Bolivar Petit Coronas

Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Bolivar Petit Coronas

Δημοσίευση από Fairlight »

Εικόνα

LCD nikos doc

Ο ψηλός μας μου χορήγησε αυτή την μικρή κορόνα και αν και το ήθελα πολύ συνεχώς ανέβαλα να την καπνίσω. Οι λόγοι είναι προφανείς, το πούρο κατευθείαν σε προδιαθέτει για κάπνισμα-ιεροτελεστία από αυτές πουν απαιτούν χαλαρότητα, χρόνο και συγκέντρωση.

Εμφανισιακά είναι από τα πιο όμορφα πούρα που έχω δεί ποτέ μου. Το wrapper είναι άνευρο με καταπληκτικές ματ διχρωμίες. H κρύα οσμή είναι έντονη και βγάζει σπάνια ξύλα, καφέδες και πιπέρια. Κοβω και το τράβηγμα είναι ένα τσακ πιο σφιχτό από το απολύτως ιδανικό. Παραδόξως το pre είναι σχετικά ασθενές.

Με πιάνει από τον σβέρκο από την αρχή κερνώντας βαθιά σεντούκια, καφέδες, κακάο, τσίλι και λουλούδια (λουλούδια σε bolivar αν είναι ποτέ δυνατόν). Καθώς προχωράει το πράγμα ξεφεύγει τελείως με πολύπλοκα αρωματισμένα ξύλα και κάτι αρκετά ξινό αλλά εντελώς απροσδιόριστο (και ευχάριστο). Εν τω μεταξύ αλλάζει συνεχώς και δεν το πιάνεις πουθενά, είναι πούρο-χαμαιλέοντας.

Προς τη μέση πάει κάπως να σμουθιάσει αλλά κρατάει εντάσεις με έντονο ξύλο, περίεργα μαντζούνια και πιπέρια. Και εκεί που νόμιζες ότι τα είχες δει όλα σου πετάει και κάτι καμένες ζάχαρες και λίγο λιβάνι. Σβήνει σ ένα κρεσέντο ξύλου και πιπεριού. Το σώμα στον θεό. Συνολικά μεταφυσικό El Dorado.

Νίκο μου τι να πω? Δεν ξέρω…Ευχαριστώ φαντάζομαι.

Εικόνα
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Bolivar Petit Coronas

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

ULA ENE 15

ξεκίνησε σε πολύ πλούσιο mood και ελέη
με γη, ξύλα, εσπρέσο, βότανα και μαλακά πιπέρια
αφήνοντας μια αλμύρα στην άκρη της γλώσσας

συνέχισε με καρύδια και αμύγδαλα
σε έξοχο μιξ με σοκολατούχο γάλα σε κρέμα
έχοντας ένα πολύ ξεχωριστό φρουτώδες ιντερμέδιο από αποξηραμένα φρούτα
πορτοκάλια, βερίκοκα & αχλάδια

και ολοκλήρωσε με πολύ δροσερή αίσθηση και ντελικάτα αρώματα
από βανίλιες, πολύπλοκα μπαχάρια, καβουρδισμένους καρπούς
λευκό πιπέρι, δέρματα, και κακάο

όχι, δεν γράφω ξανά την αλχημιστική μου λίστα για την τελευταία ψηφοφορία μας
απλά περιγράφω το γευστικό σονέτο της ως άνω εικονιζόμενης mareva που μου πήρε το σκαλπ

Εικόνα

αφήστε τα χοντρά Bolivar και στοκάρετε υπεύθυνα!
το 50άρι slb, που δυστυχώς καταργήθηκε το 2012, είναι μεγάλη απώλεια για τους fan
αφού είναι σπάνιο πια να βρεις κανένα στη γύρα…

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Bolivar Petit Coronas

Δημοσίευση από Tournesol »

Αφορμή η πρόσφατη σχετική δημοσίευση του μέγα μάγιστρου περι της καλύτερης/αγαπημένης Mareva/Petit Corona και ευκαιρία να γράψω το πρώτο μου review στη νέα μας casa.

Εικόνα

Βόλτα στον βρεττανικό και παραθαλάσσιο νότο, παρέα με ένα ιδιαιτέρως αγαπημένο πούρο, αυτής της διαστρικής μπράντας που ακούει στο όνομα Bolivar. The stick under review, προέρχεται απο κούτα με στοιχεία ETP OCT 16 (νομίζω εργοστάσιο Partagas), έχει ενα λαμπερό και καραμελένιο χρώμα και είναι αρκετά ελαιώδες αλλα και λείο στην αφή. Τα κρύα του αρώματα δίνουν πιπέρι και κανέλα και ρουφάει ιδανικά. Τα precursors μιλάνε για ταμείο :D.

Ανάβω και γεύομαι δέρματα και πιπέρια στην υποδοχή, fleur du ciel και ένα άρωμα που αναστατώνει! Το πρώτο τρίτο αποτελεί παρελθόν και ο στρατηγός αναλαμβάνει το πηδάλιο του σκάφους, αλλάζοντας ρότα πρός αποικίες μαύρου τσαγιού, πάστα ελιάς (να μην τρολλάρετε τον Γιάννη!) και ίσως λίγο ξύσμα απο lime. Τα πιπέρια έχουν υποχωρήσει σημαντικά και ότι δέρμα υπήρχε στο γευστικό προφίλ, μάλλον ο Simon το έκανε σέλλα στο άλογο του.

Προς το τελος και λίγο πριν πιάσει λιμάνι, κάνει κατι απίστευτα γυρίσματα γεμάτα αλμυρή καραμέλα και αποξηραμένα φρούτα. Θα ορκιζόμουν οτι κάπου εκεί υπήρχε και λίγο βερίκοκο ή μάνγκο :shock:.

Μήπως να αναθεωρήσω και να το βάρω παραπάνω και απο την Λάρα; Χμμ...

Τα δέοντα,

Θ.
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Bolivar Petit Coronas

Δημοσίευση από Tournesol »

Εικόνα

Bolivar Petit Coronas LCD alexandros | 2015

Επανέρχομαι σε αυτή την μικρή Μαρέβα του στρατηγού, που με έχει συνεπάρει τελευταία και έχει σιγά σιγά αρχίσει να εκτοπίζει άλλα προσωπικά μου αγαπημένα πούρα του ίδιου φόρματ (βλ. PLPC). Αυτή την φορά, το πούρο ήταν παραγωγής/στριψίματος 2015 και πολύ ευγενική χορηγία του φίλου Αλέξανδρου.

Λαδωμένο όσο δεν πάει και να μοσχοβολάει κέδρο και σοκολάτα γάλακτος :shock:. Μόνο στα Montecristo Tubos έχω ξανασυναντίσει παρόμοιο άρωμα στα κρύα του. Οι πρώτες γεύσεις απο τριμμένο μπισκότο αλμυρής καραμέλας, καβουρδισμένο καρύδι και ανθό αλατιού έδωσαν το καλωσόρισμα. Η μαρέβα συνέχισε με δυναμική παρουσία, εισάγοντας νότες απο γλυκόπικρα εσπεριδοειδή και κάτι σαν γλυκό περγαμόντο με ακολουθεία κρέμας. Consistent μέχρι τέλους όσον αφορά τις άνωθεν αναγραφόμενες γεύσεις, με μοναδική διαφορά την αυξημένη ένταση στα μπαχαρικά του.

Μαγεία!

Αλέξανδρε σε ευχαριστώ πολύ! Να χαίρεσαι την κοτσίδα σου αδερφέ :D
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Bolivar Petit Coronas

Δημοσίευση από nikos doc »

Εικόνα


Απόψε καιω μια αγαπημένη στο όνομα της Σελήνης!
Boli PC απο καμπινετο με γνωστή ιστορία....
Υπαρχει θέμα με αυτο το πουρο.
Δεν ξέρω ποτε θα πικάρει αλλα κάθε φορά που τεστάρω βαράει κορυφή...
Με την Λούνα να γυρνάει στα κανονικά της, και να μας αφήνει ήσυχους με τις τρέλες της, η Petit , ο θεός να την κάνει, με κέρασε βουτηρωμένα Κάσιους, γλυκάνισο και πιπερακια με το Καλημερα.
Σώμα χυμωδες, ζόρικο και μια γεύση κακάο να μένει στο στόμα.
Συνοδεία ενα αδιάφορο Johnny Red rye Finish με πάγο...
Στην μέση γλύκανε, καραμελωσε μα ποτε δεν έγινε light.
Παντα ειχε κατι μπόλικο να μου χτυπάει την πλάτη.
Άλλο blend τα παλιά Bolivar, και τελειώνουν και αυτά..
Μοσχοκάρυδο με κρέμα , καφες με δέρμα, στάχτη για σεμινάριο και ξανά αλλαγή να τελειώσει με πίκρες σοκολάτες και καβουρδισμένο αμύγδαλο!!!

ΤΙ ΠΟΥΡΟ!!!!!!

Εκείνη την μετα στην μαρίνα βρήκα τον θησαυρό αδέρφια!
Προχωράμε παρακάτω, απο αυριο... όπως κάνει η ζωή κάθε μερα...


Εικόνα
This is our House!
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Bolivar Petit Coronas

Δημοσίευση από suleygiannis »

Χτες βράδυ είπα να δοκιμάσω πούρο από κούτα που δεν έχω ανοίξει. Μου έρχεται στο μυαλό ετούτο το αγαπημένο πούρο. Έχω κάποιους μήνες την κούτα, ας της ρίξω μια ματιά.
ETP MAR 17 φρέσκο το πούρο. μέσα στο λάδι το κατάμαυρο ραπερ του. λέω μπαρούτι θα είναι. το άναψα και άρχισα το παραμιλητό.
Ολοζώντανοι κόκκοι καφέ στο στόμα στο πρώτο τρίτο. Αρμύρες και ξηροί καρποί μετά. Φρούτα και λουλούδια στη μέση σε σημείο να αναρωτιέμαι αν καπνίζω bolivar. Στο τέλος όμως οι μηχανές στο φουλ με μαύρη σοκολάτα, δέρματα και γη. κακώς το φοβόμουν, έτοιμο για κάπνισμα ήταν. ταίριαζε και με το glenfiddich 15 απόλυτα... δηλαδή σε 2 χρόνια πώς θα είναι αυτό το πούρο;
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Bolivar Petit Coronas

Δημοσίευση από alexandros »

θα εχει αλλαξει λιγο γιαννη
πχ τα λουλουδια θα γινουν προς το χορτο - βοτανο
τα φρουτα θα γινουν πιο ξεκαθαρο πορτοκαλι γκρειπφρουτ
κτλ κτλ
αμα καταφερεις να κρυψεις μερικα για καμια 5ετια+ οταν θα τα καπνισεις θα με θυμηθεις
These users thanked the author alexandros for the post:
suleygiannis
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Bolivar Petit Coronas

Δημοσίευση από Assos »

Όταν το ευχαριστώ είναι λίγο και το παρακαλώ μη αναγκαίο, έρχεται η εκτίμηση για τη χειρονομία του Νίκου να γίνει κάτι παραπάνω από εκτίμηση.
Η ιστορία που συνοδεύει αυτό το πούρο το κάνει ακόμα πιο «νόστιμο»!
Το πούρο κύριοι δεν έβγαλε γεύσεις μη το ψάχνουμε...
Μου έβγαλε ΜΟΝΟ συναισθήματα! Αναμνήσεις!
Καπνιστικε σκέτο!
Ψάχνουμε να πούμε τι...; Αν ήταν el dorado? Δε μπαίνει ταμπέλα κύριοι στο συγκεκριμένο πούρο/θησαυρό!
Δωρεά από τον φίλο μου Nikos Doc, σε μια συνάντηση στην ιερά μόνη της σχολής, παρέα με το φίλο Στάθη, όπου και καπνιστικε επι τόπου!
Παραθέτω μια και μόνο φωτογραφία και αφήνω τις χίλιες λέξεις στους μοναχούς της σχολής...

LCD Nikos Doc


Εικόνα
These users thanked the author Assos for the post (total 5):
ΣτάθηςTournesolPetrankonstadinos23Mixalis81
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Bolivar Petit Coronas

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Γεια σου ρε Γιώργο βασιλιά της στάχτης!!!Ευγε!!! Προσωπικά μου προκαλεί μεγάλη ηδονή η μαρεβα του Στρατηγού...Μου ρχεται να στοκαρω για τα επόμενα 10 χρόνια :lol:
These users thanked the author Mixalis81 for the post:
Assos
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Bolivar Petit Coronas

Δημοσίευση από alexandros »

να το κανεις μιχαλη να το κανεις
εαν εχεις τα λεφτα και τον χωρο να το κανεις μονο κερδος θα εχεις
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Απάντηση

Επιστροφή στο “Bolivar”