Kαλημέρα σε όλους σας

νέοι φίλοι μας ελάτε εδώ να συστηθούμε
Nikolaros
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Παρ Σεπ 03, 2021 4:08 pm

Kαλημέρα σε όλους σας

Δημοσίευση από Nikolaros »

Καλημέρα σε όλους σας και σας ευχαριστώ για την αποδοχή στο forum.

43 ετών σήμερα, είχα την τριετία 2007-2010 την πρώτη μου επαφή με τα κουβανέζικα πούρα. Εξ' αρχής τα είδα ως ευκαιρία για στιγμές χαλάρωσης, για αυτό και πάντα κάπνισα μόνος, στο μπαλκόνι του σπιτιού συνηθέστερα, προσπαθώντας να ακολουθώ "κανόνες" βασικούς που τότε διάβασα τριγύρω, και που έβλεπα οτι πράγματι η εφαρμογή τους απέδιδε. Ξεκίνησα να καπνίζω οτι έβρισκα αλλά σχετικά μάλλον γρήγορα αντιλήφθηκα οτι το πούρο είναι θέμα διάθεσης της στιγμής, σωστής επιλογής ανάλογης του διαθέσιμου χρόνου ή της ώρας μέσα στην ημέρα, κλπ, ή ακόμα και καθαρής τύχης. Δεν θα έλεγα οτι κάπνισα πολύ στην τριετία (σχεδόν καθημερινά ένα stick) αλλά μέσα στην τριετία κατέληξα να έχω κάνει κάποιες δοκιμές, σημειώνοντας στο χαρτί τους τύπους που κάπνισα και κρατώντας κάποιες βασικές σημειώσεις για τις εμπειρίες μου στο μυαλό μου μονάχα.
Μετά τις αρχικές "στραβές" του εντελώς πρωτάρη (partagas serie d n. 4 στις 9 το πρωί, με τον καφέ και άδειο στομάχι, με αποτέλεσμα κρύους ιδρώτες κλπ) ή petit rob. Hoyo βαριά φαγωμένος και πιωμένος αργά το βράδυ, με αποτέλεσμα την πλήρη εξαφάνιση του πούρου, άρχισα σχετικά γρήγορα να αντιλαμβάνομαι αυτό που λέγεται "κάθε πράγμα στον καιρό του".
Πλέον λεω να αρχίσω ξανά δειλά-δειλά, καθώς οι στιγμές ευδαιμονίας που θυμάμαι ήταν ανεπανάληπτες κάποιες φορές, ενώ φυσικά μου έκατσαν και πολλές "φόλες", τις οποίες ονομάζω έτσι καθώς βγήκαν φόλες είτε από δικά μου λάθη, είτε επειδή τα πούρα δεν ήταν τόσο επιτυχημένα, άλλoτε πολύ νέα, με αμμωνίες, πράσινα flavours κλπ.
Εαν μου επιτρέπεται να διατηρώ άποψη όντας πολύ νέος, μέσα από την μάλλον λιγοστή μου εμπειρία, έχω αντιληφθεί οτι το κάπνισμα κουβανέζικων πούρων είναι μια όμορφη "ζαριά" που δεν ξέρεις που θα σε βγάλει κάθε φορά, και βρίσκω μια άγρια "ομορφιά" μέσα σε όλο αυτό.
Κάπνιζα πάντα μόνος, χωρίς κάτι να μου αποσπάει την προσοχή, προσπαθώντας να παραμένω συγκεντρωμένος στο πούρο.
Έχω βρεί ευχαρίστηση σε ελαφρύτερα αλλά και βαρύτερα πούρα, ενώ δεν έχω καταλήξει σε αγαπημένα μεγέθη. Aυτό που νομίζω μάλλον σίγουρο είναι οτι μάλλον δεν θα ήθελα να καπνίζω περισσότερο από 1-1μιση ώρα ένα πούρο. Προσπαθώ πάντα να καπνίζω μάλλον κάπως αργά, και χαίρομαι πολύ οταν ο ρυθμός μου αποφεύγει να σβήσει το stick.
Δεν διέθετα υγραντήρα και δεν σκοπεύω ούτε τώρα να αποκτήσω, καθώς, λόγω χαρακτήρα, νομίζω θα με άγχωνε πολύ το θέμα και θα κατέληγα να χάσω σε απόλαυση. Αγοράζω το πούρο μου, το καπνίζω, και την άλλη μέρα έχει ο Θεός.
Θα διαβάσω με τον καιρό πράγματα στο forum και ελπίζω να αποκομίσω από την εμπειρία των εμπειρότερων.

Πολύ χοντρικώς, θυμάμαι το coronas minor του Upmann οτι μου άρεσε σταθερά (το παλιό tubo), μου άρεσε πάντα οτιδήποτε partagas, το 5ρι μοντε σχεδόν πάντα μου έβγαζε ενοχλητική πικρίλα, το robusto cohiba σχεδόν πάντα έβγαινε άγευστο ή πράσινο, το Ηoyo petit rob. όταν ήταν καλό ήταν όνειρο (το θυμάμαι όμως και πολύ νέο και γεμάτο αμμωνίες), τα tubos του Romeo ήταν ευχάριστα αλλά σχεδόν πάντα κάτι έλειπε, τα piedra είχαν μεγάλη πλάκα, ήταν εντελώς απρόβλεπτα, με καταπληκτικά αλλά και άρχιστα sticks.
Το μοναδικό πούρο εως τώρα που με συγκλόνισε οποιαδήποτε φορά το δοκίμασα ήταν το serie d. n.4 (εκτός της φοράς που το έκανα νωρίς το πρωί).
Από το 2010 δεν έχω καπνίσει ξανά οτιδήποτε πέρα από ένα κουτάκι των 5 partagas chicos που πήρα για πλάκα από περίπτερο πρίν 2-3 χρόνια και ρούφηξα κυριολεκτικά μέχρι τα δάχτυλα!

Σας χαιρετώ και σας ευχαριστώ όλους για αυτό το μάλλον καταπληκτικό forum. Νομίζω δεν υπήρχαν τέτοια πράγματα στην Ελλάδα τον καιρό που ξεκίνησα.

Νίκος - Κρήτη
These users thanked the author Nikolaros for the post (total 3):
KonTamRigelianosχεντυ κοντου
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Kαλημέρα σε όλους σας

Δημοσίευση από Τάκης »

Νίκο από την Κρήτη ευχαριστούμε για την εισαγωγή και την αναδρομή στα καπνιστικά σου βήματα
καλώς ήρθες στην παρέα μας, εύχομαι να μείνεις και να συμμετέχεις ενεργά
μια καλή αρχή είναι το Πούρο του Μήνα: http://cigarsforum.gr/viewtopic.php?f=192&t=1813

όσο για υγραντήρα, σίγουρα κάποια στιγμή θα χρειαστείς αν μείνεις και κολλήσεις στο σπορ
(η γνωστή ανιούσα κλίμακα είναι τάπερ ↦ βάζο ↦ επιτραπέζιος ↦ ντουλάπα)
πέρα από το πρακτικό μέρος, βασικό κομμάτι της απόλαυσης είναι ένα πούρο "μεγαλωμένο" από σένα τον ίδιο
και γενικά να καπνίζεις τα πούρα σου στις δικές σου συνθήκες που εσύ φτιάχνεις και διατηρείς
στην εξίσωση πρόσθεσε και το γεγονός πως οι συνθήκες συντήρησης σε αρκετά ελληνικά μαγαζιά είναι προβληματικές
με αποτέλεσμα τα πούρα πριν καπνιστούν να θέλουν πολλές φορές πρώτα "στρώσιμο"

αλλά όλα αυτά θα τα βρεις σιγά-σιγά μπροστά σου και ανάλογα θα πορευτείς
σου εύχομαι καλή επάνοδο στον κόσμο του πούρου και καλή διαμονή στο φόρουμ
These users thanked the author Τάκης for the post:
Nikolaros
papa was a rolling stone...
Nikolaros
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Παρ Σεπ 03, 2021 4:08 pm

Re: Kαλημέρα σε όλους σας

Δημοσίευση από Nikolaros »

Eυχαριστώ για το καλοσόρισμα Τάκη.
Αν και ποτέ δεν αποθήκευσα, έχω ήδη "ανακαλύψει" ότι αυτό που έγραψες ισχύει απόλυτα.
Κάποτε χρησιμοποιούσα ένα κουτί από ένα sample των 5-6 (αν θυμάμαι καλά) robustos, συνήθιζα να αφήνω εκεί μέσα μερικά κομμάτια.
Παρατηρούσα οτι μετά από λίγο καιρό είχαν "ηρεμήσει" κάπως, αν μπορώ να το πω έτσι, ενώ κατευθείαν από τα καταστήματα κάποιες φορές
μπορεί να είχαν πρόβλημα στο κάψιμο. Να ήταν απλώς η ιδέα μου; Δεν νομίζω. Αιθανόμουν οτι είχαν "εγκλιματιστεί" καλύτερα στο περιβάλλον μου. Αν με ξαναδώ να μπαίνω στο κόλπο θα δημιουργηθεί σίγουρα η ανάγκη "αποθήκευσης" των πούρων της εβδομάδας ή του μήνα, οπότε θα ψαχτώ επάνω σε αυτό. Βλέπω οτι το forum προσφέρει πολλές πληροφορίες επάνω σε αυτό το κομμάτι.
Εως τώρα προτίμησα αρκετές φορές tubos, για ευνόητους λόγους.
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 512
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Kαλημέρα σε όλους σας

Δημοσίευση από Rigelianos »

Καλώς όρισες!!!
These users thanked the author Rigelianos for the post:
Nikolaros
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2596
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Kαλημέρα σε όλους σας

Δημοσίευση από alexandros »

καλως ηρθες, καλη διαμονη και καλες φουμες
ενα βαζακι και ενα μποβεντα μεσα δεν κοστιζουν σχεδον τιποτα ...
These users thanked the author alexandros for the post:
Nikolaros
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Nikolaros
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Παρ Σεπ 03, 2021 4:08 pm

Re: Kαλημέρα σε όλους σας

Δημοσίευση από Nikolaros »

Rigelianos και alexandros, καλώς σας βρήκα!
Άβαταρ μέλους
Spirosbusa71
Δημοσιεύσεις: 1248
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2018 5:53 pm

Re: Kαλημέρα σε όλους σας

Δημοσίευση από Spirosbusa71 »

Νικολή καλώς ήρθες στην παρέα μας
These users thanked the author Spirosbusa71 for the post:
Nikolaros
Nikolaros
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Παρ Σεπ 03, 2021 4:08 pm

Re: Kαλημέρα σε όλους σας

Δημοσίευση από Nikolaros »

Eυχαριστώ και εσένα Σπύρο, να είστε όλοι καλά!
Nikolaros
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Παρ Σεπ 03, 2021 4:08 pm

Re: Kαλημέρα σε όλους σας

Δημοσίευση από Nikolaros »

Δεν ξέρω που να απευθυνθώ για το παρακάτω θέμα, οπότε ας το κάνω στο topic αυτό του καλωσορίσματος.
Την πρώτη μου περίοδο 2007-2010 έβρισκα στο κέντρο του Ηρακλείου, σε 1 κατάστημα, και αρκετά ώριμα κομμάτια. Θυμάμαι το 2007 και 2008 να ξεθάβω (κυριολεκτικά) ξεχασμένες κούτες 5,7 και περισσοτέρων ετών. Πάμπολα sticks έβγαιναν όνειρο!
Το κατάστημα αυτό σήμερα διαθέτει, δυστυχώς, πολύ λιγότερους κωδικούς. Πάμπολοι τύποι που θυμάμαι δεν έρχονται πια.
Το δεύτερο κατάστημα στο κέντρο της πόλης (το οποίο είναι και εξειδικευμένο "καπνάδικο", σε αντίθεση με το πρώτο ) το θυμόμουν πάντα με νέο υλικό, και φαίνεται οτι και σήμερα ισχύει το ίδιο για το κατάστημα αυτό. Σήμερα αναγκάστηκα να ανάψω στο κατάστημα αυτό Upmann Half Corona 9 μηνών. Αν και δεν ήταν τραγική εμπειρία, δεν θα έλεγα οτι μου έδωσε κάτι. Ένα τρίχρονο και επιτυχημένο Piedra θα το απολάμβανα περισσότερο, είμαι βέβαιος.

To ερώτημα είναι εαν υπάρχει η δυνατότητα αγορών κάπου μέσα από τη χώρα πούρων που έχουν τουλάχιστον πιάσει τα 2 έτη. Υπάρχει κάποιος που κρατάει στοκ για κάποιο μινιμουμ διάστημα πρίν το ρίξει στην αγορά;
Δεν ταξιδεύω πλέον τόσο συχνά όπως παλαιότερα, η βάση μου είναι το Ηράκλειο, οπότε αυτό φαίνεται να είναι ένα πρόβλημα για εμένα ...
Συγχωρήστε μου την ερώτηση εαν σας ακούγεται αφελής. Δεν γνωρίζω, οπότε ρωτάω. Συμπληρώνω επίσης (δεν ξέρω καν εαν πρέπει να το κάνω αλλά αισθάνομαι οτι θέλω να το κάνω) οτι η ερώτηση δεν έχει ούτε ίχνος σνομπισμού προς τα νεότερα πούρα και τους φίλους τους. Απλά, ξέρω εαν μου αρέσει κάτι ή όχι. Σε πολύ χοντρικές γραμμές, συνηθέστερα, κουβανέζικα πούρα (δεν αναλύω μάρκες) νεότερα των 2 ετών, τις φορές που δεν τα βρήκα άσχημα, δεν μπορώ να πω οτι τα απόλαυσα. (Χωρίς φυσικά να υπονοώ οτι απόλαυσα πάντα οτιδήποτε παλαιότερο των 2-3 ετών...).
These users thanked the author Nikolaros for the post:
JimmyBoy
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Kαλημέρα σε όλους σας

Δημοσίευση από Τάκης »

Nikolaros έγραψε:
Πέμ Σεπ 09, 2021 8:53 pm
...To ερώτημα είναι εαν υπάρχει η δυνατότητα αγορών κάπου μέσα από τη χώρα πούρων που έχουν τουλάχιστον πιάσει τα 2 έτη.
Υπάρχει κάποιος που κρατάει στοκ για κάποιο μινιμουμ διάστημα πρίν το ρίξει στην αγορά;
η απάντηση στο δεύτερο σκέλος της ερώτησης σου Νίκο είναι "όχι"

αυτό δεν σημαίνει ότι αποκλείεται να βρεις σε κάποια μαγαζιά και κούτες που να καλύπτουν τη χρονική συνθήκη που ζητάς
μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί τους και να το ψάξεις περαιτέρω, αν και τελευταία τα πράγματα στην αγορά δεν είναι και τόσο "ομαλά"
αφού παρατηρούνται ελλείψεις στην εισαγωγή αρκετών κωδικών εξαιτίας των προβλημάτων στην Κούβα
These users thanked the author Τάκης for the post:
Nikolaros
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γνωριμία Νέων Μελών”