Mass Tasting Μάιος 2022 - Fonseca No.1

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Σχέση διαθεσιμότητας κουβανέζικων πούρων και τιμής

Το δημοψήφισμα λήγει την Τετ Ιουν 01, 2022 12:21 pm

1) Αγγλία
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
2) Λίβανος
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
3) Ελλάδα
5
45%
4) Ανδόρα
5
45%
5) Κούβα
1
9%
 
Σύνολο ψήφων: 11
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 512
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Mass Tasting Μάιος 2022 - Fonseca No.1

Δημοσίευση από Rigelianos »

Εικόνα
These users thanked the author Rigelianos for the post (total 2):
Τάκηςsuleygiannis
Άβαταρ μέλους
Epicure V
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 25, 2021 7:24 am

Re: Mass Tasting Μάιος 2022 - Fonseca No.1

Δημοσίευση από Epicure V »

Εικόνα

Καπνίζω από σούπερ κούτα MEL SEP 16 που έχει αρχίσει να μελώνει στην κυριολεξία.
Το Cazadores ξεκινάει με μαύρη σοκολάτα, άνθη και καστανή ζάχαρη. Το σώμα είναι μέτριο κι η γλυκιά προδιάθεση της αρχής ενισχύεται στη συνέχεια με νότες από μέλι και κρέμα με γαλακτώδη υφή.
Στο βάθος υπάρχει η διακριτική παρουσία του μαύρου πιπεριού ενώ υποβόσκει και μια φρουτώδης νότα από δαμάσκηνο. Το πούρο είναι απλά μεγαλείο.
Μετά τη μέση οι γλύκες σιγά-σιγά υποχωρούν και το σώμα ανεβαίνει. Ο χαρακτήρας γίνεται πιο γήινος με προσθήκη από δέρμα και ξύλο. Λίγο πριν το τασάκι μου βγάζει και κάτι μερακλίδικα με μανιτάρι, κάρδαμο, μαύρο τσάι και καφέδες.
Πολύ καλό Φον-1, αν καταφέρω να κρατήσω άθικτα μερικά στικ σε κάνα-δυο χρόνια θα ‘ναι διαστημόπλοια.
Ψηφίζω Ανδόρρα δαγκωτό.

Εικόνα
These users thanked the author Epicure V for the post (total 3):
sigarasΤάκηςsuleygiannis
in vino veritas
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Mass Tasting Μάιος 2022 - Fonseca No.1

Δημοσίευση από suleygiannis »

Ευχαριστώ το Λάμπρο για το ρηβιού και την πρώτη ψήφο στην κάλπη.
Θα συμφωνήσω μαζί του ότι τα συγκεκριμένα πούρα μόνο βελτίωση παίρνουν με το χρόνο. Οπότε αν μπορέσεις να κρατηθείς μακριά από τα τελευταία θα ανταμειφθείς πιστεύω 8-)
Για περάστε και οι υπόλοιποι. Πέρασε τη μέση ο μήνας
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Μάιος 2022 - Fonseca No.1

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

φεύγοντας από τα γαλάζια και ροζ συννεφάκια του ερωτικού UME NOV 14
επισκέπτομαι κι εγώ με τη σειρά μου τον κωδικό του συρμού UTL MAY 18

να σας πω ότι με χάλασε λίγο αυτή η βίζιτα..??
έπεσα σε πούρο σχεδόν κακότροπο με αρκετές καρφίτσες, ρηχό και αδιάφορο
γεμάτο καυτερά πιπέρια, χώματα και καπνισμένα ξύλα

ξεχώρισαν μόνο λίγες τζούρες με floral στοιχεία, ελληνικό καφέ, άγουρα κόκκινα φρούτα κι αρκετή αλμύρα
δεν κόβω και το κεφάλι μου, αλλά αν υποθετικά είχα την κούτα θα το έβλεπα αρκετά χλωμό να μεταμορφώνεται σε πρίγκιπα
σκέτη απογοήτευση σας λέω, η μέρα με τη νύχτα με το τούρμπο Φον-Ένα του ’14…

στο παρελθόν έχω καπνίσει εξαιρετικά F1 στην ίδια ηλικία και μάλλον φταίει η συγκεκριμένη παρτίδα
σημειωτέον επιχείρησα να φουμάρω άλλο ένα από τον ίδιο κωδικό αλλά ήταν ολοκληρωτική στούμπα

η συνολική μου βαθμολογία με βάση τα δύο στικ που κάπνισα είναι 3/5, Ψωροκώσταινα...

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
suleygiannissigaras
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Mass Tasting Μάιος 2022 - Fonseca No.1

Δημοσίευση από suleygiannis »

Ευχαριστώ τον Τάκη για την ψήφο του. Επιβεβαιωθηκαν δυστυχώς για άλλη μία φορά οι φήμες ότι ο κωδικος που έχει εμφανιστεί στην Ελλάδα ή δεν είναι καλός ή δεν είναι ακόμα έτοιμος. Ελπίζω να βελτιωθεί στο μέλλον αυτό το πούρο, κάτι που δεν το αποκλείω.
Λιγότερες από δύο εβδομάδες έμειναν για τη δοκιμη. Περάστε και οι υπόλοιποι
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Mass Tasting Μάιος 2022 - Fonseca No.1

Δημοσίευση από Junior »

Με την πρόσφατη εμφάνιση στα ελληνικά ράφια, έσπευσα να προμηθευτώ και να δοκιμάσω για πρώτη φορά. Χρονιάς 2018, όπως και οι περισσότεροι κωδικοί στα ελληνικά καπνοπωλεία. Το φορμάτ είναι αριστοκρατικό και μου αρέσει. Κόβω και ρουφάει τέλεια. Σκίζω λίγο την άκρη του ριζόχαρτου και ανάβω με κέδρο. Λιβάνι και μύρο. Μυρίζει φανταστικά και οι πρώτες γεύσεις είναι μπισκότο και μόκα. Συνεχίζει με κανέλα και λίγο δέρμα. Ύστερα το γυρίζει σε μονότονο ξυλώδη προφίλ και με χαλάει. Λίγα βότανα και πιπέρι. Ελαφριές δόσεις αμμωνίας μετά τη μέση που αργότερα έγιναν ενοχλητικές. Ηταν πάνω κάτω στα ίδια με προγενέστερη δοκιμή. Ίσως θέλει κι άλλη ξεκούραση να βγάλει τις γλύκες του. Όπως και να έχει, κακό πούρο δεν ήταν. Η βαθμολογία μου είναι 3/5, καλή συνέχεια στο mass σου Γιάννη. ΕικόναΕικόνα



These users thanked the author Junior for the post (total 2):
sigarassuleygiannis
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Mass Tasting Μάιος 2022 - Fonseca No.1

Δημοσίευση από suleygiannis »

Ευχαριστώ το Χριστο για την ψήφο του. Ο κωδικός που έχει εμφανιστεί στην Ελλάδα φαίνεται ότι έχει μέλλον για να αναδείξει το τι κρύβει.
Μπήκαμε στο τελευταίο τρίτο του μήνα.
Αναμένουμε και τους υπόλοιπους
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Mass Tasting Μάιος 2022 - Fonseca No.1

Δημοσίευση από suleygiannis »

Δεύτερη δοκιμή
Αγνώστου χορηγού και φυσικά κωδικού
Τα κρύα αρώματα του είναι ασθενικά με κακάο και ξύλο.
Τραβάει καλά όμως. Ξεκινά με γκοφρέτα αλλά το στοιχείο που κυριαρχεί είναι τα όξινα φρούτα, ένας συνδυασμός από σαγκουίνι, γκρέηπφρουτ και λάιμ.
Συνεχίζει με καρύδια, ξύλο, κάρδαμο ενώ προς τη μέση πετάει και κάτι αλατισμένα αμύγδαλα και ζάχαρη.
Αυτό που κυριαρχεί όμως είναι οι οξύτητες των φρούτων μαζί με μία άγλυκη κρέμα και νιώθω σαν να καπνίζω rass.
Σαφώς πολύπλοκο γευστικά αλλά χωρίς πολλές εναλλαγές. 3,5/5 το συγκεκριμένο

Εικόνα
These users thanked the author suleygiannis for the post:
sigaras
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Mass Tasting Μάιος 2022 - Fonseca No.1

Δημοσίευση από nikos doc »

Άσσος ελληνικός , αγορασμένος στην Πάτρα, από τις σοδειές που παίζουν στα ράφια.
Ο πρώτος κάηκε on the road στον γυρισμό, αλλά ήταν τον περασμένο μήνα!

Το δεύτερο στικ, λοιπόν, κάηκε στην βεράντα συνοδεία Weiss την Δευτέρα!

Εικόνα

Πολύ εντύπωση μου κάνει το κρύο του, μπισκότα, γκοφρέτα, όπως θες πες το, ρούφαγα κάνα τέταρτο αρώματα κουβανέζικης μαγείας.
Η εισαγωγή είχε και συνέχεια, βαριά σοκολατα, πιπέρι και μια μελένια νότα με πάνε για δέκα τζούρες δυνατά.
Έψαχνα καρφίτσες , από αυτά που διάβαζα, αλλά δεν ηρθαν!
Κανέλα και μπαχάρι, κακάο και τσάι του βουνού. Έχει ξυλώδη, που προκαλούν ανησυχία.
Μαζεύομαι αρκετά, αραιώνω τα παφ, το ξύλο μένει στο background, και στην αρχή του τελευταίου τρίτου έχω μια μίξη κέδρου, ξηρών καρπών και μελιού. Δημητριακά ,γλασο καραμέλα, και μια bitter ανεξήγητη όμορφη νότα.
Κάπου εκεί στα μισά του τελευταίου κομματιού το έχασα, με πήρε η μπάλα και το πίκρισα αρκετά.

Φυσικά χαρο6μενος, του βάζω ένα γεμάτο 4αρι, και θα επανέλθω με στικ όσο τα βρίσκω!

Thanks Johnny , καλή συνέχεια.
These users thanked the author nikos doc for the post:
suleygiannis
This is our House!
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Mass Tasting Μάιος 2022 - Fonseca No.1

Δημοσίευση από suleygiannis »

Ευχαριστώ το Νίκο για την ψήφο του.
Θα το ρίξω κι εγώ Ανδόρα με βάση τα δύο που καπνισα γιατί δυστυχώς δεν θα καπνίσω άλλο μέχρι το τέλος του μήνα.
3 και σήμερα κύριοι για τις δοκιμές σας
Ρε μαν ρε μπρο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”