Mass Tasting Νοέμβριος 2022 - Joya de Nicaragua Silver Robusto

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Κουβάς ή Ταμείο?

Το δημοψήφισμα λήγει την Πέμ Δεκ 01, 2022 7:56 am

Αυτογκόλ
2
22%
Value Bet
5
56%
Outsider
2
22%
Anytime Σκόρερ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Goooooaaaaaalllll!!!!!
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 9
Άβαταρ μέλους
nomad
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 13, 2020 1:38 pm

Re: Mass Tasting Νοέμβριος 2022 - Joya de Nicaragua Silver Robusto

Δημοσίευση από nomad »

alexandros έγραψε:
Πέμ Νοέμ 17, 2022 1:00 pm
Από τα νον η joya είναι η εταιρεία θα που έχω καπνίσει τα περισσότερα πουρα μιας και η σειρά andano είναι πολύ καλή. Και τα κόκκινα βέβαια είναι καλά αλλά ένα κλικ πιο κάτω.
Ήρθε λοιπόν η ώρα να ξανακαπνισω την ασημένια ετικέτα. Να πω ότι την πρώτη φορά που δοκίμασα το συγκεκριμένο πούρο το άφησα στον Τάσο πριν την μέση ...

Το βγάζω από το σελοφαν και μυρίζω το κρύο του κορμί. Πρώτη απογοήτευση...
Κάνω ένα πολύ μικρό κόψιμο στο κεφάλι του πλακέ ρομπουστο και αυτό τραβάει απίστευτα.
Αλλά το κρύο που γεύομαι είναι χάλια. Δεύτερη απογοήτευση...
Μιλάμε ότι μυρίζει σαν να γλύφω ένα τασάκι γεμάτο Κάμελ, Πρινς Και ζιτανς...
Το σκέφτομαι πάρα πολύ ότι πρέπει να το ανάψω ...
Έχουν περάσει από μπροστά μου αρκετά μεζεδεκλικια και κάμποσο τσίπουρο και θέλω εδώ και ώρα να καπνίσω...

Κάνω τον θαρραλέο και ανάβω ...

Οι πρώτες τζουρες είναι ;;;
Δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι. Βαράνε σίγουρα τα πιπεριά με τις καρφιτσες. Κάνω όμως υπομονή και πίνω ένα ακόμα ποτήρι μπας και βοηθήσει την κατάσταση.

Κάτι σαν βαθιά κρυμμένο κακάο πασπαλισμενο με χώμα. Μια πηχτή λάσπη από κοκκινόχωμα που στέγνωσε και έγινε σκόνη μαζί με ένα κόκκο κακάο είναι το δυστύχημα που καπνίζω...
Γιατί ρε ; Γιατί ; Τραβάει τέλεια, καίγεται τέλεια αλλά είναι τιμωρία.
Η παρέα μου με ρωτάει γιατί μυρίζει τόσο άσχημα αυτό το πούρο. Δεν την έχω συνηθίσει σε τέτοιες μυρωδιές όπως μου είπε. Ούτε εγώ ήταν η απάντηση μου...

Κάμποση ώρα μετά, με υπομονή και αρκετό τσίπουρο έχω φτάσει στην μέση...
Ναι έχει γίνει καλύτερο. Αν και μάλλον φταίει ότι κοντεύω να μεθύσω. Οι χιλιάδες καρφίτσες έχουν μειωθεί σε εκατοντάδες και το χώμα δεν κυριαρχεί ...
Έχει βάλει στο μενού κάτι γλυκά μπαχαρικά

Σορυ κύριοι αλλά δεν ...
1/5



Εικόνα
Ειμαι στο γραφειο και γελαω μονος μου με την περιγραφη και με κοιτανε 20 ατομα του τυπου "τι εχει πιει αυτος σημερα?"
@alexandros ζητω συγνωμη για την ταλαιπωρια
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nomad την Πέμ Νοέμ 17, 2022 1:38 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Mass Tasting Νοέμβριος 2022 - Joya de Nicaragua Silver Robusto

Δημοσίευση από alexandros »

Τάκης έγραψε:
Πέμ Νοέμ 17, 2022 1:12 pm
alexandros έγραψε:
Πέμ Νοέμ 17, 2022 1:00 pm
...Μιλάμε ότι μυρίζει σαν να γλύφω ένα τασάκι γεμάτο Κάμελ, Πρινς Και ζιτανς...
έχεις φουμάρει όλες αυτές τις στρακαστρούκες
(λείπουν τα Gauloises) ρε θηρίο? :!: :o 8-)
οοοοχι ρε ... φιλοι και γνωστοι... αλλα η βρωμα τους μενει στον χωρο
ειδικα αυτα τα ζιτανς :roll:
These users thanked the author alexandros for the post:
Τάκης
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8973
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Νοέμβριος 2022 - Joya de Nicaragua Silver Robusto

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

το 2ο silver που καπνίζω είναι copy-paste του 1ου χωρίς να μπορώ να βρω κάποια άξια λόγου διαφορά
μόνο που ίσως επειδή το pH μου αυτή τη φορά ήταν πιο δεκτικό, η παλέτα του μου κάθισε λίγο καλύτερα

πρωταγωνιστές ήταν τα σκούρα φρούτα, πότε με την οξύτητα του φρέσκου πότε με τη γλυκεράδα του αποξηραμένου
σε δεύτερους ρόλους εμφανίστηκαν δέρμα, εσπρέσο, μόκα, σταφίδα, ανθόμελο και πιπέρι
και αυτό το στικ είχε την ίδια χαρακτηριστική αλμύρα με το πρώτο

θα έλεγα πως ήταν ελαφρώς καλύτερο από το άλλο
ξετυλίγοντας μια γκάμα που είχε από γλυκό και στυφό μέχρι αλμυρό και spicy

η συνολική μου βαθμολογία από τα δύο που δοκίμασα είναι «3» (γιατί δεν μπορώ να βάλω δυόμισι)

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
Epicure Vnomad
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 941
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Mass Tasting Νοέμβριος 2022 - Joya de Nicaragua Silver Robusto

Δημοσίευση από sigaras »

Καπνίστηκε το Σάββατο. Κάηκε άψογα χωρίς ανάγκη διορθώσεων. Και που κάηκε όμως τι έγινε; Τον χρόνο μου έχασα. Κάτι δέρματα και μια υποψία καφέ που ήρθε , πέρασε και δεν ακούμπησε. Χοντρό τσιγάρο θα το χαρακτήριζα. Δεν μου άρεσε καθόλου. Ακόμα και φωτογραφία ξέχασα να βγάλω...1 στα 5 από εμένα.
Με αφορμή πάντως αυτήν την αρνητική καπνιστική εμπειρία αλλά και την καθοδική πορεία των mass θα πρότεινα να υπάρξει από εδώ και πέρα ένα "πλαίσιο" στα mass που κάνουμε με non. Στα κουβανέζικα το πλαίσιο το έβαζε , εκ των πραγμάτων, η άριστη κουβανέζικη πρώτη ύλη. Στα non όμως δεν έχουμε , δυστυχώς , τέτοια πρώτη ύλη. Οπότε το πλαίσιο θα μπορούσε να επικεντρώνεται -πιθανώς - στα εξής: αυτός που προτείνει ένα πούρο σε mass να το έχει δοκιμάσει τουλάχιστον μερικές φορές και να του άρεσε. Ή να υπάρχουν θετικές κριτικές σε έγκυρα σάιτ-περιοδικά όπως π.χ το cigar aficionado. Ή...Ή΄....
Τουλάχιστον τον επόμενο μήνα θα έχουμε πάλι κουβανέζικο πούρο. Ή για την ακρίβεια ελληνοκουβανέζικο!
Καλή βδομάδα παίδες!
These users thanked the author sigaras for the post (total 2):
Τάκηςnomad
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 941
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Mass Tasting Νοέμβριος 2022 - Joya de Nicaragua Silver Robusto

Δημοσίευση από sigaras »

Εντάξει, το cigar aficionado δεν φημίζεται για την αντικειμενικότητά του αλλά σε κάποιες περιπτώσεις μάλλον το παρακάνει. Όπως εδώ με το silver robusto. Ναι, τα κριτήρια είναι δύσκολα αλλά πρέπει να υπάρξουν, κατά τη γνώμη μου. Τουλάχιστον το κριτήριο της προσωπικής εμπειρίας.
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Mass Tasting Νοέμβριος 2022 - Joya de Nicaragua Silver Robusto

Δημοσίευση από suleygiannis »

sigaras έγραψε:
Δευ Νοέμ 28, 2022 11:51 am
Oπότε το πλαίσιο θα μπορούσε να επικεντρώνεται -πιθανώς - στα εξής: αυτός που προτείνει ένα πούρο σε mass να το έχει δοκιμάσει τουλάχιστον μερικές φορές και να του άρεσε. Ή να υπάρχουν θετικές κριτικές σε έγκυρα σάιτ-περιοδικά όπως π.χ το cigar aficionado. Ή...Ή΄....
Τουλάχιστον τον επόμενο μήνα θα έχουμε πάλι κουβανέζικο πούρο. Ή για την ακρίβεια ελληνοκουβανέζικο!
Όποιος μου πει ένα έγκυρο σάιτ εκτός από το παρόν, θα του δώσω καλό νον :lol:
Το εννοώ. Αν υπάρχει θέλω να μάθω, γιατί όσα έχω δει δεν τα θεωρώ πολύ αντικειμενικά.
Τώρα για το μαςς, ναι έχουμε καπνίσει πολύ μπουρούχα, ναι υπάρχουν αξιόλογα νον, αλλά δεν μπορούμε να υποδεικνύουμε τι θα βάλει κάποιος στο μαςς του. Εκείνος αποφασίζει με τα δικά του κριτήρια
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 3):
Τάκηςjgeorgostnomad
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8973
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Νοέμβριος 2022 - Joya de Nicaragua Silver Robusto

Δημοσίευση από Τάκης »

παιδιά, εδώ υπάρχει κι άλλο μείζον θέμα:
τα non που έρχονται Ελλάδα δυστυχώς έχουν πολύ περιορισμένη γκάμα
άσε που η διαθεσιμότητα αλλάζει σαν τα νερά του Ευρίπου

όσο για τα κουβανέζικα (διαθέσιμα για mass πάντα)
με βάση και τα όσα δεν έχουν μπει ως τώρα σε Πούρο του Μήνα, οι επιλογές είναι ελάχιστες
π.χ. σήμερα υπάρχουν ίσως 2-3 υποψήφια πούρα που αύριο δυστυχώς εξαφανίζονται
κάτι που κάνει την επιλογή από δύσκολη έως ανέφικτη για κάθε παρουσιαστή

τέσπα, που λέει κι η νεολαία, θα πορευτούμε με ότι έχουμε
Δεκέμβριο με Όμηρο, κι απ' του χρόνου έχει ο Μανιτού...
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
nomadsuleygiannis
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
nomad
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 13, 2020 1:38 pm

Re: Mass Tasting Νοέμβριος 2022 - Joya de Nicaragua Silver Robusto

Δημοσίευση από nomad »

Καταρχην να ευχαριστησω ολους για την τιμη που μου κανατε και λαβατε συμμετοχη στο mass μου.
Το οποίο και εχει στεφθει με πανηγυρικο κουβά και ανοιξε τους ασκους του αιολου για τα mass τα non κτλ.
Ζητω συγνωμη για αυτους που μπηκαν στην "δοκιμασια" και ξενερωσαν, αλλα στην εκπνοη αυτου του mass και πριν παραδωσω την σκυταλη στον @alexandros θα πω πως ναι οκ δεν ειναι το καλυτερο πουρο, ναι το ειχα δοκιμασει μονο μια φορα και εγω πριν και αν με ρωτατε θα του εβαζα 3 τωρα που το ξαναδοκιμασα δε θα ξεπερναγε το 2μιση, αλλα οπως ειπα και σε προηγουμενο ποστ η σκεψη μου ειναι πως καλο θα ειναι να κρινουμε και αλλα πουρα εκτος απο τις νορμες ειτε καλα ειτε οχι καλα.
Επισης θα επρεπε να εχω ενα χαρακτηριστικο αν βρεθουμε απο κοντα ρε αδερφε και σας ειχα φιλοξενησει σε ενα mass με ενα ΟΚ cool καλο αλλα οχι τρομερο πουρο θα ημουν ο Πανος .... ε τωρα θα ειμαι ο Πανος με το χειροτερο mass !!! :lol: :lol: :lol:
Και παλι σας ευχαριστω για την τιμη να ευχηθω αν και μενουν ακομα 2 ημερες στο παρον mass στον @alexandros καλη επιτυχια στο δικο του mass :)

Και απο μπαλα και απο πουρο αυτο τον μηνα πηγαν ΟΛΑ ΛΑΘΟΣ!!!
These users thanked the author nomad for the post (total 4):
ΤάκηςsuleygiannisRigelianossigaras
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8973
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Νοέμβριος 2022 - Joya de Nicaragua Silver Robusto

Δημοσίευση από Τάκης »

δεν υπάρχει "καλύτερο" και "χειρότερο" Πάνο, ας όψονται οι καιροί
Mass Über Alles!!
These users thanked the author Τάκης for the post (total 3):
nomadRigelianosEpicure V
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”