Νέο Μέλος

νέοι φίλοι μας ελάτε εδώ να συστηθούμε
Άβαταρ μέλους
nomad
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 13, 2020 1:38 pm

Νέο Μέλος

Δημοσίευση από nomad »

Καλημέρα και από εμένα, είμαι ο Πάνος 38 ετών από Αθήνα. Νέος στο σπορ με πολλές απορίες αλλά θα τις ξετυλίξω σιγά σιγά :D :D
Για αρχή θα πω τι έχω δοκιμάσει τι μου άρεσε και μετά θα σα ρωτήσω να μου προτείνεται καμία δοκιμή.
Είμαι πρώην καπνιστής έχω κόψει το κάπνισμα εδώ και 8 χρόνια αλλά τον τελευταίο χρόνο γλυκοκοιτάω και δοκιμάζω πούρα με συχνότητα 1 ανά μήνα/1,5 μήνα μικρό δώρο στον ευατο μου μαζί με αγαπημένο ουίσκυ η craft μπυρα.

Trinidad reyes -- πολυ καλο αλλα με απογοητευσε το τραβηγμα του (ισως φταιω εγω δε ξερω ηταν το πρωτο που δοκιμασα)
Quintero Favoritos -- αν και φτηνο το ευχαριστηθηκα..
Cohiba singlo II -- ωραιο αλλα βαρυ λιγο
Hoyo de Monterrey Coronations Tubos -- δε τρελαθηκα
Partagas Coronas Senior -- αγαπημενο
Partagas Serie D No4 -- επισης αγαπημενο
Ramon Allones Specially Selected -- σιγουρα θα το ξανακαψω ειναι σουπερ
Quai D Orsay No.50 -- επόμενο που θα κάψω μεσα στην βδομαδα
και ψάχνω τι άλλο θα κάψω τον επόμενο γιορτινό μήνα καραντίνας..
These users thanked the author nomad for the post (total 2):
nikos docVr Andreas
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Τάκης »

Πάνο καλώς ήλθες στο σπορ και το cigarsforum.gr
με βάση το καπνιστικό σου τέμπο και τα πούρα που αναφέρεις πως δοκίμασες, θα πρέπει να σου πήρε κάνα χρόνο
σίγουρα δεν υπάρχουν στεγανά στο χόμπι, αλλά μάλλον πρέπει να αυξήσεις λίγο το ρυθμό για να φορτώσεις εμπειρίες
μιας και έχεις προγραμματίσει Quai d' Orsay 50, μπορείς να μοιραστείς τις εντυπώσεις σου στο mass του μήνα:
viewtopic.php?f=192&t=1659

καλή διαμονή, ελπίζω να συμμετέχεις στα δρώμενα
με χαρά να δε δούμε και σε επόμενη συγκέντρωση μας όταν το επιτρέψουν οι συνθήκες της πανδημίας
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Νέο Μέλος

Δημοσίευση από nikos doc »

Πάνο Καλώς όρισες!
Σίγουρα θα βρεις πολλές πληροφορίες στα κοιτάπια μας, για σχεδόν όλα τα πούρα που θα δοκιμάσεις.
Ρίξε μελέτη και κάπνισμα. Θα τα βρείς όλα, και όπου κολλησεις εδώ είμαστε! 8-) 8-)
This is our House!
Άβαταρ μέλους
nomad
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 13, 2020 1:38 pm

Re: Νέο Μέλος

Δημοσίευση από nomad »

Καλώς σας βρήκα, η αλήθεια είναι πως είμαι ενθουσιασμένος που υπάρχει φόρουμ που μπορούμε να βρουμε πληροφορίες, συμβουλές που είναι χρήσιμες μιας και στις μέρες μας τα φόρουμ είναι συνήθως ανενεργά αφού υπάρχει το fb θα χαρω να συμετασχω και να σας ακολουθησω σε συναντηση...
Η αλήθεια είναι πως έπεσες μέσα 1 χρόνο μου έχει πάρει ... αλλά είμαι ακόμα στην φάση που περνάει από το μυαλό μου "αν το κάνω πιο συχνά ποσό μακριά μπορεί να είναι το βήμα από το κάπνισμα του τσιγάρου"
Σιγά σιγά θα φύγουν και οι φοβίες θα ανεβάσουμε και ρυθμό.
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Νέο Μέλος

Δημοσίευση από suleygiannis »

nomad έγραψε:
Τετ Νοέμ 11, 2020 2:47 pm
αλλά είμαι ακόμα στην φάση που περνάει από το μυαλό μου "αν το κάνω πιο συχνά ποσό μακριά μπορεί να είναι το βήμα από το κάπνισμα του τσιγάρου"
καλώς ήρθες, αλλά ομολογώ ότι θέλω επεξήγηση, αυτό δεν το κατάλαβα
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
nomad
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 13, 2020 1:38 pm

Re: Νέο Μέλος

Δημοσίευση από nomad »

suleygiannis έγραψε:
Τετ Νοέμ 11, 2020 3:16 pm
nomad έγραψε:
Τετ Νοέμ 11, 2020 2:47 pm
αλλά είμαι ακόμα στην φάση που περνάει από το μυαλό μου "αν το κάνω πιο συχνά ποσό μακριά μπορεί να είναι το βήμα από το κάπνισμα του τσιγάρου"
καλώς ήρθες, αλλά ομολογώ ότι θέλω επεξήγηση, αυτό δεν το κατάλαβα
Ευκολη η επεξηγηση.
Δε καπνιζα απο συνηθεια αλλα επειδη μου αρεσε η αποφαση να το κοψω ηρθε σαν ενα στοιχημα με τον εαυτο μου και ετσι και εγινε μια ωραια μερα ειπα δεν ξανακαπνιζω. Αυτο εχει κρατησει 8 χρονια, πλεον με ενοχλει ο καπνος του τσιγαρου (σε αντιθεση με του πουρου που τα αρωμματα ειναι μερος του καπνου) δε με ενοχλει σε φαση «πω πω πως μπορειτε καπνιζετε» αλλα στα ρουχα μου ας πουμε αν παω σε χωρο που καπνιζουν με ενοχλει πολυ! Ομως επειδη οπως ειπα καπνιζα επειδη μου αρεσε στο πισω μερος του μυαλου μου δε ξεπερασα ποτε εναν καφε με ενα τσιγαρο 😂😂😂 παρολα αυτα κανω πως δεν υπαρχει! Οποτε ο φοβος ειναι πως αν ξεκινησω πιο συχνα να καπνιζω πουρο θα ερθει η στιγμη που θα πω ελα μωρε ενα τσιγαρο ειναι και εκειντελειωσαν ολα χαχαχ για αυτο εθεσα τον πηχη για αρχη στο ενα πουρο το μηνα!
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Νέο Μέλος

Δημοσίευση από alexandros »

Πανο καλωσηρθες, καλη διαμονη και καλες φουμες
μην φοβασαι για το τσιγαρο. το πουρο ειναι πολυ ανωτερη απολαυση
εαν καπνιζεις πιο συχνα δεν θα ξανακυλισεις στον βουρκο του τσιγαρου :lol:
απλα θα καις πιο πολλα πουρα . η κατρακυλα ειναι ασταματητη :lol: :lol:
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
nomad
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 13, 2020 1:38 pm

Re: Νέο Μέλος

Δημοσίευση από nomad »

alexandros έγραψε:
Τετ Νοέμ 11, 2020 5:44 pm
Πανο καλωσηρθες, καλη διαμονη και καλες φουμες
μην φοβασαι για το τσιγαρο. το πουρο ειναι πολυ ανωτερη απολαυση
εαν καπνιζεις πιο συχνα δεν θα ξανακυλισεις στον βουρκο του τσιγαρου :lol:
απλα θα καις πιο πολλα πουρα . η κατρακυλα ειναι ασταματητη :lol: :lol:
καλώς σας βρήκα, έχεις δίκιο άμα καίω περισσότερα πούρα δεν θα μένουν λεφτά να μπω στον πειρασμό για τσιγάρα..... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
These users thanked the author nomad for the post:
nikos doc
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Νέο Μέλος

Δημοσίευση από suleygiannis »

Σε πληροφορώ ότι υπάρχουν μέλη του φόρουμ που καπνίζουν 5 πούρα τη μέρα και δεν περνάει καν από το μυαλό τους να κάνουν τσιγάρο.
Μιλώντας προσωπικά να σου πω ότι καπνίζω κάθε μέρα ένα ή δύο πούρα τη μέρα και προτιμώ να ρουφήξω εξάτμιση βοθρατζίδικου παρά να καπνίσω έστω και ένα τσιγάρο.
Προσωπικά δεν μπορώ καν να αντιληφθώ αυτό που λες, αλλά για να το λες έτσι θα νιώθεις. Μακριά από τσιγάρο σε κάθε περίπτωση!
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
nomad
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 13, 2020 1:38 pm

Re: Νέο Μέλος

Δημοσίευση από nomad »

suleygiannis έγραψε:
Πέμ Νοέμ 12, 2020 10:54 am
Σε πληροφορώ ότι υπάρχουν μέλη του φόρουμ που καπνίζουν 5 πούρα τη μέρα και δεν περνάει καν από το μυαλό τους να κάνουν τσιγάρο.
Μιλώντας προσωπικά να σου πω ότι καπνίζω κάθε μέρα ένα ή δύο πούρα τη μέρα και προτιμώ να ρουφήξω εξάτμιση βοθρατζίδικου παρά να καπνίσω έστω και ένα τσιγάρο.
Προσωπικά δεν μπορώ καν να αντιληφθώ αυτό που λες, αλλά για να το λες έτσι θα νιώθεις. Μακριά από τσιγάρο σε κάθε περίπτωση!
Ουσιαστικά φοβία είναι χρειάζεται χρόνος θεωρώ να διαχωρίσω και εγώ αυτό που λες άλλο το τσιγάρο άλλο το πούρο και βέβαια φιλοσοφία όταν φουμάρω μόνος χτίζω αργά την φιλοσοφία όταν περιτρυγιριζομαι από ανθρώπους που έχουν ήδη βουτήξει στα βαθιά στην φιλοσοφία (και εδώ έρχεται το χάρηκα που βρήκα φόρουμ) τότε θα αποκτήσω πιο γρήγορα εμπειρία, φιλοσοφία και θα φύγουν οι "φοβίες".

Είναι σαν να ξεκινάς εσύ να δοκιμάζεις μπυρες (δεν ξέρω συγκεκριμένα σε τι επίπεδο είσαι σε αυτό το άθλημα λέω εσύ παραδειγματικά) και φέρνω αυτό το παράδειγμα γιατί ασχολούμαι χρόνια και να προσπαθείς μόνος σου να καταλάβεις γιατί μια μπύρα μπορεί να κάνει 40 ευρώ και να αναρρωτιέσαι τι εννοεί όταν λέει βγάζει παν κέικ αλήθεια τώρα? και πόσες υπάρχουν μέχρι να καταλάβω θα γίνω αλκοολικός? ενώ αν κάτσουμε κάτω παρέα και σου δείξω θα καταλάβεις πιο γρήγορα.

:)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γνωριμία Νέων Μελών”