Mass Tasting Νοέμβριος 2022 - Joya de Nicaragua Silver Robusto

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Κουβάς ή Ταμείο?

Το δημοψήφισμα λήγει την Πέμ Δεκ 01, 2022 7:56 am

Αυτογκόλ
2
22%
Value Bet
5
56%
Outsider
2
22%
Anytime Σκόρερ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Goooooaaaaaalllll!!!!!
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 9
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8975
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Νοέμβριος 2022 - Joya de Nicaragua Silver Robusto

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

το ασημένιο ρομπούστο είναι κυριολεκτικά ορθογώνιο κι έχει σούπερ σκούρο εξώφυλλο
βγάζει βαριές γλυκερές μυρουδιές από μαρμελάδα βύσσινο, χειμωνιάτικο μέλι και μαργαρίνη
και στις κρύες ρούφες άχυρο, κοπριά, ροκανίδι και αλεσμένο στάρι

απ’ τα πρώτα puffs το πούρο φωνάζει πως θα κινηθεί σε σκοτεινούς γήινους τόνους
αρχικά ξεχειλίζει από το λεγόμενο σιρόπι σφενδάμου όπως συνηθίζουν να λένε οι νονάδες αυθεντίες
και το οποίο εγώ - αυθαίρετα φυσικά - χαρακτηρίζω ως ένα μιξ από ετερόκλητα υλικά
όπως κορμό δέντρου, πικρές πρασινάδες, χυμό ροδιού, χαρουπόμελο, gingerbread και πάπρικα
το σιροπάκι συνοδεύουν νότες από σκούρο κεράσι, κακάο, δέρμα, ψωμί, βύνη και τσίλι

από κει κι ύστερα εγκαθίσταται μονοτονία με τη συνέχεια να κινείται στο ίδιο τέμπο χωρίς αλλαγή σκηνοθεσίας
με σκούρες γλυκερές προσθήκες από χουρμάδες, μαρμελάδα βατόμουρο και ξερό σύκο
αλλά και μια αιωρούμενη λεμονάτη υποψία σε περίεργη μίξη με ποώδεις αλμύρες

δατς ολ…

επιγραμματικά θα έλεγα πως πρόκειται για "άλλο ένα non" και θα συμπλήρωνα ολίγον μπουχτιστικό και βαρετό
δεν το λες ακριβώς κακό πούρο αλλά για τα γούστα μου είναι από εκείνα που δύσκολα θα ζητούσα να ξανακαπνίσω
και σίγουρα η μαμά J d N βγάζει πολύ καλύτερα

του βάζω επιεικώς 2 ½ (πάντα με non πήχη), θα κάνω κι ένα 2ο για την τελική μου βαθμολογία…

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
Epicure Vnomad
papa was a rolling stone...
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Mass Tasting Νοέμβριος 2022 - Joya de Nicaragua Silver Robusto

Δημοσίευση από Rigelianos »

Εικόνα
These users thanked the author Rigelianos for the post (total 3):
ΤάκηςnomadEpicure V
Άβαταρ μέλους
Epicure V
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 25, 2021 7:24 am

Re: Mass Tasting Νοέμβριος 2022 - Joya de Nicaragua Silver Robusto

Δημοσίευση από Epicure V »

Εικόνα

Το Joya Silver Robusto μου συστήθηκε ξεδιπλώνοντας ένα σκούρο φρουτώδες τοπίο με ξερά δαμάσκηνα, χουρμάδες και σύκα, παρέα με νωπά κεράσια, βύσσινα και ξινόμηλα. Το πιάτο συμπλήρωσαν jalapeno, μαύρη σταφίδα, δέρμα, πικρή σοκολάτα και θυμάρι, καρυκευμένα με κάρδαμο και νιφάδες αλατιού.
Σε όλη τη διάρκεια υπήρχε μια χαρακτηριστική οξύτητα άλλοτε με γλυκερό επίχρισμα κι άλλοτε με στυφό, κομμάτι απωθητικό για τα γούστα μου.
Πάντως αν και το κύριο χαρακτηριστικό του πούρου ήταν μια επαναλαμβανόμενη λούπα, δεν μπορώ να το πετάξω στο βάραθρο.
Νομίζω πως τα καπνά του έδωσαν ότι είχαν να δώσουν, απλά η συγκεκριμένη παλέτα εμένα δεν μου κάνει.
Η Joya βγάζει πολύ καλύτερα.

Βαθμολογώ με 2 και καλή συνέχεια στο mass.

Εικόνα
These users thanked the author Epicure V for the post (total 3):
ΤάκηςnomadRigelianos
in vino veritas
Άβαταρ μέλους
Προμηθεύς
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 08, 2022 2:38 pm

Re: Mass Tasting Νοέμβριος 2022 - Joya de Nicaragua Silver Robusto

Δημοσίευση από Προμηθεύς »

Να κάνω μια ερώτηση ως αρχάριος;
Αν κατάλαβα καλά Mass Tasting είναι όταν όλοι δοκιμάζουν το ίδιο πούρο και γράφουν τη γνώμη τους; Ή μαζέυεστε κάπου και τα δοκιμάζετε μαζί;
These users thanked the author Προμηθεύς for the post:
alexandros
Εκδιδάσκει πάνθ’ ο γηράσκων χρόνος.
Άβαταρ μέλους
nomad
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 13, 2020 1:38 pm

Re: Mass Tasting Νοέμβριος 2022 - Joya de Nicaragua Silver Robusto

Δημοσίευση από nomad »

Προμηθεύς έγραψε:
Τετ Νοέμ 09, 2022 2:24 pm
Να κάνω μια ερώτηση ως αρχάριος;
Αν κατάλαβα καλά Mass Tasting είναι όταν όλοι δοκιμάζουν το ίδιο πούρο και γράφουν τη γνώμη τους; Ή μαζέυεστε κάπου και τα δοκιμάζετε μαζί;
Καλησπερα,
Mass Tasting είναι όταν όλοι δοκιμάζουν το ίδιο πούρο και γράφουν τη γνώμη τους για τις μαζωξεις υπαρχουν αλλα threads :)
Άβαταρ μέλους
Προμηθεύς
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 08, 2022 2:38 pm

Re: Mass Tasting Νοέμβριος 2022 - Joya de Nicaragua Silver Robusto

Δημοσίευση από Προμηθεύς »

nomad έγραψε:
Τετ Νοέμ 09, 2022 2:37 pm
Καλησπερα,
Mass Tasting είναι όταν όλοι δοκιμάζουν το ίδιο πούρο και γράφουν τη γνώμη τους για τις μαζωξεις υπαρχουν αλλα threads :)
Ευχαριστώ!
Εκδιδάσκει πάνθ’ ο γηράσκων χρόνος.
Docortho
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2022 10:39 am

Re: Mass Tasting Νοέμβριος 2022 - Joya de Nicaragua Silver Robusto

Δημοσίευση από Docortho »

Εικόνα

Είναι το δεύτερο silver robusto που καπνίζω, με κρύα καρδιά βέβαια καθώς το πρώτο ήταν απογοητευτικό.
Το πούρο κρύο βγάζει κοπριά και άχυρο στο άναμμα μαύρο πιπέρι και ελληνικό καφε βαρύ και σκέτο μετά από λίγο όμως υποχωρεί και έρχεται μια μονότονη γεύση δέρματος με υπόνοια από τσάι και λίγο μαύρη ζάχαρη και ισως μια υποψία από μοσχοκάρυδο με μπόλικη τσιγαριλα η οποία κυριαρχεί έως το τέλος.
Ευτυχώς λείπει η αμμωνία το προηγούμενο που κάπνισα μετά από 5 λεπτά μου είχε αφήσει έναν έντονο πονοκέφαλο
Στον κόσμο των Non παίρνει ένα 2 καθώς έχω καπνίσει πολύ καλύτερα NON

Εικόνα


Sent from my iPhone using Tapatalk
These users thanked the author Docortho for the post (total 4):
ΤάκηςEpicure Vsuleygiannisnomad
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Mass Tasting Νοέμβριος 2022 - Joya de Nicaragua Silver Robusto

Δημοσίευση από suleygiannis »

Το πούρο μυρίζει γλυκόριζα και σοκολάτα, ενώ στο κρύο τράβηγμα βγάζει μία ωραία και ζωντανή σοκολάτα. Το περίεργο είναι ότι έχει σφιχτό τράβηγμα, πράγμα που δεν θυμάμαι να μου έχει τύχει σε νον.
Εικόνα
Βότανα και ξηροί καρποί στην αρχή, μαζί με λίγο κακάο. Πρέπει να το καπνίζω συνέχεια για να μη σβήσει. Συνεχίζει με μέντα, κακάο, κανέλλα, πάπρικα. Έχει ένα ενδιαφέρον δεν μπορώ να πω, αλλά δεν τραβάει καλά και καίγεται περίεργα. Θέλει συνεχώς διορθώσεις.
Μετά τη μέση μπαίνει σε ένα σχετικά μονότονο μοτίβο μπαχαρικών βοτάνων και σοκολάτας. Αν είχε σωστό τράβηγμα ίσως του έβαζα 3/5 αλλά τώρα θα του βάλω 2/5.
These users thanked the author suleygiannis for the post:
nomad
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Mass Tasting Νοέμβριος 2022 - Joya de Nicaragua Silver Robusto

Δημοσίευση από alexandros »

Από τα νον η joya είναι η εταιρεία θα που έχω καπνίσει τα περισσότερα πουρα μιας και η σειρά andano είναι πολύ καλή. Και τα κόκκινα βέβαια είναι καλά αλλά ένα κλικ πιο κάτω.
Ήρθε λοιπόν η ώρα να ξανακαπνισω την ασημένια ετικέτα. Να πω ότι την πρώτη φορά που δοκίμασα το συγκεκριμένο πούρο το άφησα στον Τάσο πριν την μέση ...

Το βγάζω από το σελοφαν και μυρίζω το κρύο του κορμί. Πρώτη απογοήτευση...
Κάνω ένα πολύ μικρό κόψιμο στο κεφάλι του πλακέ ρομπουστο και αυτό τραβάει απίστευτα.
Αλλά το κρύο που γεύομαι είναι χάλια. Δεύτερη απογοήτευση...
Μιλάμε ότι μυρίζει σαν να γλύφω ένα τασάκι γεμάτο Κάμελ, Πρινς Και ζιτανς...
Το σκέφτομαι πάρα πολύ ότι πρέπει να το ανάψω ...
Έχουν περάσει από μπροστά μου αρκετά μεζεδεκλικια και κάμποσο τσίπουρο και θέλω εδώ και ώρα να καπνίσω...

Κάνω τον θαρραλέο και ανάβω ...

Οι πρώτες τζουρες είναι ;;;
Δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι. Βαράνε σίγουρα τα πιπεριά με τις καρφιτσες. Κάνω όμως υπομονή και πίνω ένα ακόμα ποτήρι μπας και βοηθήσει την κατάσταση.

Κάτι σαν βαθιά κρυμμένο κακάο πασπαλισμενο με χώμα. Μια πηχτή λάσπη από κοκκινόχωμα που στέγνωσε και έγινε σκόνη μαζί με ένα κόκκο κακάο είναι το δυστύχημα που καπνίζω...
Γιατί ρε ; Γιατί ; Τραβάει τέλεια, καίγεται τέλεια αλλά είναι τιμωρία.
Η παρέα μου με ρωτάει γιατί μυρίζει τόσο άσχημα αυτό το πούρο. Δεν την έχω συνηθίσει σε τέτοιες μυρωδιές όπως μου είπε. Ούτε εγώ ήταν η απάντηση μου...

Κάμποση ώρα μετά, με υπομονή και αρκετό τσίπουρο έχω φτάσει στην μέση...
Ναι έχει γίνει καλύτερο. Αν και μάλλον φταίει ότι κοντεύω να μεθύσω. Οι χιλιάδες καρφίτσες έχουν μειωθεί σε εκατοντάδες και το χώμα δεν κυριαρχεί ...
Έχει βάλει στο μενού κάτι γλυκά μπαχαρικά

Σορυ κύριοι αλλά δεν ...
1/5



Εικόνα
These users thanked the author alexandros for the post:
Τάκης
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8975
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Νοέμβριος 2022 - Joya de Nicaragua Silver Robusto

Δημοσίευση από Τάκης »

alexandros έγραψε:
Πέμ Νοέμ 17, 2022 1:00 pm
...Μιλάμε ότι μυρίζει σαν να γλύφω ένα τασάκι γεμάτο Κάμελ, Πρινς Και ζιτανς...
έχεις φουμάρει όλες αυτές τις στρακαστρούκες (λείπουν τα Gauloises) ρε θηρίο? :!: :o 8-)
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”