Bolivar Byblos RE Líbano 2016

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Haris
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:57 am

Bolivar Byblos RE Líbano 2016

Δημοσίευση από Haris »

Εψαχνα να βρω τι είχα γραψει και τι έχει γραφτεί για το συγκεκριμένο πουρο και με έκπληξη μου δεν βρήκα τιποτα... Καλα οι αλλοι αλλα εγω?? :mrgreen: εχω καπνισει πολλα από αυτά και στην τελευταία μου παραγγελία πήρα αλλο ενα κουτί στην τρελή τιμη των 300ντολλαρς 8-) το κουτι των 25!! Καπου στα 10€ το κομματι.

Ανακοινώθηκε το 16 και κυκλοφόρησε το 17 και ειναι μια ομορφη βιτολα, Magicos 52x115, βολική και ευκολοκαπνιστη!! :lol:. Μετριο σε δύναμη θα το χαρακτήριζα..

Το πουρο καταρχήν μοσχομυρίζει, όλο το κουτι αλλα το συγκεκριμένο τεμάχιο το οποια ειχα και ενα τρίωρο στην θήκη, με το που το εβγαλα μύρισε ο χώρος Κουβα!! :roll:

Στην μια ωρα παρα κατι, που το καπνισα εκανε δυο ολες και ολες σταχτες. Το κρατούσα στο στομα μου χαζεύοντας τον καταγαλανο καλοκαιρινό ουρανο της Λεμεσού...
Βασικα τα λιβανεζικα ρεχιοναλ που εχω δοκιμασει κεντανε, δεν θα μπορούσε να μην ειναι ετσι και το τελευταίο!!!

Σοκολατα, κασιους, λευκό πιπέρι, Καραμέλα και πολυ, μα παρα πολύ βανίλια ηταν το βασικό σώμα. Εβγαλε όμως και πορτοκαλι αλλα και ανθούς λεμονιου και κανέλα...

Στο τελος εβγαλα το perfect draw και το κρατούσα για να μην καώ!!! Αν δεν στραβοκαιγόταν μπορεί και να το καπνιζα ακομη λιγο :D

Απλα τέλειο το κοντό!
Εικόνα
These users thanked the author Haris for the post (total 7):
radamanthysΤάκηςmike55anoSvenskPetranharmonicaalexandros
Άβαταρ μέλους
lefteris c
Δημοσιεύσεις: 802
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:17 pm

Re: Bolivar Byblos RE Líbano 2016

Δημοσίευση από lefteris c »

Εικόνα

LCD Haris

Πάνε σχεδόν 3 χρόνια...
ήταν 2018 και συγκεκριμένα στις πρώτες μέρες του Αυγούστου που βρισκόταν ο φίλος μας Χάρης από τη Λεμεσό για διακοπές εδώ στα Χανιά
και μέσα στη μικρή συνάντησή που είχαμε μου πρόσφερε εκτός των άλλων και αυτό εδώ το πούρο,
δε θυμάμαι τι μου είχε πει αλλά τώρα που το κάπνισα σίγουρα θα βάδιζε στο τέταρτο έτος του μπορεί και πέμπτο ;
από πάνω γράφει για κυκλοφορία του 17 ; λίγη όμως σημασία έχει.

Το πούρο μοσχοβολούσε πατόκορφα, λες και το έβγαλα από tubo, έντονη πληθωρική Κούβα στα όρια της βαρβατίλας !
με πολύ γλυκές κρύες γεύσεις, μελένιες, με μπαχάρια και δέρμα (το πιπίλιζα μερικά λεπτά)
Ξεκινάει με αρκετή δύναμη πιπέρι λευκό καβουρδισμένο καφέ, φιστίκια αλμυρά αλλά και καρύδια,
κάπου στο δεκαπεντάλεπτο κατεβάζει εντάσεις, παξιμάδι, ρόφημα βοτάνων με μέλι και λίγα χορταράκια
επανέρχεται το δέρμα κάπου στη μέση, εμφανίζει μοσχοκάρυδο αλλά και γλυκάνισο
πολύ πικάντικο με πολύ πλούσια ευδιάκριτα αρώματα
ξανά φορτσάρει με λευκό πιπέρι 2-3 τζούρες μετά,
ενώ η μοναδική έξοδος καπνού από τη μύτη μου κλώτσησε άγρια και δεν την ξανά επανέλαβα :mrgreen:

στο τρίτο μέρος προσθέτει λίγο κανέλα, τζίντζερ αλλά και κάρυ !
παράλληλα από κάτω συνεχίζει να υφίσταται η μελένια γλυκύτητα
βγάζοντάς του το δαχτυλίδι αυτό βγάζει έντονα ξηροκάρπια,
μετά γίνεται αρκετά γήινο ενώ το λευκό πιπέρι το τερματίζει...
λες και μου έλεγε: φίλε, τελειώσαμε.

Εικόνα

Αρκετά καλό φίλε Χάρη και αρκετές ήταν οι εναλλαγές του με έντονη και μακριά την επίγευση,
σαν μόλις να είχα φύγει από εστιατόριο.. Ινδικό,
σίγουρα αν είχα υπομονή και το κράταγα 1,5 - 2 χρόνια ακόμη
θα είχε πατήσει και το τελευταίο ψηλότερο σκαλοπάτι που του έλειπε.

Πολλά πολλά ευχαριστώ
Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author lefteris c for the post:
alexandros
Το πούρο είναι σαν μια σεμνή ερωμένη - κρύπτη που προσφέρει απλόχερα τον έρωτά της σ' αυτούς που την ανακαλύπτουν
Απάντηση

Επιστροφή στο “Bolivar”