Τα σκότωσα γιατί (δεν) τα αγαπούσα, ένα φωτορομάντζο

μικρά & μεγάλα μυστικά που κάνουν ένα πούρο να λάμψει
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Τα σκότωσα γιατί (δεν) τα αγαπούσα, ένα φωτορομάντζο

Δημοσίευση από Fairlight »

Λοιπόν που λέτε παιδιά ένα ήσυχο μεσημέρι πριν περίπου 1,5 εβδομάδα, χαλαρός από δουλειά είπα να κάνω κάτι που είχα αναβάλει για κάμποσο καιρό: να ανανεώσω τα boveda στο ψυγείο μου.

Ξεκινώ λοιπόν και αφού τα έχω αλλάξει σε 3 ράφια, ανοίγω ένα ράφι και παρατηρώ 3 μικρά ζωύφια να κάνουν χαλαρό περίπατο πάνω σε μια κούτα. Να σας πω την αλήθεια στην αρχή δεν ανησύχησα υπέρμετρα ξεκίνησα όμως άμεσα να ανοίγω τις 8 κούτες που υπήρχαν στο ράφι για να δω τα πούρα. Ήταν όλα οκ. Η τελευταία κούτα που είχε μείνει ήταν μια κούτα Montecristo Petit Edmundo στην οποία παρατήρησα αυξημένη κινητικότητα στο εξωτερικό της. Ανοίγω και βλέπω το ακόλουθο Βατερλό:

Εικόνα

Πλέον δεν υπήρχε αμφιβολία, είχα πέσει θύμα του cigar beatlle.

Βγάζω αμέσως όλα τα κουτιά από την σακούλα και η σακούλα αποκαλύπτει αρκετά ενήλικα ακόμα:

Εικόνα

Μετά απο κάποια σκέψη εφαρμόζω σε όλα τα κουτιά του ραφιού (και τα PE) την μέθοδο κατάψυξης 1-3-1.


Ταυτόχρονα μαζεύω μερικά νεκρά (οκ, δεν ακούστηκε πολύ καλά αυτό) για να βγάλω μερικές φωτογραφίες με ένα φθηνό μικροσκόπιο που έχω σπίτι.


Εικόνα

Εικόνα

Μετά από την διαδικασία βάζω τις κούτες στην θέση τους και ανοίγω τα PE να δω τι ακριβώς έχει συμβεί. Ο πρώτος απολογισμός είναι αποκαρδιωτικός: μόνο 7 πούρα από το κουτί δεν έχουν σημάδια εξωτερικής φθοράς.

Η εικόνα του άδειου κουτιού είναι τραγική, ένα μετα-αποκαλυπτικό σκηνικό γεμάτο με σκόνη, περιττώματα, νεκρές νύμφες και ενήλικα έντομα που θυμίζει έναν συνδυασμό Mad Max και La Grande Bouffe.

Εικόνα

Ξεκινάω με την νεκροτομή-αυτοψία των πούρων που έχουν τρύπες στο εξωτερικό. Η εσωτερική εικόνα είναι χαρακτηριστική, τρύπες και πολύ λεπτή σκόνη καπνού:

Εικόνα

Στην συνέχεια καταπιάνομαι με τα πούρα που δεν φαίνεται να έχουν εξωτερική ζημιά. Το πρώτο από αυτά το χτυπάω ελαφρά για να δω αν θα βγάλει σκόνη. Αυτό βγάζει σκόνη και ένα νεκρό ζωύφιο :lol: :lol: :lol: Η νεκροτομή σε αυτά έδειξε εσωτερικές τρύπες και σκόνη έστω και αν δεν υπήρχε εξωτερική ζημιά. Δεν τα έκανα όλα αλλά εκείνη την στιγμή αποφάσισα να στείλω την κούτα στο αγύριστο (μαζί με τα λεφτά που έδωσα φυσικά).

Τώρα μένει το ερώτημα γιατί έγινε όλο αυτό σωστά? Δεν νομίζω ότι μπορεί αν δώσει κάποιος εύκολη απάντηση. Οι συνθήκες συντήρησες δεν είναι καθόλου ευνοϊκές για να συμβεί κάτι τέτοιο, και δεν μου έχει συμβεί ποτέ σε πολύ χειρότερες συνθήκες απ αυτές που έχω τώρα. ¨Έχει παρατηρηθεί να εκκολάπτονται αυγά ακόμα και στους 18 βαθμούς Κελσίου αλλά είναι πολύ σπάνιο (τα δικά μου ήταν κοντά στο 20). Υποψιάζομαι ότι καθοριστική σημασία έχει ότι ο κουτί βρέθηκε εκτεθειμένο για αρκετό διάστημα στις Ελληνικές συνθήκες τον Αύγουστο. Ωστόσο το ίδιο ισχύει και για ένα κουτί monte no1 που βρισκόταν στο ίδιο ράφι με αυτά και είναι μια χαρά. Κωδικός κούτας MLU JUL 17.

Καλό απόγευμα και να προσέχετε.
These users thanked the author Fairlight for the post (total 8):
suleygiannisΤάκηςΣτάθηςHarisAssosRottcigarSvenskJohni
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Τα σκότωσα γιατί (δεν) τα αγαπούσα, ένα φωτορομάντζο

Δημοσίευση από Τάκης »

ΑΝΜΠΕΛΙΒΕΜΠΟΛ :!:
και συνέβη στον τελευταίο που θα μπορούσε να συμβεί 8-)
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Τα σκότωσα γιατί (δεν) τα αγαπούσα, ένα φωτορομάντζο

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Και μόνο η αναστάτωση φτάνει Θωμά...πραγματικά απίστευτο που συνέβη σε σένα...δλδ κάποιοι που τα έχουμε το καλοκαίρι στους 23-30 βαθμούς?
Άβαταρ μέλους
Καπετάνιος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Παρ Σεπ 21, 2018 8:09 pm

Re: Τα σκότωσα γιατί (δεν) τα αγαπούσα, ένα φωτορομάντζο

Δημοσίευση από Καπετάνιος »

Δεν νομίζω ότι φταίνε οι συνθήκες τόσο, σε όλους μας έχουν καθυστερήσει πολλές φορές κουτιά, απλά έκατσε σε σενα η μπίλια. Αποκαρδιωτικό θέαμα..
These users thanked the author Καπετάνιος for the post:
Fairlight
Σιγά σιγά βρεχείν ο Θιός...
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Τα σκότωσα γιατί (δεν) τα αγαπούσα, ένα φωτορομάντζο

Δημοσίευση από Svensk »

Εμενα ευτηχως δεν μου εχει συμβει ποτε.
Θωμα πιστευω πως απλα ηταν γκαντεμια

:lol: :lol: ...παρε και μια αντιβιωση 8-)
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Τα σκότωσα γιατί (δεν) τα αγαπούσα, ένα φωτορομάντζο

Δημοσίευση από alexandros »

θωμα δεν πιστευω οτι φταιει το οτι εκατσαν τοσο καιρο στο αεροδρομιο το καλοκαιρι

το εχω παθει σε πουρα μου
μαλιστα σε πουρα που δεν επρεπε να συμβει ( παλια και καλα κομματια)
μαλιστα τα ελ μορο τα καπνισαν Orismenoi απο εδω ( πειραματοζωα τους εκανα χαχαχ)
ειχε πολυ πλακα να πρεπει να καλυψεις τις τρυπες για να μπορεσεις να τραβηξεις τον καπνο

Εικόνα


ολα τα πουρα που το επαθαν αυτο ηταν αγορασμενα απο 2 ελληνικα μαγαζια χωρις να γνωριζω εαν ηταν ο ιδιος και ποιος ο χονδρεμπορος
These users thanked the author alexandros for the post:
Τάκης
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Τα σκότωσα γιατί (δεν) τα αγαπούσα, ένα φωτορομάντζο

Δημοσίευση από Fairlight »

Ναι...δεν είναι του γούστου μου να καπνίζω πούρα που μέσα υπάρχουν νεκρά ενήλικα έντομα. :lol:
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Τα σκότωσα γιατί (δεν) τα αγαπούσα, ένα φωτορομάντζο

Δημοσίευση από suleygiannis »

Σε βρίσκω κάπως υπερβολικό :lol: :lol:
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Τα σκότωσα γιατί (δεν) τα αγαπούσα, ένα φωτορομάντζο

Δημοσίευση από Tournesol »

alexandros έγραψε:
Τετ Νοέμ 28, 2018 1:31 pm
ειχε πολυ πλακα να πρεπει να καλυψεις τις τρυπες για να μπορεσεις να τραβηξεις τον καπνο
Φλογέρα Αλεχάντρο, φλογέρα! :lol: :lol: :lol:
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Τα σκότωσα γιατί (δεν) τα αγαπούσα, ένα φωτορομάντζο

Δημοσίευση από Fairlight »

Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αποθήκευση, Συντήρηση, Παλαίωση & Άλλες Ιστορίες”