Vegas de Santiago Don Luis Secretos Del Maestro Cuadrado

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Vegas de Santiago Don Luis Secretos Del Maestro Cuadrado

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Toro 6 x 52

Wrapper: Ecuador
Filler: Costa Rica, Nicaragua
Binder: Ecuador

η Tabacalera Vegas de Santiago εδρεύει στο Santiago de Puriscal, μια μικρή πόλη στην Κόστα Ρίκα
που βρίσκεται μεταξύ της πρωτεύουσας San José και του Ειρηνικού με περίπου 35.000 κατοίκους
και θεωρείται ως κέντρο παραγωγής μικρών boutique brands στη λεγόμενη «Ελβετία» της Κεντρικής Αμερικής

Εικόνα

κεντρικός χαρακτήρας της ιστορίας της Tabacalera είναι ο Don Luis Santana Lamas
ο οποίος μετά από 30 χρόνια δουλειάς στην παραγωγή των H. Upmann στην Κούβα μετανάστευσε στην Κόστα Ρίκα
εκεί συνεργάστηκε με τους ντόπιους καπνοπαραγωγούς καταθέτοντας την τεχνογνωσία του
σχετικά με την καλλιέργεια, ξήρανση, ωρίμανση και αποθήκευση των καπνών πριν τυλιχτούν

Εικόνα

ο "Maestro" ή "Meister" Don Luis δεν έφυγε ποτέ ξανά από την Κόστα Ρίκα και πέθανε το 2006
το blend αυτό που δημιουργήθηκε προς τιμήν του θεωρείται η ναυαρχίδα του εργοστασίου

να σημειώσω πως μέχρι πριν 10-12 χρόνια πούρα της brand εισάγονταν και στην Ελλάδα
κάτι που σήμερα γίνεται σε όλες σχεδόν τις ευρωπαϊκές χώρες
με τα VdS να είναι ιδιαίτερα γνωστά και με επιτυχημένη διείσδυση στη συγκεκριμένη αγορά

Εικόνα

δοκιμάζω σήμερα αυτό το εντυπωσιακά box-pressed Toro (με τα χρόνια έχω αποκτήσει μια αδυναμία στα «σιδερωμένα»)
έχοντας στο μυαλό μου τις καλές εντυπώσεις που μου άφησε το Salomones της σειράς
γενικά πάντως μπορώ να πω πως με βάση τα καπνίσματα μου, η Κόστα Ρίκα φτιάχνει «καλά» πούρα

Εικόνα

το σώμα του μοσχομυρίζει σοκολάτα και φρεσκοτριμμένο κακάο
ενώ στο pre βγάζει καρυδόψιχα, ζαχαρωμένο χειμωνιάτικο μέλι, και κερί

ξεκινάει με μια απαλή κρέμα με νότες από κακάο, κέδρο, και εσπεριδοειδή
στη συνέχεια μπαίνουν τζίντζερ και τριμμένο αμύγδαλο, με τα γλυκά και τα spicy στοιχεία να δένουν όμορφα

το πούρο είναι τόσο «τετραγωνισμένο» που φαίνονται οι «ραφές»

Εικόνα

το Toro προχωράει όμορφα με δημητριακά, βότανα, και ελληνικό καφέ σε μπακιρένιο μπρίκι
υπάρχουν και πινελιές από ψωμί και μια ελάχιστη βανίλια
η στάχτη είναι λευκή και όχι τόσο συμπαγής

Εικόνα

τα πιπέρια του ανεβάζουν ένταση και μια πικρή σοκολάτα πλημμυρίζει τα πάντα
κι ύστερα ξαφνικά νικοτινιάζει απότομα και φαίνεται να χάνει κάθε ενδιαφέρον
οπότε το αποχαιρετώ και το αφήνω να αναπαυτεί στο τασάκι

συγκριτικά το Salomones ήταν γενικά καλύτερο, αλλά και το Cuadrado μέχρι τη μέση είχε αρκετή νοστιμιά και ενδιαφέρον
μου θύμισε αρκετά το επίσης box pressed Cuban Crafters Robusto που κυκλοφορούσε στην Ελλάδα πριν μια δεκαπενταετία…

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 4):
SvenskalexandrosPetranVr Andreas
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Vegas de Santiago”