Αξιολόγηση ενός πούρου και τα χαρακτηριστικά του

όσες δεν χωράνε αλλού
Άβαταρ μέλους
Stratos
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 19, 2020 12:49 pm

Αξιολόγηση ενός πούρου και τα χαρακτηριστικά του

Δημοσίευση από Stratos »

Καλησπέρα σε όλους.

Η αλήθεια είναι πως πολύ καιρό σκεφτόμουν τον κόσμο των πούρων.
Η αρχή έγινε και μπορώ να πω ότι το διάβασμα, το ψάξιμο γύρω από το πούρο έχουν καταλάβει σημαντικό μέρους του ελεύθερου μου χρόνου.

Την περίοδο των Χριστουγέννων κάπνισα αρκετά, ο Ιανουάριος ήταν "ξερός" μήνας για μένα και προσπαθώ να βάλω ένα πρόγραμμα πιο τακτικό από δω και πέρα.

Έχω πολλές απορίες φυσικά αλλά μία που θεωρώ ιδιαιτέρως σημαντική είναι η αξιολόγηση ενός στικ.
Όταν κάνετε τις αξιολογήσεις στα tastings σας, τα κριτήρια είναι το προσωπικό γούστο και μόνο ή ψάχνετε να βρείτε γεύσεις και χαρακτηριστικά που έχει το κάθε brand και αξιολογείτε με αυτό τον τρόπο?

Στα περισσότερα δικά μου καπνίσματα έχω ανοικτά τα δικά σας tastings και προσπαθώ να ταιριάξω τις πληροφορίες που λαμβάνω με αυτές που έχετε καταγράψει εσείς.

Θέλω να γράψω κι άλλα, όμως για να μην καταντήσει μονόλογος θα ήθελα πρώτα να λάβω κάποιο σχετικό feedback :D
These users thanked the author Stratos for the post (total 2):
Vr AndreasJimmyBoy
"You're only given a little spark of madness. You mustn't lose it."
-Robin Williams
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8998
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Αξιολόγηση ενός πούρου και τα χαρακτηριστικά του

Δημοσίευση από Τάκης »

Στράτο καλημέρα

καταρχήν το να προβληματίζεσαι και να αναζητάς, σημαίνει πως είσαι στο σωστό δρόμο

στην αξιολόγηση ενός πούρου και την αποκρυπτογράφηση των χαρακτηριστικών του τα πράγματα είναι απλά
φυσικά και το προσωπικό γούστο παίζει βασικό ρόλο, όπως και η προσωπική αντιληπτικότητα
που έχει να κάνει με την τριβή, την εξοικείωση, την εμπειρία, και φυσικά τον ουρανίσκο καθενός

όσο όμως κι αν το υποκειμενικό στοιχείο παίζει βασικό ρόλο στην τελική αξιολόγηση ενός πούρου
υπάρχει μια ευρεία περιοχή κοινή για όλους, που σε πλειοψηφικό βαθμό θα βρει ταυτίσεις στα «βασικά» της αξιολόγησης
παρόλο που το ασταθές και ευμετάβλητο της φύσης των πούρων δημιουργεί συχνά σύγχυση

σε κάθε περίπτωση ισχύει το "μου αρέσει-δεν μου αρέσει", αφού ο προορισμός είναι κοινός: η απόλαυση
These users thanked the author Τάκης for the post (total 4):
JuniorVr AndreasStratosSvensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Αξιολόγηση ενός πούρου και τα χαρακτηριστικά του

Δημοσίευση από Fairlight »

Στράτο θα μιλήσω για μένα αν και αυτά που θα πω φαντάζομαι ότι ισχύουν και για τους περισσότερους.

Η καπνιστική εμπειρία είναι κάτι πολύ πιο άμεσο και βιωματικό απ αυτό που ίσως φαίνεται σε κάποιον αρχάριο διαβάζωντας αυτό το φόρουμ. Σε αυτό το φόρουμ δεν καπνίζουμε, γράφουμε το οποίο σημαίνει ότι αυτό που παίρνεις εσυ απο εδώ είναι η καταγραφή της καπνιστικής εμπειρίας σε γραπτό κείμενο, ένα μέσο με μεγάλους περιορισμούς.

Επομένω οταν εγώ καπνίζω ένα πούρο το πρώτο πράγμα που αξιολογώ είναι αν μου αρέσει η όχι. Αν μου αρέσει θα προσπαθήσω να βιώσω την εμπειρία και να ζήσω την στιγμή πριν καν μπω στην διαδικασία να σκεφτώ γεύσεις κτλπ. Αν δεν γράψω για το πούρο πολλές φορές μπορεί να μην το κάνω ούτε αυτό.

Στον κόσμο μας το αρέσει/δεν αρέσει περικλύει μεγάλα ποσά υποκειμενότητας και θα το δεις και σε αυτό το φόρουμ. Εμένα δεν μου αρέσουν οι Επίκουροι για παράδειγμα ενώ στους περισσότερους αρέσουν. αυτό δεν ειναι θέμα εμπειρίας.

Υπάρχουν αντικειμενικές παράμετροι φυσικά στα πούρα, για παράδειγμα η αξιολόγηση του σώματος ενός πούρου ή ακόμα και του προφίλ του. Αν διαβάσεις μερικά mass θα δεις ότι πολλοί απο μας βρίσκουν κοινές γεύσεις για παράδειγμα. Αυτό είναι θέμα εμπειρίας αλλά δεν είναι καθόλου κρίσιμο για την καπνιστική εμπειρία.
These users thanked the author Fairlight for the post (total 7):
JuniorsuleygiannisΣτάθηςStratosAssosSvensknikos doc
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Stratos
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 19, 2020 12:49 pm

Re: Αξιολόγηση ενός πούρου και τα χαρακτηριστικά του

Δημοσίευση από Stratos »

Θωμά, ευχαριστώ για την τοποθέτηση σου.
Αντιλαμβάνομαι σαφώς ότι το κάπνισμα είναι μια απόλαυση κι αλίμονο αν τα μέλη εδώ έμπαιναν σε διαδικασία καταγραφής για κάθε πούρο που κάνουν.
Αυτό θα ήταν προετοιμασία για πανελλαδικές, όχι απόλαυση.

Φυσικά αντιλαμβάνομαι και το πάθος ορισμένων, μεταξύ των οποίων και οι δύο που έχετε απαντήσει στο θέμα, που ενδεχομένως να παραμερίζουν λίγο την απόλαυση της στιγμής για να μοιραστούν και με τους υπόλοιπους πολλές καπνιστικές τους εμπειρίες.

Αυτό που λες για τους Επίκουρους δεν το καταλαβαίνω σε πρώτη ανάγνωση μιας και αυτό που βλέπω γενικά είναι ότι πέρα από κάποια βασικά χαρακτηριστικά που θεωρητικά υπάρχουν, πολλοί είναι οι παράγοντες που επηρεάζουν ένα στικ και το κάνουν να ξεχωρίζει ως ένα βαθμό.
Επομένως η ερμηνεία που δίνω είναι ότι ένα μεγάλο ποσοστό δεν σου προσφέρει αυτά που θέλεις κι έχεις αποφασίσει αντί να ρίχνεις ζαριές να παραμερίσεις τα συγκεκριμένα πούρα από τις επιλογές σου.

Εμένα που δεν μου αρέσουν οι πικάντικες γεύσεις, τα μπαχάρια, τα πιπέρια και κάθε τι καυτερό, ποια να παραμερίσω?
Γιατί από το διάβασμα που έχω κάνει, βλέπω ότι οι παραπάνω γεύσεις είναι σχετικά κυρίαρχες στα Κουβανέζικα πούρα.

Σκοπός μου, όπως είναι εύκολα κατανοητό είναι η απόλαυση.
Δεν σου κρύβω ότι προς το παρόν πιο πολύ απολαμβάνω τη διαδικασία(διάβασμα, browsing, αγορά, προετοιμασία) παρά το ίδιο το κάπνισμα.
Θα μπορούσα να σου πω δηλαδή ότι τα περισσότερα πούρα που κάπνισα τον τελευταίο 1,5 πιο πολύ τα κάπνισα γιατί τα άναψα.
Ελάχιστα απόλαυσα πραγματικά, καναδυό τα παράτησα και τα υπόλοιπα τα κάπνισα μέχρι τέλους για την εμπειρία.
"You're only given a little spark of madness. You mustn't lose it."
-Robin Williams
Άβαταρ μέλους
Stratos
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 19, 2020 12:49 pm

Re: Αξιολόγηση ενός πούρου και τα χαρακτηριστικά του

Δημοσίευση από Stratos »

Τάκη, ευχαριστώ και για τη δική σου απάντηση.

Αντιλαμβάνομαι ότι η υποκειμενικότητα καθορίζει από ένα βαθμό και μετά τις επιλογές του καθενός.
Όσο μεγαλώνει η αντίληψη και ξεχωρίζουν πλέον τα στοιχεία, οι γεύσεις, τα χαρακτηριστικά μάλλον τα πράγματα ξεκαθαρίζουν ακόμη παραπάνω.

Αυτό που αναφέρεις ότι πέραν του υποκειμενικού στοιχείου, υπάρχει και το αντικειμενικό, νομίζω ότι το έχω διακρίνει σε κάποια mass που έχω διαβάσει.
Όπου μέλη τα οποία στην αρχή δηλώνουν ότι είτε δεν έχουν καπνίσει ένα πούρο ή ότι το έχουν ξεχασμένο πολύ καιρό, καταλήγουν σε καλές κριτικές.
Υποθέτω ότι όσοι το έχουν ξεχασμένο έχουν τους λόγους τους. Οι οποίοι φυσικά μπορεί να είναι πολλοί, αλλά νομίζω ότι ένας βασικός λόγος θα μπορούσε να είναι ότι γενικά δεν είναι στα γούστα τους.
Σωστά το σκέφτομαι?
"You're only given a little spark of madness. You mustn't lose it."
-Robin Williams
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8998
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Αξιολόγηση ενός πούρου και τα χαρακτηριστικά του

Δημοσίευση από Τάκης »

Stratos έγραψε:
Παρ Φεβ 05, 2021 8:56 pm
...ενδεχομένως να παραμερίζουν λίγο την απόλαυση της στιγμής για να μοιραστούν και με τους υπόλοιπους πολλές καπνιστικές τους εμπειρίες....
δεν ισχύει διόλου το "παραμερίζουν", τουλάχιστον στον δικό μου cigar πλανήτη, αντιθέτως κάποιες φορές την πολλαπλασιάζουν

- οι λόγοι για να μην έχει κάποιος ένα πούρο στο rotation, μπορεί να είναι όπως σωστά σημειώνεις πολλοί

κατά τα άλλα, ο λόγος - γραπτός και προφορικός - έχει απεριόριστο εκφραστικό πλούτο
κι εδώ και χιλιάδες χρόνια αποτελεί την ισχυρότερη μόχλευση που κινεί τη μυλόπετρα της ανθρώπινης ιστορίας
επιπροσθέτως, με την ακρίβεια του αποτελεί πολύτιμο εργαλείο της επιστήμης αφενός
κι αφετέρου, με την απεριόριστη εκφραστική του δύναμη είναι τα φτερά της τέχνης

χωρίς ποίηση άλλωστε η ζωή θα ήταν αφόρετα βαρετή...
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
StratosJimmyBoy
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2402
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Αξιολόγηση ενός πούρου και τα χαρακτηριστικά του

Δημοσίευση από suleygiannis »

Stratos έγραψε:
Παρ Φεβ 05, 2021 8:56 pm
Δεν σου κρύβω ότι προς το παρόν πιο πολύ απολαμβάνω τη διαδικασία(διάβασμα, browsing, αγορά, προετοιμασία) παρά το ίδιο το κάπνισμα.
Θα μπορούσα να σου πω δηλαδή ότι τα περισσότερα πούρα που κάπνισα τον τελευταίο 1,5 πιο πολύ τα κάπνισα γιατί τα άναψα.
Ελάχιστα απόλαυσα πραγματικά, καναδυό τα παράτησα και τα υπόλοιπα τα κάπνισα μέχρι τέλους για την εμπειρία.
Που πιστεύεις ότι οφείλεται αυτό;
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Stratos
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 19, 2020 12:49 pm

Re: Αξιολόγηση ενός πούρου και τα χαρακτηριστικά του

Δημοσίευση από Stratos »

suleygiannis έγραψε:
Σάβ Φεβ 06, 2021 12:04 pm

Που πιστεύεις ότι οφείλεται αυτό;
Πειραματίζομαι με το άγνωστο.
Δοκιμάζω όχι μόνο με τα δικά μου κριτήρια αλλά και όπως και με πολλά άλλα πράγματα στη ζωή, όπως το ποτό για παράδειγμα, η τριβή είναι που φέρνει αποτελέσματα.
"You're only given a little spark of madness. You mustn't lose it."
-Robin Williams
Άβαταρ μέλους
Spirosbusa71
Δημοσιεύσεις: 1248
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2018 5:53 pm

Re: Αξιολόγηση ενός πούρου και τα χαρακτηριστικά του

Δημοσίευση από Spirosbusa71 »

Τα κριτήρια που αναφέρεις ότι υπάρχουν όταν πας για ψώνια ποια είναι ;;;
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Αξιολόγηση ενός πούρου και τα χαρακτηριστικά του

Δημοσίευση από Fairlight »

Stratos έγραψε:
Σάβ Φεβ 06, 2021 1:10 pm
Πειραματίζομαι με το άγνωστο.
Δοκιμάζω όχι μόνο με τα δικά μου κριτήρια αλλά και όπως και με πολλά άλλα πράγματα στη ζωή, όπως το ποτό για παράδειγμα, η τριβή είναι που φέρνει αποτελέσματα.
Διαβάζοντας αυτό μου ήρθε στο μυαλό μου ένα ερώτημα που νομίζω ότι ποτέ δεν έχω ξανασκεφτεί στην ζωή μου: του κατα πόσο τα πούρα είναι αυτό που λέμε acquired taste. Έψαξα ελληνική μετάφραση, δεν βρήκα. Μόνο το 'ίσως δεν αρέσει στην αρχή, επίκτητη προτίμηση'.

Για μένα είναι σίγουρα δύσκολο να απαντήσω καθώς κάπνισα το πρώτο μου πούρο στα 16 και ξεκίνησα να καπνίζω συστηματικά (κούτες) γύρω στα 28. Στην περίοδο πριν την συστηματική χρήση κάπνιζα αραιά με αποτελέσματα πολύ κοντά στα δικά σου, ίσως λίγο καλύτερα. Είναι πολύ δύσκολο όμως να κάνω παραλληρισμούς καθώς εγώ ήμουν καπνιστής (πίπα/τσιγάρο). Οι περισσότεροι πιστεύω είχαμε ένα πούρο σε κάποια φάση που μας άρεσε πολύ και αυτό τα άλλαξε όλα. Για μένα ήταν ένα BRC.

Σίγουρα δεν έχεις βρει αυτό το πούρο. Υπάρχει φυσικά και το ενδεχόμενο να μην σου αρέσουν τα πούρα. Το θεωρώ λίγο δύσκολο αυτό αλλά ολα συμβαίνουν.
These users thanked the author Fairlight for the post:
Stratos
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορες Ερωτήσεις”