Καλημέρα από καπνιστή πίπας

νέοι φίλοι μας ελάτε εδώ να συστηθούμε
karam
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 13, 2020 8:03 am

Καλημέρα από καπνιστή πίπας

Δημοσίευση από karam »

Καλημέρα φίλοι,

Πρώην καπνιστής τσιγάρων, το έκοψα πριν 5 χρόνια περνώντας στο άτμισμα, αλλά η ανάγκη για την πραγματική γεύση του καπνού δεν έφυγε ποτέ, οπότε εδώ και 3 χρόνια καπνίζω πίπα. Στα πούρα με έφερε η αγάπη για το Dark Fired Kentucky, οπότε μετά από προτροπή άλλων πιπάδων δοκίμασα τα Toscano (classico, antico, extra vecchio), τα οποία μου αρέσουν πάρα πολύ αλλά (δυστυχώς) μου άνοιξαν και την όρεξη για "πραγματικά", πιο κλασσικά πούρα.

Ψάχνω κάτι δυνατό - στην πίπα καπνίζω κυρίως δυνατούς, ξένους καπνούς όπως Gawith ropes, οτιδήποτε με Dark Fired Kentucky +/- Perique, Latakia, αλλά και πιο μέτρια Virginia +/- Perique και μερικούς ημιαρωματικούς καπνούς.

Προφανώς, παρόμοια με όταν άρχισα να καπνίζω πίπα είμαι χαμένος στις επιλογές και παρουσιάσεις, το γεγονός ότι μου άρεσαν τα Toscano όμως είναι ενθαρυντικό γιατί σαν μπούσουλας έπεσε μέσα.

Αυτή τη στιγμή κοιτάω Drew Estate από Γερμανικά κυρίως μαγαζιά, αλλά φαίνεται ότι δεν κυκλοφορούν στην Ελλάδα; Επίσης πιστεύω κάποιο Maduro θα ταιριάζει στο γευστικό προφίλ μου, αλλά και πάλι δεν ξέρω από που να αρχίσω. Φαντάζομαι ότι τα μέλη θα μου πείτε να αρχίσω από τα "κλασσικά" πούρα και να πάω στα πιο "περίεργα" στο μέλλον, γενικά ψάχνω σε πρώτη φάση κάτι ξυλώδες, με λίγο πιπέρι, μπαχάρια, και κάποια γλύκα.

Ευχαριστώ!

Ορέστης

Υ.Γ. δεν καπνίζω στο σπίτι λόγω παιδιών και ανακαίνησης/βαψίματος οπότε αναγκαστικά καπνίζω μόνο περπατώντας το σκύλο, και στις σπάνιες εξόδους με τη γυναίκα μου, παρατήρησα ότι ενώ η πίπα φέρνει βλέματα περιέργειας, ίσως και κανα χαμόγελο, τα πούρα που έχω καπνίσει έξω φέρνουν ύφη ενόχλησης, αηδίας κλπ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος karam την Δευ Ιούλ 13, 2020 12:30 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
These users thanked the author karam for the post:
χεντυ κοντου
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8984
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Καλημέρα από καπνιστή πίπας

Δημοσίευση από Τάκης »

karam καλώς ήλθες στο cigarsforum.gr

δείχνεις να ξέρεις τι ζητάς, και σίγουρα σ' αυτό σε έχει βοηθήσει η προηγούμενη εμπειρία σου στον καπνό
όπως πολλές φορές έχουμε σημειώσει σε νέα μέλη που ρωτάνε πώς να ξεκινήσουν, δεν υπάρχει συγκεκριμένος μπούσουλας
δοκιμάζεις, καπνίζεις, και ξαναδοκιμάζεις, σημειώνεις τι σου αρέσει, και σιγά-σιγά χτίζεις το δικό σου καπνιστικό σύμπαν

το γευστικό προφίλ που περιγράφεις, θα το βρεις σε αρκετά πούρα από διάφορες κουβανέζικες brands
όπως Bolivar, Partagas, Upmann, Romeo, Montecristo κλπ.
αυτό βέβαια δεν είναι ούτε πανάκεια στις αναζητήσεις σου, ούτε δεσμευτικό, μπορεί λ.χ. να "τρελαθείς" με τα Cuaba η τα San Crisoobal
υπάρχει τεράστια γκάμα στην αρωματική παλέτα των κουβανέζικων με πολλές αποκλίσεις για εξερεύνηση

στα non το πεδίο είναι αχανές, και στην Ελλάδα εισάγονται συγκριτικά ελάχιστα πούρα
αλλά κι εκεί μπορείς να βρεις πούρα που σου "κάνουν"

όσο για τα "περίεργα βλέμματα", αγνόησε τα στην περίπτωση που θες να φουντώσεις κάπου σε κοινή θέα
οι καλύτερες φούμες άλλωστε - πλην αυτών που λαμβάνουν χώρα με καλή παρέα - είναι οι μοναχικές

καλή διαμονή, εύχομαι να συμμετέχεις στα δρώμενα
These users thanked the author Τάκης for the post:
karam
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1036
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Καλημέρα από καπνιστή πίπας

Δημοσίευση από Svensk »

Καλώς ήλθες στο φόρουμ.
These users thanked the author Svensk for the post:
karam
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
harmonica
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 7:54 am

Re: Καλημέρα από καπνιστή πίπας

Δημοσίευση από harmonica »

Karam, καλώς όρισες.
Το ότι το ψάχνεις φαίνεται από τα βιώματα σου και στον χώρο της πίπας, αλλά και του πούρου εν μέρει..
Γράφω εν μέρει γιατί τα τοσκανο δεν είναι ακριβώς πούρο..

Όπως γράφει και ο Τάκης ξεκινά να δοκιμάζεις τα πάντα κουβανέζικα και μη και μην ανησυχείς θα βρεις τον μπουσουλα γρήγορα..

ΥΣ γράψε και το όνομα σου αν θες

ΥΣ2 όσο αφορά τα βλέμματα εγώ έχω νιώσει το αντίθετο αλλά ποιος νοιάζεται στο φινάλε
These users thanked the author harmonica for the post:
karam
"There are two things a man never forgets -his first love and his first cigar"
Άβαταρ μέλους
χεντυ κοντου
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Δευ Μαρ 04, 2019 12:46 pm

Re: Καλημέρα από καπνιστή πίπας

Δημοσίευση από χεντυ κοντου »

Καλώς όρισες.. :D :D
These users thanked the author χεντυ κοντου for the post:
karam
Άβαταρ μέλους
Firecigar
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 07, 2020 7:55 pm

Re: Καλημέρα από καπνιστή πίπας

Δημοσίευση από Firecigar »

Καλώς ήρθες φίλε Ορέστη.Η αλήθεια είναι ότι τα Τoscano και για εμένα μου αρέσουν πολύ αλλά σίγουρα θα ανακαλύψεις και άλλες μάρκες πούρων καλύτερες.Θα συμφωνήσω με αυτά που είπαν οι προλαλησαντες δοκίμασε και σημείωνε ότι σαρεσει η όχι.Όσο για τα βλέμματα αγνόησε τα εσύ να κάνεις αυτό που γουστάρεις άλλωστε ο μπλε καπνός θα σε αποζημίωση😉😁
These users thanked the author Firecigar for the post:
karam
Ρουφάμε και τα λέμε 😜🥃🚬
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Καλημέρα από καπνιστή πίπας

Δημοσίευση από Jazzman »

Karam καλώς ήρθες στο forum. Υπάρχει πλούτος υλικού που θα σε βοηθήσει στην αναζήτησή σου. Θα χαρούμε να διαβάσουμε τις εμπειρίες σου!
These users thanked the author Jazzman for the post:
karam
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Καλημέρα από καπνιστή πίπας

Δημοσίευση από nikos doc »

Karam, καλώς ήρθες.
Οι βόλτες στις γραφές του φόρουμ, θα ανοίξουν άλλες πόρτες στις αναζητήσεις σου.
Αλλά, πρόσεχε, ο δρόμος είναι χωρίς τέλος και κατηφορικός...
Θα το καταλάβεις όταν ο σκύλος σου σε κοιτάει με την ελπίδα να γυρίσετε σπίτι, και εσύ κρατάς στο χέρι ένα Chourchil και έχεις στην τσέπη ένα φλασκί καλό malt....

Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις το Punch του mass tasting του μήνα. Ψάξε, θα βρεις τι είναι αυτό. Το προφίλ θα ταιριάζει με αυτό που ψάχνεις. ;)

Υ.Γ. καλά είναι τα Toscano, αλλά άλλου είναι η μαγεία!

Κάλε φουμες! 8-)
These users thanked the author nikos doc for the post:
karam
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Spiros Preveza
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευ Ιουν 22, 2020 2:14 pm

Re: Καλημέρα από καπνιστή πίπας

Δημοσίευση από Spiros Preveza »

Καλώς όρισες
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 945
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Καλημέρα από καπνιστή πίπας

Δημοσίευση από sigaras »

Καλώς ήρθες φίλε!
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γνωριμία Νέων Μελών”