La Estrella Polar Robusto

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

La Estrella Polar Robusto

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Robusto 5 x 50

Wrapper: Ecuador
Binder: Indonesia
Filler: Nicaragua, Colombia

το brand name Estrella έρχεται από το γίγαντα που ακούει στο όνομα Scandinavian Tobacco Group
η σειρά Polar στην οποία ανήκει το εν λόγω Robusto, δημιουργήθηκε για την ευρωπαϊκή αγορά το 2019
πρόκειται για πούρα κατασκευασμένα στην Ονδούρα με καπνά από την Κολομβία, τη Νικαράγουα, την Ινδονησία, και το Εκουαδόρ

το βελούδινο wrapper του βγάζει αβέρτα σοκολάτα γάλακτος
και γενικά όλη η κατασκευή του Πολικού Αστέρα είναι σε υψηλά στάνταρ
αν και το δαχτυλίδι του έχει αισθητική Λούνα-Παρκ

το pre είναι ουδέτερο στα όρια της ανυπαρξίας, με μια ανεπαίσθητη ταυτότητα
για την οποία η καλύτερη προσομοίωση που μπορώ να βρω είναι βουτυροκακάο

ξεκινάει ακριβώς με λιπαρό κακάο, σκούρα σοκολάτα, και παξιμάδι χαρουπιού
το σώμα είναι ελαφρύ, με γήινο dna και μια ξυλώδη ουρά να ακολουθεί

Εικόνα

βάζει λίγο δύναμη, με γλύκες από πευκόμελο, ψωμί, και λίγο από φουντούκι και δέρμα
στην πορεία το ξύλο γίνεται πιο έντονο, με ένα καυτερό κόκκινο τσίλι να κάνει την εμφάνιση του
διεκδικώντας την πρωτοκαθεδρία στην παλέτα του Robusto μαζί με μια πλημμύρα από σκοτεινό κακάο

η βραδιά είναι ζεστή και υγρή κι ο πολικός αστέρας καίγεται ήσυχα χτίζοντας στάχτη
αναζητώντας τη μοίρα του στον ουρανό της μεσογειακής καλοκαιρινής αστροφεγγιάς

Εικόνα

η συνέχεια ωστόσο είναι αρκετά μονότονη αφού κινείται ακριβώς στο ίδιο μοτίβο
κι η πορεία του σιγά-σιγά σβήνει αφήνοντας ένα αμφίβολο θαμπό στίγμα στον έναστρο ουρανό
με λίγα ασθενικά βότανα και μπαχαρικά στο τέλος να κάνουν πρόσθεση στη σούμα της μετριότητας του

πέραν τούτου(ν) ουδέν, που έλεγε κι εκείνη η ψυχή ο Argi από το μακρινό παρελθόν
για όποιον ενδιαφέρεται διατίθεται και στην ελληνική αγορά σε 20άρια κουτιά, με τιμή στικ στα 6,50 €
(κυκλοφορεί ακόμα κι ένα 6 x 60 Gigante)

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
marvin184
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Ιαν 09, 2023 8:46 pm

Re: La Estrella Polar Robusto

Δημοσίευση από marvin184 »

Με αφορμή αγώνα Champions league και καλής παρέας είπα να δοκιμάσω και εγώ το συγκεκριμένο robusto. Βέβαια οι προσδοκίες ήταν χαμηλές από την αρχή αλλά μία δοκιμή ποτέ δεν είναι κακή.

Πρώτα από όλα, με εξέπληξε το γεγονός ότι ήταν πολύ σφιχτά δεμένο και δεν τράβαγε καθόλου. Ομολογώ πως, παρά την περιορισμένη εμπειρία μου, δεν το έχω ξανασυναντήσει αυτό το φαινόμενο σε πούρο εκτός Κούβας. Δεν αρχίσαμε καλά.

Στις γεύσεις, ακριβώς όπως ανέφερε ο Τάκης. Απολύτως μονότονο μου φάνηκε χωρίς ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Το βασικό χαρακτηριστικό του είναι γλυκές νότες κακάο. Καμία εξέλιξη, καμία κορύφωση.

Σίγουρα δεν θα το ξαναπροτιμήσω. Σε 6.50 ευρώ τι να περιμένεις βέβαια.
These users thanked the author marvin184 for the post (total 3):
ΤάκηςEpicure VSpirosbusa71
Απάντηση

Επιστροφή στο “La Estrella”