Mass Tasting Ιούνιος 2022 - Diplomáticos Colección Privada II ER España 2020

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Πόσα γκολάκια έχετε ικανό να βάλει στη "Cigaros Primera División" το νέο Diplomáticos ?

Το δημοψήφισμα λήγει την Παρ Ιούλ 01, 2022 2:15 am

1 Gool
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
2 Gool
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
3 Gool
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
4 Gool
10
91%
5 Gool
1
9%
 
Σύνολο ψήφων: 11
Άβαταρ μέλους
jgeorgost
Δημοσιεύσεις: 739
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 15, 2021 10:44 pm

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2022 - Diplomáticos Colección Privada II ER España 2020

Δημοσίευση από jgeorgost »

Καταρχάς να ευχαριστήσω τον Λευτέρη για αυτή την χορηγία και κίνηση!

Εικόνα

Λόγω της ζέστης αποφάσισα να το συνοδεύσω με μια beluga gold, και remove the cap...

Εικόνα

Πολύ καλό ρούφηγμα εξαρχής με κάτι ζαχαρώδες να αναδυκνύεται..
Ενθουσιασμένος απο το τράβηγμα, τον παχύ και σταθερό καπνό του και την βουτυράτη του επίγευση..
Πολύ γλύκα, κάτι σε βανίλια ή μέλι με τόσο όσο πιπέρι χωρίς να το χαλάει και να το βαραίνει...
Στο δεύτερο μισό δυναμώνει λίγο νιώθεις μια ένταση αλλά η γλύκα που βγάζει σε κρατάει κολλημένο μαζί του...
Το τελείωμα δίνει κάτι πιο πιπεράτο, χωρίς να χαλάει την κρέμα που βγάζει και σε προϊδεάζει ότι θα κάψεις τα δάχτυλά σου..

Λευτέρη, ήταν η πρώτη μου καύση της συγκεκριμένης μπράντας και μπορώ να πω πως με κέρδισε απόλυτα!

Θα είμαι πολύ γενναιόδωρος μαζί του καθώς με κέρδισε απόλυτα και κάρφωσε πεντάδα!

Εικόνα
These users thanked the author jgeorgost for the post (total 3):
sigaraslefteris csuleygiannis
"Any cigar smoker is friend, because I know how he feels." - Alfred de Musset

🇨🇺 ❤️ 🇨🇺
Giorgos1985
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Τετ Ιαν 02, 2019 7:28 pm

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2022 - Diplomáticos Colección Privada II ER España 2020

Δημοσίευση από Giorgos1985 »

Με τη σειρά μου να ευχαριστήσω και εγώ το Λευτέρη για τη χορηγία και αυτό το ιδιαίτερο mass!Στα της δοκιμής μας λοιπόν αφού χαλάρωσα από μια δύσκολη μέρα είπα να αράξω και να massaρω!Με το κόψιμο στα κρύα είχε κάτι από ζάχαρη και εσπεριδοειδή.Με το άναμμα με πλημμύρισαν κρέμες μεστές ενώ σταφίδα και βανίλια παρούσες στο πρώτο μέρος με λίγο δέρμα στο background.Στο δεύτερο part καρύδια, βούτυρο, μπισκότο και μια χούφτα αλάτι πριν περάσουμε στο φινάλε με μια δόση αλμυρής καραμέλας, κεράσια, τσαγάκι και κάρδαμο.Πολύ δυνατό τεμάχιο σκόραρε ψηλά και πέτυχε ένα εύκολο 4-0!!

Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author Giorgos1985 for the post (total 3):
sigaraslefteris csuleygiannis
Άβαταρ μέλους
lefteris c
Δημοσιεύσεις: 817
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:17 pm

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2022 - Diplomáticos Colección Privada II ER España 2020

Δημοσίευση από lefteris c »

Καλημέρα σας
Χορτάσαμε μπάλα χθες βράδυ με 3 υπέροχα μεταμεσονύχτια ματσάκια :D
απολαύσαμε από 4 μπαλάκια στα ματς του Νίκου & Γιώργου,
ενώ ξεγυρισμένη πεντάρα είδαμε στο ματς του Γιάννη στη παρθενική του εμφάνιση με τη φανέλα του Diplomaticos Εικόνα

Πολλά ευχαριστώ Νίκο
Πολλά ευχαριστώ Γιάννη
Πολλά ευχαριστώ Γιώργο
για τη παρουσία & και τα reviews σας Εικόνα

Νίκο, μακάρι σε Όνειρο να εξελιχθεί κι αυτό
Το πούρο είναι σαν μια σεμνή ερωμένη - κρύπτη που προσφέρει απλόχερα τον έρωτά της σ' αυτούς που την ανακαλύπτουν
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2022 - Diplomáticos Colección Privada II ER España 2020

Δημοσίευση από alexandros »

Όπως έγραψα το πούρο ήρθε σε πολύ προσεγμένη συσκευασία και όταν την άνοιξα μοσχομυριζε.
Μετά από λίγο καιρό στις δικές μου συνθήκες ήρθε η ώρα να το καπνίσω.
Φτιάχνω μοχίτο του τεμπέλη και κόβω το κεφάλι να δοκιμάσω τράβηγμα. Μικρό κόψιμο αλλά αυτό τραβάει φουλ.
Δεν είναι οι κλασικές γεύσεις που περιμένω από ένα διπλομάτικο.

Ανάβω και το στόμα γεμίζει γεύση.
Οι πρώτες τζουρες είναι κάτι ανάμεσα σε φλοιό ξύλου, βότανα και κάτι που δεν μπορώ να προσδιορίσω με τίποτα.
Είναι μπισκότο; Γκοφρετα;
Λίγες τζουρες μετά αρχίζει και μια κρεμουλα. Διακριτική, ίσα ίσα.
Διακριτικά είναι και τα πιπέρια του.
Άχυρο,σανό, ξύλα και πιπέρι με λίγη κρέμα είναι το παιχνίδι για την αρχή .
Το σώμα ελαφρύ προς μέτριο.

Το 1/3 του πούρου δεν έχει να πει κάτι το ιδιαίτερο χωρίς να είναι κακό ή μέτριο. Σμουθ, απαλό, χωρίς γωνίες και εξάρσεις.
Η καύση είναι τέλεια και το τράβηγμα λίγο πιο αερατο από αυτό που θεωρώ ιδανικό.

Αποφασίζω ότι το μοχίτο δεν κάνει και κάνω αλλαγή με ρούμι μπας και κάνει ένα κλικ πάνω.

Κοντά στην μέση πια, δεν ξέρω αν βοήθησε το ρούμι ή όχι, τα πιπέρια έχουν πέσει ένα κλικ, η κρέμα έχει πάρει ένα κλικ. Γενικά το πούρο πήρε ένα κλικ πάνω σε σώμα, γεύση και ένταση.

Το πούρο δεν δείχνει την νεαρή του ηλικία, πράγμα που έχω ξαναδεί από ρεχιοναλ διπλομάτικο.
Σίγουρα δεν είναι το κλασικό γευστικό προφίλ της διπλομάτικο αλλά δεν το λες αδιάφορο ή μέτριο.

Μπαίνοντας στο 3/3 πέταξε κάτι ψήγματα κανέλας, η κρέμα πήρε λίγα κλικ ακόμα, λίγο δέρμα έκανε την εμφάνιση του, μερικά βοτάνια

4/5 από εμένα




Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author alexandros for the post (total 3):
sigaraslefteris csuleygiannis
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1036
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2022 - Diplomáticos Colección Privada II ER España 2020

Δημοσίευση από Svensk »

Λευτέρη σε ευχαριστώ ξανά για την χορηγία-δώρο σου. Φύλαξα το πούρο στον επιτραπέζιο υγραντήρα μου ώσπου αυτό εικιοθελώς να αποκτήσει την απαραίτητη -για τις ευρυθμες εσωτερικές μου λειτουργίες- ζουμερότητα.

Το κρύο τράβηγμα έδωσε λεπτές γεύσεις άχυρου και καπνού. Με τις πρώτες τζούρες εμφανίστηκαν υποτονικές νότες από άγλυκα μπισκότα, σαντιγί και βανίλια. Ήταν όμως από εκείνα τα πούρα που νιώθεις ότι θα σε ανταμοίψουν.

Προς το τέλος του 1/3 ο καπνός πύκνωσε. Οι γεύσεις απέκτήσαν βάθος και με την προσθήκη κανέλας, κάστανου και ψωμιού. Η δύναμη του πούρου και συνάμα και η νικοτίνη αυξανόταν.

Μετά την μέση η χορηγία του Λευτέρη μου φανέρωσε τον “έντεχνο” χαρακρήρα του: Σαν μια μίνιμαλ δημιουργία του Χαντζιδάκη η του Philip Glass. Κεράσια, νότες ελληνικού καφέ, φυστίκι (εντονότερο κάστανο), σε υπόστρωμα βανίλιας.

Κι έτσι με πήγε μέχρι το τέλος.

Το ευχαριστήθηκα Λευτέρη.

4+++/5

Εικόνα
These users thanked the author Svensk for the post (total 3):
sigaraslefteris csuleygiannis
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
lefteris c
Δημοσιεύσεις: 817
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:17 pm

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2022 - Diplomáticos Colección Privada II ER España 2020

Δημοσίευση από lefteris c »

Χαιρετώ την ομάδα & καλό μήνα σε όλους μας :D

Να ευχαριστήσω τον Αλέξανδρο και το Βάιο με τα δύο τελευταία χθεσινοβραδινά ματσάκια που μοίρασαν τεσσάρες
και που έκλεισαν την αυλαία του 101 (τουρνουά) mass tasting

Το πούρο των Ισπανών αν και πολύ νέο έδειξε μια αξιοθαύμαστη σταθερότητα με 4+/5
και κατά γενική ομολογία μια αξιόλογη κατασκευή, ροή και καύση !
10 πούρα κατάφεραν να πιάσουν 4/5 και ένα 5/5
Ευχαριστώ ξανά όλους σας παιδιά και έναν έναν για τη συμμετοχή,
πιστεύω να το ευχαριστηθήκατε.
Ήταν μεγάλη μου χαρά που μπόρεσα και μοιράστηκα μαζί σας αυτό το νέο Diplomaticos RE
Με το καλό και στο επόμενο ;)
Εικόνα

Να πω ακόμα ότι οι ορισμένοι φίλοι aficionados εκ Ισπανίας ήταν ενήμεροι για το mass από το Pre-Game :D
και σίγουρα κάποιοι κάτι θα είδαν ρίχνοντας κλεφτές ματιές Εικόνα

https://www.foropuros.com/threads/diplo ... 229/page-6

Εικόνα

Συνεχίζουμε δίπλα :arrow: με το XL mass του Κωνσταντίνου
These users thanked the author lefteris c for the post (total 4):
ΤάκηςsuleygiannisalexandrosSvensk
Το πούρο είναι σαν μια σεμνή ερωμένη - κρύπτη που προσφέρει απλόχερα τον έρωτά της σ' αυτούς που την ανακαλύπτουν
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”