Sick Period αλήθεια ή μύθος;

μικρά & μεγάλα μυστικά που κάνουν ένα πούρο να λάμψει
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Sick Period αλήθεια ή μύθος;

Δημοσίευση από suleygiannis »

Sick period αλήθεια ή μύθος;
Από καιρό ήθελα να ανοίξω ένα τέτοιο θέμα.
Με τον όρο sick period (άρρωστη περίοδος η αδόκιμη μετάφραση) εννοούμε εκείνη την περίοδο κατά την οποία τα πούρα έχουν αφήνουν μία ενοχλητική γεύση στο στόμα. Όταν δηλαδή είναι τόσο πικρά που δε μας αρέσουν ή δεν πρέπει να τα καπνίζουμε.
Υπάρχει όμως κάτι τέτοιο;
Ή μήπως απλά το πούρο βελτιώνεται με την πάροδο του χρόνου;
Ή μήπως είναι απλά θέμα γούστου;
Ή μήπως είναι κάτι ξεκάθαρα υποκειμενικό και δεν υπάρχει κανόνας;
Κι αν υπάρχει sick period πόση είναι αυτή; Πόσο διαρκεί; Παίζει ρόλο η μάρκα; Το κουτί; Το φύλλο; Η υγρασία;
Ο καθένας μπορεί να εκφέρει την άποψη του ανάλογα και με την προσωπική πείρα του.
Τα πούρα έχουν καμπύλη απόδοσης ανάλογα με το χρόνο;
Μπορεί το sick period να εμφανιστεί και στο μέλλον κατά την παλαίωση;
Υπάρχει λοιπόν sick period;
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 2):
JazzmanΤάκης
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Sick Period αλήθεια ή μύθος;

Δημοσίευση από Jazzman »

Γιάννη πράγματι ενδιαφέρον το θέμα που θίγεις.

Καταλαβαίνω ότι ο όρος που αναφέρεις ενδεχομένως να μπορούσε να αποδοθεί στα ελληνικά ώς "άγουρο". Μπορεί πάλι να είναι μια υπεραπλούστευση αλλά εγώ έτσι το αντιλαμβάνομαι.

Πιστεύω λοιπόν ότι είναι υποκειμενικό σαν όρος αλλά διέπεται από κάποιες αντικειμενικές αλήθειες. Εξηγούμαι:
Τα πούρα έχουν καμπύλη απόδοσης στο χρόνο. Είμαι νέος στο σπορ αλλά αυτό μέχρι στιγμής το έχω διαπιστώσει και δε χωράει αμφιβολία.
Αν στο μέλλον η απόδοση κάνει πάλι βουτιά, δεν το γνωρίζω αλλά δε μπορώ να το αποκλείσω κιόλας.

Αντιλαμβάνομαι ότι τα πούρα περνάνε μια διαδικασία ζύμωσης, ασφαλώς δεν αναφέρομαι στις ζυμώσεις των καπνών πριν τυλιχτούν, αλλά στις μικρές μεταμορφώσεις που γίνονται μέσα στο μικροκλίμα των υγραντήρων μας. Δεν έχω καμία αμφιβολία ότι υπάρχουν ένα κάρο παραγόντων που επηρεάζουν αυτή τη διαδικασία, από το οξυγόνο μέχρι τα υλικά που υπάρχουν γύρω τους.

Αγοώντας πλήρως την επιστήμη ωρίμανσης των καπνών, θα πω ότι δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι υπάρχει προκαθορισμένη περίοδος που αφορά όλα τα πούρα. Παράδειγμα, πρόσφατα έκανα ένα Vegueros Centrofinos του ψηλού. Το πούρο ήταν του '19, ήταν νέο στη γεύση αλλά το κάπνισα μια χαρά. Ανάποδα, έχω κούτα QdO No 50 του '19, δε μπορείς ούτε να τα ακουμπήσεις από την πίκρα και την αμμωνία.

Εκτιμώ ότι όλη η ταυτότητα του πούρου χτίζεται από το blend και τα καπνά. Προφανώς θα υπάρχουν κάποιες αποδεκτές γενικές αρχές. Μου φαίνεται όμως υπέρβαση να πούμε ότι μια έννοια του τύπου sick period μπορεί αυστηρά να εφαρμοστεί για όλα τα πούρα.

Συνοψίζοντας, δε θα είχα πρόβλημα να χρησιμοποιώ τον όρο sick period για να περιγράψω την περίοδο που προηγείται αυτής όπου το πούρο μπορεί πλέον να καπνιστεί χωρίς σοβαρά γευστικά προβλήματα. Δυσκολεύομαι όμως να δεχτώ ότι μπορεί να υπάρξει ένας συνολικός κανόνας τύπου πλαφόν με αυστηρά χρονικά πλαίσια που να αφορά ότι βγαίνει από την Κούβα. Εδώ συναντάμε διαφορετικές συμπεριφορές μέσα στις κούτες μας, θα βάλουμε προκαθορισμένα χρονικά όρια στις καραβιές που φεύγουν από το νησί;

Ξεκαθαρίζω ότι η γνώμη μου είναι προϊόν εικασίας και συγκεκριμένης (μικρής) εμπειρίας. Συνεπώς μπορεί να πέφτω 100% έξω. Σε κάθε περίπτωση συγγνώμη για το μεγάλο post 8-)
These users thanked the author Jazzman for the post (total 5):
ΤάκηςΣτάθηςalexandrossuleygiannisPetran
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Sick Period αλήθεια ή μύθος;

Δημοσίευση από Τάκης »

εμπειρικά (πάντα) μπορώ να καταθέσω τα εξής:

από τη στιγμή που τα πούρα μπαίνουν στην κούτα τους, σίγουρα δεν παρουσιάζουν όλα την ίδια καμπύλη στη γευστική εξέλιξη τους
από τους πρώτους μήνες της (καταμετρημένης σύμφωνα με το box code) ηλικίας τους, μέχρι και τα βαθιά γεράματα τους
κι αυτό έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες, τους περισσότερους απ’ τους οποίους αναφέρει ο Βλάσης

αν ορίσουμε ως «sick period» το χρονικό διάστημα που ένα πούρο κάνει γευστική «κοιλιά»
το φαινόμενο αυτό αδυνατεί να καλύψει όλη την γκάμα των κουβανέζικων πούρων
και δεν μπορεί να μπει μέσα σε γενικούς κανόνες με ταυτόσημη χρονική εκδήλωση και διάρκεια

υπάρχουν πούρα που καπνίζονται μια χαρά στη νεότητα τους (6-12 μήνες), κι ύστερα κάνουν «βουτιά»
ώσπου μετά από την πάροδο «x» χρόνου να βρουν τη γευστική τους ταυτότητα
όπως επίσης υπάρχουν και πούρα που μέχρι να περάσουν 2-3 χρόνια παρουσιάζουν εμφανή σημεία αγουράδας και «δεν καπνίζονται»
μέχρι η παλέτα τους να κατασταλάξει και να αναδείξει το φορτίο που κουβαλάνε τα καπνόφυλλα τους

από τα 3-4 χρόνια και μετά, η όποια εξέλιξη μπορεί να παρουσιάσει ένα πούρο
οφείλεται καθαρά στο dna των καπνών του και τη δυνατότητα μετεξέλιξης τους στο χρόνο
και δεν έχει να κάνει με οποιαδήποτε «άρρωστη» ή «πράσινη» περίοδο

συμπερασματικά, imo το φαινόμενο «sick period» δεν είναι ούτε «μύθος» ούτε «αλήθεια»
παρά μονάχα άλλο ένα ενδιαφέρον επεισόδιο της όμορφης και γοητευτικής παραμυθίας «από τον σπόρο στο τασάκι»
These users thanked the author Τάκης for the post (total 6):
JazzmanΣτάθηςalexandrossuleygiannisPetranTournesol
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Sick Period αλήθεια ή μύθος;

Δημοσίευση από suleygiannis »

Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που αναφέρουν ο Βλάσης και ο Τάκης.
Πολλοί συνδέουν το sick period με την αμμωνία που υπάρχει στα φρέσκα πούρα, η οποία θέλει κάποιους μήνες για να φύγει.
Τώρα εγώ δεν μπορώ να συνεισφέρω στη συζήτηση πολλά μιας και δεν καπνίζω σχεδόν ποτέ φρέσκα πούρα. Αυτό βέβαια είναι προσωπική μου επιλογή, μιας και θεωρώ ότι μπορεί να χάνεται η ουσία του πούρου αν είναι φρέσκο, αφού δεν έχει προλάβει να αναδείξει τις αρετές του.
Πάντως έχω παρατηρήσει ότι αρκετά φρέσκα πούρα ήταν έτοιμα για κάπνισμα, κυρίως από τη χρονιά του 2017, όπως το έχουμε αναφέρει πολλές φορές εδώ μέσα.
Ας ελπίσουμε να μην πέσει η απόδοση αυτών των πούρων με την πάροδο του χρόνου.
Πάντως, η μόνη μάρκα που δίνει οδηγίες για την κατανάλωση των πούρων της είναι η Rafael Gonzalez.

Εικόνα
These users thanked the author suleygiannis for the post:
Assos
Ρε μαν ρε μπρο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αποθήκευση, Συντήρηση, Παλαίωση & Άλλες Ιστορίες”