Νέος σε αυτό το χόμπι

νέοι φίλοι μας ελάτε εδώ να συστηθούμε
Άβαταρ μέλους
tsavdas
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Φεβ 02, 2021 9:02 pm

Νέος σε αυτό το χόμπι

Δημοσίευση από tsavdas »

Γεια σας ομάδα με λένε Γρηγόρη !!! Ειμαι εντελώς καινούργιος στο χώρο του πούρου και μετά από ψάξιμο online βρέθηκα εδώ μαζί σας. Διαβασα αρκετά θέματα στο forum και με βοήθησαν να ξεκινήσω δειλά δειλά. Εκανα παραγγελία ήδη κάποια πούρα από τα Top 10 που κάνατε ψηφοφορία όπως PARTAGAS - Serie D No4, MONTECRISTO - Petit Tubos, ROMEO y JULIETA - Cazadores, PARTAGAS - Habaneros, στο σύνολο καμια 10αρια. Εχω πάρει ένα βάζο 2 λιτρών με ενα Boveda 69% (μέχρι χθες αν μου έλεγες Boveda θα νόμιζα οτι είναι μάρκα σφουγγαρίστρας :lol: :roll: ) και ξεκινάω με αυτά σιγά σιγά την συλογή μου στο κόσμο των πούρων. Είμαι εντελώς άσχετως με το άθλημα οπότε δεν ξέρω αν έκανα καλά που πηρα αυτα για αρχή. Αν μπορούσατε να μου προτείνεται γενικά οτιδήποτε μπορεί να βοηθήσει εναν nοuba σαν εμένα θα το εκτιμούσα. Ετσι και αλλίως πιο πολύ για την γνωριμία έκανα αυτό το θέμα. Χάρηκα που έγινα μέλους του forum σας !! Καλές απολαύσεις :D :D
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Νεος σε αυτό το χόμπι

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Γεια σου Γρηγόρη και καλώς όρισες!

Επραξες σοφά και ξεκίνησες με ένα βάζο που θα σου επιτρέψει να αποθηκεύσεις για αρχή καμία 20αρια πούρα και στη συνέχεια αν αυξηθεί το στοκ σου πράττεις ανάλογα!

Φαντάζομαι και συ όπως όλοι μας όταν ξεκινήσαμε να καπνίζουμε λίγο πιο συστηματικά πούρα, θέλεις να δοκιμάσεις όσα περισσότερα, για να κατασταλάξεις σε γεύσεις και φορμάτ που σου αρέσουν....Οπότε καπνίζεις, δοκιμάζεις, κρατάς σημειώσεις (αν αυτό σε διευκολύνει).
Φυσικά μπορείς να συμμετέχεις στο πούρο του μήνα που καπνίζουμε, καταγράφοντας ο καθένας τις εντυπώσεις του... Το πούρο γι αυτόν τον μήνα είναι το Partagas Mille Fleur όπως θα δεις και παρακάτω:
viewtopic.php?f=192&t=1717
These users thanked the author Mixalis81 for the post:
Junior
Άβαταρ μέλους
tsavdas
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Φεβ 02, 2021 9:02 pm

Re: Νεος σε αυτό το χόμπι

Δημοσίευση από tsavdas »

Mε την πρώτη ευκαιρία θα το δοκιμάσω αλλά δεν έχω εμπειρία ώστε να καταλάβωτι μου προσφέρει το συγκεριμένο που θα καπνίσω. Σε ευχαριστώ πάντως
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8973
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Νεος σε αυτό το χόμπι

Δημοσίευση από Τάκης »

Γεια σου Γρηγόρη, καλώς ήρθες στο φόρουμ και καλή διαμονή
tsavdas έγραψε:
Τετ Φεβ 03, 2021 8:54 pm
...δεν έχω εμπειρία ώστε να καταλάβω...
στη πρώτη καπνιστική σου φάση μπορείς κάλλιστα να αρκεστείς στα βασικά και εύκολα αντιληπτά από όλους
όπως αλμυρό-γλυκό, πικάντικο-μαλακό, βαρύ-ελαφρύ κλπ. και φυσικά κυρίως στο μ' αρέσει-δεν μ΄ αρέσει, τα άλλα θα έλθουν μετά
(στο φετινό μας top-ten δεν ήταν μέσα τα Petit Tubos αλλά τα "σκέτα" Tubos)
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
tsavdas
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Φεβ 02, 2021 9:02 pm

Re: Νεος σε αυτό το χόμπι

Δημοσίευση από tsavdas »

Από το φετινό πήρα ότι μπόρεσα να βρω σε λογικές τιμές αλλά έψαξα κ από τις προηγούμενες χρονιές, όποτε ίσως ήταν από εκεί !!! Για αρχή όντως θα κοιτάω τι μου αρέσει κ τι όχι
Άβαταρ μέλους
Petran
Δημοσιεύσεις: 1354
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 3:28 pm

Re: Νεος σε αυτό το χόμπι

Δημοσίευση από Petran »

Γρηγόρη καλώς όρισες

Αναμένουμε ανταπόκριση από τις δοκιμές σου ;)
Tο "πούρο" είναι κάτι πολύ (και πολλά) περισσότερο από ένα πούρο
Τάκης, Έλληνας Aficionado
Άβαταρ μέλους
Greekos
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 11:03 am

Re: Νεος σε αυτό το χόμπι

Δημοσίευση από Greekos »

Γεια σου Γρηγόρη!

Καλή αρχή και καλή πορεία! Επιμονή και υπομονή θέλει και συχνές δοκιμές ακόμα και σε πούρα που δεν σε ενθουσίασαν στην αρχή.... Μην τα διαγράψεις από τους ορίζοντες σου.

Όπως είπε και ο Τάκης με την τριβή θα σου έρθουν και οι γεύσεις αλλά κυρίως οι λέξεις για να τις περιγράψεις.
Για τη βασικές περιγραφές σε βάζουν στο νόημα.

Καλά να περάσεις στην αναζήτηση σου!
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Νεος σε αυτό το χόμπι

Δημοσίευση από Rigelianos »

Καλώς ήρθες Γρηγόρη!
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Νεος σε αυτό το χόμπι

Δημοσίευση από Tournesol »

Καλώς όρισες Γρηγόρη και καλά καπνά!
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
Stratos
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 19, 2020 12:49 pm

Re: Νεος σε αυτό το χόμπι

Δημοσίευση από Stratos »

Καλησπέρα και καλωσήρθες Γρηγόρη.

Το φόρουμ έχει πολύ υλικό για να διαβάσεις.
Να ενημερωθείς, να προβληματιστείς και να βρεις τελικά τον τρόπο να κάνεις τη δική σου πορεία σε αυτό το χόμπι.

Επειδή κι εγώ νέος είμαι εδώ, να σου πω ότι είναι ένας πολύ φιλόξενος χώρος ;)
"You're only given a little spark of madness. You mustn't lose it."
-Robin Williams
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γνωριμία Νέων Μελών”