Cohiba Siglo V

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Cohiba Siglo V

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Dalia 170 x 43
vslb 25, c/p 5x3 a/t, (c/p 5x5 disc. 2017)
1994 release

LCD Alex

αυτή η ντάλια έχει ένα ιδιαίτερο βιογραφικό
προερχόμενη από τον υγραντήρα-κληρονομιά που άφησε στον Άλεξ ο βαθύπλουτος θείος του
την οποία ο καλός μου φίλος, μαζί με όλη του την αγάπη, μου προσέφερε να καπνίσω

το δαχτυλίδι της παραπέμπει σε χρονιά πριν το έτος 2003
χωρίς να αποκλείεται να έχουμε να κάνουμε όμως και με πούρο από τα 90’s (after 1993)

κι ενώ περίμενα λοιπόν κάτι από θαμπό έως extra light
το 5άρι, αφού πρώτα μου άναψε τα αίματα και τη λιβιδώ με ζωντανά pre αρώματα
με κοπάνησε στη συνέχεια κάτω σαν χταπόδι

ελεγκάντε στην αρχή και λεπτεπίλεπτο, με μπισκότο, πούδρα κακάο και γρασίδι
κάπου λίγο πριν τη μέση άρχισε να βγάζει άσσους απ’ το μανίκι
με φουλ σοκολάτα, βανίλια και καβουρδισμένα ξηροκάρπια
κι όσο προχωρούσε, όλο και φόρτωνε και άλλαζε ύφος
κερνώντας στο τέλος ένα σπέσιαλ βίντατζ μιξ από παλιό ώριμο κέδρο, μαλακά δέρματα και πιπέρια

θεός φυλάξοι! δηλαδή πώς θα ήταν αυτό το πούρο ρε φίλε πριν 10-15 χρόνια..??
α ρε κουβανοί, ευλογημένοι απ’ τους θεούς είσαστε…

μέσα απ’ την καρδιά μου σε ευχαριστώ πολύ πειρατή!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Τάκης την Δευ Φεβ 19, 2018 7:21 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cohiba Siglo V

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

LCD Svensk

από αποικία Νοεμβρίου 2009, αγορασμένη κατευθείαν από Fereos
με το χορηγό μου να την παινεύει λέγοντας ότι όλα τα πούρα της είναι από εξαιρετικά έως ελντοραντικά

ουδέν αληθέστερον τούτου
μιλάμε για ένα καρασίγκλο, αρχοντικό και πορφυρογέννητο
με διαυγείς – κρυστάλλινες γεύσεις, σαν μια παγωμένη Φλεβαριάτικη αστροφεγγιά
που άρχισαν να σκάνε απανωτά στα χέρια μου με μικρές λαμπερές εκρήξεις
και - τι ευτυχία - με πέτυχαν όλες στο δόξα πατρί

ξεκίνησε με τα τυπικά cohiba γρασίδια, κέδρο και λευκό πιπέρι, και μετά αναστέναξε ο ντουνιάς
πρώτα έσκασε ένα ηγεμονικό μπισκότο ακολουθούμενο από γλυκά φουντουκοκάρυδα
παρέα με κακάο σκόνη, αλμυρή καραμέλα, σοκολάτα που τη μια ήταν bitter και την άλλη γαλάκτιζε
και μετά βρόντηξαν μεγαλοφυείς πινελιές από άνθη, βανίλια, δέρματα, μόκα και βελούδινα μπαχαροπίπερα
σταλάζοντας μια κρεμώδη γλύκα σε ένα παρατεταμένο διαβολικό κουβανέζικο αμάν-αμάν

αρχοντικό και βελούδινο πούρο, μεθυστικό σαν μέλι σκορπιού
Svensk κράτησε μερικά και κάπνισε τα το ’19 μόλις κλείσουν δεκαετία!
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Cohiba Siglo V

Δημοσίευση από Svensk »

Η κούτα προμηθευμένη από Ελλάδα είναι Νοεμ 2009. Το πρωτο μου Singlo V.

Τυχαίνει να πιάσω ένα στραβό κομμάτι που με κάνει να ελέγξω λίγο και τα υπόλοιπα για τον φόβο της μαϊμούς. (η κούτα ήρθε κλιστεί).
Συνοδεία καφέ μονο. Πρε- κλασικό cohiba θα έλεγα. Φλοραλ, λίγο ξύλο και καπνός.

Με το άναμμα δεν λέει κάτι το ιδιαίτερο. Θυμίζει το ρομπουστο αξάδερφο του.

Και τότε σιγά-σιγά όπως σηκώνεται μια αυλαία και υπολήπτονται οι ακίνητοι – προς το παρόν- ηθοποιοί και το σκηνικό. Ένα σκηνικό λιτό. Αλλά όλα είναι εκεί που πρέπει.

Βελούδινος καπνός. Βανίλιες (πλυθ), κρέμα αραβόσιτου, πολύ μαλακά δέρματα και μια απίστευτη σοκολάτα γάλακτος.
Έτσι πήγε το 1/5. Η συνεχεία ακομη καλύτερη. Μαλακό πιπέρι και βρεγμένο ξύλο προστίθενται. Και η παράσταση αρχίζει.
Τώρα μπαίνει και ο ώριμος καπνός. Αυτή η Βιντατζ γεύση που συνάντησα και σε ένα HDM dew dieux του 2002.

Ένα πούρο που δεν φωνάζει. Σαν ρεσιτάλ πιανου. «Κάτσε μαλακα και άκουσε με.»

Βάζει διαρκώς γκολ, χωρις να το πανηγυρίζει :!:

Κάπου στην μέση για λίγο ένιωσα λίγο αμμωνία, που εξαφανίστηκε πριν προλάβει να γινει ενοχλητική.
3/3 μπήκαν λίγα χόρτα και η κρέμα λιγόστεψε.
Πραγματικά έκαψα τα δάκτυλα μου.

Ελντοραδο ‘’ασκαρδαμυκτί’’.( :wink: )
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Haris
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:57 am

Re: Cohiba Siglo V

Δημοσίευση από Haris »

Σκέφτομαι Ποιο ήταν το καλύτερο Cohiba που έχω καπνίσει, λόγω του ότι δεν έχω καπνίσει πολλά πούρα της ινδιάνας πάνω-κάτω τα θυμάμαι. Ενα esplendidos, 2-3 λανσερος, μερικα σιγκλο 6 τουμπατα κουβανεζικα... Καλα αυτά ηταν απο τα καλύτερα πουρα εβερ αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα μας :). Το θεμα μας ειναι οτι αν και δεν εχω καπνισει αρκετα κοΐμπα, πέτυχα καποια που ηταν κορυφή, αλλα και καποια που ηταν σαν τον... Προπονητή της Αργεντινής (απογοήτευση)... :lol: :lol: :lol:

Εικόνα

Χτες εκανα ενα σιγκλο5, απο τα ΠΠΚ με ημερομηνια Οκτώβριος 2001.... :geek: :shock:
Αυτα του χαρτοκουτου που σιγουρα ειναι απο τα πρωτα που πεθαίνουν, που νωρις το χαρτι τραβαει περισσή υγρασια και τα κανει κούτσουρα, αυτα που "τραβανε" χάνουν λαδια και απλα σβήνουν!!!
Η αληθεια ειναι οτι καπνισα ενα πριν ενα χρόνο απο μια πενταδα και μετα απλα δωρισα τα αλλα 4. Τωρα ανοίγω ενα αλλο, που μαζι με καποια αδελφακια του εχουν φυλαχθει σε ομορφο μπεχικε56 κουτι για ενα χρονο περίπου...
Μπαλα ειχε, ψήσιμο είχε, καλη παρέα ειχε, ποτακι είχε... Ε οκ, δεν περιμενα και πολλα αλλα το λιγουρευτικα!!!

Στο κρύο... Τίποτα, κενό και ξυλο!!!
Αναβω και μεχρι το πρώτο εκατοστό, απλα συζητούσαμε ποσο χάλια ειναι η Γερμανία στο μουντιάλ... Και καπου εκει ξεκιναει να βαράει...
Γλυκο βανιλια και κρεμα σαντιγί!!! Απίστευτο... Ανάσταση κανονική! Γλυκα κοκκινα φρούτα και νοτες άσπρης σοκολάτας! Πιπερακι λιγο, ετσι για την γεύση. Ισοφαρισαν οι Γερμανοι και εγω ακομη ειχα τις αμφιβολίες μου, δεν ζωντανεύουν οι νεκροί (που λεει και ο Ζαγοραιος).. Μεσα σε 15 λεπτα έφυγε, πέταξε καιε πηρε μαζι της η νταλια!!!
Καραμελα και καμενη ζάχαρη τρυπισαν τα ρουθουνια στο ρετροχαλι.... Ενα για πρώτη φορα λιγο πριν το δακτυλίδι ηρθε αγαπημένοι μου πουρανθρωποι τριμμένο μπισκότο...

Και στις καθυστερήσεις, με την ανατροπή των Γερμανών, ηρθε και το τελος... :!: :roll:

Δεν ξερω αν το "σεντουκι" των μπεκικε εκανε τοση διαφορα, αλλα το συγκεκριμένο 5ρι, κτύπησε κορυφή!!! :roll: 8-)
Εικόνα

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
These users thanked the author Haris for the post (total 3):
ΤάκηςsuleygiannisAssos
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Cohiba Siglo V

Δημοσίευση από suleygiannis »

Τελευταία φορά που το κάπνισα αυτό το πούρο ήταν όταν συνάντησα τον Τάκη στα πάτρια εδάφη του πέρυσι το καλοκαίρι και μου είχε δώσει ένα δικό του πολύ ωραίο να καπνίσω. Σήμερα καπνίζω ένα αγνώστων στοιχείων που βλέπω ότι το έχω περίπου 3 χρόνια στην κατοχή μου.
Από κρύα αρώματα όχι πολλά, κάτι σα γλυκό γρασίδι και άχυρο ενώ το τράβηγμα είναι κάπως σφιχτό.
Το ανάβω και το τράβηγμα είναι λίγο πιο σφιχτό από όσο πρέπει αλλά βγάζει αρκετό καπνό. Με τη μία ξεκινάει μια παρέλαση κρέμας και μπισκότου ενώ μετά από λίγο κάνει την εμφάνιση του και το γρασίδι.

Εικόνα
Η συνέχεια έχει και καραμέλα. Για αρκετή ώρα εναλλάσσονται οι κρέμες, οι καραμέλες και τα μπισκότα. Εντάξει καταπληκτικό πούρο.
Προς τη μέση το πούρο ανεβάζει εντάσεις με βούτυρα και κακάο και μου αρέσει περισσότερο.
Αράπικο φιστίκι μέχρι το τέλος μαζί με βούτυρο και μπισκότο.
Έκαψα τα δάχτυλα μου, μου άρεσε πολύ το πούρο!
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 5):
ΣτάθηςPetranAssosΤάκηςχεντυ κοντου
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cohiba Siglo V

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

STA FEB 09

κούτα που μου έχει δώσει φούμες υψηλής ραπτικής (την έχω στην κατοχή μου από το ’10)
όλα τα ωραία τελειώνουν όμως, και σήμερα καπνίζω την προτελευταία ινδιάνικη ντάλια της
με το χρόνο να της έχει χαρίσει ένα βελούδινο σοκολατένιο wrapper, που επιδεικνύει αυτάρεσκα λίγο μετά τα 10α της γενέθλια

στο σνιφάρισμα βγάζει πατσουλιά, λιβάνια, και ξύλα από παλιό σεντούκι
ενώ το κρύο ρούφηγμα προσφέρει μπισκότο, βαθιά αρώματα από φυτείες καφέ, και κανελογαρύφαλλα

από την πρώτη ρουφηξιά το ραβδί του μάγου βγάζει λαγούς
πρώτα κακάο και χαδιάρικο λευκό πιπέρι, και στο καπάκι νότες βανίλιας
με το κακάο σιγά-σιγά να μεταμορφώνεται σε σοκολάτα, που συνοδεύεται από πινελιές μέντας και γλύκες από ζάχαρη άχνη

Εικόνα

η συνέχεια έχει πληθώρα γεύσεων και αρωμάτων, σερβιρισμένα με κρεμώδη γλυκύτητα
μαλακός κέδρος, φουντούκι, μέλι, εξωτικά μπαχάρια, άνθη
μαζί με καβουρδισμένους καφέδες με ξεκάθαρη τη γεύση του κόκκου

η σοκολάτα παίρνει τώρα γαλακτώδεις αποχρώσεις, και το πιπέρι ανεβάζει ένα κλικ την ένταση
με αδρές πινελιές βανίλιας, γρασίδι, απαλά δέρματα και μπισκότο να ολοκληρώνουν μια έξοχη παράσταση

υπέροχο, αγαπησιάρικο Cohiba, με καπνά σμιλεμένα από τον πανδαμάτορα
μια ντάλια αριστούργημα, που με έκανε να θυμηθώ μια ψυχή απ’ τα παλιά που είχε πει το περίφημο:
«το Cohiba Siglo V είναι το πιο vfm κουβανέζικο» 8-)

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 5):
suleygiannisSvenskχεντυ κοντουJazzmanPetran
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Cohiba Siglo V

Δημοσίευση από Svensk »

«το Cohiba Siglo V είναι το πιο vfm κουβανέζικο»

+1000 Ντον
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cohiba Siglo V

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

JMZ DIC 04

25άρι σπλιταρισμένο slb αγορασμένο δια ζώσης στην Κύπρο σε μια εκδρομή-αστραπή
ντουέτο με ψηλό αγόρι τέλη Μαίου του ’17, σε περιπλανήσεις αξέχαστες και βραδινό ιντερμέδιο γεμάτο εκπλήξεις

Εικόνα
Εικόνα

η σοκολατένια την όψη 15ετής ινδιάνα Dalia έχει πολύ ιδιαίτερο pre με καραμέλα βουτύρου και ζαχαρούχο γάλα
οι πρώτες τζούρες είναι πλημμυρισμένες στο κακάο, κάτι που διαρκεί σε όλο σχεδόν το 1ο τρίτο της διαδρομής
το siglo v δείχνει να κοιμάται ακόμα έχοντας φινετσάτη vintage αίσθηση και βελούδινο καπνό

ύστερα σιγά-σιγά ξυπνάει από το βαθύ ύπνο του κι αρχίζει να φορτώνει
πρώτα μπισκότο με γέμιση σοκολάτα, γρασίδι, παλιοκαιρισμένα ξύλα, και λευκό πιπέρι
με πινελιές μέντας, αλμυρά ξηροκάρπια, δέρματα, και floral ανταύγειες

η παράσταση συνεχίζεται με μόκα, βανίλια, και ζαχαρωτά
και ολοκληρώνεται με αλμυρές και πικάντικες κρέμες σε ένα οργασμικό εναλλασσόμενο τέμπο
ναι, και τα cohiba παλαιώνουν υπέροχα…

..και στο μυαλό μου έρχονται στιγμές από εκείνο το όμορφο ταξίδι
με κατάληξη μια μαγευτική βραδιά στη μαρίνα της Λεμεσού και τη milf κόμισσα να χορεύει δίπλα μας τον αισθησιακό χορό της
ξυπνώντας αναμνήσεις από στιγμές περασμένες, μα διόλου ξεχασμένες…

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 12):
ΣτάθηςTournesolnikos docSvenskAssosJazzmanalexandrossuleygiannisharmonicasigarasPetranχεντυ κοντου
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Cohiba Siglo V

Δημοσίευση από alexandros »

αυτες οι νταλιες ηταν απο τις καλυτερες
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Cohiba Siglo V

Δημοσίευση από suleygiannis »

Ωραία μέρα είχε, είπα να κάνω μία ντάλια αγνώστων στοιχείων που την έχω πάνω από 6 χρόνια στην κατοχή μου, αγορασμένη σε χάρτινη 5άδα από το παλιό αεροδρόμιο της Πόλης.
Το κρύο τράβηγμα έχει μαγικές σοκολάτες.
Το πούρο ξεκινά με μέντα, κακάο, εσπρέσο, ξύλα, κανέλα, νότες μαύρης σοκολάτας, δέρμα και καραμέλα. Υπερπολύπλοκο!
Εικόνα
Δεν μοιάζει με κλασικό cohiba. Αρκετά τα μπαχαρικά στη συνέχεια, αρμύρα, κόκκοι αλατιού, χόρτα, φιστίκια, μπισκότο και κακάο οι γεύσεις που καταγράφω.
Κλείνει τη διαδρομή που με μέλι, μπαχαρικά και μέντα.
Πολύ καλό!
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 3):
ΤάκηςjgeorgostSvensk
Ρε μαν ρε μπρο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Cohiba”