Νέος στο άθλημα

νέοι φίλοι μας ελάτε εδώ να συστηθούμε
Άβαταρ μέλους
Dls
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 05, 2021 10:40 am

Νέος στο άθλημα

Δημοσίευση από Dls »

Καλησπέρα στην παρέα! Χριστόδουλος το όνομά μου και χαίρομαι πολύ που είμαι εδώ :D ! Είμαι νέος στο πούρο και νέο μέλος εδώ! Μου άρεσε πολύ ο τρόπος επικοινωνίας από μια γρήγορη ματιά που έριξα γιατί το κλίμα είναι ζεστό, με ευγενική διάθεση για βοήθεια και κουβέντα! Θα καθίσω να διαβάσω ακόμα πιο αναλυτικά τα σημαντικότερα threads, διότι ιδέες όπως αυτή με την boveda και το βάζο είναι εκπληκτικές! Έχω καπνίσει κατά καιρούς κάποια πούρα, αλλά ποτέ δεν ασχολήθηκα με το τί κάπνιζα. Το μόνο που μου έμεινε είναι ότι τα upman πάντα μου καθόταν πιο «ελαφριά» από τα υπόλοιπα κουβανεζικα που είχα δοκιμάσει. Πλέον θέλω να ασχοληθώ πιο σοβαρά όμως. Μια ιδιαιτερότητα είναι ότι έχω πολύ ευαίσθητο στομάχι κι συχνά ένα «βαρύ» πούρο μπορεί να με ενοχλήσει. Αυτό είχα πάθει θυμάμαι ας πούμε με το Quintero brevas και με τα cigarillos toscanello. Θα μπορούσατε να με κατευθύνετε σε τί είδους πούρα να κινηθώ που να είναι πιο «ελαφριά»…
Γενικότερα κάθε πρόταση δεκτή για έναν αρχάριο…
These users thanked the author Dls for the post:
JimmyBoy
«Ο καπνός είναι το αγαπημένο μου λαχανικό»
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Νέος στο άθλημα

Δημοσίευση από Τάκης »

γεια σου Χριστόδουλε και καλώς ήλθες στο Cigarsforum.gr

η "δύναμη" σε μία brand, ακόμα και σε ένα πούρο, έχει από μια κάποια έως αρκετή σχετικότητα
στο μοτίβο που ζητάς, δοκίμασε Hoyo de Monterrey και Rafael Gonzalez για αρχή, να δεις πώς σου κάθονται

καλή διαμονή!
These users thanked the author Τάκης for the post:
Dls
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Νέος στο άθλημα

Δημοσίευση από Junior »

Καλώς ήρθες Χριστόδουλε. Το φόρουμ διαθέτει πληθώρα πληροφοριών, εμπειριών και καταγραφών. Διάβασε, κάπνισε και γράψε τ εντύπωση σου προκαλεί ένα πούρο. οι μάρκες που ανέφερε ο Τάκης είναι ιδανικές για ξεκίνημα. Να προσθέσω τα Jose L Pierda που με αυτα ξεκίνησα κι εγώ
Επίσης ρίξε μια ματιά κι εδώ: https://r.tapatalk.com/shareLink?url=ht ... re_type=sf
Καλή διαμονή

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

These users thanked the author Junior for the post:
Dls
Άβαταρ μέλους
Dls
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 05, 2021 10:40 am

Re: Νέος στο άθλημα

Δημοσίευση από Dls »

Σας ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις! Θα τα δοκιμάσω και θα σας πω εντυπώσεις…
Από cigarillos υπάρχει κάτι που θα προτείνατε;
«Ο καπνός είναι το αγαπημένο μου λαχανικό»
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Νέος στο άθλημα

Δημοσίευση από suleygiannis »

Καλώς όρισες. Θα σου πρότεινα να μην καπνίζεις ούτε cigarillos ούτε short filler πούρα, με ελάχιστες εξαιρέσεις. Από εκεί και πέρα φυσικά, εσύ διαλέγεις τι θα βάλεις στο στόμα σου :mrgreen:
These users thanked the author suleygiannis for the post:
Dls
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Dls
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 05, 2021 10:40 am

Re: Νέος στο άθλημα

Δημοσίευση από Dls »

suleygiannis έγραψε:
Πέμ Ιουν 17, 2021 11:46 am
Καλώς όρισες. Θα σου πρότεινα να μην καπνίζεις ούτε cigarillos ούτε short filler πούρα, με ελάχιστες εξαιρέσεις. Από εκεί και πέρα φυσικά, εσύ διαλέγεις τι θα βάλεις στο στόμα σου :mrgreen:
Ευχαριστώ για την απάντηση! Μπορείς να μου πεις κάποια εξαίρεση; Περισσότερο από περιέργεια ρωτάω… Τα montecristo τα puritos για παράδειγμα, εμπίπτουν στην κατηγορία cigarillos; Επίσης, αν κάποιος δε διαθέτει πολύ χρόνο κάποια στιγμή και θέλει να καπνίσει κάτι, ποια είναι η εναλλακτική λύση, αν όχι κάποιο cigarillo;
«Ο καπνός είναι το αγαπημένο μου λαχανικό»
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Νέος στο άθλημα

Δημοσίευση από Fairlight »

Τα quintero tubulares είναι πολύ καλή περίπτωση short filler. Γενικά με cigarillos θα σου πρότεινα να μην ασχοληθείς καθώς η έκπτωση στην εμπειρία είναι μεγάλη. Δεν ξέρω πόσος χρόνος είναι ο ΄λίγος' χρόνος αλλά μερικά αξιόλογα πούρα που δεν απαιτούν πολύ χρόνο είναι τα ακόλουθα:

Vegueros Mananitas
Montecristo Media Corona
Montecristo Joyitas
H. Upmann Half Corona
Hoyo de Monterrey Le Hoyo du Maire

δυστυχώς δεν εισάγονται όλα Ελλάδα. Τα περισσότερα απ' αυτά θέλουν 20 λεπτά με μισή ώρα.
These users thanked the author Fairlight for the post:
Dls
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Dls
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 05, 2021 10:40 am

Re: Νέος στο άθλημα

Δημοσίευση από Dls »

Fairlight έγραψε:Τα quintero tubulares είναι πολύ καλή περίπτωση short filler. Γενικά με cigarillos θα σου πρότεινα να μην ασχοληθείς καθώς η έκπτωση στην εμπειρία είναι μεγάλη. Δεν ξέρω πόσος χρόνος είναι ο ΄λίγος' χρόνος αλλά μερικά αξιόλογα πούρα που δεν απαιτούν πολύ χρόνο είναι τα ακόλουθα:

Vegueros Mananitas
Montecristo Media Corona
Montecristo Joyitas
H. Upmann Half Corona
Hoyo de Monterrey Le Hoyo du Maire

δυστυχώς δεν εισάγονται όλα Ελλάδα. Τα περισσότερα απ' αυτά θέλουν 20 λεπτά με μισή ώρα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Θα κινηθώ έτσι τότε… θα δοκιμάζω και θα ρωτάω και βλέπουμε…


Sent from my iPhone using Tapatalk
«Ο καπνός είναι το αγαπημένο μου λαχανικό»
Άβαταρ μέλους
KonTam
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 29, 2020 11:40 am

Re: Νέος στο άθλημα

Δημοσίευση από KonTam »

Καλώς ήλθες Χριστόδουλε. Θα συμφωνήσω με τον Τάκη για την σχετικότητα της δύναμης κ για τα brand που πρότεινε. Θα τολμούσα να πω να δεις κ τα RyJ coronitas k Mille fleur. Το βασικό που ήθελα να σου πω έχει να κάνει με τα monte puritos μιας κ τα χρησιμοποιώ συχνά. Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον επιστήμονα του forum fair light ότι τα puritos δεν αγγίζουν την κατηγορία πούρου. Θα σου δώσει μια πολύ μικρή γεύση με μεγάλο αναλογικα κόστος. Σαφέστατα έχει το πλεονέκτημα του συνοδεύω ένα εσπρεσακι στα γρήγορα αλλά δεν θα σου δώσει κάτι παραπάνω σε εμπειρία. Αυτά από μένα διάβασε πολύ κ κάνε τις δοκιμές σου κ μην ντραπείς να μας τις αναφέρεις. Καλή διαμονή.
These users thanked the author KonTam for the post:
Dls
Άβαταρ μέλους
Dls
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 05, 2021 10:40 am

Re: Νέος στο άθλημα

Δημοσίευση από Dls »

KonTam έγραψε:Καλώς ήλθες Χριστόδουλε. Θα συμφωνήσω με τον Τάκη για την σχετικότητα της δύναμης κ για τα brand που πρότεινε. Θα τολμούσα να πω να δεις κ τα RyJ coronitas k Mille fleur. Το βασικό που ήθελα να σου πω έχει να κάνει με τα monte puritos μιας κ τα χρησιμοποιώ συχνά. Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον επιστήμονα του forum fair light ότι τα puritos δεν αγγίζουν την κατηγορία πούρου. Θα σου δώσει μια πολύ μικρή γεύση με μεγάλο αναλογικα κόστος. Σαφέστατα έχει το πλεονέκτημα του συνοδεύω ένα εσπρεσακι στα γρήγορα αλλά δεν θα σου δώσει κάτι παραπάνω σε εμπειρία. Αυτά από μένα διάβασε πολύ κ κάνε τις δοκιμές σου κ μην ντραπείς να μας τις αναφέρεις. Καλή διαμονή.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Η αλήθεια είναι ότι με αυτά που διαβάζω στο φόρουμ, δεν μπορούσα να φανταστώ ότι ένα πούρο μπορεί να αγγίξει τέτοια εμπειρία, τέτοια αρώματα, τέτοιες γεύσεις κλπ… επιστήμη ολόκληρη! Θέλει δοκιμή και διάβασμα! Θα δοκιμάζω και θα σας λέω Ό,τι καταλαβαίνω για να με βοηθάτε!


Sent from my iPhone using Tapatalk
These users thanked the author Dls for the post:
KonTam
«Ο καπνός είναι το αγαπημένο μου λαχανικό»
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γνωριμία Νέων Μελών”