Cigarsforum.gr Top Ten 2022

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8973
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2022

Δημοσίευση από Τάκης »

Ἐν ἐκείνῳ τῷ καιρῷ εἶπε Κύριος πρός σε· λάξευσον σεαυτῷ δύο πλάκας λιθίνας καὶ ἀνάβηθι πρός με εἰς τὸ ὄρος·
καὶ ποιήσεις κιβωτὸν ξυλίνην καὶ καταγράψεις ἐπὶ τὰς πλάκας τους καπνοσωλῆνας οὗς ἐν ἕτει MMXXII ἐποίησαν ἐν σοὶ τὰ μεγάλα καὶ τὰ ἔνδοξα.

(Δευτερονόμιον 10.1)

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
Epicure Vsigaras
papa was a rolling stone...
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2022

Δημοσίευση από Rigelianos »

Καλησπέρα!
Δύσκολη χρονιά, ελπίζω να μην έχουμε πολλές τέτοιες ακόμα, φοβάμαι όμως ότι θα έχουμε. Πάμε λοιπόν, με γνώμονα και τη σύγκριση. Βαρέθηκα τα non, τα (πολύ λιγότερα και με ελάχιστες επιλογές) κουβανέζικα φέτος μου φάνηκαν πολύ καλύτερα!

10. Fonseca No.1
9. Partagas Milles fleures
8. Montecristo No.3
7. RyJ Coronitas en Cedro
6. Montecristo No. 5
5. Partagas D6
4. H. Upmann Half Corona
3. H. Upmann Majestic
2. Diplomáticos Colección Privada II ER España 2020

Tο καλύτερο, κατά τη γνώμη μου, ωστόσο με μικρή διαφορά από το 2ο, για το 22:
1. Sancho Panza Όμηρος
These users thanked the author Rigelianos for the post (total 3):
ΤάκηςsuleygiannisEpicure V
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8973
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2022

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστούμε και τον Κωνσταντίνο για το προσωπικό του top-ten, με οκτώ regular και δύο regional
μέσα στη δεκάδα του υπάρχουν τρεις δυάδες Upmann/Montecristo/Partagas, κι από ένα Diplo, Fonseca, Romeo, Sancho
όσο για τα δαχτυλίδια, εφτά πούρα είναι <50 και τρία πούρα ≥ 50

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
Rigelianos
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
lefteris c
Δημοσιεύσεις: 813
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:17 pm

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2022

Δημοσίευση από lefteris c »

Καλησπέρα σας :D

Έχει κλείσει και έχει σφραγιστεί κάποιες μέρες τώρα η Δεκάδα μου !
αλλά κάποια τρεξίματα δεξιά αριστερά δεν με άφησαν να την ανοίξω παρουσία σας.
Πολλά παρέλασαν από τη σκέψη μου, (10άδα x 2+) αλλά...
αφαίρεσα κάποια παχουλά κάποια άλλα με βαρύ όνομα κι ορισμένα με διάφορους τίτλους, (διπλοδαχτυλίδωτα)
μόνο ένα κράτησα που το έβαλα και τελευταίο στη λίστα.
Καλά μου πήγε η χρονιά παρόλο τα γνωστά προβλήματά παραγωγής, διανομής κι εύρεσης των πούρων,
υπήρχαν και "φόλες" βεβαίως και δεν μιλάω για non που έτσι κι αλλιώς δεν ήταν πολλά - > ελάχιστα.

Ανοίγω τώρα το φάκελο και τα ανακοινώνω
Εικόνα


10. La Gloria Cubana Serie D No.5 RE España 2017, όλες οι κούτες που κατά καιρούς αγόρασα είχαν κωδικό DIC 17, ήταν από τα γεννοφάσκια του καλά πούρα αλλά ο χρόνος εδώ δίνει και δίνει πάρα πολλά +++ αξιολάτρευτο !

9. Montecristo Petit Edmundo, RUB JUN 19 Χορηγία του Γιάννη - jgeorgost, μπορεί οι τελευταίες κουβέντες να το κακοχαρακτηρίζουν, αλλά το συγκεκριμένο στικάκι ήταν... καταπληκτικό τα το.

8. Bolivar Tubos No.1 Το έχω κι εγώ στη λίστα (έχει σουξέ φέτος) αν θυμάμαι καλά το μήνα ήταν MAR 15 χύμα αγορασμένα μερικά από Βερολίνο λίγο καιρό πριν την έναρξη της πρώτης καραντίνας.
να σημειώσω εδώ κάτι μπινελικάκια που έριξα στον εαυτό μου :mrgreen: την άνοιξη που το κάπνιζα και αναρωτιόμουν:
γιατί ρε κουμπάρο ενώ έβλεπες στα ράφια του Γερμανού 3 - 4 κούτες σφραγισμένες έμεινες στα στικάκια ενώ ήξερες εκ των προτέρων ό,τι έχει καταργηθεί ; Εικόνα

7. Quai d’ Orsay No.50, TUE DIC 20 πικάντικο, ζουμερό, γλυκύτατο, πολύπλοκο, κάηκε κάπου στις απόκριες.

6. La Gloria Cubana Médaille d' Or No.4, MSU JUN 17 όσα έχω καπνίσει από αυτή την κούτα ήταν καταπληκτικά, για TOP 10, το τελευταίο που μνημονεύω ήταν φούμα Νοεμβρίου (πέρυσι το είχα ξανά στη 10άδα)

Πάμε πεντάδα τώρα

5. Romeo y Julieta Cazadores, ORG ABR 17 άλλος ένας πούρακλος εδώ, διαμαντάκι κουβανέζικο, καθαρόαιμο, που μου΄λαχε την άνοιξη και πάνω στη πενταετία του.

4. Juan Lopez Seleccion No.1 ATE JUL 19 φουμα μέσα στο κατακαλόκαιρο, θαρρώ του Ιουλίου, οργίαζε ο καπνός στο στόμα μου με δύναμη και ισορροπία.

3. Saint Luis Rey Regios TOU OCT 17, εδώ ανάποδα οι εποχές, βράδυ με βαρυχειμωνιά, αρχές του χρόνου κι ήρθε το καλοκαίρι εντός μου, πανδαισία αρωμάτων από καλοκαιρινές φρούτο σαλάτες από τις τροπικές ζώνες και όχι μόνο !

2. Partagas Super Partagas ASU SEP 18, Σεπτέμβρης μήνας, μεσημεράκι, βαριόμουνα, σκέφτηκα ας ανάψω κι ένα πουράκι ώστε να 'χει παρέα το παγωμένο καφεδάκι μου.
Κι όμως κύριοι αυτό ήταν, μου την είχε βγει στη στροφή από τα πρώτα λεπτά, άσε που μου σιγοψιθύριζε διαρκώς:
δε πάμε ξανά φίλε την άλφα βήτα από την αρχή,
αναπάντεχο πραγματικά ! γενικά πολύ καλή η κούτα, αλλά τόσο πολύ το συγκεκριμένο ;;; τύφλα να χουν LE RE & CasaStroukes

1. Montecristo Especiales No.2 SOP ABR 20, Το απόλυτο περυσινό πούρο ! μαζί του χάθηκα τη μέρα εκείνη, εξαγνισμένος στη γωνία του χρόνου.

Αυτά από μένα παιδιά,
καλά πούρα σε όλους μας, όσο είναι εφικτό,
Ελπίζω να έχουμε ξύσει το πάτο και ας ευχηθούμε μες τη χρονιά να βελτιωθούν κάπως τα πράγματα.
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lefteris c την Σάβ Ιαν 28, 2023 10:02 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
These users thanked the author lefteris c for the post (total 3):
ΤάκηςsuleygiannisEpicure V
Το πούρο είναι σαν μια σεμνή ερωμένη - κρύπτη που προσφέρει απλόχερα τον έρωτά της σ' αυτούς που την ανακαλύπτουν
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8973
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2022

Δημοσίευση από Τάκης »

πέρασε κι ο καπτα-Λευτέρης με το πειρατικό του αφήνοντας το δικό του top-ten σε μήνυμα στο μπουκάλι
στο χαρτί που βρήκαμε μέσα διαβάζουμε για οκτώ πούρα κανονικής παραγωγής, ένα περιφερειακής έκδοσης, κι ένα σταματημένο
μέσα στα οποία υπάρχουν από δύο Gloria Cubana και Montecristo, κι έξι αντιπρόσωποι από διαφορετικές μάρκες
τέσσερα πούρα της 10άδας είναι παραγωγής του '17 κι από δύο του '19 και του '20
ενώ στα δαχτυλίδια κάτω από 50 είναι εφτά και τρία ≥ 50

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
Epicure Vlefteris c
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2630
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2022

Δημοσίευση από alexandros »

τελευταια στιγμη ας ριξω και εγω τα δικα μου


10 sancho bachilleres παλιοκουτα . πολυ παλιοκουτα με μικρα διαμαντακια μεσα απο μια αλλη κουβα
9 fonseca cozakos του 09 ενα κυριακατικο μεσημερι πριν απο περιπου 1 χρονο
8 bolivar gold medal 08 καθε χρονο καιω ενα τετοιο τοτεμ. πολυ διαφορετικο προφιλ απο τα υπολοιπα της μπραντας. αρκετα πιο ελαφρυ με τρομερο 2/3
7 Ramon allones specially selected αγνωστων στοιχειων. εκανα μια παραγγελια σε ενα μαγαζι , ειδα οτι τα ειχε και εβαλα μερικα κομματια. τα ειχα ξεχασμενα για 2 χρονια μεχρι που τον νοεμβρη μεσα στο μποχτισμα των νον το αναζητησα και μου πηρε το μυαλο.
6 H Upman no 2 Reserva Cosecha 2010 . αν δεν εχετε καψει ποτε σας μια ρεζερβα προσπαθηστε να το κανετε καποια φορα στην ζωη σας . θα καταλαβετε ...
5 diplomaticos no 4. mar 06. καιω και κλαιω .πανε οι κουτες, που θα τα ξαναβρουμε αυτα? ποτε και πουθενα οσο και να πληρωσεις.
4 bolivar petit corona απο την παλια γνωστη σε ορισμενους κουτα. πουρο για και τοπ 10 καθε φορα
3 Monte A . αν και μεγαλο το πουρο δεν εχω να πω και πολλα ... οποιος ξερει ξερει ...
2 punch dc lcd Τακης την ειχα χρονια στα κρυφα κουτια. χρονολογια αγνωστη. αρκετα παλια απο οτι θυμαμαι. καηκε το καλοκαιρι στις διακοπες στην ευβοια
1 bolivar 109 re alemania το τελευταιο πουρο του 2021 και το πρωτο του 2022 ετυχε να ειναι και το καλυτερο της χρονιας
These users thanked the author alexandros for the post (total 3):
ΤάκηςsuleygiannisEpicure V
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8973
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2022

Δημοσίευση από Τάκης »

λίγο πριν κλείσει η κάλπη μας ο Αλέξανδρος έριξε κι αυτός το δικό του ψηφοδέλτιο με τις παλιατζούρες και τα ωραία του
τη δεκάδα του απαρτίζουν πέντε regulares, τρία discontinued, μία reserva, κι ένα regional, με 9/10 πούρα να είναι δεκαετίας και πλέον
σε επίπεδο brands βλέπουμε τρία Bolivar, με τα υπόλοιπα εφτά να προέρχονται από διαφορετικές μάρκες
όσο για τα δαχτυλίδια, εφτά είναι κάτω από 50 και τρία ≥ 50

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Spirosbusa71
Δημοσιεύσεις: 1248
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2018 5:53 pm

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2022

Δημοσίευση από Spirosbusa71 »

Να με και εγώ
Το καταραμένο έφυγε επιτέλους άφησε όμως από τα λίγα καπνίσματα που έκανα δυνατές συγκινήσεις
Δεν είμαι και πολύ σίγουρος για την κατάταξη αλλά και να την άλλαζα δεν θα με πείραζε λόγω ότι οι στιγμές που κάηκαν ήταν πολύ ιδιαίτερες για μένα

10 Vegas Robaina Famosos nov 19
9 Diplomaticos n 2. jul 18
8 Vegueros centrofinos από 4αδα της Μέρκελ αγορά το 20
7 Sancho Panza non plus jul 17
6 Romeo n3 από 10ρα του 17
5 Bolivar n3 αγορά από Μέρκελ το 20
4 Montecristo petit edmundo χορηγία από 10αρα του 17
3 Partagas mille fleurs oct 15
2 Montecristo n4. abr 17
1 Hoyo palmas extra ago 16

ΥΓ όπου Μέρκελ δεν υπάρχουν πληροφορίες γιατί ήταν χύμα τεμάχια
These users thanked the author Spirosbusa71 for the post (total 2):
suleygiannisEpicure V
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8973
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2022

Δημοσίευση από Τάκης »

λίγο πριν η εφορευτική επιτροπή κηρύξει το πέρας της εκλογικής διαδικασίας προσήλθε και ο αγαπητός Σπύρος στο παραβάν
καταθέτοντας στην κάλπη του φετινού Τοπ-Τεν το δικό του ψηφοδέλτιο με δεκάδα ακραιφνών regulares
αποτελούμενη από 2 Montecristo και 8 διαφορετικούς αντιπροσώπους από άλλους κουβανέζικους οίκους
στη λίστα του υπάρχουν τρία 129 x 42, ενώ στα δαχτυλίδια παρατηρούμε κι εδώ ένα 70-30 υπέρ των <50

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8973
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2022

Δημοσίευση από Τάκης »

λήξη ψηφοφορίας

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Cigarsforum.gr Top Ten”