Πώς αναγνωρίζω τη σειρά ενός πούρου

νέοι φίλοι μας ελάτε εδώ να συστηθούμε
Απάντηση
Βασίλης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 21, 2020 4:37 pm

Πώς αναγνωρίζω τη σειρά ενός πούρου

Δημοσίευση από Βασίλης »

Καλησπέρα σας.Και σας ευχαριστώ για την αποδοχή.Είμαι νέος στον χώρο αυτό.Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση η οποία μπορεί να
είναι και αφελής :Εώς τωρα δοκιμαζω απο ένα πουρο όλων των σειρών μιας εταιρείας ώστε να παρω μελλοντικα περισσότερα από αυτα
που μου αρεσουν.Το θέμα είναι οτι καποια ειναι ίδια σε διαστασεις-σχήμα με αποτελεσμα να μην θυμαμαι ή να μην είμαι σιγουρος ποιο είναι ποιο.Εξάλλου σε πολλα πουρα δεν αναγράφεται η σειρα στο δαχτυλίδι.Π.χ είχα παρει το mille fleur και το No2 της Romeo Jullieta
και δεν ηξερα μετα το καπνισμα ποιο ήταν αυτό που μου αρεσε περισσότερο.Στα μαγαζια βλεπω χτυπουν κατευθείαν στην μηχανη τα 7-8 διαφορετικα πουρα που αγοράζω.Πέραν του οτι εχουν μια άλφα εμπειρία(ενδεχομένως τα πούρα να έχουν και barcode;) πως τα αναγνωριζουν;Υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να τα αναγνωρίζω ;
Σας ευχαριστω εκ των προτέρων
These users thanked the author Βασίλης for the post:
Vr Andreas
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Πως αναγνωρίζω τη σειρά ενός πούρου

Δημοσίευση από Fairlight »

Βασίλη καλως όρισες και καλή συμμετοχή!

Τα περισσότερα πούρα μπορείς να τα αναγνωρίσεις από τις διαστάσεις. Θα βρεις μια αναλυτική λίστα εδώ
https://www.cubancigarwebsite.com/brands

προφανώς κοιτάζεις μόνο τα current production.

Ο μόνος τρόπος να μην μπορεί να αναγνωριστεί ένα πούρο απο το μέγεθος είναι να είναι 2 διαφορετικά πούρα μιας μπράντας τα οποία έχουν ακριβώς το ίδιο μέγεθος. Ενα τέτοιο παράδειγμα το αναφέρεις και εσύ με τα mille fleur και τα No2. Ωστόσο εδώ υπάρχει η βασική διαφορά ότι το No2 έχει tubo. Φαντάζομαι απ αυτά που γράφεις ότι μάλλον πέταξες το tubo και το έβαλες το πούρο στον υγραντήρα σου.

Τα πούρα δεν έχουν barcodes μόνο τα κουτιά τους.
These users thanked the author Fairlight for the post:
Vr Andreas
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Βασίλης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 21, 2020 4:37 pm

Re: Πως αναγνωρίζω τη σειρά ενός πούρου

Δημοσίευση από Βασίλης »

Σας ευχαριστώ πολυ για την ανταποκριση και ζητω συγγνωμη για την καθυστερημενη απαντηση.Οντως ειχα πεταξει το σωληναριο.Απο περιεργεια ,ειχα αγορασει ολα τα πουρα της romeo.Ένα απο καθε σειρα,πως τα χτυπουσε στην ταμειακη ο υπαλληλος ταχυτατα χωρις να εχουν καποιο δαικριτικο;Είναι καθαρα θεμα εμπειρίας;Δεν καταλαβαινω
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Πώς αναγνωρίζω τη σειρά ενός πούρου

Δημοσίευση από Τάκης »

Βασίλη καταρχήν καλώ ήρθες στο cigarsforum.gr

το πώς "χτυπάνε" στις ταμειακές τους τα πούρα τα διάφορα καταστήματα, έχει να κάνει με το σύστημα που ακολουθεί το καθένα
θυμάμαι το παλιό LCDH της Αθήνας και διάφορα άλλα μαγαζιά να εκδίδουν αποδείξεις με πλήρη στοιχεία των πούρων κάθε αγοράς
κάτι που φυσικά προϋποθέτει καταχώρηση όλων των κωδικών που έχουν διαθέσιμα, και προφανώς αρκετή update υπεύθυνη δουλειά
πράγμα που τελευταία σχεδόν κανένα ελληνικό μαγαζί δεν τηρεί

για να 'χεις έναν σταθερό μπούσουλα, στο παρακάτω link θα βρεις όλα τα κουβανέζικα που βρίσκονται αυτή τη στιγμή στην παραγωγή:
https://www.cubancigarwebsite.com/cigar ... es=current

καλή διαμονή στην κοινότητα μας και ελπίζω σύντομα να μοιραστείς μαζί μας τις εμπειρίες σου
το ταξίδι είναι όμορφο, κι η παρέα το κάνει ακόμα πιο ενδιαφέρον
papa was a rolling stone...
Βασίλης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 21, 2020 4:37 pm

Re: Πώς αναγνωρίζω τη σειρά ενός πούρου

Δημοσίευση από Βασίλης »

Καλως σας βρήκα Τάκη.Δηλαδή πως τα χτυπάνε στη μηχανή ;Οπως λεει παραπανω o fairlight δεν εχουν barcode πουρα.Πως εκινη τι στιγμη χτυπα το mille fleur και αλλα που δεν εοχυν πανω καποιο διακριτικο;
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής :
1)Μου ειχαν δωσει ενα φυλλο με οδηγιες για τη ρυθμιση του υγραντηρα.Λεει σε ενα σημειο για τη ρυθμιση του υγρομετρου.Εγω δεν ειχα κανει.Πρεπει να κάνω πρωτα καλιμπραρισμα του υγρομετρου και εν συνεχεια την υγρανση του υγραντηρα;
2)Ως προς το καλιμπραρισμα :το υγρομετρο μου ειναι ενσωματωμενο εξωτερικα.Καποιοι μου λενε οτι για τα ΄΄ενσωματωμενα ΄΄ υγρομετρα δεν χρειαζεται(ή δεν πρεπει) να αφαιρεθουν για να καλιμπραριστουν.Τι ισχυει;
3)Στις ιδιες οδηγιες αναφερει ως προς την υγρανση να βαλω μεσα : ενα βαζακι με νερο + το υγραντικο στοιχειο(σφουγγαρακι) + το υγρομετρο.Ρωτησα εναν νεαρο υπαλληλο αλλα δεν ηξερε να μου απαντησει.Το υγρομετρο να μπει ''μεσα'' για ποιο λογο; Για καλιμπραρισμα ή για να ''παρει'' την υγρασια του υγραντηρα;Και οταν του ειπα οτι το υγρομετρο μου ειναι ενσωματωμενο ,αρα αν το βγαλω θα εχει μπροστα την τρυπα ,μου κουνουσε το κεφαλι.Τι εννοει με αυτο η οδηγια;να μπει μεσα για ποιο λογο;Και μηπως εννοει τους υγραντηρες που παιρνουν εσωτερικα το υγρομετρο και το δικο μου μενει ως εχει;
3) Oι λεγομενοι αντιανεμικοι αναπτηρες (μονη -τριπλη φλογα) ειναι καταλληλοι μονο για πουρα ή και για τσιγαρα ;Η τριπλη φλογα εχει να κανει με τη διαμετρο του πουρου;
Ευχαριστω εκ των προτερων και ζητω συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις.Δυστυχως στο καταστημα που πηρα τον υγραντηρα δεν ειχα την εξυπηρετηση που θα ηθελα.Λες και οφειλει καποιος νεος στο χωρο να γνωριζει τα παντα εξαρχης.....Βιαστικη και αρπα κολλα εξυπηρετηση.....
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Πώς αναγνωρίζω τη σειρά ενός πούρου

Δημοσίευση από Τάκης »

Βασίλης έγραψε:
Τρί Φεβ 02, 2021 12:24 pm
...Δηλαδή πως τα χτυπάνε στη μηχανή ;Οπως λεει παραπανω o fairlight δεν εχουν barcode πουρα.Πως εκινη τι στιγμη χτυπα το mille fleur και αλλα που δεν εοχυν πανω καποιο διακριτικο;
σου απάντησα ακριβώς σ' αυτό Βασίλη, διάβασε ξανά την απάντηση μου
έκαναν "εισαγωγή" τα στοιχεία της κούτας, και όταν έπαιρνες ένα single στην απόδειξη εμφανιζόταν η ταυτότητα πούρου
αυτό φυσικά προϋπέθετε συνεχές update του στοκ τους και αρκετή δουλειά
κάποια μαγαζιά το έκαναν παλιά, τώρα δυστυχώς όχι

προσπάθησε να βάζεις τόνους στο γραπτό σου, και διόρθωσε αν θες λίγο την ορθογραφία σου
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Πώς αναγνωρίζω τη σειρά ενός πούρου

Δημοσίευση από nikos doc »

Βασίλη καλησπέρα,
Link για το υγρόμετρο......
viewtopic.php?f=43&t=1548
Γενικά τα ανλογικά, καλό είναι, ρυθμίζονται.

Οι αναπτήρες ανάβουν τα πάντα, Από πούρα μέχρι τζάκια....
Μόνη, διπλή ή και παραπάνω φλόγα είναι θέμα γούστου δικού σου. Εγώ προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ πάνω από διπλό.
This is our House!
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Πώς αναγνωρίζω τη σειρά ενός πούρου

Δημοσίευση από suleygiannis »

Βασίλης έγραψε:
Τρί Φεβ 02, 2021 12:24 pm
3)Στις ιδιες οδηγιες αναφερει ως προς την υγρανση να βαλω μεσα : ενα βαζακι με νερο + το υγραντικο στοιχειο(σφουγγαρακι) + το υγρομετρο.Ρωτησα εναν νεαρο υπαλληλο αλλα δεν ηξερε να μου απαντησει.
Δυστυχως στο καταστημα που πηρα τον υγραντηρα δεν ειχα την εξυπηρετηση που θα ηθελα.Λες και οφειλει καποιος νεος στο χωρο να γνωριζει τα παντα εξαρχης.....Βιαστικη και αρπα κολλα εξυπηρετηση.....
Βασίλη σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο. Μπαίνει σε ένα μαγαζί κάποιος να αγοράσει ένα προϊόν πολυτελείας και ο υπάλληλος είναι παντελώς άσχετος με το θέμα πούρου. Σκέψου να πας να αγοράσεις ένα αυτοκίνητο, να μπεις σε αντιπροσωπεία και ο πωλητής να μην ξερει ούτε τα τεχνικά χαρακτηριστικά του. Τους Έλληνες καπνοπώλες τους έχουμε κράξει κατά καιρούς, λόγω της παντελούς έλλειψης γνωσης τους με το προϊόν που πουλάνε και την πρόσληψη πρόθυμων μεν, άσχετων δε υπαλλήλων. Αυτό συνιστά έλλειψη επαγγελματισμού. Φυσικά δεν είναι όλοι έτσι. Κάποιοι και ξέρουν και καπνίζουν και μπορούν να σε κατευθύνουν.
Τα υπόλοιπα που ρωτάς μπορείς να τα βρεις και στο ίντερνετ αλλά και στο φόρουμ.
Κάνα πούρο κάπνισες;
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 2):
JuniorAssos
Ρε μαν ρε μπρο
Βασίλης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 21, 2020 4:37 pm

Re: Πώς αναγνωρίζω τη σειρά ενός πούρου

Δημοσίευση από Βασίλης »

Σας ευχαριστώ.χαχαχ ναι ναι καπνίσαμε.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γνωριμία Νέων Μελών”