Reloba Cigars

όσες δεν χωράνε αλλού
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
jgeorgost
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 15, 2021 10:44 pm

Reloba Cigars

Δημοσίευση από jgeorgost »

Εχθές έκατσα να κάνω ένα check up στον υγραντήρα και βρήκα στον πάτο καταχωνιασμένο αυτό εδώ!

Θυμήθηκα πως είχα πιάσει καθημερινή κουβέντα με έναν μπάρμαν στο Varadero το 2017 που είχα πάει Κούβα και την ημέρα που φεύγαμε μου το έδωσε!

Μόνο ένα βίντεο βρήκα στο internet σχετικό που αναφέρει ότι είναι πούρα για τους ντόπιους πολύ φθηνά.

Έχει καπνίσει κανείς κανένα από αυτά; Γνώμες;

Εικόνα
These users thanked the author jgeorgost for the post:
Svensk
"Any cigar smoker is friend, because I know how he feels." - Alfred de Musset

🇨🇺❤️🇨🇺
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Reloba Cigars

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

τα Reloba κι αρκετές άλλες ετικέτες όπως El Credito, Selectos, El Coloso, Bauza, El Sucros, Casique, Vilaamil κ.α.
είναι ευρέως γνωστά στην Κούβα ως «peso cigarς»

πρόκειται για πούρα φτιαγμένα από κάθε είδους υπολείμματα (μέχρι και κοτσάνια) που προορίζονται για εγχώρια κατανάλωση
και συμπεριλαμβάνονται στις μηνιαίες μερίδες ειδών πρώτης ανάγκης που διανέμονται στον ντόπιο πληθυσμό με δελτίο

κατασκευάζονται υπό την αιγίδα της Cubatabaco στο δίκτυο εργοστασίων «Empresas de Tabacos Torcidos»
τα οποία είναι διάσπαρτα σε διάφορες περιοχές του νησιού από Havana μέχρι Holguin, Trinidad, Sancti Spiritus, Camaguey κλπ.
και διανέμονται στα συνοικιακά «Bodega» (γενικά καταστήματα που πουλάνε τα πάντα)

είναι πάμφθηνα και τουλάχιστον μέχρι πριν λίγα χρόνια αγόραζες ένα πούρο με 1 peso
τα τελευταία δύο χρόνια λόγω της γενικότερης αλλά και ειδικότερης κρίσης που μαστίζουν την Κούβα έχουν σχεδόν εξαφανιστεί

διατίθενται σε 25άδες σε χάρτινες συσκευασίες, όπου αναγράφεται η επωνυμία, το εργοστάσιο και η ημερομηνία παραγωγής
κάποιες φορές μάλιστα αναφέρεται και η vitola π.χ. "Brevas"
με τα ονόματα τους να παραπέμπουν συχνά σε pre-revolution brands

καπνιστικά τραβάνε σαν καλαμάκι, άλλοτε είναι τραχιά και μπαρούτια κι άλλοτε ελαφριά σαν σανός
κάποιοι λένε πως θυμίζουν JLP και κάποιοι άλλοι υποστηρίζουν πως έχουν καπνίσει και καλά
κάτι που δεν αποκλείω καθόλου
η δική μου εμπειρία τις λίγες φορές που τα δοκίμασα ήταν αρνητική, τα βρήκα ηγεμονικά άθλια…

αξίζουν κι ένα θέμα μόνα τους τα"Cuban Peso Cigars", κάποια στιγμή θα το κάνω...

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 3):
jgeorgostEpicure VSvensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Epicure V
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 25, 2021 7:24 am

Re: Reloba Cigars

Δημοσίευση από Epicure V »

Είχα φέρει πριν χρόνια από την Κούβα ένα μιξ από κάμποσα τέτοια τα οποία ήταν σχεδόν ακάπνιστα και τα ξέχασα στον υγραντήρα.
Όταν δοκίμασα ξανά μετά από καιρό καπνιζόντουσαν μια χαρά, μπορώ να πω μάλιστα ότι κάποια El Coloso και Bauza ήταν εφάμιλλα των short filler του portfolio της HSA.
These users thanked the author Epicure V for the post (total 2):
ΤάκηςSvensk
in vino veritas
Άβαταρ μέλους
jgeorgost
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 15, 2021 10:44 pm

Re: Reloba Cigars

Δημοσίευση από jgeorgost »

Εντάξει Τάκη, respect για την ανάλυση! 🙌🏼
Νομίζω για όποια ψαγμένη πληροφορία χρειαστεί κανείς είσαι ειδικός!


Λίγο τα 5 χρονάκια απο την επίσκεψή μου (σαν σήμερα παραθέριζα)
Λίγο οτι το ξέθαψα…
Είπα απόψε να το κάνω για να ταξιδέψω πίσω στις στιγμές που έζησα στην Κούβα και να γίνω λίγο Κουβανός όπως ο φίλτατος που μου το χάρισε!


Εικόνα

Εντάξει δεν τρελάθηκα, πιο πολύ στο μπαρούτι που λέει πιο πάνω ο Τάκης το κατατάσω αλλά μπορώ να πω ότι είναι ωραιότερο μερικών άθλιων non που έχω κάνει κατά καιρούς!

Βέβαια για την γέμισή του κρατάει πολύ καλά! Βασικά κράτησε λίγο παραπάνω οριακά μετά την μέση, αλλά στην διάρκεια της δεύτερης φωτογράφισης, μου έβγαλε ντροπές και έπεσε!


Εικόνα

Viva Cuba!
These users thanked the author jgeorgost for the post (total 3):
ΤάκηςEpicure VSvensk
"Any cigar smoker is friend, because I know how he feels." - Alfred de Musset

🇨🇺❤️🇨🇺
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορες Ερωτήσεις”