Mass Tasting No.121 Απρίλιος 2024 - Bolivar Petit Corona

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Επιλέξτε με απύθμενη μετριοφροσύνη.

Το δημοψήφισμα λήγει την Τετ Μάιος 01, 2024 11:24 am

1. Το ''αυτοκτόνησα''.
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
2. Η γλώσσα και ο ουρανίσκος μου μου έστειλαν εξώδικο.
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
3. Σαν εκείνη/εκείνον τον /την συμμαθήτρια/συμμαθητή που κανένας/καμία δεν θυμάται.
1
10%
4. Σαν εκείνη/εκείνον τον/τη συμμαθήτρια/συμμαθητή που θα έπρεπε να είχαμε ανταλλάξει σωματικά υγρά.
2
20%
5. ...ρε συ, πόσο... χάρηκα που σε είδα ξανά...πραγματικά δηλαδή... οπωσδήποτε πρέπει να....
5
50%
6. Καίω και το σπίτι μου.
2
20%
 
Σύνολο ψήφων: 10
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9023
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Απρίλιος 2024 - Bolivar Petit Corona

Δημοσίευση από Τάκης »

lefteris c έγραψε:
Τετ Απρ 03, 2024 1:58 pm
ο Βάιος μας έβαλε για πρώτη φορά ; (Αν θυμάμαι καλά) Εξάρα κλίμακα :D
που μου αρέσει πολύ,
όσο μεγαλύτερη τόσο και πιο αντικειμενική η ψήφος μας

έχει γίνει άλλη μια φορά (Greekos/PSDn4/Φεβρουάριος 2020)

θα θυμάσαι Λευτέρη πως αμφότεροι είχαμε προτείνει αύξηση της κλίμακας βαθμολογίας μέχρι και 10 βαθμίδες
γιατί θα ήταν πιο δίκαιη και αντιπροσωπευτική από την πεντατονική, ειδικά όταν άρχισαν να μπαίνουν non στα mass
These users thanked the author Τάκης for the post (total 3):
Svenskjgeorgostsigaras
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2641
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Mass Tasting Απρίλιος 2024 - Bolivar Petit Corona

Δημοσίευση από alexandros »

συνταγμα γιοκ
στην πλατεια των δηθεναδων εχει γλυτωσει περιπου μιση κουτα
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 954
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Mass Tasting Απρίλιος 2024 - Bolivar Petit Corona

Δημοσίευση από sigaras »

Το κάπνισα μπαλκονάτο με λίγο μοσχάτο τσιπουράκι για συνοδεία. Του Οκτώβρη του 2023. Φρεσκαδούρα απόλυτη. Στο πρε γη και δέρμα. Τραβάει σούπερ. Ξεκινάει δυνατά με ξηρούς καρπούς, καφέδες και πολυτελή δέρματα. Συνεχίζει με κακάο και λιβάνια, μαντζούνια και αμύγδαλα, σοκολάτες και δεντρολίβανο! Πολύπλοκο με εναλλαγές και πουθενά καμία γωνία ή καρφίτσα. Με το τίποτα δεν καταλαβαίνεις ότι είναι νεούδι. Από τα πούρα που θες να καπνίζεις μόνος σου. Έτσι κι έκανα μέχρι που χτύπησε το κουδούνι και ήρθε ένας γνωστός να μου αφήσει κάτι και δεν ξεκουβαλιόταν. Αρμένιικη βίζιτα μέχρι που τελείωσα το πούρο με κουβέντες αδιάφορες και γεύσεις και αρώματα της μεγάλης κουβανέζικης γης(σας έχει τύχει να καπνίζετε πουράκλα και να σας έχει φορτωθεί μουσαφίρης και να μην σας αφήνει να το απολαύσετε όπως θέλετε;) 5 στα 6 από εμένα. Καπνίζοντας τέτοια στικ καταλαβαίνεις γιατί το πούρο είναι ποίηση και ταξίδι.


Εικόνα
These users thanked the author sigaras for the post (total 6):
SvenskΤάκηςsuleygiannisalexandrosEpicure Vjgeorgost
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1043
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Mass Tasting Απρίλιος 2024 - Bolivar Petit Corona

Δημοσίευση από Svensk »

Καλά πάμε με αρετή και τόλμη. Σήμερα θα ανάψω κι εγώ έναν Μικρό Βασιλικό Βολιβάριο.
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9023
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Απρίλιος 2024 - Bolivar Petit Corona

Δημοσίευση από Τάκης »

παρακαλώ επιτρέψτε μου να σας παρουσιάσω τον οικοδεσπότη του Μαγιάτικου-Πασχαλινού mass

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 5):
Epicure VjgeorgostSvensksigarasRigelianos
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1043
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Mass Tasting Απρίλιος 2024 - Bolivar Petit Corona

Δημοσίευση από Svensk »

Του 18. Αν και μαλακό πούρο χρειάστηκε μια κολονοσκόπηση για να τραβάει άνετα. Το πρε ήταν ένα μείγμα κεφέδων και γης.
Εικόνα
Με το άναμμα ήταν λες κι εβαλα στο στόμα σοκολάτα και καβουρντισμένους ξηρούς καρπούς. Είχε και μια οξύτητα που θύμιζε περγαμόντο. Ώριμο πουρο και ευγενικο. Κόκκινες μαρμελάδες ζεστό ψωμί, λευκό πιπέρι, πικρή σοκολάτα -μετά την μέση- και πικάντικη καραμέλα. Απροβλημάτιστη η καύση, αν και δεν κρατούσε στάχτη.
Τρισδιάστατες οι γεύσεις και με μακριές επιγεύσεις.
Ίσως η καλύτερη μαρεβα του νησιού.

5/6
Θα επανέλθω με μια φρεσκαδούρα.
These users thanked the author Svensk for the post (total 4):
ΤάκηςjgeorgostEpicure Vsigaras
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9023
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Απρίλιος 2024 - Bolivar Petit Corona

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

UBL OCT 23

στα εισαγωγικά αναφερθήκαμε σε ένα από τα πολλά κακά της κρίσης:
οι ισχνές ποσότητες κουβανέζικων που φτάνουν στα ελληνικά ράφια είναι νεούδια και δύσκολα καπνίζονται
και πόσο εύκολο είναι στοκάρεις κ. πρόεδρε και να επενδύσεις στις καλένδες με τις υπάρχουσες συνθήκες;
βουνό ανηφορικό και κακοτράχαλο κατάντησε η καθημερινότητα του έλληνα αφισιονάδο
που συν τοις άλλοις ζει και απανωτά σοκ από τις επαναλαμβανόμενες ανατιμήσεις του ντιστριμπούτορα…

στη database του’23 που κρατάμε https://cigarsforum.gr/viewtopic.php?f=42&t=2160
υπάρχουν ως τώρα καταγεγραμμένοι 5 διαφορετικοί κωδικοί, άπαντες UBL, όπερ σημαίνει Partagas Factory

φουμάρω ένα νεούδι UBL OCT 23 από την τελευταία ελληνική εισαγωγή με την τιμή της 25άρας στα 377,50 €
θα μου πείτε καπνίζεται ένα Bolivar ούτε καν εξαμηνίτικο;; (………)
είναι τόσο box-pressed, που έχει τσάκιση στις πλευρές από το σιδέρωμα και μυρίζει καθαρόαιμο κουβανέζικο tobacco
στο κρύο ρούφηγμα βγάζει άχυρο, μέλι, υγρή γη, μανιταρίλα, και κανέλα

με το άναμμα το πούρο μαλακώνει και το ισιώνω λίγο να στρογγυλέψει
στα πρώτα puffs με υποδέχεται η δις Αμμωνία που φαίνεται πως παραμόνευε τους λίγους μήνες που μεσολάβησαν από το τύλιγμα
μετά από λίγες τζούρες όμως η PC δείχνει να ισορροπεί σ’ ένα γήινο μοτίβο με δέρμα και πιπέρι σε πρώτο ρόλο
και συνεχίζει με φουλ σώμα και νότες από κωνοφόρα, σκούρα σοκολάτα, και μια εσπεριδοειδή αίσθηση στο background
καλά τα πάμε τηρουμένων…

Εικόνα

η συνέχεια έχει λεμονόχορτο και καφέδες ενώ υποβόσκει και μια γλύκα που έρχεται πιο κοντά σε ζάχαρη άχνη
ωστόσο ο ξυλώδης και πιπεράτος χαρακτήρας παραμένει ως ο πιο ισχυρός
είμαι στη μέση και ομολογώ πως τα θετικά υπερτερούν των χαρακτηριστικών της νεότητας
πράγμα που δείχνει πως η μαρεβίτσα έχει πλούσια προίκα και πολλά να επενδύσει στον πανδαμάτορα

στο τελευταίο 3ο γίνεται σκοτεινή με τα τσίλια να χορεύουν και τα ξύλα να κρατάνε το ίσο
κι εκεί που είπα «αυτό ήταν» ως εκ θαύματος στο επιστόμιο αρχίζουν να έρχονται ομορφιές
άνθη, καβουρδισμένοι καφέδες, σοκολάτα - γάλακτος αυτή τη φορά - φλούδα πορτοκαλιού
και μια βασιλική βανίλια καλά κρυμμένη από την ορμή της νεότητας, με το τελευταίο τρίτο να τα σπάει

χμ… για εξαμηνίτικο Boli τα πήγε περίφημα, αφήνοντας μεγάλες υποσχέσεις για το μέλλον
στην κλίμακα του Svensk ανεβαίνει με άνεση τα 4 από τα 6 σκαλοπάτια
θα καπνίσω κι ένα σιγουράκι για τη συνολική μου αποτίμηση

Εικόνα
Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 4):
Epicure VSvenskjgeorgostsigaras
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Epicure V
Δημοσιεύσεις: 457
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 25, 2021 7:24 am

Re: Mass Tasting Απρίλιος 2024 - Bolivar Petit Corona

Δημοσίευση από Epicure V »

Ο κλήρος τελικά έπεσε στο νέοπα UBL OCT 23 αφού προτίμησα το αβούλωτο από το βουλωμένο γράμμα.
Ο κωδικός αυτός βλέπω πως έχει σουξέ και μάλλον θα φορεθεί αρκετά στο mass. Το πούρο διατηρεί έντονο box pressed και φαίνεται καλοτυλιγμένο και λιμπιστερό.
Μια ελάχιστη αμμωνία στις αρχές υποχωρεί γρήγορα δίνοντας τη θέση της σ' ένα μεστό πούρο γεμάτο σώμα.
Γη, κέδρος, μπαχαρικά, εσπρέσο. Συνέχεια μ' ένα φρουτώδες ποτ-πουρί από βερίκοκο/μούρο/πορτοκάλι.
Ύστερα στα γκρο-πλαν του σκηνοθέτη μπαίνουν σοκολάτα, δέρματα, άνθη, και ζαχαρωτά.
Τη στιγμή που η PC τελειώνει, ψηλά στον ουρανό ανάβουν πυροτεχνήματα από πολύχρωμα τσίλια.
Με έπεισε πως θα μεγαλουργήσει, αν και υπό τις παρούσες συνθήκες ποιος μπορεί να στοκάρει και να περιμένει, τουλάχιστον με την άνεση και την υπομονή που το έκανε παλιά. Βαθμολογώ 4/6 για ν’ αφήσω κι ένα περιθώριο δύο σκαλοπατιών από τη σκάλα που 100% θα σηκώσει για τ' αστέρια αυτό το λαμπρό πούρο. Καλή συνέχεια.

Εικόνα
These users thanked the author Epicure V for the post (total 4):
ΤάκηςsigarasjgeorgostSvensk
in vino veritas
Άβαταρ μέλους
jgeorgost
Δημοσιεύσεις: 751
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 15, 2021 10:44 pm

Re: Mass Tasting Απρίλιος 2024 - Bolivar Petit Corona

Δημοσίευση από jgeorgost »

Αφήνω αυτό εδώ και συνεχίζω με ανάλυση & δέυτερο!

Εικόνα
These users thanked the author jgeorgost for the post (total 3):
ΤάκηςEpicure VSvensk
"Any cigar smoker is friend, because I know how he feels." - Alfred de Musset

🇨🇺 ❤️ 🇨🇺
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9023
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Απρίλιος 2024 - Bolivar Petit Corona

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

LAU MAY 16

κούτα-θησαυρός που δυστυχώς όπως όλα τα ωραία σε τούτο το μάταιο κόσμο κουνάει μαντήλι και αποχαιρετάει
το πούρο έχει απ’ όλα, σοφά δομημένα, μαστορικά εκτελεσμένα, αριστουργηματικά σερβιρισμένα

όλη η Κούβα είναι εδώ, με γλυκά κι αλμυρά τζίνια να βγαίνουν απ’ το μπουκάλι
σκορπίζοντας γύρω ευωδίες από δέρματα, καφέδες, σοκολάτες, μυρωδάτους κέδρους
ξηροκάρπια, φρουτώδεις ανάσες, εξωτικά μπαχάρια, ευγενικά πιπέρια, γλυκές τάρτες
να τρώει η μάνα και του παιδιού της να μη δίνει…

η (πολύ καλή) φρέσκια που κάπνισα πρώτη ήταν απλά μια άγνωστη ακόμα Norma Jeane
αυτή εδώ είναι η Marilyn αυτοπροσώπως: 6/6

ο μέσος όρος βγαίνει 5, αυτή είναι και η βαθμολογία μου

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 3):
Epicure VSvensksigaras
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”