Αξιολόγηση ενός πούρου και τα χαρακτηριστικά του

όσες δεν χωράνε αλλού
Άβαταρ μέλους
Stratos
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 19, 2020 12:49 pm

Re: Αξιολόγηση ενός πούρου και τα χαρακτηριστικά του

Δημοσίευση από Stratos »

Θωμά ένα πούρο που μου έχει αρέσει ΠΑΡΑ πολύ είναι το Upmann Half Corona.
Θα μπορούσα να καπνίζω 2-3 κάθε μέρα.

Αλλά το θέμα για μένα είναι να αποκτήσω εικόνα και άποψη γενικά.
Οχι να βρω κάτι μου αρέσει και να κολλήσω εκεί


Sent from my iPhone using Tapatalk
"You're only given a little spark of madness. You mustn't lose it."
-Robin Williams
Άβαταρ μέλους
Stratos
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 19, 2020 12:49 pm

Re: Αξιολόγηση ενός πούρου και τα χαρακτηριστικά του

Δημοσίευση από Stratos »

Spirosbusa71 έγραψε:Τα κριτήρια που αναφέρεις ότι υπάρχουν όταν πας για ψώνια ποια είναι ;;;
Οι δικές μου γευστικές προτιμήσεις παίρνοντας υπ’όψιν τα δικά σας tastings και γενικές πληροφορίες από το νετ σχετικά με flavour strength & body μιας και αυτά δεν αναφέρονται πάντοτε στα δικά σας reviews.


Sent from my iPhone using Tapatalk
These users thanked the author Stratos for the post:
Spirosbusa71
"You're only given a little spark of madness. You mustn't lose it."
-Robin Williams
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2402
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Αξιολόγηση ενός πούρου και τα χαρακτηριστικά του

Δημοσίευση από suleygiannis »

Στράτο αξιέπαινη σίγουρα η προσπάθεια σου με το διάβασμα. Το εννοώ. Λίγοι διαβάζουν.
Τώρα αναφορικά με τις πληροφορίες στο ίντερνετ για δύναμη και σώμα του πούρου, θα έλεγα να μην πολυδίνεις σημασία. Οι λόγοι πολλοί.
Καθένας αντιλαμβάνεται διαφορετικά τη δύναμη του πούρου και επίσης, η δύναμη του ίδιου πούρου ενδέχεται να αλλάζει με τα χρόνια. Επίσης, μπορεί ακόμα τα πούρα της ίδιας κούτας να έχουν διαφορετική δύναμη και γεύση. Οποτε όλα κρίνονται στο πυρ
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 3):
Mixalis81StratosJimmyBoy
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Αξιολόγηση ενός πούρου και τα χαρακτηριστικά του

Δημοσίευση από alexandros »

Stratos έγραψε:
Παρ Φεβ 05, 2021 8:56 pm


Εμένα που δεν μου αρέσουν οι πικάντικες γεύσεις, τα μπαχάρια, τα πιπέρια και κάθε τι καυτερό, ποια να παραμερίσω?
Γιατί από το διάβασμα που έχω κάνει, βλέπω ότι οι παραπάνω γεύσεις είναι σχετικά κυρίαρχες στα Κουβανέζικα πούρα.



ο,τι και να σου πουμε εμεις το δικο σου στομα θα κρινει ...
αυτο που θα σου πω ειναι οτι καμια σχεση δεν εχουν τα μπαχαρια και τα καυτερα πιπερια ενος παρταγας σορτ με ενα παρταγας πρεσιντεντε
ποσο μαλλον με τα μπαχαρια ενος ραφαελ γκονζαλες

αρα καπνιζεις και ξανακαπνιζεις και σιγα σιγα θα βρεις μονος σου τον δρομο σου
το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να καπνισεις το πουρο του μηνα για αρχη
These users thanked the author alexandros for the post (total 4):
JuniorAssosStratossuleygiannis
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
JimmyBoy
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 13, 2021 7:34 pm
Επικοινωνία:

Re: Αξιολόγηση ενός πούρου και τα χαρακτηριστικά του

Δημοσίευση από JimmyBoy »

Stratos έγραψε:
Παρ Φεβ 05, 2021 8:56 pm
Εμένα που δεν μου αρέσουν οι πικάντικες γεύσεις, τα μπαχάρια, τα πιπέρια και κάθε τι καυτερό, ποια να παραμερίσω?
Γιατί από το διάβασμα που έχω κάνει, βλέπω ότι οι παραπάνω γεύσεις είναι σχετικά κυρίαρχες στα Κουβανέζικα πούρα.
Συνφορουμιοτη σαν νεοπας και εγώ θα σου πρότεινα αυτό που έκανα και εγώ .... ΤΟ πούρο που μου άνοιξε τα καπνιστικα μου μάτια για μένα ήταν τοQuai D Orsay LE 19! Μου φάνηκε απίστευτο να έχω γλυκές γεύσεις από καπνό !(για κάποιο λόγο) Αναζητώντας για πολύ καιρό κάπου Στο διαδίκτυο να μοιράζονται Καπνιστικες εμπειρίες έπεσα στο φόρουμ εδώ πέρα όπου επαθα πλάκα από το πόσο ωραία κοινότητα ελληνική υπάρχει! Έφαγα πάρα πολλές ώρες διαβάζοντας και επειδή εδώ στη Θεσσαλονίκη ξέρω μόνο ένα κατάστημα με πούρα το οποίο ιδιόκτητης είναι ένας πάρα πολύ αγενής άνθρωπος αποφάσισα να κάνω παραγγελία από την Αθήνα και έπρεπε να κάνω μεγάλη παραγγελία πάνω από ένα ποσό για να μην πληρώσω και μεταφορικά! Έτσι αναζήτησα εδώ με τη λέξη" γλυκά" και μου έβγαλε πολλές επιλογές ! Σε αυτά τα πούρα που είδα ότι πολλοί συμφωνούσαν ότι είναι γλυκόπιοτα τα αποθήκευσα και τα αγόρασα και με αυτό τον τρόπο έκανα την πρώτη μεγάλη μου εμπειρία! Αυτά τα λέω επειδή και εμένα μερικά πούρα στην αρχή μου φάνηκαν βαριά και πίστευα ότι οφείλεται αυτή η δυσαρέσκεια στα μπαχαρικά και στα πιπεριά αλλά τώρα μετά από 100 πούρα που κάπνισα κατάλαβα ότι αυτές οι γεύσεις ίσως κάνουν ένα πούρο να διαφοροποιηθεί! Όσο και να μελετάς σαν τη φουμα δεν έχει εν κατακλείδι!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορες Ερωτήσεις”