Mass Tasting Μάρτιος 2023 - H.Upmann No.2

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Πόσο θα σας λείψει η πυραμίδα H Upmann No.2 αν δεν την ξανακαπνίσετε….

Το δημοψήφισμα λήγει την Κυρ Απρ 02, 2023 2:36 am

1. Καθόλου, σα να μην είχαμε συναντηθεί ποτέ.
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
2. Λίγο, εύκολα την ξεχνούσα
2
18%
3. Αρκετά, θα ήθελα να είναι διαθέσιμη.
2
18%
4. Πάρα πολύ, θα την κυνηγούσα!
5
45%
5. Ατελείωτα, Θα έκανα τα πάντα για να την έχω!
2
18%
 
Σύνολο ψήφων: 11
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2023 - H.Upmann No.2

Δημοσίευση από Τάκης »

την περασμένη Δευτέρα 13/03 κυκλοφόρησαν στην ιταλική αγορά 300 αριθμημένα jars H. Upmann No.2 των 25 πούρων
η κυκλοφορία πραγματοποιήθηκε με την άδεια της HSA, αλλά η παραγωγή των jars έγινε με ευθύνη του ιταλού εισαγωγέα Diadema S.p.A
εξαιτίας των προβλημάτων που αντιμετωπίζουν τον τελευταίο καιρό οι κουβανοί με τα αναλώσιμα

παρόμοιο θέμα υφίσταται και στην ολοκλήρωση της παραγωγής των ιταλικών RE Ramon Allones Noellas, λόγω έλλειψης jars
viewtopic.php?f=42&t=875&p=32443&hilit=noellas#p32443

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
Epicure V
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Epicure V
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 25, 2021 7:24 am

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2023 - H.Upmann No.2

Δημοσίευση από Epicure V »

Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο, τα ιταλικά jars ουδεμία σχέση έχουν με τα κομψοτεχνήματα που έφτιαχναν οι κουβανοί. Πιο πολύ σε κατασκευή ΙΚΕΑ φέρνουν για χρήση στην κουζίνα. 8-)
These users thanked the author Epicure V for the post:
Τάκης
in vino veritas
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2023 - H.Upmann No.2

Δημοσίευση από Junior »

Ωραιότατη ηλιόλουστη μέρα σήμερα, καιρός για το mass μας. Καπνίζω ένα πούρο που έχω στην κατοχή μου από το 2020, χρονιάς ‘20. Είχα πάρει 2 στικ από το Κολωνάκι. Το ένα το είχα κάψει αμέσως και ήταν άθλιο, έχω γράψει στο παρελθόν για την ατυχία μου. Το σημερινό είναι αρκετά σκούρο και καλοστριμμένο. Κόβω και ανάβω με ανυπομονησία. Στην αρχή με υποδέχεται με μια γλύκα αλλά φεύγει αμέσως και βγάζει μια αλμύρα. Ξύλο κέδρου και αρκετό δέρμα. Κάπου κάπου ένιωθα αλαφρά καψίματα στην γλώσσα. Το μοτίβο ήταν αρκετά flat μέχρι το τέλος. Δυστυχώς δεν ήταν έτοιμο και ήθελε λίγα χρόνια ακόμη στην πλάτη του. Φωτογραφία δεν έβγαλα καθώς έκανα περίπατο. Η βαθμολογία μου 3/5
Καλή συνέχεια στο mass μας
These users thanked the author Junior for the post:
Svensk
Άβαταρ μέλους
Epicure V
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 25, 2021 7:24 am

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2023 - H.Upmann No.2

Δημοσίευση από Epicure V »

Εικόνα

Καπνίζω από BRE NOV 19 αγορασμένη από Γερμανία πριν 2,5 χρόνια που μέχρι σήμερα δεν έχει πείσει. Έχω δοκιμάσει 4 πυραμίδες που κινήθηκαν στο μέτριο, την τελευταία παραμονή της φετινής πρωτοχρονιάς.
Άναψα την 5η για τις ανάγκες του mass με λίγες προσδοκίες για ανάσταση του Λαζάρου, πράγμα που επιβεβαιώθηκε. Λίγα μπαχάρια, άγλυκο μπισκότο, κανέλα, πολύ τζίντζερ που δεν γουστάρω καθόλου, ελάχιστο δέρμα, κι αυτό ήταν όλο. Ειδικά από τη μέση και μετά κινήθηκε σε flat ξυλώδες τέμπο που δεν άλλαξε ούτε για ένα puff. Πούρο δίχως ζουμί, με ελάχιστο σώμα και τσιγγούνικη παλέτα.
Δεν ξέρω αν παίζει sick period αλλά θα τις ξεχάσω και θα δοκιμάσω ξανά στην πενταετία. Η κούτα απέχει έτη φωτός από μια καταπληκτική LUB NOV 14 που προηγήθηκε, για να μην πάω σε πιο παλιούς έρωτες. Αλλά έτσι είναι η Κούβα, το ξέρουμε όλοι.
Σκέτη απογοήτευση η συγκεκριμένη. Από ομορφιά και συμπεριφορά πάντως έσκιζε.
2/5 από μένα.

Εικόνα
These users thanked the author Epicure V for the post (total 4):
ΤάκηςsigarasSvenskmarvin184
in vino veritas
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2023 - H.Upmann No.2

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

είπα να καπνίσω σαν 2ο για το mass ένα στικ από αυτά που κυκλοφόρησαν τελευταία στα ελληνικά ράφια
αφού λοιπόν βγάλαμε και τη σχετική φωτό (εμφανισιακά ερωτεύσιμο ομολογουμένως), ετοιμάστηκα να ροκάρω

αμ δε!! μου βγήκε @!#&*!!☠️ …ακάπνιστο
όχι στούμπα, αλλά εκείνο το άλλο το υποχθόνιο, που ενώ τραβάει δεν βγάζει ντιπ καπνό
ρε τίποτα σου λέω, νάδα, έκανα φιλότιμες προσπάθειες, αλλά δεν… το παιχνίδι είχε χαθεί από το 1ο puff
(η φάση δεν είχε να κάνει με υγρασία, αλλά με τα φύλλα και το στρίψιμο)

…τελικά συνάδελφοι, η ιλιγγιώδης αύξηση στις τιμές δεν προσθέτει μόνο έναν κεφαλικό φόρο στο χόμπι/πάθος μας
αλλά κάνει ακόμα πιο έντονες και τις συνέπειες της παραδοσιακής αμετροέπειας του κουβανέζικου πούρου
το οποίο διαχρονικά έχει πάντα τα θέματα του με στούμπες, αστάθειες κ.α. δεινά.

γιατί άλλο Μπάμπη μου είναι να δίνεις 10-15 ευρώ κι αν σου κάτσει στραβή, ok ρίχνεις ένα μπιν#€liki και πας παρακάτω
κι άλλο να στάξεις κοντά 30, και να παίρνεις πίκρα πέφτοντας πάνω σε ακάπνιστα
άντε δηλαδή να κάνεις την αποκοτιά να ακουμπήσεις 670 € για ελληνική κούτα, και να πέσεις σε μαρούλια ή τέτοια κελεπούρια
κατά τα άλλα μας μαράνανε τα ultra premium φρου-φρου, και οι μεταξωτές κορδέλες που πουλάνε οι Κούκιδες

ο βαθμός μου για το mass θα μείνει στο 3 από το μετριότατο στικ του ’20 που δοκίμασα πρώτο
(αν και κανονικά θα έπρεπε να συνυπολογίσω και το κουλούρι (0) που πήρε το no.2 που δεν κάπνισα ποτέ)
These users thanked the author Τάκης for the post (total 4):
nikoskalEpicure VsigarasSvensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2023 - H.Upmann No.2

Δημοσίευση από sigaras »

Μήπως Τάκη, την ώρα που το κάπνιζες, ήσουν σε εξωτερικό χώρο και έβρεχε ή μόλις είχε βρέξει;
Διότι έχω παρατηρήσει, όσες φορές έχω καπνίσει υπό βροχή εις υπόστεγον, ότι συμβαίνει που και που αυτό που περιγράφεις. Και είναι λογικό βέβαια λόγω της 100% υγρασίας.
Διότι τι σόι στρίψιμο είναι αυτό που αφήνει τον αέρα να περνά αλλά να μην καίγεται/βγάζει καπνό όπως πρέπει;
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2023 - H.Upmann No.2

Δημοσίευση από Svensk »

Νεκροψία του έκανες Τάκη;
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2023 - H.Upmann No.2

Δημοσίευση από Τάκης »

ούτε βροχή, ούτε αέρας, εξωτερικός χώρος κλπ. ούτε υγρασία
η ανατομία έδειξε πως το binder, φύλλο που υποτίθεται πως υποβοηθά την καύση, παρέμεινε άκαυτο
και το filler είχε θέματα, καθώς μάλλον η έλλειψη volado συντέλεσε στη μη καλή καύση και αντίστοιχη παραγωγή καπνού
παράγοντες για τους οποίους κυρίως χρησιμοποιείται, και όχι τόσο για τη γεύση
όσο για το στρίφτη, προφανώς δεν αντιλήφθηκε τη σύνθεση των καπνών (ή αν ήταν έμπειρος αδιαφόρησε σαν καλός δημόσιος υπάλληλος)
ώστε με κάποια τρικ που συνηθίζονται σ' αυτές τις περιπτώσεις να συμβάλλει έστω σε μερική αποκατάσταση του προβλήματος
ψιλά γράμματα θα μου πείτε...

η αλήθεια είναι ότι μου έχει συμβεί κι άλλες φορές σε κουβανέζικα με τη σύνθεση των καπνών να δημιουργεί παρόμοιες συνθήκες
όχι συχνά, αλλά θυμάμαι 5-6 χαρακτηριστικά παραδείγματα στο παρελθόν
με πιο πρόσφατο ένα Upmann Monarcas που αν και άριστα συντηρημένο, παρουσίασε τα ίδια προβλήματα

συμβαίνει και στα καλύτερα σπίτια....
These users thanked the author Τάκης for the post (total 4):
sigarasEpicure VSvenskjgeorgost
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2023 - H.Upmann No.2

Δημοσίευση από Svensk »

Του 2022 από ελληνικό κατάστημα.
Με σιγουριά στις παρυφές της βεβαιότητας θα πω ότι πρώτη φορά καίω το συγκεκριμένο της μπράντας.
Αφού για δυο εβδομαδες το άφησα να ρουφήξει υγρασία ήρθε η ώρα:

Εικόνα

Απίθανο σοκολατή χρώμα και γυαλιστερό ράπερ.
Στο κρύο ρούφηγμα ανιχνεύω αδύναμες γεύσεις υγρού καπνού και ελληνικού καφέ.

Άρχισε εντυπωσιακά με πολύ καπνο, γλυκιά πιπεριά, καβουρδισμένα φουντούκια και φυστικια.
Μετά από κάμποσες ρουφηξιές όμως:

Εικόνα

Πλάτιασε σε μια μετριότητα θολών και απροσδιόριστων γεύσεων που με έκαναν να αφοσιωθώ στο βιβλίο που διάβαζα. Το κοιτούσα που και που αλλά αυτό ποτέ δεν ανταπέδωσε το γεμάτο προσδοκίες βλέμμα μου.
Κάμποσες εκλάμψεις δέρματος και ψημένου ψωμιού ενέτειναν την απογοήτευσή μου.

2/5
Πολύ αμφιβάλω αν το συγκεκριμένο πουρο θα βελτιωνόταν με τον χρονο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Svensk την Κυρ Μαρ 26, 2023 6:08 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
These users thanked the author Svensk for the post (total 3):
nikos docsigarasΤάκης
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2023 - H.Upmann No.2

Δημοσίευση από nikos doc »

Εικόνα

Φρέσκια η νεαρά αγορασμένη αφού υπήρξε έρως με την πρώτη μάτια…

Και πως να μην υπάρχει, αφού είναι κούκλα κι με το κόψιμο δίνει ένα υπέροχο, τέλειο λες, τράβηγμα γεμάτο nuts, σοκολάτες και ελαφρύ μπαχάρι.
Η πουρακλα ήταν αστεία σε απόδοση, βαθιές γεύσεις αμυδγαλα, κρέμες, σοκολάτες γάλακτος στην αρχή, που σκούρυναν πολύ στην συνέχεια.
Συνεχής αλλαγές στο κιβώτιο, σαν σε τρελή ανάβαση, με τις εντάσεις να πάνε και να έρχονται.
Κόκκινα φρούτα μπήκαν στο κόλπο για να χαθούν και να γίνουν δέρματα, τα οποία με την σειρά τους έδωσαν την θέση σε μια γλύκα από καμμένη ζάχαρη.

Τι να πω…. Έτυχε στους παλαιούς καπνιστές του φόρουμ όλη η στραβή παρτίδα?

Δώστε άλλη μια ευκαιρία!
Καταλαβαίνω πως τα ευρώ είναι αρκετά, αλλά έτσι είναι το Κουβανέζικο την σημερινή ημέρα.

Οι υπόλοιποι, κοπιάστε, τελειώνει ο μήνας!



Εικόνα
These users thanked the author nikos doc for the post (total 3):
SvensksigarasSpirosbusa71
This is our House!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”