Χρυσά Βατόμπουρα 2020

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Χρυσά Βατόμπουρα 2020

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

αγαπητοί φίλοι

δεν είναι ένα, δεν είναι δύο, δεν είναι τρία τα χρόνια που τα «Χρυσά Βατόμπουρα» στρογγυλοκάθονται στο τζάκι μας αρχές Δεκέμβρη
φέτος συμπληρώνονται οχτώ, από τότε που ξεκίνησε η πρώτη «απονομή» για τα στραβά και τα κακομούτσουνα της κάθε χρονιάς

να θυμίσω για τους νέους φίλους πως στο thread αυτό «βραβεύουμε» όλες τις πουρο-χυλόπιτες που φάγαμε τη χρονιά που τελειώνει
με λίγα λόγια, εκείνα τα πούρα που μας απογοήτευσαν και για τον άλφα ή βήτα λόγο δεν στάθηκαν στο ύψος τους
από μεμονωμένα στικ μέχρι κούτες, κι από pleb μέχρι διπλοδαχτυλιδάτα

σύμφωνα με την παράδοση επίσης, στα πλαίσια των ΧΒ παίζουμε ταυτόχρονα και ένα παιχνίδι προβλέψεων
μαντεύοντας τα πούρα που θα είναι στη λίστα του top 25 του Cigar Aficionado και πόσα απ' αυτά θα είναι κουβανέζικα
τα τελευταία χρόνια το περιοδικό ξεκινούσε τη δημοσίευση σταδιακά μέσα στο Δεκέμβριο καταλήγοντας στο No.1 λίγο πριν τις 20 του μήνα
φέτος πιθανότατα λόγω πανδημίας, η δημοσίευση θα ξεκινήσει 11 Ιανουαρίου και θα ολοκληρωθεί στις 15
https://www.cigaraficionado.com/article ... l-schedule

αυτή τη χρονιά όμως προσθέτουμε στο menu των ΧΒ και 2 νέα βραβεία:

1. «η μεγαλύτερη απογοήτευση της χρονιάς»
γράψτε ποια ήταν για σας η μεγαλύτερη απογοήτευση του 2020, οποιαδήποτε φύσης, από οποιονδήποτε χώρο

2. «το δικό μου cigarsforum.gr χρυσό βατόμπουρο»
απονείμετε ένα (και μόνον ένα) ΧΒ σε όποια περσόνα του φόρουμ επιθυμείτε και αιτιολογείστε το «βραβείο» σας
(πάντα σε χαβαλέ πλαίσιο εννοείται)

για πάμε!

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
Svensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Χρυσά Βατόμπουρα 2020

Δημοσίευση από Τάκης »

για πάμε να δώσουμε κανένα βατόμπουρο…

Εικόνα

δεν μπορώ να πω ότι η χρονιά που πέρασε με κέρασε πολλές πουρο-χυλόπιτες
σε μεμονωμένα στικ το ποσοστό ήταν το σύνηθες, με τις γνωστές απαραίτητες στούμπες, αστοχίες, μετριούμπες
από κούτες θα αναφέρω δύο:

Partagas Shorts GEO NOV 14
τα περισσότερα ήταν δυστυχώς βουλωμένα, παραγεμισμένα, και με δυσκολίες στην καύση
Romeo y Julieta Cazadores LAT MAR 18
μια απ’ τα ίδια κι εδώ, με την προσθήκη ότι το wrapper ήταν χοντρό σαν καπότα τσοπάνη και άκαυτο
κάποια από την κούτα ωστόσο ήταν πολύ καλά

να σημειώσω επίσης ως «απογοήτευση» και το Exclusivo Grecia της Aurora
όχι γιατί περίμενα πολλά, αλλά γιατί οι τύποι έβαλαν ελληνικό δαχτυλίδι σε ένα πούρο που ήδη κυκλοφορούσε από το 2018

στο κομμάτι των προβλέψεων του Top-25 στο CA πιστεύω πως και φέτος θα έχουμε μια απ’ τα ίδια
οι συνήθεις ύποπτοι non μεγαλοκαρχαρίες Fuente, Padron, Don Pepin, Bradley, Patel, Oliva, Davidoff, y Cia
συν 2-3 μικρές boutique brands που θα τα ‘χουν ακουμπήσει γερά, και 3 κουβανέζικα για το ξεκάρφωμα

το ΧΒ «μεγαλύτερη απογοήτευση της χρονιάς» το απονέμω στο ίδιο το 2020
μας πήγε και μας πάει γ@.…ντας κι ακόμα δεν έχουμε ξεμπλέξει

το «δικό μου ΧΒ» απονέμεται στο Λέλο (κι ας μην το μάθει ποτέ)
η απώλεια (για πάντα..??) του δίδυμου Λέλος - Χυσιδώρα ήταν τραυματική
η κομητική τροχιά του ζεύγους αποτέλεσε τη μεγαλύτερη χαρμολύπη μέσα στο 2020
μέχρι και τραγούδι ενέπνευσε αρχικά, αλλά δυστυχώς η ανάμνηση ξεθωριάζει και σκεπάζεται σιγά-σιγά από τη σκόνη του χρόνου

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 5):
SvenskJuniornikos docVr AndreasJazzman
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Χρυσά Βατόμπουρα 2020

Δημοσίευση από suleygiannis »

Ξεκινώ από τη μεγαλύτερη απογοήτευση του 2020; το ίδιο το 2020. δεν πήγα ούτε ένα ταξίδι, δεν μπήκα ούτε μια φορά σε αεροπλάνο. Τουλάχιστον τραγικό μιας και πήγαινα σε 2-3 χώρες το χρόνο.
Τώρα από πούρα: οι κουβανέζικες λιμιτάδες και ειδικά το σομπεράνο. Δεν μπορώ να καταλάβω πως το πρώτο πούρο της κούτας που κάπνισα ήταν φανταστικό και τα επόμενα μέτρια. Αυτό και άλλες λιμιτάδες των τελευταίων ετών με οδήγησαν στη διατύπωση της θεωρίας της νον λιμιτάδας. Παραπέμπω στα ανάλογα θρεντ.
Θυμάμαι ένα bollivar tubos no.1 που δεν καπνιζόταν. Η καύση του άθλια... τώρα τι άλλο, για να θυμηθώ. τα partagas shorts μία μόνιμη απογοήτευση. εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί τα αποθεώνετε. Επίσης, μαζί με τα σορτς θα βάλω και το 50 quai d' orsay. Χωρίς να είναι κακό, δεν είναι και κάτι το ιδιαίτερο. Κι αν δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, εμένα δεν μου κάνει.
Τέλος, cohiba secretos. Νομίζω ότι είναι μακράν το χειρότερο πούρο της μπράντας και από τα χειρότερα regular της Κούβας
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Χρυσά Βατόμπουρα 2020

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστώ τον πάντα γρήγορο και συνεπή αρχηγό
οι άλλοι τι έγινε, θα ρίξτε κανά βατόμπουρο..??
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Χρυσά Βατόμπουρα 2020

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Χρυσά Βατόμπουρα 2020

Δημοσίευση από Svensk »

Τα πρώτα μου βατόμουρα:
Δύο Partagas short AUG 18 , το ένα πίσω από το άλλο, απλά δεν τραβούσαν καθόλου.
Όσο κι αν τα σούβλισα με οδοντογλυφίδες. Τα πέταξα εκνευρισμένος που δεν είχα άλλα
πούρα μαζί μου στην παραλία. (Καλοκαίρι)

ΥΣ. Από τότε, η ίδια κούτα μου έχει δώσει μόνον λουκούμια.
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Hank Moody
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Δευ Αύγ 03, 2020 12:07 am

Re: Χρυσά Βατόμπουρα 2020

Δημοσίευση από Hank Moody »

Καλησπέρα κυρίες και κύριοι ,

Απογοήτευση για εμένα φέτος το μικρό καθημερινό οικονομικό πούρο που παλιότερα με ξελάσπωνε (οικονομικά) πολλές φορές JLP petit cazadores . Μιλάμε 9 στα 10 στικς έπρεπε να το ανάψω πάλι για κάθε τζούρα που έπαιρνα ,είχα 2 αναπτήρες πάντα μαζί μου αλλιώς δεν έβγαινε το πούρο , τι τα άφηνα εκτός υγραντήρα να στεγνώσουν μήπως και δε σβήνουν , τι φυσούσα την κάφτρα κάθε τρεις και λίγο, τι ζουλήγματα για να τεστάρω μη πέσω σε στούμπα από πάνω μέχρι κάτω ,τι τα έκοβα ολόκληρα κ όχι μικρή τρύπα και καλά μήπως και.. τίποτα .. επίσης οκ σορτφίλερ αλλά να φτύνεις σε κάθε παφ τρίματα από το στόμα σου τι πιο κουραστικό ..στα brevas τουλάχιστον σου έρχεται το τρίμα στο τελευταίο τρίτο και πάλι αν ..

Τώρα χρυσό βατόμουρο σε συνφορουμίτη δε μπορώ να επιδώσω μιας και δε σας γνωρίζω :D αλλά μπορώ να ευχηθώ σε όλους σας την χρονιά που έρχεται να κάψετε τα καλύτερα πούρα ever ..είναι και θέμα ψυχολογίας το πούρο , το 2021 θα είναι πολύ καλύτερο θα κάψουμε πιο όμορφα πούρα.
These users thanked the author Hank Moody for the post (total 3):
Τάκηςnikos docSvensk
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Χρυσά Βατόμπουρα 2020

Δημοσίευση από Στάθης »

Τι να πεις για αυτό το 2020... Ολα τα χρυσά βατόμπουρα του κόσμου θα του δώσω και πάλι λίγα είναι.

Το πρωτο μου βατόμπουρο θα το δώσω σε μια κούτα Hoyo de Monterrey Le Hoyo du Maire με κωδικό SGA JUL 16. Είναι σαν να καπνίζω τσιγάρο. Πολύ άσχημες γεύσεις. Την άφησα στην ησυχία της καιρό αλλά δεν. Την έδωσα στον αδελφό μου που καπνίζει στριφτά και την καταφχαριστήθηκε :lol:

Αν θυμηθώ και άλλες μεμονωμένες απογουτεύσεις θα επανέλθω.
These users thanked the author Στάθης for the post (total 3):
nikos docSvenskJunior
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Χρυσά Βατόμπουρα 2020

Δημοσίευση από Τάκης »

δλδ μόνο 4 βατομπουριστές φέτος..??
για όσους δεν το έχουν αντιληφθεί, υπάρχουν και δύο special βραβεία αυτή τη χρονιά
για σοβαρευτείτε λίγο, αλλιώς δεν έχει Πουρίων το Φλεβάρη 8-)
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
suleygiannisSvensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
konstadinos23
Δημοσιεύσεις: 573
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 12:50 pm

Re: Χρυσά Βατόμπουρα 2020

Δημοσίευση από konstadinos23 »

Το μεγαλύτερο βατομπουρο πάει με κλειστά μάτια στο αγαπημένο μας 2020!!!
Το επόμενο πάει στο soberano που κάπνισα τελευταία και ήταν σκέτη απογοήτευση
Θα σκεφτώ και αλλα και θα επανέλθω...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Χρυσά Βατόμπουρα”