Mass Tasting Ιούνιος 2022 - Diplomáticos Colección Privada II ER España 2020

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Πόσα γκολάκια έχετε ικανό να βάλει στη "Cigaros Primera División" το νέο Diplomáticos ?

Το δημοψήφισμα λήγει την Παρ Ιούλ 01, 2022 2:15 am

1 Gool
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
2 Gool
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
3 Gool
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
4 Gool
10
91%
5 Gool
1
9%
 
Σύνολο ψήφων: 11
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2022 - Diplomáticos Colección Privada II ER España 2020

Δημοσίευση από sigaras »

Χτες Κυριακή είχα καλή παρέα: Ο Χένρι Μίλερ και ο Κατσίμπαλης με κάλεσαν στην Ύδρα στο σπίτι του Χατζηκυριάκου-Γκίκα, όπου ήρθε και μας βρήκε ο Σεφέρης και τα λέγαμε όλοι μαζί. Οπότε είπα να το γιορτάσω και άναψα το diplo του Λευτέρη. Στο πρώτο τρίτο ήταν καλό αλλά όχι κάτι το εξαιρετικό: ευγενικά ξύλα , ακριβά δέρματα και που και που διακριτικές κρεμούλες. Ώσπου μπήκε ορμητικά το δεύτερο τρίτο και το παιχνίδι άλλαξε προς νόμπελ μεριά: κάτι μυστήριες κουβανέζικες βανίλιες, σοκολάτες λευκές, μαντζούνια, περιπέτειες και μαγείες γευστικο-επικο-λυρικού χαρακτήρα. Το τρίτο τρίτο έριξε λίγο απόδοση αλλά κράτησε παρ' όλ' αυτά υψηλό επίπεδο με λιβάνια, καφέδες και δέρματα. Τράβαγε και καιγόταν υποδειγματικά. Συνολική εντύπωση εξαιρετική. Ψηφίζω 4 στα 5, κατεβαίνω τα σκαλιά και αποχωρώ πλήρης από το σπίτι με τα 40 δωμάτια.
Λευτέρη σ' ευχαριστώ πολύ!

Εικόνα
These users thanked the author sigaras for the post (total 6):
Τάκηςjgeorgostsuleygiannislefteris cEpicure VSvensk
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2022 - Diplomáticos Colección Privada II ER España 2020

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

τι μου θύμισες τώρα Γιώργη... (το έβγαλα να το ξαναδιαβάσω)
το 'χω από έκδοση του 1981 (Κάκτος-μετάφραση Α. Αϊδίνη)

@ Λευτέρη sorry για το off topic
αλλά αυτό το βιβλίο είναι μια δροσερή νοσταλγική ελεγεία στον Ίσκιο των Μεγάλων
These users thanked the author Τάκης for the post (total 4):
sigaraslefteris cEpicure VSvensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2022 - Diplomáticos Colección Privada II ER España 2020

Δημοσίευση από sigaras »

Έτσι είναι Τάκη μου.
Είναι βιβλίο για μύστες.
These users thanked the author sigaras for the post (total 2):
Τάκηςlefteris c
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
lefteris c
Δημοσιεύσεις: 802
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:17 pm

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2022 - Diplomáticos Colección Privada II ER España 2020

Δημοσίευση από lefteris c »

Γεια σου Γιώργο :D

Σε ευχαριστώ για τη συμμετοχή σου στο mass,
να ξέρεις ό,τι πιο πολύ κόλλησα με την εκλεκτή παρέα σου !
(δε το έχω διαβάσει)

Τάκη καλά έκανες, η παρουσία της τέχνης μόνο κοσμεῖ
Ερώτησις: πόσο ενδιαφέρον θα είχε άραγε αν ακούγατε τις off topic (εκτός βιβλίου) κουβέντες τους ;
για μένα, τεράστιο.
8-)
These users thanked the author lefteris c for the post (total 3):
ΤάκηςsigarasSvensk
Το πούρο είναι σαν μια σεμνή ερωμένη - κρύπτη που προσφέρει απλόχερα τον έρωτά της σ' αυτούς που την ανακαλύπτουν
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2022 - Diplomáticos Colección Privada II ER España 2020

Δημοσίευση από suleygiannis »

Για να δούμε τι λέει ο εδμούνδος που έστειλε ο γαλαντόμος Λευτέρης. Με προβληματίζει η νεότητα του πούρου, αλλά ποτέ δεν ξέρεις με τους κουβανούς.
Το κρύο του τράβηγμα έχει γεύσεις σταφίδας, ξύλου και μπισκότου. Πολύ ωραία κρύα αρώματα και σωστό τράβηγμα οπότε προϊδεάζομαι θετικά.
Με το καλημέρα με αρχίζει σε ωραίες γεύσεις. κρέμες φουλ, κακάο, καρύδια, μέταλλα και συνεχίζει με βούτυρα και ζάχαρη. Το κύριο χαρακτηριστικό του πούρου όμως είναι η κρέμα. Ομολογώ ότι τόσο ωραία αρχή δεν την περίμενα. Έχει βουτυροκρεμμώδη επίγευση.
Εικόνα
Βάζω ένα Glenlivet travel retail και συνεχίζω.
Καραμέλα ολοζώντανη, ζάχαρη άχνη, τόσο ωραίο που το καταπίνω γρήγορα.
Στο δεύτερο τρίτο έχει ξύλα και ξηρούς καρπούς και είναι πιο ξυλώδες, μαζί με ζάχαρη και καρύδια.
Μπαίνοντας στο 3/3 έχει μπισκότα κανέλας, μπαχαρικά, μέταλλα ενώ σε κανένα σημείο του πούρου δεν φαίνεται η νεότητα του.
Είναι πολύ καλύτερο από όσο το περίμενα. Λευτέρη ότι κι αν πω είναι λίγο. Σε ευχαριστώ πολύ! Άνετα έριξε 4 τεμάχια
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 3):
sigarasSvensklefteris c
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2022 - Diplomáticos Colección Privada II ER España 2020

Δημοσίευση από Junior »

Δυστυχώς δεν θα προλάβω να καπνίσω το πούρο του μήνα. Αυτός ο μήνα ήταν μεγάλο τρέξιμο για μένα. Άνοιξε μια νέα πόρτα στη ζωή μου, νέα δεδομένα, καταστάσεις & ετοιμασίες κτλ, πέρασε ο καιρός.... ωστόσο θα κάνω το πούρο με την πρώτη ευκαιρία και θα γράψω τις εντυπώσεις. Οφείλω να πω ότι το πούρο παρελήφθη εγκαίρως μετά από αίτημα στον οικοδεσπότη. Η συνεργασία ήταν προσεγμένη και μερακλίδικη. ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα


Άβαταρ μέλους
lefteris c
Δημοσιεύσεις: 802
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:17 pm

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2022 - Diplomáticos Colección Privada II ER España 2020

Δημοσίευση από lefteris c »

Καλησπέρα σας :D

Σταθερότητα παρουσιάζει μέχρι στιγμής το Diplomaticos (4/4), άλλος ένας που έδωσε τεσσάρα ξεγυρισμένη :lol:
Σε ευχαριστώ πολύ Γιάννη για τη συμμετοχή σου Εικόνα
να πω εδώ ό,τι το πούρο το έχω καπνίσει κι εγώ με παρόμοιες εντυπώσεις,
με τη πρώτη ευκαιρία θα τις ανεβάσω.

Χρήστο εσύ ξέρεις καλύτερα, πολλές επιτυχίες να έχεις.

Παιδιά 3 μέρες μένουν, μη στριμωχτούμε στην έξοδο :mrgreen:

Εικόνα
These users thanked the author lefteris c for the post:
suleygiannis
Το πούρο είναι σαν μια σεμνή ερωμένη - κρύπτη που προσφέρει απλόχερα τον έρωτά της σ' αυτούς που την ανακαλύπτουν
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 512
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2022 - Diplomáticos Colección Privada II ER España 2020

Δημοσίευση από Rigelianos »

Καλησπέρα!

Εικόνα

Λατρεμένη μπράντα, αρχοντική κίνηση του lefteris c (ευχαριστώ και πάλι!), αποφασίζω να το κάψω σε σπίτι αγαπημένου φίλου με Talisker Port Ruighe.

Έξοχο format και κατασκευή, κήποι στο κρύο τράβηγμα. Άναμμα, κάψιμο, technicalities ok!

Κρέμα, ξύλα, λουλούδια, φρούτα το κύριο μενού. Με συναρπαστικές, συνεχείς εναλλαγές σε σχεδόν θεϊκή ισορροπία.
Λίγα, ελάχιστα, δέρματα και σοκολάτες, εκεί κατενθουσιάστηκα, αλλά δεν κράτησαν πολύ, χάθηκαν μέσα στα βασικά του...

Θα αποτελούσε ένα ακόμα ελντοράντο μου αν τα θεμελιώδη αρώματα που απόλαυσα ήταν του κυρίως γούστου μου.
Ανετότατο 4 στα 5 από μένα!
These users thanked the author Rigelianos for the post:
lefteris c
Άβαταρ μέλους
lefteris c
Δημοσιεύσεις: 802
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:17 pm

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2022 - Diplomáticos Colección Privada II ER España 2020

Δημοσίευση από lefteris c »

Κωνσταντίνε σ΄ευχαριστώ κι εγώ για τη συμμετοχή σου Εικόνα

είναι χαρά μου που μπορούμε και δοκιμάζουμε όλοι μαζί νέα πούρα μέσα σε αυτές τις δύσκολες εποχές που περνά το κουβανέζικο πούρο και η Κούβα γενικά.


Εικόνα

Στο δικό μου τώρα
να αναφέρω πρώτα για την αρκετά καλή κατασκευή του πούρου,
με αρκετά καπνά σε σωστή δομή που είχε σαν αποτέλεσμα την εξίσου πολύ καλή ροή του καπνού,
καθώς επίσης και την άρτια καύση του που ούτε καν διορθώθηκε,


Αφού το έκοψα οι κρύες γεύσεις ήταν γλυκές ζαχαρώδες με χόρτα ξερά - άχυρα και ελάχιστο πιπεράκι.
Ξεκινάει με πολύ πλούσιο καπνό, πυκνό και γλυκό, με ζαχαρωτά, λουλούδια και μαύρο πιπέρι
λίγα λεπτά μετά... ακόμα πιο παχύς ο καπνός, κρεμώδεις και βουτυράτος στο φουλ.
Λίγο αργότερα κακάο πούδρα, ξύλα με ελαφριά γλυκύτητα και μέντα,
ακολούθησε ένα πεντανόστιμο κέικ βανίλιας με ξύσμα από πορτοκάλι,

Γύρω στη μέση της διαδρομής νιώθω κι εγώ κάτι μεταλλικό ; προς γρανίτη - μάρμαρο ;
Στο τρίτο μέρος εμφανίστηκαν ξηροί καρποί, ανάλατοι,
μαύρο πιπέρι με δόσεις, μπαχάρια και στο φινάλε ξύλα ημίγλυκα, κανέλα, και αρκετά βότανα.


Εικόνα
Εικόνα

Αρκετά ισορροπημένο, σταθερό σε δύναμη με ανοδικές τάσεις στο τρίτο μέρος,
καιγόταν αργά και κράτησε γεμάτα 90 λεπτά, με 2 στάχτες.

Το δικό μου Diplomaticos έφτασε σχεδόν στα 4/5
δηλαδή έριξε 3 θαυμάσια γκολάκια και ένα ακόμη τέταρτο... από καθαρό πέναλτι. :D

Αυτό που κάπνισα, του Rigelianos και του Svensk είναι από άλλη κούτα, αλλά με τον ίδιο κωδικό.

Εικόνα
Εικόνα
These users thanked the author lefteris c for the post:
Svensk
Το πούρο είναι σαν μια σεμνή ερωμένη - κρύπτη που προσφέρει απλόχερα τον έρωτά της σ' αυτούς που την ανακαλύπτουν
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2022 - Diplomáticos Colección Privada II ER España 2020

Δημοσίευση από nikos doc »

Καλησπέρα, σε όλους.
Θα ήθελα πρώτα από όλα, να ξανά ευχαριστήσω τον Λευτέρη για την φανταστική κίνηση του και την υπέροχη πολλαπλή χορηγία του.

Πάμε για το δεύτερο Colección Privada για τους φίλους μας τους Ισπανούς, που έχουν μεγάλη απήχηση στα RE γενικότερα.
Για το πρώτο μπορείτε να διαβάσετε εδώ

http://www.cigarsforum.gr/viewtopic.php?f=66&t=207

Τυλίγουν όνειρα είχα γράψει, και ευτυχώς έχω ακόμα μερικά για να συνεχίσω να ονειρεύομαι.

Τούτο εδώ είναι μεγαλύτερο, χορταστικό στο χέρι με μια κρύα μυρωδιά γεμάτη μέλι, χόρτο και σοκολατα.
Φαντάστικη κατασκευή, με τέλειο τράβηγμα μακριά από προβλήματα και ζόρια γενικώς.

Με την φωτιά, παίρνει ένα κρεμώδη χαρακτήρα, με υποβόσκουσα γλύκα, αυτό που συχνά αναφέρω σαν αραιωμένο ζαχαρονερο, και λευκά μαλακα πιπέρια.
Δυο γριά εκατοστά μέσα και από το Diplo βγαίνουν κάποια βοτανικό στοιχεία, αλλά και δόσεις σοκολάτας, απαλά όμως , ντροπαλά.
Δεν μου πετάει γεύσεις γεμάτες, όλα είναι ευχάριστα μετρημένα.
Πάντα παίζει λίγο πιπέρι για την ίντριγκα, σε συνδυασμό με μια ποικιλία καρπών και σοκολάτας.
Η κρέμα πανταχού παρούσα, ενώ έχω και μια δόση από φρέσκο ξύλο.
Τραβάω πίσω πολύ εύκολα και τις δυο μπάντες, και πια το κακάο και η γλυκόπικρη σοκολατα είναι οι κυρίαρχες γεύσεις.
Μια νότα αμυδγαλο, μια νότα μπαχάρι, τα λευκά πιπέρια μένουν στο background.

Ένταση σταθερά στο medium,πολύ άνετο στο κάπνισμα με μηδενική ανάγκη για προσοχή.

Στο τελευταίο κομμάτι, με κλώτσησε λίγο, μάλλον γιατί έτρεχα να το κάψω.
Μόλις μαζεύτηκα, ξανά ήρθε η κρέμα και τα συνοδευτικά. Κακάο, σοκολατα, πιπεράκι, ενώ οι πίκρες εξαφανίστηκαν από το προφίλ.

Έτσι με πήγε μέχρι που έκαψα τα δάχτυλα μου.

Φυσικά σε λίγο καιρό θα είναι ακόμα καλύτερο, αλλά και τώρα δεν του λείπει απολύτως τίποτα για να στείλει 4 τεμάχια στην εστία.


Εικόνα

Λευτέρη μου, και πάλι σε υπέρ ευχαριστώ. 8-)
These users thanked the author nikos doc for the post:
lefteris c
This is our House!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”