Γενικές απορίες για τη συντήρηση/αποθήκευση

μικρά & μεγάλα μυστικά που κάνουν ένα πούρο να λάμψει
Άβαταρ μέλους
Dls
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 05, 2021 10:40 am

Γενικές απορίες για τη συντήρηση/αποθήκευση

Δημοσίευση από Dls »

alexandros έγραψε:μεσα σε αεροστεγες σακουλακι δεν θα παθουν τιποτα τα πουρα μεσα σε 2-3 μερες ακομα και εαν ειναι χωρις μποβεντα μεσα.
αλλα ειναι πολυ ευκολο να βαλεις ενα υγραντικο στοιχεια μεσα . πχ νοπο βαμβακι,βρεγμενο κομματι ξυλο, μαρουλοφυλλο κατι τελος παντων αμα φοβασαι τοσο πολυ
Ωραία Αλέξανδρε! Καπνίζω ένα, το πολύ δυο πούρα την ημέρα! Αυτά ήταν 12, οπότε μέσα σε 2-3 μέρες δεν μπορώ να τα καπνίσω, γιαυτο έκανα την ερώτηση! Θα κάνω αυτό που είπες! Θα βαλω μέσα κάτι που να δίνει λίγη υγρασία! Σ ευχαριστώ πολύ!


Sent from my iPhone using Tapatalk
«Ο καπνός είναι το αγαπημένο μου λαχανικό»
Άβαταρ μέλους
Dls
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 05, 2021 10:40 am

Re: Γενικές απορίες για τη συντήρηση/αποθήκευση

Δημοσίευση από Dls »

alexandros έγραψε:μεσα σε αεροστεγες σακουλακι δεν θα παθουν τιποτα τα πουρα μεσα σε 2-3 μερες ακομα και εαν ειναι χωρις μποβεντα μεσα.
αλλα ειναι πολυ ευκολο να βαλεις ενα υγραντικο στοιχεια μεσα . πχ νοπο βαμβακι,βρεγμενο κομματι ξυλο, μαρουλοφυλλο κατι τελος παντων αμα φοβασαι τοσο πολυ
Τελικά έβαλα ένα κομματάκι από βρεγμένο κέδρο και σε μια μέρα ήδη έχουν επανέλθει. Όλα καλά. Ευχαριστώ.


Sent from my iPhone using Tapatalk
«Ο καπνός είναι το αγαπημένο μου λαχανικό»
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Γενικές απορίες για τη συντήρηση/αποθήκευση

Δημοσίευση από suleygiannis »

αυτό που λες δεν γίνεται αλλά οκ. αλλη συζήτηση
These users thanked the author suleygiannis for the post:
Tournesol
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
gkotsop
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2020 7:17 pm

Re: Γενικές απορίες για τη συντήρηση/αποθήκευση

Δημοσίευση από gkotsop »

Καλησπέρα.. έχω ένα αναπάντητο ερώτημα και έχω την ελπίζω ότι μπορείτε να με βοηθήσετε!
Ενώ η υγρασία στον υγραντηρα μου είναι σε κανονικά επίπεδα αναλόγως και την περίοδο δηλαδή μεταξύ 68%-72%.. δεν μπορώ να κρατήσω σωστή θερμοκρασία.. είναι αρκετά υψηλή δηλαδή 27-28 βαθμούς και δεν μπορώ να βρω τρόπο να την κατεβάσω στο 22 ας πούμε.. ο υγραντηρας βρίσκεται μέσα σε συρτάρι που δεν εκτίθεται σε ήλιο.. τι μπορώ να κάνω ;;
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2596
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Γενικές απορίες για τη συντήρηση/αποθήκευση

Δημοσίευση από alexandros »

δεν μπορεις να κανεις σχεδον τιποτα.
βασικα μπορεις να εχεις ενα κλιματιστικο σε ενα δωματιο να δουλευει 24/7/365 και να εχεις την θερμοκρασια που θελεις ή να διαβασεις το θεμα που εχει γραψει ο Θωμας και να κανεις κατι αντιστοιχο
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
gkotsop
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2020 7:17 pm

Re: Γενικές απορίες για τη συντήρηση/αποθήκευση

Δημοσίευση από gkotsop »

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.. είναι εύκολο να μου παραθέσεις το θέμα που έχει γράψει ο Θωμάς ;
Άβαταρ μέλους
Petran
Δημοσιεύσεις: 1354
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 3:28 pm

Re: Γενικές απορίες για τη συντήρηση/αποθήκευση

Δημοσίευση από Petran »

gkotsop παραθέτω παρακάτω το thread που ζήτησες 8-)

http://cigarsforum.gr/viewtopic.php?f=43&t=821
These users thanked the author Petran for the post:
Τάκης
Tο "πούρο" είναι κάτι πολύ (και πολλά) περισσότερο από ένα πούρο
Τάκης, Έλληνας Aficionado
Άβαταρ μέλους
gkotsop
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2020 7:17 pm

Re: Γενικές απορίες για τη συντήρηση/αποθήκευση

Δημοσίευση από gkotsop »

Μήπως ξέρει κάποιος αν το xiaomi temperature and humidity sensor χρειάζεται καλιμπραρισμα ;
aouas
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 2:07 pm

Re: Γενικές απορίες για τη συντήρηση/αποθήκευση

Δημοσίευση από aouas »

Δεν μπορεις να κανεις στο συγκεκριμενο γτ ειναι ψηφιακο. Το χρησιμοποιω σχεδον ενα χρονο και το εχω μεσα σε γυαλινο βαζο με λαστιχο, το οποιο δεν εχει καθολου απωλειες.Το boveda 69% 60gr που εχω μεσα, εχει κρατησει ενα χρονο και το βλεπω να κραταει ακομα παραπανω. Εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι το xiaomi μου δειχνει σταθερα 75% υγρασια, το οποιο πρακτικα σημαινει,οτι αν δεχτουμε οτι τα boveda δινουν ΠΑΝΤΑ την υγρασια την οποια λενε, οτι το xiaomi δεν κανει και τις καλυτερες μετρησεις.

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

These users thanked the author aouas for the post:
gkotsop
Άβαταρ μέλους
gkotsop
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2020 7:17 pm

Re: Γενικές απορίες για τη συντήρηση/αποθήκευση

Δημοσίευση από gkotsop »

Ωραία παρατήρηση αυτή.. αν και τα ψηφιακά έχω καταλήξει ότι καλιμπραρονται.. κανεις την ίδια διαδικασία που κάνει στα αναλογικά με το αλάτι και το zip bag.. μετά από 6-8 ώρες πρέπει να δείχνει κανονικά 75% υγρασία, αν δεν δείχνει πρέπει να «πειράξουμε» εμείς την ένδειξη και να την κατεβάσουμε ή να την ανεβάσουμε αντίστοιχα.. εκτός και είναι σε περίπτωση xiaomi το οποίο δεν έχει κουμπί ρύθμισης (τότε τουλάχιστον θα ξέρεις το ποσοστό απόκλισης που έχει το υγρόμετρο)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αποθήκευση, Συντήρηση, Παλαίωση & Άλλες Ιστορίες”