Cigarsforum.gr Top Ten 2021

Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2021

Δημοσίευση από Junior »

Η περσινή χρονιά ήταν πολύ καλή- καπνιστική για εμένα. Έκαψα πολλά πούρα για τα δεδομένα μου, λίγα ήταν άσχημα, κι κακά ήταν μόνο οι λιμιτάδες. Από το καλοκαίρι και μετά είχα μια αραίωση όσο και συμμετοχής στο φόρουμ, ιδίως αρχές χειμώνα. Όπως και να έχει αυτή είναι η λίστα μου
1) Romeo y Julieta belicosos.
Εικόνα
Αστρόπλοιο που λέει και ο Τάκης. Κάηκε ανήμερα Χριστουγέννων. Κάθε χρόνο κάνω και μια premium πυραμίδα στη γιορτή μου. Ήταν ίσως το καλύτερο πούρο της χρονιάς

2) Montecristo no.3
Εικόνα
Την αγάπη μου για τα Montecristo δεν έχω κρύψει ποτέ. Το 3αρι είναι πολύ πούρο. Ιδανικό μέγεθος για εμένα που τώρα τελευταία τιμώ συχνά ενώ στις αρχές είχα τάση στα robusto. Το πούρο ήταν πολύ καλό και δυστυχώς δεν έγραψα αλλά το βάζω εδώ που αξίζει

3) Συνεχίζουμε με Montecristo Petit Edmundo
Εικόνα
Αγαπημένο πούρο, το είχα βάλει και σε παλαιότερο mass. Από δική μου 10 άρα κούτα του '17 , η οποία μου έχει δώσει φοβερές στιγμές.

4) Hoyo de Monterrey palmas extra.
Εικόνα
Ήρθε κι έδεσε, για όσο πρόλαβε. Κρίμα που είναι σε έλλειψη. Είχα προλάβει να αγοράσω κάμποσα στικ αλλά τα κάπνισα όλα

5) Hoyo de Monterrey epicure no.1 mass tasting Ιουλίου-Αυγούστου.
Εικόνα
Τα hoyo ου αρέσουν, είναι στις γεύσεις μου, o νο. 2 επίκουρος είναι αγαπημένος αλλά πλέον και ο νο.1

6) H. Upmann Coronas major.
Εικόνα
Κάηκε κατά την διάρκεια των διακοπών στο λιμάνι της Κέρκυρας με θέα το κάστρο. Με ταξίδεψε κάμποση ώρα.

7) Rafael Gonzalez Coronas Extra.
Εικόνα
Εντάξει το πούρο ήταν πολύ δυνατό. Μοσχολίβανο και τρομερή βινταζια. Κρίμα που άργησα να ξαναπάω στο κατάστημα να πάρω από τα λιγοστά κομμάτια που είχε και δεν βρήκα ούτε ένα. Έχω γράψει για το συγκεκριμένο πούρο και τις εντυπώσεις μου.

8) Partagas Series D no. 4
Εικόνα
Από δική μου 10αρα κούτα του '21. Η τύχη του πρωτάρη. Τα Partagas δε μου κάθονται καλά κι αυτός το νεούδι ήταν η έκπληξη της ημέρας.

9) Montecristo no.5
Εικόνα
Ένα απόγευμα γυρίζω από τ δουλειά και ήθελα κάτι να καπνίσω. Μικρό όμως γιατί το φθινοπωρινό νυχτώνει γρήγορα. Πιάνω ένα 5αρι και φτιάχνω καφέ. Δεν είχα καμία προσδοκία και το πούρο με αποστόμωσε.

10) Romeo y Julieta Short Churchill

Από δική μου κούτα 10αρα '19 και πρώτη επαφή με το συγκεκριμένο. Είχα παραλάβει το απόγευμα και το ίδιο βράδυ κάπνισα το πρώτο στο live orgy tasting party Απριλίου. Άξιζε μια θέση στο top 10.
Εικόνα

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

These users thanked the author Junior for the post (total 3):
suleygiannisΤάκηςSvensk
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2021

Δημοσίευση από Τάκης »

τη σκυτάλη του Τοπ-τεν πήρε ο Στράτος με 6 regular, 2 LCDH, και 2 discontinued
με 3 Bolivar στη λίστα του και ισοπαλία 5-5 στα ring gauges (<50 και ≥50)

κι ακολούθησε ο Χρήστος με 9 regular και 1 discontinued
μέσα στα οποία υπάρχουν 3 Montecristo, 2 Hoyo, και 2 Romeo, καθώς κι από 2 robustos & coronas gordas

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
Stratos
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2021

Δημοσίευση από Τάκης »

αγαπητοί συναθλητές βρισκόμαστε ακριβώς στου δρόμου τα μισά

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2021

Δημοσίευση από sigaras »

Διαβάζοντας τη λίστα του Τάκη αισθάνομαι σαν ερασιτέχνης φίλος του κρασιού που ακούει να μιλάνε για κρασιά όπως το Château Margaux 1787 ή το Château Mouton-Rothschild 1945....Συγκριτικά λοιπόν, το 2021, εγώ την έβγαλα με ρετσίνα (μια χαρά γούστα βγάζει πάντως και η ρετσίνα και παρεμπιπτόντως βγάζει και μερικά καλά κρασιά τελευταία, όπως το "δάκρυ του πεύκου" του Κεχρή ):

10. Partagas habaneros του 2001, εικοσαετές αριστούργημα.
9. Fonseca cadetes του 2016. μικρό στο μάτι αλλά στο στόμα το κάτι άλλο.
8. H. Upmann magnum 46. Μόνος στο μπαλκόνι, Μάη μήνα, ν' ανθίζουν όλα.
7. Juan Lopez Seleccion 2. Αίσθηση πολυτέλειας στην πλατεία Βαρνάβα ένα καλοκαιρινό βράδυ.
6. Quai d' orsay No 50. Βελούδο φθινοπωρινό.
5. Vegas Robaina Don Alejandro του 2010. Πρώτη φορά το κάπνισα. Μαγεία. Έχω ένα τελευταίο.
4. Bolivar No3. Σε ταβέρνα στο Θησείο με την καλύτερη παρέα.
3. Romeo & Julietta No2. Ναι, ναι, αυτό το υποτιμημένο πούρο με άφησε άναυδο! Αυτό είναι η μαγεία της Κούβας. Το είχα 4 χρόνια στην κατοχή μου. Παιδική ηλικία ξανά, μυρωδιές και περιπέτειες.
2. Partagas Lusitanias. Σχεδόν κορυφή.
1. H. Upmann Sir Winston. Κορυφή.
These users thanked the author sigaras for the post (total 5):
KonTamΤάκηςEpicure VStratosSvensk
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2021

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστούμε και το Γιώργαρο για τον αισθαντικό του δεκάλογο με 9 regulares και 1 discontinued
εκ των οποίων 3 panetelas και 2 prominentes, με δύο 50άρια κι οκτώ πούρα <50

αγαπάμε-τιμάμε ρετσίνα, από δάκρυ του πεύκου μέχρι μαλαματίνα (και τανάπαλιν)

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
Epicure Vsigaras
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2021

Δημοσίευση από Svensk »

Το 2021 ήταν από άποψη ελεύθερου χρόνου μια πολύ δύσκολη χρονιά. Τουτέστιν, λίγες και οι πούροσημειώσεις μου. Τα περισσότερα στην Λίστα τα έχω ανακαλέσει από μνήμης.


10. H. Upmann Royal Robusto LCDH. Του 2016. Το τελευταίο από μια πολύ καλή 10άρα κούτα.
9. Sancho Panza Non Plus. Του 2017 (νομίζω). Υποκειμενικά το έχω βάλει στην Λίστα, καθώς αυτό που θυμάμαι περισσότερο είναι ότι λειτούργησε ως το απόλυτο αγχολυτικό σε μια δύσκολη στιγμή.
8. Romeo y Julieta Cazadores. Του 2018. Ενώ ήμουν στην βεράντα με μετέφερε σε ένα λουλουδιασμένο καταπράσινο λιβάδι.
7. Hoyo de Monterrey Epicure No.2 Του 2015. Αρωματικό και λευκοπιπεράτο, μου κράτησε συντροφιά ενώ οδηγούσα.
6. Bolivar Petit Coronas. Του 2019. Σαν σοκολατίνα πασπαλισμένη με τρούφα από καφέ. (Επίσης πίσω από το τιμόνι).
5. Ramon Allones Club Allones LE 2015. Αν υπήρχε πούρο Καλάσνικοβ τότε θα ήταν αυτό.
4. Bolivar Petit Belicosos LE 2009. Σαν Bolivar Petit Coronas σε αναβολικά.
3. Vegas Robaina don Alejandro. Ηλικίας τουλάχιστον 8 ετών. Θυμάμαι τις γλυκές ξυλώδεις γεύσεις του πούρου να παντρεύονται με την αλμύρα της θάλασσας, μόνος μου σε μια προβλήτα την τελευταία νύχτα του καλοκαιριού.
2. Bolivar Coronas Gigantes. Του 2006. Την επόμενη νύχτα στο ίδιος μέρος όπως το νρ 3. Αστρόπλοιο.
1. Cohiba Siglo V. Του 2009. Ηλιόλουστο Απριλιάτικο μεσημέρι στην βεράντα. Κρατούσα για πρώτη φορά το Havana End στα χέρια μου. Διάβασα την πρώτη φράση στην πρώτη σελίδα και τράβηξα μια τζούρα. Αν δεν ήταν η Πεντάρα πουράκλα –ο Θεός και η Αμφισβήτηση να αγκαλιάζονται σε μια τζούρα καπνού- ίσως και να είχα συγκρατήσει τα δάκρυά μου.
These users thanked the author Svensk for the post (total 3):
ΤάκηςStratossigaras
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2021

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστούμε και το Βάιο, από τα ελάχιστα μέλη του club με παρουσία και στα δέκα Τοπ-Τεν μας
με 3 discontinued, 2 LE, 1 LCDH και 4 regular - εκ των οποίων 3 Bolivar - στη λίστα του για το 2021
και Επίκουρο ΙΙ μαζί με την dalia της Ινδιάνας σταθερές αξίες στο διαχρονικό Libro d' Oro των καπνισμάτων του

οι υπόλοιποι παρακαλώ ολοκληρώστε τις διορθώσεις/προσθαφαιρέσεις κι ανεβάστε και το δικό σας Top-10
μια εβδομάδα έμεινε...

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
Svensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
lefteris c
Δημοσιεύσεις: 802
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:17 pm

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2021

Δημοσίευση από lefteris c »

Καλησπέρα σας :D

Καταθέτω κι εγώ τη λίστα με τα 10 καλύτερα πούρα που κάπνισα μέσα στο 2021
άφησα έξω 3-4 που είχαν θέση και άξιζαν, τουλάχιστο τη δέκατη θέση
αλλά πέρναγε ο καιρός και κόλλαγα... έχει όμως και την πλάκα του :lol:
γενικά η καπνιστική χρονιά ήταν αξιόλογη, πέρασα μαζί τους αρκετά καλά, εννοείται και με τα άλλα, τα εκτός δεκάδας,
με συντρόφευσαν, με χαλάρωσαν, αλλά και με ταξίδευσαν... !

νομίζω ό,τι ταιριάζει εδώ κι ο παρακάτω στίχος:

"Δεν έκανα ταξίδια μακρινά
ταξίδεψε η καρδιά κι αυτό μου φτάνει"


10. Ramon Allones Superiores LCDH - ULA JUN 14
9. Cuaba Distinguidos - LCD Petran - AME JUL 13 το συγκεκριμένο ήταν μια καθαρή σπουδή στη σοκολάτα
8. La Flor de Cano Mágicos RE Spain 2018 - DIC 19
7. Vegas Robaina Clasicos - OCT 1999 Δεύτερη - τρίτη μέρα του Γενάρη ; μπήκαμε με το δεξί είπα, πρώτη καταχώρηση της χρονιάς για το Top 10
6. La Gloria Cubana Médaille d' Or No.4 - MSU JUN 17 To μαγικό ραβδάκι της Κούβας που με σκλάβωσε με το άγγιγμά του
5. Bolivar Petit Coronas - MSU ABR 19 Μες το βαθύ καλοκαίρι, χάθηκα μέσα στη νύχτα !
4. Bolivar Royal Coronas - UGO JUL 17
3. Partagas Serie E No.2 - NOV 16
2. Cohiba Siglo VI - FEB 15 "Sigloνίστηκα ! Αυτό ήταν Μουσική, εγώ... η σιωπή."

1. Quai d’Orsay Clemenceau RE Francia 2020 Πέρυσι σαν κι αυτό δεν υπήρχε άλλο !
"Αν ο παράδεισος κατακλύζεται από αρώματα & μυρωδιές, φαντάζομαι πως τέτοιες πρέπει να 'χει στην ενδοχώρα του."
http://cigarsforum.gr/viewtopic.php?f=79&t=1845

Αυτά από μένα παιδιά, καλά να περνάμε καλά να καπνίζουμε
κι ας ευχηθούμε του χρόνου στην επόμενη λίστα οι κάβες να είναι φορτωμένες.


ΥΓ. Βλέπω τώρα ό,τι 2 πούρα από τις ίδιες κούτες υπήρχαν και στην περυσινή λίστα μου,
το ένα ανέβηκε και το άλλο κατέβηκε θέση :o
These users thanked the author lefteris c for the post (total 4):
ΤάκηςStratosSvensksuleygiannis
Το πούρο είναι σαν μια σεμνή ερωμένη - κρύπτη που προσφέρει απλόχερα τον έρωτά της σ' αυτούς που την ανακαλύπτουν
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2021

Δημοσίευση από Τάκης »

απ' όλα τα καλά βρίσκουμε στον πολύχρωμο bahçe του Λευτέρη με τα 10 precious του 2021
1 LCDH, 1 χορηγία, 2 RE, 1 discontinued και 5 regulares, με απόλυτη ισορροπία 5-5 στα rings <50 και ≥50

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 512
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2021

Δημοσίευση από Rigelianos »

Καλημέρα! Μια δύσκολη, παράξενη χρονιά το 2021. Με το λοκντάουν και την απαγόρευση κυκλοφορίας, κάπνισα κυρίως στο μπαλκόνι μου, το πρώτο μισό του έτους, συνοδεύοντάς τα με κρασί.

Πάμε λοιπόν:

10 Hoyo de Monterrey, Epicure 1
9 H Upmann Magnum 54, με θαλασσινά.
8 Cohiba Siglo II
7 RASCC
6 RASS αυτό και τα δύο προηγούμενα σε σπίτι φίλου, με διάφορα single malts.
5 Partagas Lusitanias, για το mass Ιανουαρίου 2021.
4 Partagas P2, διαχρονικά λατρεμένο, που έβαλα στο mass Μαρτίου 2021.
3 Diplomaticos no 2, στο τέλος της χρονιάς.
2 Montecristo Edmundo στην Πάρο, στον τελικό του Euro.
1 La Flor de Cano, Exclusivo Espana. Το αγόρασα και το κάπνισα σε ένα φανταστικό club, στο ταξίδι που έκανα τον Οκτώβριο στη Μαρδίτη. Από τις απολαύσεις που αξίζει να θυμάται κάποιος!

Οι όμορφες στιγμές με ένα πούρο, δεν είναι μόνο το πούρο. Είναι ο ευδαιμονισμός που όλοι θέλουμε και, όσο μπορούμε, επιδιώκουμε!

Να είμαστε καλά, και του χρόνου!
These users thanked the author Rigelianos for the post (total 4):
StratosΤάκηςsuleygiannisSvensk
Απάντηση

Επιστροφή στο “Cigarsforum.gr Top Ten”