Mass Tasting Μάρτιος 2022 - H. Upmann Half Corona

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Αν η Half Corona που καπνίσατε ήταν μεζεδάκι της Καθαράς Δευτέρας θα ερχόταν πιο κοντά σε:

Το δημοψήφισμα λήγει την Παρ Απρ 01, 2022 8:24 am

Τουρσί
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Ταραμοσαλάτα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Ντολμαδάκια γιαλαντζί
2
20%
Συμιακό γαριδάκι
7
70%
Χταπόδι στα κάρβουνα
1
10%
 
Σύνολο ψήφων: 10
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2022 - H. Upmann Half Corona

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

το τρίτο στικ που καπνίζω για το mass είναι χύμα από dress 25
έχει pre γκοφρέτας σ’ ένα πολύ αρωματικό μιξ από σοκολάτα-μπισκότο-καραμέλα
και ξεκινάει λίγο επιθετικά με νότες από κέδρο και πιπέρι

γρήγορα ισορροπεί και με κερνάει ζουμερά puffs σοκολάτας και βανίλιας
και συνεχίζει εντυπωσιακά με καφέ, μόκα, καραμέλα, πάπρικα, και μπισκότο

Εικόνα

στο τέλος ανεβάζει γράδα με βοτανικές νότες, τσίλια, κάσιους, και γλύκες από ζύμη ντόνατ

πολύ καλή φούμα, και φανταστείτε δεν ήταν στο ύψος των δύο πρώτων Half που κάπνισα
έτυχε-πέτυχε δεν ξέρω, αλλά ήδη προγραμμάτισα αγορά κούτας μετά από καιρό μιας και υπάρχει ακόμα

στα του mass, 5+5+4=14, διαιρούμενο δια τρία μας κάνει «5» που είναι φίλε Λάμπρο κι ο βαθμός μου
ε ναι, το έψησα εκείνο το χταπόδι…

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
Epicure V
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Epicure V
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 25, 2021 7:24 am

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2022 - H. Upmann Half Corona

Δημοσίευση από Epicure V »

Ευχαριστώ τον Suleygiannis για τη 2η HC που "δεν πολυπρόσεξε" και την τελική του βαθμολογία που έκατσε σε ντολμαδάκι γιαλαντζί. Ευχαριστώ και τον Τάκη που τελικά το έριξε το χταπόδι στη θράκα.
Κατά τα άλλα φάγαμε τα 2/3 του mass και μένει το τελευταίο 3ο για να δούμε πού θα κάτσει η μπίλια.
These users thanked the author Epicure V for the post:
Τάκης
in vino veritas
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2022 - H. Upmann Half Corona

Δημοσίευση από sigaras »

Πότε θα τελειώσει αυτός ο χειμώνας.....Του Ιουλίου του 2017 το στικ. Το πρώτο τρίτο έχει ζυμωτό ψωμί, δέρματα και ακριβά ξύλα. Το δεύτερο τρίτο έχει καφέδες και κρέμες όμορφες. Το τρίτο τρίτο δέρματα πάλι και νύξεις περιπέτειας. Πολύ καλό το σχεδόν πεντάχρονο. Και όπως πάντα -για έναν περίεργο λόγο με τα half coronas αυτά -μου φάνηκε πολύ δυνατό και βαρύ πούρο! Του βάζω 4 στα 5! (φωτό δεν ανεβαίνει στο σάιτ. Κρίμα!)
Ψηφίζω κιόλας διότι δεν με βλέπω να κάνω κι άλλο.
These users thanked the author sigaras for the post:
Epicure V
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Epicure V
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 25, 2021 7:24 am

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2022 - H. Upmann Half Corona

Δημοσίευση από Epicure V »

Ευχαριστώ και τον φίλο Sigaras για το review και την ψήφο του. Υπάρχει ακόμα αρκετός χρόνος, μια ολόκληρη εβδομάδα με τριήμερο μέσα για να καπνίσουν και να μας πουν τη γνώμη τους κι άλλοι φίλοι.

Εικόνα

Η τρίτη και τελευταία Half Corona που καπνίζω είναι αγορασμένη χύμα για τις ανάγκες του mass.
Ξεκινάει με πιπεράτη δύναμη και ξυλώδεις τσαμπουκάδες χλιμιντρίζοντας σαν ινδιάνικο άλογο. Την αφήνω λίγο να ανασάνει και με ανταμείβει με κουλουράκι σαλονικιό, γλυκόριζα και καραμελωμένο αμύγδαλο. Ακολουθούν puffs γεμάτα σταφίδα, ζαχαροκάλαμο, ψωμί και μπαχαρικά, που με κάνουν να κοιτάζω το μικρό πούρο στο χέρι μου σαν να μην πιστεύω τις νοστιμιές που κρύβει. Στα τελειώματα αγριεύει ξανά αλλά προλαβαίνει να με κεράσει λίγο από μέντα, εσπρέσο και δέρμα παρέα με αρκετό τσίλι.
Άξιος ο μισθός κι αυτού του Half, γενικά και οι τρεις που δοκίμασα κινήθηκαν ψηλά πάνω-κάτω όπως τις έχω συνηθίσει τα χρόνια που τις καπνίζω. Οπότε κι ακριβοδίκαια ο βαθμός μου πηγαίνει στο 4 «γαριδάκι Συμιακό».

Εικόνα
These users thanked the author Epicure V for the post (total 2):
Τάκηςsigaras
in vino veritas
Giorgos1985
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Τετ Ιαν 02, 2019 7:28 pm

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2022 - H. Upmann Half Corona

Δημοσίευση από Giorgos1985 »

Καλή εβδομάδα με υγεία να έχουμε και αφού υποδεχτήκαμε τη θερινή ώρα άρχισε να μυρίζει καλοκαίρι!!Η δοκιμή έγινε συνοδεία εσπρέσσο με στικ αγορασμένο εντός συνόρων.Κόψιμο και φόκο και με τις πρώτες ρουφηξιές ένα κύμα από κρέμες ήρθε στον ουρανίσκο μου που έδωσε κάποιες πάσες σε καφέ και σταφίδες.Ο μικρός τραπεζίτης συνέχισε με κακάο,δέρμα,μπόλικο αλατισμένο κάσιους ενώ έκλεισε με ένα ωραίο σταφιδόψωμο!!Πολύ καλό στικ καθόλου μονότονο παίρνει με το σπαθί του 4/5 και το Συμιακό γαριδάκι του!!
Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author Giorgos1985 for the post (total 4):
ΤάκηςEpicure VsigarasRigelianos
Άβαταρ μέλους
Epicure V
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 25, 2021 7:24 am

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2022 - H. Upmann Half Corona

Δημοσίευση από Epicure V »

Καλημέρα σε όλους. Ευχαριστώ και τον Giorgos1985 για τη συμμετοχή του.
Βρισκόμαστε στην αντίστροφη μέτρηση με μόλις τρία 24ωρα να απομένουν για τη λήξη κι αυτού του mass.
in vino veritas
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2022 - H. Upmann Half Corona

Δημοσίευση από sigaras »

Εικόνα
Και η φωτό που χρώσταγα! Γαριδακι συμιακό είπαμε!
These users thanked the author sigaras for the post (total 2):
ΤάκηςEpicure V
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2022 - H. Upmann Half Corona

Δημοσίευση από Junior »

Λίγο πριν τελειώσει ο μήνας, πρόλαβα έκανα και το mass του μήναΕικόνα. Γενικά δεν τα πάμε καλά αλλά αυτή η φουμα ήταν πέρα των προσδοκιών μου. Ξεκίνησε με αρκετό δέρμα και ξύλα κέδρου. Συνέχισε με καφέ και λίγη κανέλα. Είχε και δέρμα, είχε και πιπέρι. Ήταν ευχάριστο, με καλή καύση και αρμονικές επιγεύσεις. Θα του βάλω 4/5, το αξίζει Εικόνα

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

These users thanked the author Junior for the post:
Epicure V
Άβαταρ μέλους
Epicure V
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 25, 2021 7:24 am

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2022 - H. Upmann Half Corona

Δημοσίευση από Epicure V »

Καλημέρα σας, ευχαριστώ τον Sigaras για τη φωτογραφία και τον Junior για τη γευσιγνωσία.
Το συμιακό μεζεδάκι έχει σουξέ καθώς φαίνεται μεταξύ μας, μένουν 48 ώρες μέχρι να κλείσει ο καφενές.
in vino veritas
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2022 - H. Upmann Half Corona

Δημοσίευση από nikos doc »

Καλησπέρα σε όλος.

Δυο Half έκαψα για το mass αυτό τον μήνα, και οι δυο από δικό μου dress UBM OCT 18.

η πρώτη σε κλασική βόλτα στο πάρκο, δεν έαλμψε. Συνοδεία με Bushmills 10 Sherry, περίμενα να ταιριάξουν.
Δερμα , καφε και λίγο αμύδγαλο πρίν από μια αχαρη , πικρή μέση , με αρκετά πιο ισορροπημενο γλυκό τελείωμα.
Είχε και ωραίο τριμένο μαυρο πιπέρι αλλά κάτι έλειπε και σε τέτοιο μέγεθος δεν γινεται να λέιπει τίποτα....

Η δεύτερη, ήρθε να κλείσει μια μεγαλειώδη βραδιά με πολλές φούμες και αλκοολ πολλών αστέρων.
Παραδόξως δεν ήταν αδιάφορη όπως περίμενα, αλλά οριακά πιο ιντριγκαδόρικη από την δερφούλα της.
Ειχε και πικραμύδγαλο, και πιο σκούρο καφέ, αλλά και πάλι δεν με άφησε πολύ ικανοποιημένο.

Χαμηλό τριάρι στην πρώτη, υψηλό τριάρι στην δευτερη , αρα τρια στο σύνολο!! Ντολμαδάκι!

Υ.Γ. προτιμώ τυα media σε αυτό το format.... 8-) 8-)

Εικόνα
These users thanked the author nikos doc for the post:
Epicure V
This is our House!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”