Mass Tasting Φεβρουάριος 2022 - Montecristo No.3

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

<t>Αν ήταν κόσμημα θα ήταν φτιαγμένο από ;</t>

Το δημοψήφισμα λήγει την Τρί Μαρ 01, 2022 8:30 am

<t>1) Σίδηρο</t>
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
<t>2) Χαλκό</t>
1
9%
<t>3) Πλατίνα</t>
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
<t>4) Άργυρο</t>
5
45%
<t>5) Χρυσό</t>
5
45%
 
Σύνολο ψήφων: 11
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2022 - Montecristo No.3

Δημοσίευση από sigaras »

Επιτέλους βρήκα χρόνο να γράψω 2 λόγια για τη φούμα που έκανα πριν μέρες. Το στικ έχει το παλιό δαχτυλίδι και πρέπει να είναι πολλών ετών. Ο πωλητής δεν ήξερε του πότε ήταν. Στο πρε μια χορταρένια βεντατζίλα. Τραβάει καλά. Δέρματα και κρέμες διακριτικές στο πρώτο τρίτο. Η κουβέντα με την παρέα και το τσίπουρο, που ρέει άφθονο, με αποσπούν από το κάπνισμα. Αλλά και το κάπνισμα δεν φανερώνει αρετές που θα με αποσπάσουν από την κουβέντα και το τσίπουρο. Το δεύτερο και τρίτο μέρος κάπως θαμπά, με βοτανικά στοιχεία και καφέδες. Θα του βάλω ένα 2 στα 5.

Εικόνα
These users thanked the author sigaras for the post:
Τάκης
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2022 - Montecristo No.3

Δημοσίευση από Junior »

Ο Τάκης βρήκε χρυσή φλέβα. Φαίνεται πως δύσκολα μπορεί να κρατηθεί μακριά από το πολυτιμότερο μέταλλο της γης. Ο συμφορουμίτης Sigaras δυστυχώς του έτυχε χάλκινο. Δώσε άλλη μια ευκαιρία στο Μ3, έτυχες σε πολύ κακό στικ.

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2022 - Montecristo No.3

Δημοσίευση από Junior »

Ας δώσω το καλό παράδειγμα ξεκινώντας από δική μου παντάδα αγορασμένη στις χριστιανικές εορτές και κατόπιν σε καραντίνα για να στρώσουν τα πούρα. Αγνώστων στοιχείων από καπνοπωλείο του κέντρου έναντι 81.75€, όσο ένα χριστουγεννιάτικο δείπνο.
Εικόνα
Το Μ3 μου αρέσει πολύ και έχω μεγάλες προσδοκίες από την αγορά αυτή. Έχω κάνει νεούδια που ήταν καταπληκτικά αλλά και με χρόνια στην πλάτη τους που είναι εξαιρετικά. Αυτή τη φορά όμως έπεσα έξω. Το πούρο ήθελε πολύ δουλειά.
Εικόνα
Είναι ολόφρεσκο και αρκετά τσαμπουκαλεμένο. Ξεκίνησε όμορφα με πιπεριά και βότανα. Συνέχισε με δέρματα και κέρδο. Αρκετά βαρύ από τα πρώτα εκατοστά στάχτης. Εκεί κατάλαβα ότι δεν είναι έτοιμο ακόμη. Κάποιες υποψίες κακάο και καφέ αλλά τα σκεπάζει όλα η αμμωνία.
Εικόνα
Από την μέση και κάτω ήταν αρκετά μονότονο και μου την έσπασε. Έχω στη κατοχή μου ένα με το παλιό δαχτυλίδι και θα επανέλθω σύντομα. Τα συγκεκριμένα θα αναπαυθούν στον υγραντήρα για πολύ καιρό.

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

These users thanked the author Junior for the post:
suleygiannis
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2022 - Montecristo No.3

Δημοσίευση από suleygiannis »

Χρήστο επειδή τον τελευταίο καιρό δεν έχω καπνίσει και δεν ξέρω πότε θα ξανακαπνίσω, ψηφίζω 5/5 με βάση το ένα που κάπνισα.
καλή συνέχεια
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2022 - Montecristo No.3

Δημοσίευση από Junior »

Ευχαριστώ τον @suleygiannis για την ψήφο του. Παρατηρώ μια αδράνεια...το Σαββατοκύριακο είναι προ των πυλών. Ακονίστε τους κόφτες και γεμίστε τους αναπτήρες σας.

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 512
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2022 - Montecristo No.3

Δημοσίευση από Rigelianos »

Καλησπέρα!

Έκαψα 5 για το mass, 3 με νέο δαχτυλίδι και 2 με παλιό.

Όμορφο πούρο που κάθεται πραγματικά καλά στο χέρι, στιβαρές κατασκευές με απροβλημάτιστο τράβηγμα στα "νέα" και οριακά ικανοποιητικό στα "παλιά".

Pre draw με ξύλα.
Ανάβω και με πλυμμηρίζουν καφές, σοκολάτες διάφορες αλλά και κακάο, δέρμα, ξηροκάρπια κυρίως αμύγδαλα, όλα ποιοτικά και σε σχεδόν ιδανική ισορροπία. Παίζουν όμορφα καθώς προχωράμε με την καύση να είναι όπως πρέπει.
Τα ευχαριστήθηκα σφόδρα τα "νέα" και ίσως αποτελέσουν ένα ελντοράντο μου, αλλά στα "παλιά" τα βρήκα όλα πολύ υποτονικά, σαν "ξεφτισμένα" και απογοητεύτηκα, περίμενα κάτι πολύ καλύτερο...

Τελική βαθμολογία από μένα 4 στα 5!
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2022 - Montecristo No.3

Δημοσίευση από Junior »

Κάνω κι εγω ένα με το παλιό δαχτυλίδι με προσδοκίες για 5αρι και μόνο. Αγορασμένο από καπνοπωλείο του Κολωνακίου πριν κάνα χρόνο. Όσα είχα πάρει τότε ήταν μαγικά. Υπέροχο σκούρο wrapper, αναβλύζει κακάο και καφέ.
Εικόνα
Το κόβω και ρουφάει τέλεια. Νιώθω αρκετά ξύλα και βότανα. Με το άναμμα σκάει μια γλυκιά και ξυλώδης επίγευση. Συνεχίζει με κακάο και ελαφρύ πιπέρι. Γλυκά ξύλα και κρέμα, Ω ναι κρέμα, επιτέλους. Κακάο και πάλι κακάο. Σκέφτηκα καλά έκανα που το έβαλα στο mass. Ήμουν ανάμεσα σε No 3 και No 2. Το πούρο ήταν κορυφαίο μέχρι το τέλος. Το προηγούμενο δεν μέτραγε καν. Αυτό όμως "αξίζει το βάρος του σε χρυσό". Ο μήνας έφυγε και ελάχιστοι δοκίμασαν. Κάποιοι ακόμη προλαβαίνετε...




Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2022 - Montecristo No.3

Δημοσίευση από nikos doc »

Περνάω κι εγώ από την γειτονιά του M3 με στικ αγορασμένο τελευταία στιγμή και καπνισμένο εχθές Κυριακή μεταξύ βροχής και ηλίου!
Γενικά δεν είμαι φαν της Κορωνάς του Κόμη. Από τα νούμερα της σειράς το τριάρι είναι μάλλον η τελευταία μου επιλογή.
Αλλά το στικ με έριξε δυο τρεις γρήγορες και μου φώναξε να αναθεωρήσω.
Εμφάνιση μοντελε, χρώμα καλοκαιρινό, και από ουσία οκάδες..
Κρέμα, μοκα, σοκολάτα , μια πρεζα μπαχάρι σε ένα τράβηγμα σεμιναριακό.
Συνοδεία καφεδάκι με οξύτητα που απλώς έδωσε το κάτι παραπάνω.
Μια παχιά κρέμα κακάο με βρήκε στο μέσο των 140 χιλιοστών με πιπεράκι και μια δόση κέδρου.
Κάποιο παχύ φρούτο στο πίσω μέρος να αφηνιάζει και τριμμένο κακάο και πάλι να μένει στα χείλη.
Έκοψα λόγω δουλειάς, και ας ήταν Κυριακή, και επέστρεψα ,σε λογικό χρονικό διάστημα, χωρίς πολλές ελπίδες….
Αυτό συνέχισε από εκεί που σταμάτησε, γεμάτο σοκολατένιο, παιχνιδιάρικο!

Εύκολο 4/5! Αργυρό με τα μπούνια το τριάρι , και ίσως να το αδικώ και λίγο! 8-)

Thanks Χρήστο!

Εικόνα
This is our House!
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2022 - Montecristo No.3

Δημοσίευση από alexandros »

Monte 3
Η αγάπη μου για την κορόνα του κόμη είναι γνωστή .
Αυτή που διάλεξα για το ματς είναι γεννημένη Feb 20 από 25 dress.
Από χρώμα σκοτωνει. Το ράπερ είναι τίγκα στο λάδι.
Στο τεστ ζουληγματος δείχνει ότι όλα θα πάνε καλά.
Κόβω και βλέπω το λακάκι, σκάω χαμόγελο και ρουφάω. Κόβω το χαμόγελο γιατί έχει ένα μικρό κόμπο στο λαιμό και αρχίζω να ζουλάω μπας και φτιάξει.

Με το άναμμα γεμίζει το στόμα κακάο. Σιγά σιγά αρχίζουν κάτι βότανα και τσάι. Σίγουρα είναι ισορροπημένο πούρο και δεν βαράει τίποτα αν και σχετικά νέο.

Μια βανίλια κάνει την εμφάνιση της ίσως και λίγη σοκολάτα. Σίγουρο είναι το μέλι. Γενικα είναι ένα γλυκό πούρο. Κρέμα και σοκολάτα μπόλικη στην μέση.
Κάπου νιώθω και λίγη σταφίδα.
Και Κέδρος έχει έρθει στην παρέα.
Προς το τέλος έβγαλε και λίγα πιπεριά .

Γλυκό πούρο σε όλη την διαδρομή. Δεν ενόχλησε πουθενά και ήταν πολύ καλό όλη την διαδρομή.
Σίγουρα σε λίγα χρόνια θα κελαηδούν. Κρίμα που δεν έχω πολλές .

4/5 από εμένα .






Εικόνα

Εικόνα
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
KonTam
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 29, 2020 11:40 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2022 - Montecristo No.3

Δημοσίευση από KonTam »

Δυστυχώς δεν θα προλάβω για άλλο ένα που πίστευα. Κ όπως είχα πει δεν ήθελα να χρησιμοποιήσω το δεύτερο που υπήρχε στις αποθήκες. Όποτε θα ψηφίσω με το ένα. Pure gold. Καλή συνέχεια καλό κλείσιμο κ εύχομαι καλή άνοιξη από αύριο με πολλές αλλαγές προς το καλύτερο!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”