal
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Τετ Φεβ 22, 2023 3:02 pm

Re: Tobacco Beetles

Δημοσίευση από nikoskal »

Τάκης έγραψε:
Σάβ Ιουν 24, 2023 7:17 am
υποτίθεται άλλωστε πως το κάνουν οι κουβανοί σε όλη την παραγωγή τα τελευταία 15 χρόνια
Το έχω ακούσει και εγώ. Εδώ όμως δεν έχουν πετρέλαιο ούτε για σταθερή ηλεκτροδότηση στο νησί. Θα ασχολούνται με καταψύξεις;

Πάντως και εγώ καταλήγω ότι η τρύπες έγιναν πριν καν φτάσουν Ελλάδα τα πούρα. Το γεγονός ότι ήταν και τα τρία μαζί το ένα δίπλα στο άλλο βέβαια σημαίνει ότι όταν έγινε η ζημιά τα πούρα ήταν ήδη 25αδα. Πως όμως δεν βρέθηκε ίχνος στο κουτί μέσα από τρίμματα η έντομα ... Τα κρατάνε 25αδα με την κορδέλα εκτός κουτιού και τα βάζουν μετά μέσα στο κουτί; Επίσης οι τρύπες είναι στα δύο επιφανειακές. Δεν έχει περάσει το binder δηλαδή. Μόνο στο τρίτο είναι πιο βαθειά. Τέλος πάντων να έχουμε να συζητάμε δεν πρόκειται να βγει άκρη αλλά το σημαντικότερο είναι ότι δεν φαίνεται να έχει επεκταθεί εκτός κούτας το πρόβλημα.

Από την τρομάρα έχω μεταφέρει τον υγραντηρα (coolidor) σε δωμάτιο με μόνιμο κλιματισμό στους 23 βαθμούς. Για ψυχολογικούς λόγους βέβαια γιατί και στους 23 μια χαρά αποτι διαβαζω εκκολάπτονται αυτά.

Πρέπει να προχωρήσω σε αγορά ψυγείου βιτρίνας αναψυκτικών που μελετάω εδώ και χρόνια. Με ένα Arduino για έλεγχο θερμοκρασίας και υγρασίας να τελειώνω με το άγχος αυτό κάθε καλοκαίρι. Αλλά δεν υπάρχει ελεύθερος χρόνος. Η θα καπνίζω η θα ασχολούμαι με το project αυτό. Θα δείξει.

Προς το παρόν απολαμβανω μια κορώνα monte από τα παλια λουκούμι 🙂

Εικόνα
These users thanked the author nikoskal for the post (total 3):
ΤάκηςEpicure Vsuleygiannis
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8998
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Tobacco Beetles

Δημοσίευση από Τάκης »

nikoskal έγραψε:
Σάβ Ιουν 24, 2023 5:03 pm
Εδώ όμως δεν έχουν πετρέλαιο ούτε για σταθερή ηλεκτροδότηση στο νησί. Θα ασχολούνται με καταψύξεις;

εξού και το "υποτίθεται", ούτε μαντήλι να κλάψουν δεν έχουν
γεγονός που εγκυμονεί κινδύνους να βλέπουμε ζωύφια πολύ συχνότερα απ' ότι στο παρελθόν
με σοβαρά και μόνιμα προβλήματα ηλεκτροδότησης απ' τη μια, και τις υγρές ζέστες της Κούβας απ' την άλλη
διαβάζω πως και στα La Casa του νησιού τα συστήματα ύγρανσης και κλιματισμού υπολειτουργούν

κατά τα άλλα, το 'χουμε πει πολλές φορές: το πούρο (γενικά) δεν θέλει νταμάχι...
These users thanked the author Τάκης for the post:
Epicure V
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Epicure V
Δημοσιεύσεις: 452
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 25, 2021 7:24 am

Re: Tobacco Beetles

Δημοσίευση από Epicure V »

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, δεδομένης της υπολειτουργίας του ηλεκτρικού δικτύου σ’ όλο το νησί και των επαναλαμβανόμενων διακοπών ρεύματος, μάλλον θα πρέπει να αναθεωρήσουμε για τη ρουτίνα παγώματος και να την τηρούμε προληπτικά σε υποχρεωτική βάση για κάθε εισερχόμενη κουβανέζικη κούτα στα ντουλάπια μας. Φαντάζομαι πως όλοι δεν αγοράζουμε πια τις ποσότητες που αγοράζαμε, αλλά μοιάζει με ρωσική ρουλέτα ή μάλλον με κουβανέζικη, η μη τήρηση του freezing protocol με τις υπάρχουσες συνθήκες στο νησί.

Τα τελευταία χρόνια πάντως η διάρκεια της διαδικασίας έχει επιστημονικά αναθεωρηθεί στο πολύ πιο short. Αποδείχτηκε πως σε τυπικές θερμοκρασίες οικιακής κατάψυξης οι -18°C (0°F) σκοτώνουν ένα σκαθάρι σε τέσσερις ώρες ή και νωρίτερα, σε όποιο στάδιο του κύκλου ζωής του κι αν βρίσκεται.
Όχι βέβαια ότι βλάπτει το πάγωμα για περισσότερο χρόνο, δείτε εδώ τη δημοσίευση στο CCWS:
https://www.cubancigarwebsite.com/cigar-pests.pdf

Όσο για τη σκαθαροφαγία, λογικά οι περισσότεροι έχουμε καπνίσει ένα νεκρό σκαθάρι ή ένα αυγό, απλά δεν το μάθαμε ποτέ. 8-)
These users thanked the author Epicure V for the post (total 2):
Τάκηςnikoskal
in vino veritas
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2401
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Tobacco Beetles

Δημοσίευση από suleygiannis »

nikoskal έγραψε:
Σάβ Ιουν 24, 2023 5:03 pm
Από την τρομάρα έχω μεταφέρει τον υγραντηρα (coolidor) σε δωμάτιο με μόνιμο κλιματισμό στους 23 βαθμούς. Για ψυχολογικούς λόγους βέβαια γιατί και στους 23 μια χαρά αποτι διαβαζω εκκολάπτονται αυτά.
Πρέπει να προχωρήσω σε αγορά ψυγείου βιτρίνας αναψυκτικών που μελετάω εδώ και χρόνια. Με ένα Arduino για έλεγχο θερμοκρασίας και υγρασίας να τελειώνω με το άγχος αυτό κάθε καλοκαίρι. Αλλά δεν υπάρχει ελεύθερος χρόνος. Η θα καπνίζω η θα ασχολούμαι με το project αυτό. Θα δείξει.
Νικόλα θα σου έλεγα να μην αγχώνεσαι τόσο. Σου έκατσε μία στραβή και μέχρι εκεί.
Τώρα αναφορικά με τον υγραντήρα που θες να αγοράσεις, αυτό που λες δεν έχει καμία σχέση με cigar beetle. αυτά τα έντομα σιχαίνονται το κρύο, ήτοι από 8-10 βαθμούς και κάτω. Σε όλες τις άλλες συνθήκες επιβιώνουν. Αν το θες για προσωπικό σου γούστο πάω πάσο, αλλά υπάρχουν πολύ φθηνοί υγραντήρες που κάνουν ακριβώς την ίδια δουλειά με τους ακριβούς.
Αν ότι αγοράζεις το βάλεις με τη διαδικασία 1-3-1, δεν πρόκειται να ασχοληθείς ξανά με αυτά τα έντομα.
Οπότε θα ασχολείσαι μόνο με τα καπνίσματα :D
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8998
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Tobacco Beetles

Δημοσίευση από Τάκης »

Epicure V έγραψε:
Κυρ Ιουν 25, 2023 9:14 am
Τώρα που το ξανασκέφτομαι...
μάλλον θα πρέπει να αναθεωρήσουμε...

Λάμπρο έχεις 100% δίκιο, τουλάχιστον σε προληπτικό επίπεδο
τα κόζια έχουν αλλάξει, και μάλιστα δραματικά σε σχέση με ό,τι ξέραμε για τη Νήσο Κ.
κάθε κούτα που μπαίνει πλέον στα αμπάρια μας, ενδέχεται να κυοφορεί αυγά του Σατανά...
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
Epicure Vjgeorgost
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αποθήκευση, Συντήρηση, Παλαίωση & Άλλες Ιστορίες”