Bolivar Soberanos LE 2018

Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2596
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Bolivar Soberanos LE 2018

Δημοσίευση από alexandros »

να πω 2 πραγματακια ...
suleygiannis έγραψε:
Παρ Δεκ 18, 2020 10:21 am
Αυτές οι απογοητεύσεις με έκαναν να το ξεχάσω κι εγώ για χρόνια.

πως μπορεσες να ξεχασεις για χρονια ενα πουρο που εχει βγει πριν απο 2 χρονια δεν μπορω να το καταλαβω ...


να θυμισω και στους νεους αλλα και πιο παλιους φιλους μας που δεν το ειχαν προλαβει στις αρχες του, οτι η λιμιταδα του σιμον που βγηκε το 09
οταν ειχε βγει ειχε φαει απιστευτο θαψιμο απο διαφορους και ο αντιπροσωπος αναγκαστηκε και μαζεψε σχεδον ολες τις κουτες απο τα ραφια και τις εκρυψε για χρονια. ετσι μερικοι απο εσας καταφερατε πριν λιγα χρονια ,που τις εμφανισε ξανα, να αγορασετε μερικα στικς και να τα καπνισετε ...
απο οτι θυμαμαι δεν εχω μιλησει με κανεναν που ειπε οτι δεν του αρεσε .... ή μηπως κανω λαθος?
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Bolivar Soberanos LE 2018

Δημοσίευση από Τάκης »

Αλέξανδρε ισχύει αυτό που λες για την "μεταμόρφωση" των Petit Belicosos του '09
χωρίς απαραίτητα να σημαίνει πως θα γίνει το ίδιο και με τα Soberanos
εξάλλου η "πορεία" τους στο χρόνο μοιάζει διαμετρικά αντίθετη
η μικρή πυραμίδα σχεδόν δεν καπνιζόταν στην αρχή, ενώ τα φρέσκα Soberanos ήταν αστρικά
These users thanked the author Τάκης for the post:
suleygiannis
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Bolivar Soberanos LE 2018

Δημοσίευση από suleygiannis »

alexandros έγραψε:
Παρ Δεκ 18, 2020 5:01 pm
να πω 2 πραγματακια ...
suleygiannis έγραψε:
Παρ Δεκ 18, 2020 10:21 am
Αυτές οι απογοητεύσεις με έκαναν να το ξεχάσω κι εγώ για χρόνια.

πως μπορεσες να ξεχασεις για χρονια ενα πουρο που εχει βγει πριν απο 2 χρονια δεν μπορω να το καταλαβω ...
Θα το ξεχάσω για 5 χρόνια στον πάτο του υγραντηρα, αυτό εννοώ. Κι ο Κωνσταντίνος αυτό είπε.
Κατά τα άλλα ισχύει αυτό που λέει ο Τάκης.
Όπως και να έχει θες να κάψεις κάνα δύο ακόμα να μας πεις αν σου αρέσει; το πρώτο κι εμένα μου άρεσε. Δύο που έκαψα ήθελα να τα φουνταρω από το μπαλκόνι
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2596
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Bolivar Soberanos LE 2018

Δημοσίευση από alexandros »

δωσε μου κανενα ακομα να καψω γιατι αυτα που ειχα αγορασει εγω τα εκαψα, μου αρεσαν και τελειωσαν
δεν ειναι απο τις καλυτερες λιμιταδες που εχω κανει, αλλα με τιποτα δεν το λεω νον και αδιαφορο κτλ ....
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Bolivar Soberanos LE 2018

Δημοσίευση από Fairlight »

Αντε πάλι με τα non soberanos :lol:

Αλέξανδρε αυτό που εννοεί ο Γιάννης είναι οτι τα πούρα σήμερα δεν έχουν σχέση με τον χρόνο του release. Έχει δίκιο σε αυτό. Σε αυτό που δεν έχει δίκιο είναι ότι τα πούρα έχουν καταλήξει αδιάφορα και νον. Τουλάχιστον στην δική μου UBM OCT 18 αυτό δεν επιβεβαιώνεται. Τι να πω, ας πούνε κι άλλοι. Νομίζω έχει και ο Στάθης τον ίδιο κωδικό με μένα.
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Bolivar Soberanos LE 2018

Δημοσίευση από Στάθης »

Επ ουδενί δεν είναι αυτό το πούρο non. Ο αρχηγός λέει τα δικά του. Σε αυτό που όλοι συμφωνούμε είναι ότι δεν είναι σαν τα πρώτα – πρώτα πούρα που καπνίσαμε και εγώ προσωπικά έπαθα Σομπερανίαση και έψαχνα σαν τρελός να βρω κούτες να αγοράσω. Ειδικά το πρώτο, που πιθανότατα να καπνίσαμε με τον Τάκη από το ίδιο κουτί, ήταν διαστρικό πούρο. Το είχα βάλει και στο Top Ten της χρονιάς εκείνης αλώστε.
These users thanked the author Στάθης for the post (total 2):
AssosMixalis81
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2596
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Bolivar Soberanos LE 2018

Δημοσίευση από alexandros »

νομιζω οτι εχετε ξεχασει στο συγκεκριμενο πουρο τον παραγοντα σικ περιοδος ... δεν μπορει ενας καπνιστης που λεει οτι δεν καπνιζει φρεσκα πουρα και εαν δεν εχουν τουλαχιστον 3 χρονια στην πλατη τους να θαβει πουρα που καπνισε μολις βγηκαν και μετα απο λιγο καιρο εκαναν κοιλια και να τα χαρακτηρτιζει νον μπουρουχες ....


και εγω ρε παιδια μολις βγηκαν τα παρταγας εκανα μερικα διαστημικα μετα εκαναν κοιλια ... ε τα περιμενω και ειμαι σιγουρος οτι θα στρωσουν.
τουλαχιστον αυτο μου εδειξαν τα πρωτα μπολιβαρ οτι πρεπει να γινει . η μονη εξαιρεση μεχρι στιγμης ειναι τα μοντε που απο οτι λεει η πληοψηφια που τα εχει καπνισει φρεσκα και με μερικα χρονια στην πλατη τους ειναι οτι πρεπει να τα καψεις φρεσκα


υγ. ο αρχηγος παντα λεει τα δικα του. συνηθως η πλειοψηφια δεν συμφωνει . δεν ειναι αυτο το θεμα . τον αρχηγο τον αγαπαμε γιαυτο το αντιδραστικο και γκρινιαρικο που εχει ... αλλα δεν μπορουμε παντα να συμφωνουμε .
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Bolivar Soberanos LE 2018

Δημοσίευση από Τάκης »

ενδιαφέρουσα κουβέντα...

Αλέξανδρε σίγουρα το πούρο θα αλλάξει στο πέρασμα του χρόνου, αυτό είναι το μόνο σίγουρο
μπορεί και να χρειαστεί αρκετός χρόνος, πενταετία και βάλε, για να αποκαλύψει έναν κατασταλαγμένο χαρακτήρα
προσωπικά αμφιβάλλω όμως αν ξαναγίνει ποτέ το υπέρλαμπρο άστρο της αρχής

που θυμίζει έντονα την περίπτωση των Montecristo Sublimes του 2008, ένα από τα πιο διθυραμβικά κουβανέζικα που κάπνισα ποτέ
στην αρχή λιάνισα 4-5 κούτες, κι ύστερα το πουρο πήρε μια κατηφορική πορεία
άρχισε να ξεθωριάζει κι έγινε πιο μουντό, χάνοντας τις πολύχρωμες εκλάμψεις του

έχοντας κρατήσει δυο 10άρες στοκ, δοκίμαζα κατά καιρούς να δω την πορεία του στο χρόνο
πέρασε λοιπόν ένα αρκετά μεγάλο διάστημα (δεν το λες εύκολα και sick period)
στο οποίο πάνω-κάτω εξακολούθησε να είναι άχρωμο, από μέτριο εν ολίγοις έως απλά «καλό»

και μόνο πριν δύο χρόνια, δηλαδή με συμπληρωμένα δέκα χρόνια στην πλάτη από την κυκλοφορία του
μου έδωσε ένα καταπληκτικό κάπνισμα – που δεν πλησίασε ωστόσο εκείνο το αρχικό εκστατικό σοκ
ήταν «κάτι άλλο», σαφώς πολύ καλό, αλλά όχι η καιόμενη βάτος της αρχής:
http://cigarsforum.gr/viewtopic.php?f=75&t=925

μένει να περιμένουμε να δούμε τι θα κάνει και το Soberano…

Υ.Γ.
ο αρχηγός υποθέτω δεν χρησιμοποιεί τον χαρακτηρισμό "non" κυριολεκτικά, αλλά καθ' υπερβολήν
θέλοντας προφανώς να καταδείξει το αβυσσαλέο της απόστασης που χωρίζει τα πρώτα από τα ύστερα καπνίσματα
These users thanked the author Τάκης for the post:
nikos doc
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Bolivar Soberanos LE 2018

Δημοσίευση από suleygiannis »

Αν κι εγώ είχα καπνίσει ένα όπως ο κύριος γάντζος τα ίδια θα έλεγα... Το πρώτο ήταν συγκλονιστικό. Ε άλλο καλό δεν ξανακάπνισα.
ε δε γίνεται 5 άτομα να λέμε ότι δεν είναι όπως στην αρχή, κάτι θα βλέπουμε.
Αυτό που με ανησυχεί είναι να μην εξελιχθούν έτσι και τα Ραμον λε 2019 και να μείνουν ως έχουν ή να βελτιωθούν προκειμένου να μπουν και σε κανα τοπ 10
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Bolivar Soberanos LE 2018

Δημοσίευση από Τάκης »

too bad for Ramon(es)...

papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Bolivar”