Bolivar Royal Coronas

Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Bolivar Royal Coronas

Δημοσίευση από Junior »

Εικόνα
ΜΑΥ 18
Πρώτη επαφή με την βασιλική κορώνα. Ολοστρόγγυλο robusto με αρκετά σκούρο wrapper, σαν maduro. Τιγκαρισμένο κάπνα και αρκετά σφιχτό στην αφή αλλά και στο κρύο τράβηγμα. Δεν πειράζει, θα το ξεπεράσω... Του φέρθηκα με στοργή και του έκανα ελαφρό μασαζάκι. Με το άναμμα, με υποδέχονται μπισκότα και τραβάει με δυσκολία, θα το πάω χαλαρά. Το συνοδεύω με τσιπουράκι σπιτικό Εικόνα.
Η ένταση χτυπάει ταβάνι και η παλέτα του ξεδιπλώνεται, δέρμα και αρμαθιές κέδρο. Τα μπισκότα δίνουν τρανταχτό παρόν και μια υποψία κρέμας ...η οποία παρέμεινε υποψία. Το τράβηγμα ακόμη σφιχτό και έχει αρχίσει να γίνεται κουραστικό. Το πούρο θέλει να δώσει αλλά....Το τρύπησα με μια οδοντογλυφίδα αλλά, δεν είδα διαφορά. Προς την μέση απελευθερώθηκε από τα δεσμά του και με κέρασε κανέλα, μοσχοκάρυδο και ελαφριά πιπεράκια. Παρόλο το δύσκολο τράβηγμα μου έκανε κεφάλι. Πολύ γήινο προφίλ και αρκετά βαρύς καπνός. Αν δεν είχε το σφικτό τράβηγμα ίσως το απογείωνε. Σίγουρα θα του δώσω άλλη μια ευκαιρία γιατί είχε κάποια στοιχεία που μου άρεσαν πολύ, μιας και τελευταία μου αρέσουν τα Bolivar και δεν τα βρίσκω τόσο μπαρούτια, όσο στα πρώτα ...βήματά μου. Εικόνα

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

These users thanked the author Junior for the post (total 7):
nikos docΤάκηςSpirosbusa71PetransuleygiannisVr Andreasalexandros
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Bolivar Royal Coronas

Δημοσίευση από Στάθης »

lcd Doc

Τετράγωνο Μοσχομυριστό με τελεια κατασκευή απ ότι δείχνει το χούφτωμα. Κόβω και τραβάει σεμιναριακά.

Εικόνα

Γλυκές οι πρώτες τζουρες με τσικουλάτα λίγο ξύσμα πορτοκαλιού και ίχνη μπαχαρικών. Ο καπνός μπόλικος και χορταστικός. Έχω να καπνίσω από πριν τον χιονιά και είμαι λαιμαργος στο 1/3, πράγμα που δεν δείχνει να το επηρεάζει αρνητικά.
Μιλάω με τον χορηγό μου στο τηλέφωνο και κάποια στιγμή μου λέει σε έχασα... τράβαγα τζούρα του λέω και χάθηκα και γώ .... 😉.

Σοκολάτα ανακατεμένη με ξερα φρούτα και κρέμα. Σοκ στο στόμα !!! Είμαι ακόμα στην αρχή. Πω πω... Σώμα γεμάτο και καύση διαμάντι. Κακάο και μια τζούρα καφέ από τον Παναμά με γλυκιά οξύτητα και φρουτένια επίγευση με κάνουν να ταξιδεύω.
Κανελωνει η κρέμα και άντε γεια. Λίγα μαλακά μπαχαρικά και γλυκός κέδρος για τη συνέχεια.
Η σοκολάτα γίνεται κακάο στο τελευταίο μέρος με αρκετά μπαχαρικά, γλυκά χόρτα και φινο δέρμα. Πολύ μπέϊκη φούμα.

Ψηλέ μου μιλ μερσί. Έχεις κουτάρα στα αμπάρια σου ✌️
These users thanked the author Στάθης for the post (total 8):
JuniorMixalis81Assosnikos docVr AndreasharmonicaJazzmanSpirosbusa71
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2394
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Bolivar Royal Coronas

Δημοσίευση από suleygiannis »

Βλέπω ότι δεν έχω γράψει review για το συγκεκριμένο πούρο. Και πώς να έχω γράψει αφού δεν το καπνίζω ποτέ. Όπως έχω ξαναπεί, μάλλον είναι και το χειρότερο πούρο της μπράντας.
Είδα ότι έχω στα αμπάρια μία δεκάρα TUA ENE 20 και είπα να ανάψω το πρώτο. Μαγικά τα αρώματα όταν άνοιξα το τούμπο. Κρέμες κακάο, σοκολάτα, λικέρ, στάχυ.
Τα κρύα αρώματα του πούρου είναι και αυτά παρεμφερή.
Το τράβηγμα είναι πολύ σωστό. Ξεκινά με πολύ δέρμα και κακάο και στη συνέχεια με σοκολάτα και φουλ μπαχαρικά.
Το πούρο κινείται σε ένα μοτίβο μπαχαρικών κακάο και χώματος και ναι, δεν θυμίζει Κούβα σε κανένα σημείο δυστυχώς. Λίγο προς το τέλος μου βγάζει αρκετούς ξηρούς καρπούς, κάτι που μου δίνει λίγες ελπίδες για το μέλλον. Ναι, δυστυχώς δεν τα έχουμε βρει με το συγκεκριμένο πούρο.
Εικόνα
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2629
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Bolivar Royal Coronas

Δημοσίευση από alexandros »

Να τα δώσεις σε εμάς που μας αρέσουν ...
Να κάνεις και χώρο στον υγραντηρα
These users thanked the author alexandros for the post:
jgeorgost
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8961
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Bolivar Royal Coronas

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

UPO AGO 20

έχουμε αρκετό καιρό να δούμε στα μέρη μας τη βασιλική κορώνα του στρατηγού
με τελευταία καταγεγραμμένη τιμή στα ελληνικά ράφια τα 14,50 €, που βεβαίως θα φοράει καπέλο όταν ξανάρθει στα μέρη μας
το αποψινό στικ είναι από το καλοκαίρι του φουλ-κορονοϊού, χορηγία Μπάμπης

η Royal Corona είναι ένα πούρο με αρκετά μπερδεμένο βιογραφικό
για ένα διάστημα συνυπήρξε με το δίδυμο αδελφάκι της Prince Charles (pre-1960 release)
και συγκεκριμένα από το 1969 που πρωτοκυκλοφόρησε ως Royal Corona, μέχρι και το 1973 που ο πρίγκιψ Κάρολος έγινε discontinued
οι ίδιοι οι κουβανοί λένε πως πρόκειται ακριβώς για το ίδιο πούρο με μια μικρή διαφορά:
ο πρίγκιπας κυκλοφορούσε σε sbn 50 και η βασιλική σε dress 25

ένα άλλο “παράξενο” είναι ότι μεταξύ 1980 και 1993 οι Royal Coronas πωλούνταν στο ΗΒ με το όνομα «Amado Selección E»
κάτι που συνέβαινε και με άλλα Bolivar, όπως με την αγαπητή σε όλους μας Corona Extra (Amado Selección C)
και την επίσης αγαπητή Corona Junior που οι άγγλοι aficionados αγόραζαν ως Amado Selección G

στη φωτό slb Amado Seleccion G FPG NOSO (1990)
Εικόνα

πέρα απ΄ αυτά όμως, υπάρχει κι ένα άλλο ενδιαφέρον στοιχείο στην ιστορική διαδρομή του πούρου:
ανήκει στα κουβανέζικα των οποίων το προφίλ άλλαξε σημαντικά κυρίως μετά το 2006-07
με την αλλαγή να συνίσταται κυρίως σ’ ένα αρκετά πιο «ήπιο» blend σε σχέση με τις παλιές RC
κάτι το οποίο ασφαλώς θα θυμούνται όσοι κάπνιζαν βασιλικές κορώνες εκείνη την εποχή

μετά την «αλλαγή» σήκωσα ό,τι υπόλοιπο είχε μείνει στα ράφια από τις παλιές (η ελληνική τιμή ήταν τότε 8,56 €)
και στη συνέχεια τις κυνήγησα αρκετά, αλλά η «ανάμνηση» των παλαιών δεν ευνοούσε και πολύ νέους έρωτες
η αλήθεια είναι πως κάπνισα και μερικές πολύ καλές από τις καινούργιες (κάποιες υπάρχουν και στο παρόν thread)
αλλά γενικά η όλη φάση θύμιζε το «αναζητώντας άλλον ένα χαμένο κουβανό μονόκερο»
από τις κούτες της «νέας εποχής» που πήρα, έχω σημειώσει ως καλύτερες μια TEB JUN 08 και μια OGA SEP 11

τέλος, αξίζει να σημειωθεί πως το πούρο ήταν το πρώτο κουβανέζικο Νο.1 στο Top-25 του Cigar Aficionado το 2006
https://www.cigaraficionado.com/top25ci ... orona-2006

στη φωτό ένα από τα 300 Jar της Italian Distributor Release (παραγωγή 2019-κυκλοφορία 2021)
Εικόνα

και πάμε στο σημερινό… που χμ… Μπάμπη μου δε λέει και πολλά δυστυχώς
μια άχρωμη κοινότοπη μετριούμπα στα όρια της ξεπέτας

το pre είχε χόρτα και γλυκά μπαχάρια και μετά από 3-4 τζούρες κουρνιαχτού καθάρισε ένα ξυλώδες-πιπεράτο τοπίο
που μαζί με σκούρα σοκολάτα, λίγο δέρμα και ξηρούς καρπούς κράτησαν ένα μονότονο τέμπο μέχρι τα μισά

Εικόνα

το μόνο που άλλαξε γιατρέ μου στη συνέχεια ήταν κάποιες βοτανικές νότες
με μια «πέρασε και δεν ακούμπησε καραμελίτσα» και ασθενικές εσπεριδοειδείς νύξεις που έμειναν νύξεις
βάλε και αναρχο-μπαχαροπίπερα με το τσουβάλι, και δατς ολ…

προστίθεται στην αρμαθιά από μετριότητες που έχω καπνίσει τα τελευταία δεκαπέντε (και βάλε) χρόνια
δεν πειράζει όμως, θα μείνουμε στην ιστορία…

Εικόνα
Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 5):
SvenskEpicure Vjgeorgostsigarassuleygiannis
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8961
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Bolivar Royal Coronas

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

TUA MAR 20 (dress 10 a/t)

τουμπάτη βασιλική κορώνα του Στρατηγού Σιμόν με τρία + μισό χρόνια στην πλάτη

ανοίγοντας το tubo με παίρνουν εκμαυλιστικές μυρουδιές από τη Χαμένη Εδέμ
που θα ‘θελα να φυλακίσω σ’ ένα μπουκάλι να το κουβαλάω πάντα μαζί μου

το Robusto είναι μια ωδή στο κουβανέζικο δέρμα και την κουβανέζικη σοκολάτα
κι ως γνωστόν άλλα τα δέρματα και οι σοκολάτες Κούβας, κι άλλα τα Νικαράγουας, Δομίνικου και Ονδούρας

στην παράσταση συμμετέχουν (επίσης κουβανέζικη) γη, μαύρο πιπέρι, κέδρος, κανέλα, βύνη
με guest stars μανιτάρι, κακάο, μπισκότο, καφέ, και σποραδικές πινελιές από εσπεριδοειδή
το πούρο είχε μια ερωτική κρεμώδη γλυκύτητα σ΄ όλη τη διαδρομή

αυτή ήταν καλή Μπάμπη, και κατά διαστήματα μου θύμισε ένδοξες στιγμές από παλιές-καλές RC
να προσθέσω ότι στην τελευταία εμφάνιση της στην ελληνική αγορά είχε τιμή 18,10 €

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 5):
Epicure VjgeorgostSvensklefteris csigaras
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Bolivar”