Mass Tasting Σεπτέμβριος 2023 - A.J. Fernandez San Lotano Requiem Connecticut Robusto

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Πώς σας φάνηκε ο Σεπτέμβρης του AJ;

Το δημοψήφισμα λήγει την Κυρ Οκτ 01, 2023 12:09 am

Γκρίζος και βροχερός
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Γεμάτος κίτρινα φύλλα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Είχε και μελαγχολία και ρομαντζάδα
3
33%
Γλυκός μήνας του τρύγου
6
67%
Ο καλύτερος μήνας του χρόνου
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 9
Άβαταρ μέλους
Epicure V
Δημοσιεύσεις: 452
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 25, 2021 7:24 am

Mass Tasting Σεπτέμβριος 2023 - A.J. Fernandez San Lotano Requiem Connecticut Robusto

Δημοσίευση από Epicure V »

Καλό μήνα στην παρέα!

Από την πρώτη στιγμή που ο Τάκης μου έδωσε τη σκυτάλη είχα αποφασίσει να βάλω κουβανέζικο.
Όσο περνούσαν οι μέρες όμως στα ελληνικά ράφια υπήρχαν μόνο Κοχίμπες, Τρινιδάδ, Ρομέο πολυτελείας και ελάχιστα άλλα που έχουν μπει σε Mass. Έτσι η επιλογή μου αναγκαστικά οδηγήθηκε σε νον.
Ουδέν κακόν αμιγές καλού που λένε όμως, γιατί όταν είδα την προαναγγελία της συνέντευξης του AJ Fernandez στο φόρουμ, κατέληξα αμέσως στο Πούρο του Μήνα:

AJ Fernandez San Lotano Requiem Connecticut Robusto 5 x 52

Σύμφωνα με τη σελίδα της εταιρείας https://ajfcigars.com/cigars/san-lotano/connecticut/ το Robusto έχει:
Wrapper Ecuador Connecticut, Binder Honduras, και Filler Nicaragua & Dominican Republic.
Από πέρσι τον Οκτώβριο όλα τα San Lotano έχουν αλλάξει συσκευασία: https://www.cigaraficionado.com/article ... -packaging

Το Robusto είναι διαθέσιμο στην ελληνική αγορά με τιμή 17,50 €, μερικά μαγαζιά έχουν και κούτες.
Ελπίζω να σας αρέσει, enjoy it!

Εικόνα
These users thanked the author Epicure V for the post (total 2):
Τάκηςsigaras
in vino veritas
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8998
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Σεπτέμβριος 2023 - A.J. Fernandez San Lotano Requiem Connecticut Robusto

Δημοσίευση από Τάκης »

καλό μήνα σε όλους, έξοχα Λάμπρο!!

ο AJ φαίνεται πως θα έχει την τιμητική του αυτό τον μήνα στο Cigarsforum.gr
μετά την αποκλειστική του συνέντευξη που θα δημοσιευθεί τις επόμενες μέρες τώρα έχει «δικό» του και το πούρο του μήνα
(μαζί με το link της συνέντευξης θα του στείλω και το link του mass)
εννοείται πως είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει αυτό στα χωρικά μας ύδατα

καλή επιτυχία!

Υ.Γ.
κοιτάζω την τιμή του πούρου στην Κύπρο και μελαγχολώ: 8,60 €, όσο και στη Γερμανία
εδώ ακουμπάμε πάνω απ’ τα διπλάσια, με το ελληνικό κράτος να μας φοράει καπέλο άλλα 8,90 € (+103,5%)

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
Epicure Vsigaras
papa was a rolling stone...
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Mass Tasting Σεπτέμβριος 2023 - A.J. Fernandez San Lotano Requiem Connecticut Robusto

Δημοσίευση από Rigelianos »

Καλημέρα σας και καλό μήνα!
Δεν το έχω κάνει ποτέ αυτό το πούρο, ευκαιρία είναι!
Καλή επιτυχία στο mass!
These users thanked the author Rigelianos for the post:
Epicure V
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Mass Tasting Σεπτέμβριος 2023 - A.J. Fernandez San Lotano Requiem Connecticut Robusto

Δημοσίευση από Junior »

Καλημέρα. Δεν έχω καπνίσει κανένα πούρο της brand κι ευκαιρία να δοκιμάσω. Καλή επιτυχία στο mass
These users thanked the author Junior for the post:
Epicure V
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Mass Tasting Σεπτέμβριος 2023 - A.J. Fernandez San Lotano Requiem Connecticut Robusto

Δημοσίευση από sigaras »

Καλημέρα παίδες! Λάμπρο καλή επιτυχία!
Είμαι περίεργος να το δοκιμάσω, καθώς δεν έχω κάνει ποτέ στικ αυτής της μπράντας.
These users thanked the author sigaras for the post:
Epicure V
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8998
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Σεπτέμβριος 2023 - A.J. Fernandez San Lotano Requiem Connecticut Robusto

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

το στιλπνό μεταξένιο connecticut γυαλίζει τυλίγοντας ένα ελαφρώς box-pressed πούρο
δεν μπορώ να μην σημειώσω πως τα χρώματα στα δαχτυλίδια δένουν αρμονικά με το ξανθό πανωφόρι

η pre διαδικασία βγάζει γλυκά αρώματα από άχυρο, γκοφρέτα, χειμωνιάτικο μέλι, σοκολάτα και αλεσμένα ξηροκάρπια
και το Rob κάνει εντυπωσιακή εισαγωγή με γλυκιά κρέμα, μπισκότο και πάπρικα

τα επόμενα puffs βάζουν στην παλέτα άνθη, ρητίνη από κωνοφόρο, και βουτυρώδεις πινελιές σοκολάτας γάλακτος
με καρυκεύματα από μοσχοκάρυδο και λευκό πιπέρι

Εικόνα

τραβάει-καίγεται άψογα κάνοντας μεγάλες στάχτες και συνεχίζει να δίνει πόνο
με κέδρο, ψωμί, μαρμελάδα φρούτων, μέντα, βανίλια, κακάο, και δερμάτινες πινελιές
χωρίς να χάσει ούτε λεπτό εκείνη τη μεταξωτή κρεμώδη αίσθηση που είναι το σήμα-κατατεθέν του

ισορροπημένο, ευκάπνιστο, απίστευτα κρεμώδες, με σώμα, και αρκετές εναλλαγές: τι άλλο να ζητήσεις από ένα non!
τα αξίζει τα λ7 του, ειδικά αν συγκριθεί με μια αρμαθιά ακριβότερες νον μπουρούχες που έχουν κατακλύσει τα ελληνικά ράφια

4/5, θα καπνίσω άλλο ένα κ. επιλοχία πριν την τελική μου ετυμηγορία

credits to Suleyjohn που έχει κάνει διατριβή: http://cigarsforum.gr/viewforum.php?f=115 (έχω στείλει το link στον AJ) 8-)

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 3):
Epicure VsuleygiannisRigelianos
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Mass Tasting Σεπτέμβριος 2023 - A.J. Fernandez San Lotano Requiem Connecticut Robusto

Δημοσίευση από alexandros »

καλο μηνα με καθυστερηση
καλη επιτυχια στο μαςς σου
These users thanked the author alexandros for the post:
Epicure V
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Epicure V
Δημοσιεύσεις: 452
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 25, 2021 7:24 am

Re: Mass Tasting Σεπτέμβριος 2023 - A.J. Fernandez San Lotano Requiem Connecticut Robusto

Δημοσίευση από Epicure V »

Εικόνα

Γενικά δεν είμαι πολύ του Connecticut αλλά έχω καπνίσει και καλά N.C. με αυτό το wrapper.
To Robusto από τη μέση και κάτω είναι ελαφρώς πεπιεσμένο με το πόδι σε φόρμα Box-Pressed. Στο pre βγάζει σανό, καστανή ζάχαρη, καραμέλα και σοκολάτα με σιροπιαστή γλύκα να κάθεται για αρκετή ώρα στο στόμα.
Απ' τα πρώτα puffs παρουσιάζει ένα sophisticated profile με κρεμώδη υφή και διαδοχικές προσθήκες στην παλέτα του:
Σοκολάτα τρούφα, καστανή ζάχαρη, ζύμη ζαχαροπλαστικής, βανίλια Μαδαγασκάρης, κρέμα γάλακτος, ψωμί, μέλι, αμύγδαλα, είναι αυτές που σημείωσα. Όταν τις κοίταξα ξανά μου φάνηκαν πολλές αλλά ok, ο AJ φαίνεται να έχει πραγματικά το άγγιγμα του Μίδα δένοντας με εξαιρετικό τρόπο καπνά από 4 χώρες.

Πολύ καλή η πρώτη γνωριμία με το πούρο, θα δοκιμάσω άλλο ένα από διαφορετικό box κι αν είναι στο ίδιο level τότε πάω για κούτα.
Να συμπληρώσω στις τιμές Κύπρου-Γερμανίας που αναφέρει ο Τάκης (8,60 €) πως στις ΗΠΑ το πούρο κοστίζει από 6 μέχρι 8 δολάρια.
Το στικ παίρνει δικαίως 4/5: Ο Σεπτέμβρης ήταν γλυκός και καλά κρασιά να ‘χουμε!

Εικόνα
These users thanked the author Epicure V for the post (total 2):
Τάκηςjgeorgost
in vino veritas
Άβαταρ μέλους
lefteris c
Δημοσιεύσεις: 817
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:17 pm

Re: Mass Tasting Σεπτέμβριος 2023 - A.J. Fernandez San Lotano Requiem Connecticut Robusto

Δημοσίευση από lefteris c »

Εικόνα
These users thanked the author lefteris c for the post (total 2):
jgeorgostEpicure V
Το πούρο είναι σαν μια σεμνή ερωμένη - κρύπτη που προσφέρει απλόχερα τον έρωτά της σ' αυτούς που την ανακαλύπτουν
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8998
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Σεπτέμβριος 2023 - A.J. Fernandez San Lotano Requiem Connecticut Robusto

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
Epicure V
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”