Bolivar Soberanos LE 2018

Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Bolivar Soberanos LE 2018

Δημοσίευση από suleygiannis »

Ας δοκιμάσω και τη δεύτερη λιμιτάδα του 2018. Εν τω μεταξύ σε 4 μέρες τελειώνει το έτος και η τρίτη λιμιτάδα του 2018 αγνοείται...
Καπνίζω από LGR JUL 2018. Ανοίγοντας την κούτα με πλημμύρισαν μυρωδιές μαγικές. Τα πούρα εμφανισιακά μοιάζουν με πανέμορφα λαχταριστά σοκολατάκια.
Κρύα αρώματα μαγικά! Κρέμες, μπισκότα, σοκολάτα με κονιάκ. Δε θυμάμαι να έχω νιώσει καλύτερο pre draw.
Ανυπομονώ να το κάψω. Τράβηγμα σωστό.
Ξεκινάει αρκετά πικάντικα, με έντονα πιπέρια, μπαχαρικά και αλατισμένα φιστίκια. Μετά από λίγο κάνουν την εμφάνιση τους δέρματα και μέλια.
Σκούρο, σκοτεινό full bodied πούρο. Πολύπλοκο.
Εικόνα
Μετά το πρώτο τρίτο, μαλακώνει και γλυκαίνει κάπως. Τα πιπέρια υποχωρούν. Μου έρχονται σταφίδες, μαύρη σοκολάτα με μπράντυ! Το πούρο ταιριάζει αρμονικά με ένα Cragganmore 12 που πίνω. Έχει κάποια θέματα με την καύση του αλλά μικρό το κακό.
Κάποιες στιγμές νιώθω να καπνίζω σταφίδες βουτηγμένες στο ρούμι, ενώ άλλες το κακάο και οι κόκκοι καφέ είναι ολοζώντανα. Τι πούρο!
Σαφώς έτοιμο για καύση, αρκετά δυνατό όμως. Θεωρώ ότι τα χρόνια θα του κάνουν καλό. Ήδη μιλάμε για ένα εξαιρετικό πούρο. Αναρωτιέμαι πως θα γίνει στο μέλλον. Μου άρεσε πάντως τόσο πολύ που ήδη ψάχνω να αγοράσω δεύτερη κούτα.
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 5):
ΣτάθηςMixalis81AssosalexandrosΤάκης
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Bolivar Soberanos LE 2018

Δημοσίευση από Στάθης »

LGR AGO 18 η δική μου Γιάννη και πολύ πιθανό και του Τάκη και του Άσσου που κάπνισε να είναι ίδιος κωδικός. Είμαι και γω σε αναζήτηση 2ης κούτας ακόμα ακόμα και από Ελλάδα αν δεν βρω εκτός.
These users thanked the author Στάθης for the post:
suleygiannis
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Bolivar Soberanos LE 2018

Δημοσίευση από Assos »

T N T

Δυναμίτης κύριες και κύριοι

Εικόνα

Ήρθε και η σειρά μου, παρέα με το φίλο Στάθη, να κάψω τη λιμιταδα “SOBERANOS”
Αρκετά λαδωμένο ράπερ και άριστα μοσχοβολιστό!!
Φρεσκότατο πούρο με καπνά που βγάζουν κρύες μυρωδιές, χριστουγεννιάτικες... γλυκές αγιοβασιλιάτικες πίτες και ένα τόνο μελομακάρονα!! Γεμιστά με τι άλλο;;; ΚΑΡΥΔΙΑ ΜΕ ΚΑΣΤΑΝΗ ΖΑΧΑΡΗ!! Ω ναι!!
Κόβω - ρουφάω... τέλεια! Εξαιρετικό τράβηγμα και υποσχέσεις για μια όμορφη διαδρομή!

Και κάπου εκεί αρχίζουν τα κάλαντα!!
Απαλός γεμάτος καπνός με γεμάτο σώμα!!
Μελωμένα καρύδια και παντεσπάνια έρχονται με ένα αέρα κουβάς να με συνεπάρουν!! Οι κρέμες σε μια άλλη διάσταση σφραγίζουν τη βίζα για το πιο ρετρό ταξίδι που θα μπορούσα να κάνω στη Κούβα!!!
Στο πρώτο τρίτο το οποίο και κατάπια με συνοδεία oban, συναντισα και τις σοκολάτες των Bolivar στα καλύτερα τους!
Εικόνα
Η συνέχεια ήταν εκπληκτικά πολύπλοκη και εξαιρετικά ευχάριστη!!!
ΜΟΝΟ ΓΛΥΚΟΣ ΚΑΠΝΟΣ κύριοι με μπισκότα δέρματα και καρύδια παντού!! Γλυκά και μελομενα!! Μελοψωμο έχει φάει κανείς;; Βουτηγμένο σε ένα golden syrup καπνιστό και άριστο να με ταξιδεύει σε αμερικανικά πρωινά με τηγανίτες...
Η στάχτη του δυνατή και η μυρωδιά του καπνού του μοσχοβολισε όλο το μαγαζί!! Δεν είναι τυχαίο ότι η κυρία στο μπαρ ήρθε και μας ρώτησε για το πούρο Γτ της άρεσε η μυρωδιά που έβγαζε...

Εικόνα

Σε αυτό το σημείο πέφτει η στάχτη και συνεχίζω για λίγο ακόμα κατά ενθουσιασμένος για αυτό τον δυναμίτη γεύσεων αλλά και κατασκευής!
Τρομακτικά γεμάτο πούρο με δυνατό σώμα από την αρχή Μέχρι το τέλος που όσο προχωράει γίνεται ακόμα πιο δυνατό!!


Εικόνα

Το αφήνω σε αυτό το σημείο Γτ δυστυχώς το έτρεξα αρκετά και «την άκουσα» που λέμε κανονικότατα... χρειάστηκε να φάω κάτι για να πάρω τα πάνω μου... περίπου 2 ώρες καπνίσματος, αλλά σίγουρα με χαλαρό κάπνισμα βγάζει πολύ παραπάνω!
Και κάπου εκεί έχασα το el dorado... την επόμενη όμως θα το διασκεδάσω περισσότερο και είμαι σίγουρος ότι εκεί θα βρεθούμε!!
Αν θα αγόραζα κούτα;; ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ
Δε μπορώ καν να σκεφτώ που μπορεί να φτάσει αυτό το πούρο με το χρόνο αλλά σίγουρα θα είμαι εκεί για να μάθω!!
ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΩΣ ΠΟΥΡΟ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!
Σίγουρα ξέχασα κάποιες από τις γεύσεις του... Αλλά μία δοκιμή θα σας πείσει!!
These users thanked the author Assos for the post (total 3):
ΣτάθηςalexandrosMixalis81
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Bolivar Soberanos LE 2018

Δημοσίευση από Fairlight »

Εικόνα

Σήμερα είχα πει να δοκιμάσω τα καινούρια Diplo Regional αλλά με το κόψιμο μας προέκυψε στούμπα. Το άφησα στην άκρη και το χέρι μου έπεσε πάνω στο Soberano. Ίσως για καλό.

Κόβω και τραβάει ανησυχητικά εύκολα. Το ξεπερνάω, δεν βλέπω πρε από την ανυπομονησία μου και κατευθείαν φόκο.

Η στάχτη έχει φτάσει στα 2 εκ και πιάνω τον εαυτό μου να μην πολυθυμάται τι έχει προηγηθεί. Ξέχασα οτι γράφω και tasting. Μιλάμε για έπος. Μαύρα φρεσκοκομμένα πιπέρια, κανέλα, καφές, ζάχαρη και σοκολάτα έχουν κάνει ήδη παρέλαση σε αυτό το σημείο. Μποκολικό σώμα, πολυπλοκότητα στο ++, wow, wow...

Τέλος του πρώτου τρίτου και εγώ προσπαθώ να μαζέψω τα ασυμμάζευτα του εαυτού μου. Δίνει εδώ φουλ καμένη ζάχαρη, μέλι, παντεσπάνι..Ακόμα και λίγη βανίλια που να χουν τύφλα τα Cohiba δίνει το τιμημένο, έλεος.

Στην μέση πλέον και τα πράγματα κάπως έχουν ηρεμήσει, το μέλι παραμένει και μια παχιά κρέμα κάνει την εμφάνιση της, αν και κάπως διακριτικά. Τελειώνει με τα πιπέρια στο προσκήνιο, με τις γεύσεις να δυναμώνουν και άλλο αλλά σε ένα πιο αλμυρό προφιλ απο την μέση του. Εκεί που νομίζεις οτι τα είδες όλα, πετάει και ένα ξύλο πριν το τέλος από το πουθενά.

Τι να πει κανείς...Παθιασμένο πούρο, με ερωτικό DNA που απευθύνεται αποκλειστικά στους λάτρεις του χώρου. Αναζητώ κούτα και μάλλον είναι και το πρώτο πούρο που μπαίνει στο top της νέας χρονιάς.
These users thanked the author Fairlight for the post (total 6):
AssosΣτάθηςMixalis81ΤάκηςharmonicaPetran
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Bolivar Soberanos LE 2018

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Τα γενέθλια μου σήμερα, κι αφού τελείωσα τη δουλειά το βραδάκι αποσυρθηκα στο ξενοδοχείο στα Γιάννενα και είπα να κάψω λόγω ημέρας τη Λιμιταδα του Στρατηγού...

JUL 18, Σοκολατι και λαδιαρικο
Εικόνα
Το πήρα στο χέρι και το πέρασα από ιεροτελεστία! Το μυρισα, το ζουλιξα, το ξαναμυρισα, το ξαναζουλιξα πολλάκις... :lol:
Σοκολάτα μοσχοβολάει το κορμί του...
Φοκο κι από τα πρώτα puffs αναδύεται η μυστική κουβανέζικη ψυχή του...
Ψημένο ψωμί, καρύδια και δέρματα στην αρχή, ενώ μπαίνει βαρύς καβουρδισμένος καφές στην παλέτα με ολίγα λευκα πιπερια ...Ενταξει απο την αρχή καταλαβαίνεις ότι πρόκειται περί πουρακλου!
Στη συνέχεια η μαύρη σοκολάτα έρχεται και εδραιώνεται με background από γήινες νότες.
Εικόνα
Στο 2ο τρίτο συνεχίζει πάλι με μαύρη σοκολάτα πιο βαριά στη γεύση, ενώ δειλά δειλά αρχίζει να γλυκιζει...Μέλι και βανίλια...Τρώω γλυκά χαστούκια και παραμιλαω...
Το σώμα δυναμώνει, βγάζοντας μπόλικα μπαχαρια και το ρετροχαλι από βελούδινο γίνεται πικάντικο. Μπαχαροπιπερα, μέλι και εκλεκτά καπνά , εσπρέσο και δέρμα..Χαμος!

Με το που μπαίνει στο 3ο μέρος μου πετάει για συνεχόμενα puffs παχιά κρέμα, για να ακολουθήσει ένας χορός από καφέ, μαύρη σοκολάτα, πιπερια, δέρματα, γη...και μετά το Μπολιβαρισιο δαχτυλίδι αλμύρα με παντεσπάνι μαζί...
Εικόνα
Δεν έκανε σε κανένα σημείο κοιλιά, με κράτησε σε εγρήγορση (για να μη πω τίποτα άλλο) από την αρχή μέχρι το τέλος...
Τρομερές εναλλαγές γεύσεων και αρωμάτων!
Μαγικό αστροπλοιο, ταξιδιάρικο El Dorado...
Γι αυτό και γω πατάω το buzzer και το στέλνω για μια θεση στο top ten του 2019
These users thanked the author Mixalis81 for the post (total 7):
PetranΣτάθηςAssosΤάκηςsuleygiannisradamanthysalexandros
Άβαταρ μέλους
tommi
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:09 am

Re: Bolivar Soberanos LE 2018

Δημοσίευση από tommi »

Πηγαίνοντας ανατολικά..(Συνέχεια απο το Quai d' Orse corona claro)

Εικόνα

Once I had a love and it was a gas
Soon turned out had a heart of glass...



Στό ραδιόφωνο η Blondie μού έφτιαξε λίγο το κέφι,αλλά το στόμα μου είναι ακόμη τσαρούχι
κάτι ροκόμπαρα που πηγαίναμε .....κλειστά και αυτά.δεν βαριέσαι, έτσι και αλλιώς δεν θέλαμε να πάμε σε κάποιο από αυτά..
ΦΛΑΣΙΑ >>>> Διώροφο>> Αλλοπρόσαλλο μπαρ
Βγαίνω από το αυτοκίνητο φουριόζος χωρίς τις πατερίτσες...
ει που πάς ;;;
φωνάζει ο κολλητός
το κέρατο μου μέσα τις βαρέθηκα...

Με το California uber alles,μάς υποδέχεται το μαγαζι
...μιά μπύρα και γρήγορα γιατί κοράκιασια πριν καλά καλά κάτσω
ωραία αρχη
Πανκιά,νεοπανκιά,μεταπανκιά γεμίζουν με ήχους το μαγαζί, όπως το είπα ποιο πάνω...αλλοπρόσαλλο μπαρ.Νομίζω πως παίζει και κλασική μουσική...

Ο Στρατηγός περιμένει καρτερικά
Εικόνα


και εγώ περιεργάζομαι το μαγαζί
γεμάτο κόσμο, να πίνει και να καπνίζει,να συζητά
δέν βρίσκω κάτι ενδιαφέρον και γυρίζω την πλάτη μου στο κοινό

Αρνάκι μαύρο και παχύ
του τορσεντόρ καμάρι...
Τι σε ταΐζουνε μανάρι
και σε στρίψανε με χάρη

Μα είμαι ο μαύρος ο λύκος ο κακός
που ζω στα δάση μοναχός



Αφράτο,μαλακό,μαλακό,λουκουμάκι,σαν σφουγγάρι
δέν έχω τον κόφτη μαζί μου
τρύπημα με το κλειδί
ρουφάει σαν τρομπόνι καλογυαλισμένο
για πρέ ούτε λόγος.Το μαγαζί είναι γεμάτο καπνό και αρώματα
πάει πολύς καιρός που έχω να ''αισθανθώ'' αυτές τις οσμές

Εικόνα

Σύμφωνα με τα Στερεότυπα....one burbon εχμμμ 3 ..ξεχάστηκα...one Schotch ...one Beer




Μερικές ωραίες τζούρες για αρχή και μπλα μπλα με τον κολλητό
Τον καθιστό Βούδα
λιγομίλητος
με σκυφτό το κεφάλι..
το πούρο αρχίζει να ζωντανέυει απότομα

Τί γεύσεις, τι καπνός ,τι ντουμάνι,τη αιθαλομίχλη
γλυκό πεύκο μετά από λαίμαργες τζούρες


Κρατήσου λέω στον εαυτό μου, δεν πέρασε ουτε ένα λεπτό...
τζούρα
κρατήσου ρεεεε
τζούρα
η Σχιζοφρένεια στα καλύτερά τις

Εικόνα

Καπνίζοντας προσπαθώ να θυμηθώ
-πότε κάπνισα πούρο με τόση έντονη την μάυρη σοκολάτα
-Spicemix με τσιριμπόμ εναλλαγές
-και καπνό τόσο σμούθθθθθ
:roll: :roll: :roll:

Εικόνα

Vuelta Abajo + Punk = L.O.V.E
These users thanked the author tommi for the post (total 8):
TournesolMixalis81PetranradamanthysAssosΤάκηςalexandrosharmonica
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Bolivar Soberanos LE 2018

Δημοσίευση από nikos doc »

Το λοιπόν ξανά κάνουμε δοκιμή στα Soberanos.
Οι πρώτες εντυπώσεις δεν ηταν οι καλύτερες , ίσως λόγω ζορισμένου τραβήγματος.
Η φρεσκοανοιγμενη κουτα βγάζει μύτες μελενιες παρα σοκολατενιες , όπως θα προδιεθετε η λαδωμένη κάπα.
Το pre ειναι βαθύ , σκοτεινό με φουντουκι και κακάο.
Το τράβηγμα αυτή την φορά ειναι ιδανικό , όπως και οι συνθήκες. Παρέα καίγονται αλλα δυο ,ενα απο την ίδια κουτα, ενα απο άλλη!
Δύσκολο άναμμα , αλλα τελικά ο καπνός έρχεται μαζι με στρακες και μια πληθώρα γεύσεων.
Μαλακό αν και μολις λίγων μηνών, κρεμώδες με τζιβάνια και μυρωδικά. Δέρμα κσι λευκό πιπέρι κάνουν μπάσιμο και το πουρο σοβαρεύει!!
Ξαφνικά βρίσκω καπνιστό μπέικον, μαζι με τρομερή γλύκα. Αν κάποιος εχει δοκιμάσει μαρμελάδα μπέικον υα με καταλάβει!
Δέρμα πάλι, γλυκό ξύλο και βαριά ωμή ζύμη!
Πάρτυ η λιμιταδα, αν και το κάψιμο κάνει πολλα νερά, όπως και του ενός συνδαιτυμόνα μου...
Γυρνάει σε ατόφιο πορτοκαλί ....τάρτα πορτοκαλί με φρέσκια βαριά κρέμα, μα το κάψιμο με παιδεύει πλέον αρκετά.
Τέσσερις και πέντε φορές αναγκάστηκα να καταφύγω στο δανεικό torch για να ρίξω μιζιά και να επαναφέρω το Bolivar στην ζωή.
Κάπως έτσι, μετα την μέση, το ταξίδι μας έγινε λιγο αγχωτικό.
Παρόλα τα άναψε σβήσε, κακάο και μελι ηταν εκει, μεστά ξεκάθαρα,μαζι με λευκά πιπερια που σιγοντάριζαν σε ενα πετυχημένο blend!
Όσο και αν ζορίστηκε , ποτε δεν πίκρανε , δεν κλώτσησε και φτασαμε παρέα μεχρι το καφεδενιο τέλος.

Ομολογώ πως ήθελα να μου αρέσει πιο πολυ , ήθελα να το εκθιασω και να το βάλω κατευθείαν στο ψηλό ράφι, αλλα δεν...
Παραμένει ενα παρα πολυ καλο πουρο, με μέλλον γεμάτο υποσχέσεις!!
Ίσως να θέλει τον χρόνο του για να απογειωθεί...


Εικόνα
These users thanked the author nikos doc for the post (total 3):
AssosMixalis81Στάθης
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Bolivar Soberanos LE 2018

Δημοσίευση από Τάκης »

Μέρφι κλασικός...
εφτά παπάδες από πάνω να θυμιατίζουν το Sob, κι ένας μπολιβαριστής από κάτω να θέλει και να μη μπορεί ;)
(εδώ που τα λέμε σας το χάλασε και το άναψε-σβήσε)
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Bolivar Soberanos LE 2018

Δημοσίευση από nikos doc »

Ίδιο κάψιμο κα προβλήματα και του Κωνσταντίνου!
Του Λευτέρη καλύτερο, αλλά όχι απροβληματιστο.
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Bolivar Soberanos LE 2018

Δημοσίευση από Svensk »

Έτος 1804.
Κάποιος τσιγγάνικος καταυλισμός έξω απ’ το Παρίσι.

Το φως των δύο αναμμένων κεριών στις άκρες του μικρού τραπεζιού χόρευε στο πρόσωπο της υπερήλικης τσιγγάνας, και με υπερρεαλιστικό τρόπο φώτιζε το περίγραμμα των σαν απύθμενα αυλάκια ρυτίδων της. Η πολύχρωμη μαντήλα που κάλυπτε το κεφάλι της εμοιαζε να φλέγεται. Με μια παρατεταμένη κίνηση μάζεψε το χέρι του καθώς η τσιγγάνα το άφηνε αργά λες και ήθελε να χαϊδέψει τον ιδρώτα του. Για δεύτερη φορα αγνόησε την προτροπή φίλου του που περίμενε έξω απ’ τη σκηνή και τον καλούσε να βιαστεί, καθώς δεν θα ήταν σώφρον η δύση του ηλίου να τους βρει στον καταυλισμό.
Άνοιξε τα μάτια της τόσο απότομα που το κορμί του σκίρτησε στη θέα των δυο θολών ασπραδιών.
«Έτος… 2018», ψέλλισε και σφράγισε δυνατά τα μάτια της.
Τα χείλη του άντρα σχημάτισαν βουβά τις λέξεις που μόλις άκουσε.
«Ψωμιά βουτηγμένα σε καφέ απ’ την Ανατολή, και φρεσκοψημένα κουλούρια πασπαλισμένα με μαύρη ζάχαρη».
Δεν καταλάβαινε τίποτα. Ίσως τελικά ο φίλος του, ο συνετός Σιμόν Ροδρίγκες να είχε δίκιο. Δεν έπρεπε να είχαν έρθει στον…
«Φάρμακο της ψυχής…»
«Τι εννοείτε;» Ο άντρας έγειρε ελαφρά προς τα εμπρός.
«Καφές απ’ την Ανατολή. Σύκα… ναι, ξεκάθαρα σύκα, και μαρμελάδες φράουλας».
Ο άντρας ξεφύσησε χωρίς να κρύψει τη δυσαρέσκεια του.
«Μέλι με πολύ κερήθρα και προς το τέλος φλούδες ώριμου μήλου και μαύρο πιπέρι».
Κουνώντας το κεφάλι του σηκώθηκε όρθιος και στράφηκε προς την έξοδο της σκηνής.
«Σομπεράνος[*]».
Η λέξη της γριάς λες και του χάιδεψε την πλάτη. Ένα πλατύ χαμόγελο σχηματίστηκε στο πρόσωπο του. Σκέφτηκε αν θα’ πρεπε να στραφεί προς τα πίσω.
Αποφάσισε όμως να μην το κάνει.

«Άργησες Μπόλι!» Ο παιδικός του φίλος του χωρίς να κουνήσει το κεφάλι του έφερνε γύρω τα ματια του, λες και φοβόταν μήπως κάποιος απ’ τους ρακένδυτους που στεκόταν γύρω απ’ τη σκηνή τους ριχνόταν.
Τον είδε να αιφνιδιάζεται καθώς τον αγκάλιασε.
«Τι έγινε Μπόλι;»
«Ο κύριος Αλεξάντερ φον Χούμπολτ, δεν έχει δίκιο».
«Αυτός που σου είπε ότι, η χώρα μας είναι ώριμη για την ανεξαρτησία της αλλά δε βλέπει τον άνθρωπο που θα την πραγματοποιήσει», σχολίασε ο φίλος του, ενώ όχι χωρίς κάποιον φόβο, άφηνε ένα νόμισμα στο ανοιχτό χέρι μιας μικρούλας που έτρεχε χαρωπά στο πλάι τους καθώς άφηναν πίσω τους τον καταυλισμό. «Δε θέλω να σε προσβάλω Μπόλι, αλλά, μήπως επηρεάστηκες υπερβολικά από τη στέψη του Ναπολέοντα;»
Ο παιδικός του φίλος ξαφνιάστηκε που δεν εισέπραξε καμία απάντηση. Ο Σιμόν ντε Μπολίβαρ δεν ήταν από τους ανθρώπους που άφηνε τίποτα αναπάντητο. Η ευφράδεια, η οξεία αντίληψη του και ο ασυμβίβαστος χαρακτήρας του ήταν η δύναμη του και ταυτόχρονα, ίσως, και το τρωτό του σημείο.
Σπιρούνισε το άλογο του για να τον φτάσει. «Μη με πρήζεις Μπόλι. Τι σκατά σου είπε η γριά;»
Κοίταξε τον συνονόματο του μ’ εκείνο το σαν ήρεμη φωτιά βλέμμα, που ανέκαθεν έκανε τον καλόψυχο Σιμόν Ροδρίγκες να αισθάνεται αόρατος όταν οι δυό τους συναναστρέφονταν με γυναίκες.
«Σομπεράνος. Καλέ μου κύριε Ροδρίγκες. Σομπεράνος!» αναφώνησε και σπιρούνισε το άλογο του.
Στον ορίζοντα, εκεί που έσβηνε η κήτη του Σικουάνα, σαν σμήνος πυγολαμπίδων αχνοφαινόταν το Παρίσι.

[*]Κυρίαρχος



LCDΣΤΑΘΗΣ.
These users thanked the author Svensk for the post (total 8):
ΤάκηςΣτάθηςTournesoltommiMixalis81Assosnikos docsuleygiannis
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Απάντηση

Επιστροφή στο “Bolivar”