Mass Tasting Μάρτιος 2024 - Hoyo de Monterrey Souvenir De Luxe

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Πώς σας φάνηκε το σουβενίρ ?

1 στούμπα - μάπα
1
11%
2 δεν θα το ελεγα delux με τίποτα
2
22%
3 σουβενιρ που πρέπει να το έχεις στην συλλογή σου
1
11%
4 έφερε την άνοιξη
5
56%
5 εξαιρετικό
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 9
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8998
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2024 - Hoyo de Monterrey Souvenir De Luxe

Δημοσίευση από Τάκης »

κάποια ελληνικά μαγαζιά πουλούσαν ανέκαθεν και singles
έχω πάρει κατά καιρούς και Capitols και Club Kings και Regalias
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2024 - Hoyo de Monterrey Souvenir De Luxe

Δημοσίευση από sigaras »

Επιβεβαιώνω Τάκη και Γιάννη.
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2024 - Hoyo de Monterrey Souvenir De Luxe

Δημοσίευση από alexandros »

@ σουλεημαν δωσαμε 20ε για την νον μπουρουχα ...
παντα πουλαγαν σε τεμαχιο τα πουρα απο οταν ξεκινησε η λινεα ρετρο εδω και γεματα 2 χρονια δλδ
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2402
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2024 - Hoyo de Monterrey Souvenir De Luxe

Δημοσίευση από suleygiannis »

Από την μπουρουχα θα αγοράσω κούτα...
Το να δώσεις είκοσι ευρώ για μαρεβα είναι ληστεία....
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2024 - Hoyo de Monterrey Souvenir De Luxe

Δημοσίευση από Svensk »

Έχω την ίδια άποψη με τον Γιάννη. Κάπου υπάρχει “breaking point” μεταξύ έρωτα και αξιοπρέπειας.
These users thanked the author Svensk for the post (total 2):
jgeorgostsuleygiannis
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8998
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2024 - Hoyo de Monterrey Souvenir De Luxe

Δημοσίευση από Τάκης »

δε νομίζω να διαφωνεί κανείς για την απαράδεκτη υπερτιμολόγηση της τενεκεδένιας marevo-σειράς στην Ελλάδα
που δύσκολα θα κάνει κάποιον να αγοράσει πεντάδα, πόσο μάλλον πενηντάδα που παίζει κοντά στο χιλιάρικο
τόσο για λόγους ληστρικής τιμής, όσο και για λόγους αρχής

αλλά ok, το να δώσει κάποιος 19,50 € ως "εισιτήριο" για συμμετοχή στο mass είναι άλλης τάξης θέμα
δεν είναι δα και κάτι τρομερό, ειδικά για ένα κουβανέζικο που οι περισσότεροι θα δοκιμάσουν πρώτη φορά
στο εγγύς αλλά και πιο μακρινό παρελθόν άλλωστε έχουν παίξει και ακριβότερα "πούρα του μήνα"
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
alexandrosSvensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2024 - Hoyo de Monterrey Souvenir De Luxe

Δημοσίευση από alexandros »

Αν και εξωφρενικά ακριβή η σειρά, η αλήθεια είναι ότι τα πούρα της με έχουν ενθουσιάσει. Ουπμαν και Ιουλιέτα τα θεωρώ εξαιρετικά και το Κάπιτολ πολύ καλο.
Το ουπμαν είχα αποφασίσει να βάλω μέχρι που έμαθα ότι παίζει το σουβενίρ και μάλιστα σε ποσότητες. Δεν υπήρχε καμία καταγραφή του στο φόρουμ μας ακόμα , άρα καταλαβαίνετε ότι ήταν μονόδρομος...

Δεν διάλεξα τιν . Το πρώτο που ήταν μπροστά στο χέρι μου έπιασα και πήγα ταμείο. Το άνοιξα και μόλις τα είδα χαμογέλασα.
Έχει σχετικά σκούρο ράπερ για όγιο. Ελάχιστα έχουν πέσει στα χέρια μου τόσο σκούρα.
Έχει επίσης σίγουρα άλλη διάσταση από τις άλλες μαρεβες μου. Είναι ελαφρά πιο μπασμενη, πιο λεπτή, πιο σέξυ

Το κρύο του κορμί μυρίζει κακάο κανέλα και λίγα μπαχαρικά. Κλασικό όγιο δλδ.

Κάνω ένα μικρό κόψιμο και δοκιμάζω. Τραβάει τέλεια.
Το πρε είναι ψιλοψοφιο. Γλυκοριζα και κάτι σαν λικερ-κονιακ που σε πολύ λίγα πούρα έχω ξαναβρεί.

Ανάβω και γεμίζει το στόμα καστανή ζάχαρη
Λίγα παφ μετά αρχίζουν οι κανέλες και τα μπαχαρικά.
Ένα δάχτυλο πιο μέσα εμφανίζει μαύρο πιπερακι.
Λίγο μετά αρχίζει η κρέμα. Πολύ κρεμα. Παχιά και βουτυρενια.
Κλασική ογιοπαλετα μέχρι στιγμής. Δεν ξέρω πότε το έστριψαν αλλά μου κάνει εντύπωση που δεν κλωτσαει καθόλου (ακόμα).
Στο κλείσιμο του 1/3 εμφανίζει τον κέδρο.
Είμαι πια στην μέση και το κεδροπιπερο έχει μπει μπροστά χωρίς όμως να καπελωνει πουθενά το τριπτυχο κρέμα, μπαχαρικά, κανέλα.
Στην μέση κάνει μια γκεστ εμφάνιση ένα κάρδαμο. Τα κεδροπίπερα κάνουν ακόμα ένα τσακ μπροστά.

Όπως μπαίνω πια στο 3/3 εμφανίζεται η κυρία αμμωνία. Δεν βαράει αλλά υπάρχει. Χαλαρώνω τις τζουρες και όλα καλά.

Δεν ξέρω τι θα βρείτε εσείς αλλά εμένα με ενθουσίασε. Ένα mastercase ,όπως λέει ο ηγούμενος, θα ήθελα να μπορώ να πληρώσω...

Οκ δεν έπιασε την κορυφή αλλά σχεδόν την άγγιξε... Δεν είναι για 5 αλλά το 4 το έχει με άνεση.


Εικόνα



Εικόνα
These users thanked the author alexandros for the post (total 6):
ΤάκηςsuleygiannisEpicure VjgeorgostRigelianossigaras
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Epicure V
Δημοσιεύσεις: 452
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 25, 2021 7:24 am

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2024 - Hoyo de Monterrey Souvenir De Luxe

Δημοσίευση από Epicure V »

Εικόνα

Single αγορασμένο από ελληνικό μαγαζί. Τα ρετρό tins πάντως είναι τσίλικα, να τα λέμε κι αυτά.
Το βγάζεις απ’ το τσεπάκι, ανοίγεις το καπάκι και βγάζεις το πουράκι να το φουμάρεις. Έχει μια ιεροτελεστία το πράγμα.
Στην περίπτωση των Regalias επιπλέον ισχύει και η παροιμία «Τα ράσα κάνουν τον Παπά» αφού το ίδιο πούρο σε dress κοστίζει λιγότερο από τα μισά λεφτά του τενεκεδόπουλου.
Ο Λάκκος του Μοντερέι έχει σχετικά μικρή παράδοση στα 129x42, αφού στο βιτολάριο εκτός από τα παλιά Σουβενίρ υπήρχε ένα πούρο καταργημένο στα σέβεντις που λεγόταν Generes de Gener και οι Short Hoyo Coronas που καταργήθηκαν το 2006. Συν τα αγαπημένα μου πλην εξαφανισμένα εδώ και κάμποσο καιρό Coronations.
Στο δια ταύτα το πούρο του mass είναι μια καλή κουβανέζικη Mareva, που αν είχε φυσιολογική τιμολόγηση κάλλιστα θα ήταν μέσα στις σταθερές επιλογές. Ιδιαίτερα αρωματική με σώμα και αρκετή πολυπλοκότητα, έκανε επίδειξη της ποιότητας των καπνών της με νότες από κέδρο, άχυρο, κανέλα, μέλι, προζύμι, κρέμα φουντούκι, και μια φρουτώδη άχνα από εσπεριδοειδή. Είχε και τόσο-όσο κουβανέζικο μαυροπίπερο απ’ το καλό.
Μαρέβα βουτύρου που λέμε, με περιτύλιγμα πολυτελείας. 4/5 από μένα, έρχεται η Άνοιξη.
These users thanked the author Epicure V for the post (total 3):
Τάκηςalexandrossigaras
in vino veritas
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2402
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2024 - Hoyo de Monterrey Souvenir De Luxe

Δημοσίευση από suleygiannis »

Θα κρίνω το πούρο με τον τρόπο που πρέπει να κρίνουμε τα πούρα. Με τη γεύση και όχι με τα μάτια, τα δαχτυλίδια, τη φήμη και κυρίως την τιμή, όπως κάνουν οι περισσότεροι.
Εμφανισιακά έχει ωραίο ράπερ καλά δουλεμένο. Τραβάει καλά όταν το αποκεφαλίσω. Αναιμικά κρύα αρώματα ξύλου και ζάχαρης χωρίς καμία δύναμη.
Ξεκινά με εσπρεσο, ξύλα και μπαχαρικά και έχει και νότες ζάχαρης αλλά και κρέμας. Ωραία η αρχή, η οποία όμως κρατάει για λίγο. Το πούρο είναι σαφώς άγουρο και αρχίζει να πετάει καρφίτσες. Πικρίζει και έχει υπερβολική υγρασία, κάτι για το οποίο φυσικά δεν φταίει το πούρο.
Μετά τη μέση κάπως στρώνει αλλά το γνωστό μοτίβο ξύλο, μπαχαρικά, εσπρεσο δεν αλλάζει.
Πρώτες εντυπώσεις σαφώς αρνητικές. Το πούρο είναι παντελώς ανέτοιμο. Δίνω ραντεβού να το ξανακαπνίσω σε τουλάχιστον έξι μήνες από σήμερα. Βαθμολογία θα του έβαζα βάση, 2,5 στα 5 αλλά δεν θεωρώ ότι περνάει τη βάση. 2/5
Εικόνα
ΥΓ: Το τιν του είναι ίδιο με των regalias σε σχεδιασμό. Διαφορετικό από τα capitols, club kings. Όλα όμορφα βέβαια
These users thanked the author suleygiannis for the post:
alexandros
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2024 - Hoyo de Monterrey Souvenir De Luxe

Δημοσίευση από alexandros »

ακομα 2 συμφορουμιτες εκαψαν το σουβενιρ με τις εντυπωσεις τους να ειναι διαμετρικα αντιθετες
πραγμα που συμβαινει στο κουβανικο συμπαν αρκετα συχνα

καλο καιρο θα εχει το σκ με εορταστικες εκδηλωσεις σε ολη την ελλαδα
καλη ευκαιρια για πολλους απο εσας να καψετε ενα σουβενιρ
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”