Ρούμι, Ron, Rum

ένα ταξίδι αναζήτησης του yin & yang: spirits, καφές, εδέσματα κ.α.
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Ρούμι, Ron, Rum

Δημοσίευση από suleygiannis »

Ένα φόρουμ για πούρα δε θα μπορούσε να μην έχει ένα thread αποκλειστικά αφιερωμένο στο ρούμι, ένα ποτό που κατά τη γνώμη μου ταιριάζει αρμονικά με το πούρο. Ένα ποτό που το τιμούν συχνά πυκνά τα μέλη του φόρουμ. Έχουμε thread για το ουίσκι και τις διάφορες μορφές του. Γιατί να λείπει από το φόρουμ μας ένα thread για το ρούμι λοιπόν;
Το ρούμι είναι το αλκοολούχο ποτό που παράγεται από την απόσταξη των χυμών του ζαχαροκάλαμου. Παράγεται κυρίως στις χώρες τις Καραϊβικής και έχει διάφορα είδη. Εκεί το ονομάζουν “ron” ενώ στα αγγλικά “rum”. Παλαιώνει και αυτό σε βαρέλια.

Υπάρχουν φυσικά διάφορα είδη όπως white, golden, spiced, flavoured, dark κλπ. Γίνεται cocktail, πίνεται σκέτο, με διάφορα αναψυκτικά και γενικά όπως επιθυμεί ο καθένας.
Τι λέτε λοιπόν; Να μοιραστούμε τις εμπειρίες και τις εντυπώσεις μας για το συγκεκριμένο ποτό; Να πούμε ποιο μας αρέσει και ποιο όχι; Να πούμε τι γεύσεις μας βγάζει; Να πούμε ποιο αξίζει να αγοραστεί; Να πούμε πως το προτιμάμε;
Αναμένω τις εντυπώσεις σας.
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1034
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Ρούμι, Ron, Rum

Δημοσίευση από Svensk »

Όντως μεγάλο κεφάλαιο τα ρούμια.
Εγώ πίνω μόνο παλαιωμένα και συνήθως αφού πρώτα μαρινάρω τη γλώσσα μου με ελληνικό καφέ.
Μερικές φορές δε –ειδικά με Ron Zacapa 23- εναλλάσσω της γουλιές καφέ με ρούμι.
Τα αγαπημενα μου, συνήθως με Hoyo de Monterey πούρα είναι τα Ron Zacapa 23, ta XO, και διάφορες
Λιμιταδες της μπράντας, αν και τις θεωρώ κάπως υπερτιμημένες.
Το Diplomaticos Ambassador το πίνω σχεδόν αποκλειστικά με Upmann Monarcas.
Σουπερ αγαπημένο το Cartavio ΧΟ, αλλά είναι δυσεύρετο.
To ron Abuelo Centenario μου άρεσε κάποτε αλλά πλέον έχει πάρει διαζύγιο με τους γευστικούς υποδοχείς στη γλώσσα μου.
Τελευταία εχω ανακαλύψει το Angostura 1824. Εχει μια καμένη καραμελίτσα που μου αρέσει όλο και περισσότερο.
Νομίζω πως δένει όμορφα με τα Partagas E2.
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Haris
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:57 am

Re: Ρούμι, Ron, Rum

Δημοσίευση από Haris »

εγω με την σειρά μου τεευταία ανακάλυψη στα ρούμια είναι τα Plantation!!
με εντυπωσίασαν . Συγκεκριμένα το Plantation XO 20th Anniversary το οποίο δοκίμασα προ ημερών με έστειλε!!
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Ρούμι, Ron, Rum

Δημοσίευση από Στάθης »

Ρούμι... Αχχχ ρούμι... Προσπάθησα και με τα Malt αλλά δεν τα έχω βρει ακόμα...Ίσως δεν έχω πιει τα κατάλληλα... Το ρούμι μου πάει τι να πω ;)

Εικόνα

ANGOSTURA1824, MATUSALEM, APPLETON 12 είναι ρούμια για κάθε περίσταση, με προσιτό κόστος που αξίζουν τα χρήματα τους

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα


Ιδιαίτερο ρούμι περασμένο από βαρέλια που πριν φιλοξενούσαν Bourbon και κρασί Zinfandel... Δοκιμάστε το ;)

Εικόνα


Τα δυο επόμενα ρούμια είναι ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει έως τώρα... Χωρίς λόγια... El Dorado 8-)

Εικόνα

Εικόνα
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Ρούμι, Ron, Rum

Δημοσίευση από suleygiannis »

Ευχαριστούμε τους Βάιο, Χάρη και Στάθη για τις πρώτες τους απόψεις.
Αναμένω όμως για λόγους συνοχής να ανεβάσετε κριτικές ΚΑΙ για ένα ρούμι τη φορά, με συνοδεία φωτογραφιών ή όχι, για να μη γίνεται συνονθύλευμα και για να μην γράφονται κριτικές για δέκα ρούμια μαζί, κατά τα πρότυπα του thread που έχουμε για τα ουίσκι. Πχ από που είναι το κάθε ρούμι, πόσο αλκοολ έχει, τι σας βγάζει στη μύτη και στη γεύση και φυσικά αν σας άρεσε ή όχι.
Πάντως, τώρα που έχει μπει για τα καλά το καλοκαίρι, εγώ προσωπικά σταματάω τα single malt και αρχίζω τα ρούμια. Και αυτό γιατί δε θέλω να ρίχνω παγάκια στα single malt. Προσωπική επιλογή :) Μέχρι να ξαναχειμωνιάσει θα έχω καταναλώσει πολλά μπουκάλια :mrgreen:
These users thanked the author suleygiannis for the post:
Svensk
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
harmonica
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 7:54 am

Re: Ρούμι, Ron, Rum

Δημοσίευση από harmonica »

Στάθη οι φωτογραφίες απο πιο μαγαζί είναι?
"There are two things a man never forgets -his first love and his first cigar"
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Ρούμι, Ron, Rum

Δημοσίευση από Στάθης »

Σπύρο είναι από το Borsalino χαμηλά στην Κολοκοτρώνη.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Στάθης την Πέμ Ιουν 14, 2018 1:15 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
harmonica
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 7:54 am

Re: Ρούμι, Ron, Rum

Δημοσίευση από harmonica »

Ευχαριστώ...
Δεν με λένε Θωμά ΜΠΟΚΟΛΗ με λένε 😂😂😂
These users thanked the author harmonica for the post (total 2):
ΤάκηςΣτάθης
"There are two things a man never forgets -his first love and his first cigar"
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Ρούμι, Ron, Rum

Δημοσίευση από Στάθης »

harmonica έγραψε:
Πέμ Ιουν 14, 2018 9:47 am
Δεν με λένε Θωμά ΜΠΟΚΟΛΗ με λένε 😂😂😂
Συναδελφικούς χαιρετισμούς τότε... Γκουσγκούνης :D
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Ρούμι, Ron, Rum

Δημοσίευση από suleygiannis »

Ξεκινάω την περιπλάνηση στο χώρο του ρουμιού. Ελπίζω να ακολουθήσουν κι άλλοι.

Plantation St. Lucia


Εικόνα

Τα Plantation έχουν γενικά ωραία μπουκάλια. Το σχοινί που είναι δεμένο επιδέξια τα κάνει να ξεχωρίζουν.
43% αλκοολ. Σύμφωνα με όσα γράφει στο μπουκάλι το ρούμι παλαιώνει σε βαρέλια bourbon για 9 χρόνια στη St. Lucia και στέλνεται μετά στη Γαλλία να παλαιώσει σε μικρότερα βαρέλια για 18 μήνες.
Πολύπλοκο στη μύτη με πολλά αρώματα. Τροπικά φρούτα, πορτοκάλι, μπαχάρι, περγαμόντο και τριαντάφυλλο.
Στη γεύση ομολογώ ότι στην αρχή μου κακοφάνηκε. Ένιωθα σα να πίνω λικέρ τριαντάφυλλο και περγαμόντο. Στην πορεία όμως το συνήθισα και μου άρεσε πολύ. Πλέον το μπουκάλι τελειώνει. Σαφώς ενδιαφέρον ρούμι.
Ρε μαν ρε μπρο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Cigar Pairings”