Mass Tasting Φεβρουάριος 2022 - Montecristo No.3

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

<t>Αν ήταν κόσμημα θα ήταν φτιαγμένο από ;</t>

Το δημοψήφισμα λήγει την Τρί Μαρ 01, 2022 8:30 am

<t>1) Σίδηρο</t>
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
<t>2) Χαλκό</t>
1
9%
<t>3) Πλατίνα</t>
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
<t>4) Άργυρο</t>
5
45%
<t>5) Χρυσό</t>
5
45%
 
Σύνολο ψήφων: 11
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8995
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2022 - Montecristo No.3

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

TPG NOV 07

είχα τάσεις φυγής απόψε κι η δεκαπεντάχρονη κορώνα ήρθε και με πήρε να με πάει αλλού
ένα Mystery Train με τρία βαγόνια βαμμένα σε διαφορετικά χρώματα

το πρώτο ήταν φορτωμένο με κακάο-πούδρα που μόλις είχε βγει απ’ το μπουκάλι ενός τζινιού-γίγαντα
στην άκρη του ίδιου βαγονιού υπήρχε μια ντουζίνα τελάρα φορτωμένα παραγινωμένα πορτοκάλια
παραδίπλα ήταν στρυμωγμένα δυο κυβικά ξυλεία – «παλαιός κέδρος» σημείωσε η μύτη μου
και πιο πέρα ένα πιθάρι μέλι στο οποίο κάποιος είχε ήδη βουτήξει προφανώς λάθρα το χέρι
πράγμα που μαρτυρούσε η μακριά κολλώδης γραμμή που έσταζε απ’ το λαιμό του

Εικόνα

εξερευνώντας το δεύτερο βαγόνι γρήγορα συνειδητοποίησα πως ήταν ας πούμε πιο «αλαφροΐσκιωτο»
στον αέρα πλανιόνταν μυρουδιές από βανίλια, εξωτικά τσάγια, μισοξεραμένα χόρτα, και λουλούδια που δεν αναγνώριζα

όταν πέρασα στο τρίτο κατάλαβα αμέσως πως θα ‘θελα να μείνω εκεί για πάντα και το ταξίδι να μην τέλειωνε ποτέ
ήταν γεμάτο μπαούλα, για την ακρίβεια παλιές ντιβανοκασέλες με διάφορες επιγραφές πάνω
διάβασα «παξιμάδι», «ελληνικός καφές», «δέρμα», «άρτος», «καραμέλες τσάρλεστον», «αμύγδαλα-καρύδια»
υπήρχε και μια που μου έκανε εντύπωση: «πιπέρι κρέμα», όπως και κάμποσες άλλες που τώρα δεν θυμάμαι
κάποια στιγμή πέρασε σεινάμενος-κουνάμενος κι ένας λαγός, εκείνος ο γνωστός της Αλίκης

Εικόνα

ύστερα το τραίνο σφύριξε τρεις φορές (όλα τα Μυστήρια Τραίνα σφυρίζουν τρις) κι έπρεπε να κατέβω
ναι αδελφέ μου, και καθώς χανόταν στις ράγες άκουσα το μηχανοδηγό να τραγουδάει:

“train-train, comin' 'round, 'round the bend / well, it took my baby, but it never will again…



ως επιμύθιο δύο φωτό από το Montecristo Selección Box, special έκδοση sbn 50
που κυκλοφορούσε σε πολύ μικρές ποσότητες από pre-1960 μέχρι και το 2003 όταν εμφανίστηκε για τελευταία φορά
το sbn περιελάμβανε δέκα πούρα από όλα τα Monte by numbers (No.1, No.2, No.3, No.4 & No.5)

κ. επιλοχία θα επανέλθω

Εικόνα
Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
Rigelianossigaras
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2022 - Montecristo No.3

Δημοσίευση από Junior »

Απ'οτι φαίνεται, ο Τάκης ταξίδεψε σε μέρη μακρινά και παραμυθένια. Οι υπόλοιποι, τ κάνατε στο ΣΚ; Ο καιρός ήταν κατάλληλος για πούρο. Για πάμε σιγά σιγά και οι υπόλοιποι...

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2022 - Montecristo No.3

Δημοσίευση από Rigelianos »

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Epicure V
Δημοσιεύσεις: 452
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 25, 2021 7:24 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2022 - Montecristo No.3

Δημοσίευση από Epicure V »

Εικόνα

Επιτρέψτε μου καταρχήν ένα σχόλιο για τα Montecristo 1-3-4, τρία πούρα που μοιράζονται το ίδιο νούμερο δαχτυλίδι, αλλά μεταξύ τους είναι τελείως διαφορετικά. (Οι δύο από τις τρεις βιτόλες είναι και σπάνιες πια στο μαγαζί Κούβα.)
Η mareva το πιο άναρχο και ασυνεπές από τα τρία, εξαργυρώνει με άσχημο τρόπο τη huge παραγωγή. Το cervantes παρουσιάζει ένα ολόδικό του στυλ που πριν δεκαπέντε χρόνια άνετα μπορούσε να χαρακτηριστεί και αιρετικό, με old school blend αρκετά διαφορετικό από αυτό που έχει το πούρο την τελευταία δεκαετία.
Η corona πάλι του mass είναι άλλος πλανήτης με πολλά αφισιοναδικά χαρακτηριστικά που αναδεικνύονται στο διάβα του χρόνου.
Το OAT MAY 10 που καπνίζω αποδεικνύει του λόγου το αληθές. Ένα όμορφα γερασμένο στικ με νότες από κακάο, μπαχαρικά, εσπεριδοειδή, ανθόμελο, παξιμάδι, αποξηραμένα άνθη και βανίλια σκόνη, που πραγματικά με ταξίδεψε.
Πούρο αρκετά σκαλιά πάνω από καλό, βαθμολογώ με 5: «κόσμημα φτιαγμένο από χρυσό».
Καλή συνέχεια.
These users thanked the author Epicure V for the post:
Τάκης
in vino veritas
Άβαταρ μέλους
KonTam
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 29, 2020 11:40 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2022 - Montecristo No.3

Δημοσίευση από KonTam »

Mass time. Το πρώτο για αυτό το μήνα. Έχω άλλο ένα δικό μου, αγορασμένα σκόρπια κ παρκαρισμένα 1,5 χρόνο περίπου. Πολύ χαίρομαι για την επιλογή του μήνα κ γιατί είχα ήδη στοκ κ δεν χρειάζεται να αναζητήσω φρεσκαδούρια κ γιατί έχω αδυναμία στον κόμη γενικότερα.

Το θέμα με τις φωτό υπάρχει κ σήμερα. Ίσως το ψάξω λίγο το βράδυ κ τις ανεβάσω αργότερα μαζεμένες.

Πάμε εμφάνιση. Σκούρο λάδιαρικο περιτύλιγμα, έχει ένα νευράκι βέβαια αλλά who cares. στιβαρό κ αφράτο στο χέρι, μοσχομυρίζει σαν νούφαρα σε λίμνη. Ψυχανεμίζομαι για ψηλή βαθμολογία σήμερα μετά από καιρό. Μου αρέσει η Βιτολα του αλλά για κάποιο λόγο σχεδόν πάντα πάω στο αγαπημένο 4αρι.
Πριν το πυρ έρχεται κάτι σε μέλι θυμαρίσιο κ ένα βοτανοειδες (μέντα?δυόσμο?)
Στα του θέματος έχουμε ιδανικό τράβηγμα κ το πρώτο πάφ σκάει με ζωντανά ξύλα με αρμυρά κ γλυκα, τέρμα σμουθ, καπνό μπόλικο κ πολύ άρωμα στο χώρο παρόλο το τζάκι.
Ξέχασα να πω συνοδεύεται με πικρό εσπρασσακι. Φαίνεται στη φωτό αλλά ακόμα δεν ξέρω αν θα καταφέρω να την ανεβάσω.
Να μην το ματιάσω ίσως είναι το καλύτερο 3αρι που έχω αγγίξει. Μέχρι στιγμής σίγουρα. Ο ουρανίσκος γαλβανίζεται απτον κόμη τζούρα τζούρα.
Επίσης δείχνει πολύ αργή καύση. Άναψε 16.31. Θα τσεκάρω στο τέλος ώρα.
Το πρώτο μέρος κλείνει με λιβάνια κ κακάο. Κ μένα στα κάγκελα. Εν τω μεταξύ η στάχτη έπεσε με πολύ ζόρι παρόλο το μέγεθος κ η καύση πάει ξυραφιά.
Σώμα μέτριο σταθερό κ στο δεύτερο μέρος βγάζει μελι κακάο κ τα θαλασσόξυλα πολύ πίσω ακούγονται ακόμη. Γωνιές κ καρφίτσες πουθενά, η μύτη αγαλλιάζει κ ο καπνός παχύρρευστος κ Φούλ αρωματικός. Τα ξύλα αρχίζουν κ δυναμώνουν όμως ο κόμης καραμελώνει κ βγάζει γλυκες.
Έχω αρχίσει να σκέφτομαι πως θα την βγάλω χωρίς νερό, καθώς φοβάμαι μην φύγει η γεύση. Το άλλο νομίζω θα το αφήσω για πιο σπέσιαλ στιγμή με αυτό που βλέπω σήμερα. Ίσως κλείσω με κάποιο τύχαιο. Θα δούμε. Λίγο πριν κλείσει το δεύτερο εμφανίζονται καβουρδισμένα ξηροκαρπια(αμύγδαλο φουντούκια?.?)όμορφα πιπερια κόκκινο πράσινα κ η γλυκά ξανά φεύγει. No more bets please!!
Πάμε για τρίτο μέρος κ κλείσιμο. Για να δούμε αν αυτός ο κόμης θα πάρει το πρώτο μου 5αρι σε μαςς. Σοκολάτα γάλακτος με ξύσμα τσίλι κ βανίλια κρέμα. Μου θύμισε ένα χειμωνιάτικο πρωινό στο χιονισμένο Μέτσοβο πριν πολλά πολλά χρόνια. (Είχα παραγγείλει κ έπινα λευκή σοκολάτα γάλακτος με τσίλι κ βότανα, καθισμένος δίπλα σε τζάκι βλέποντας έξω το χιόνι να πασπαλίζει τα πάντα στο ήδη χιονισμένο τοπίο)
Δεν θέλω να το αποχωριστώ. Παρόλο που κράτησε παρά κάτι ψιλά 2ωρες (το άφησα 18.19, δηλ 1h 48m)!!!!!
Δεν θα ψηφίσω ακόμη, καθαρό χρυσάφι πάντως αυτό. θα ψάξω κ κάνα φρέσκο χύμα, το άλλο που είχα θα πάει σίγουρα για κάποια ιδιαίτερη στιγμή.
Πάει για εύκολο τοπ 10. Σίγουρα το καλύτερο 3αρι Έβερ. Κάνω ήδη δεύτερες σκέψεις για τις επόμενες επιλογές μου ανάμεσα σαυτο κ το αγαπημένο μου 4αρι. Θα δείξει στο επόμενο δίλλημα που θα βρεθώ.
Δεν περιγράφω άλλο. Πρέπει να γυρίσω άπαυτο το ταξίδι γτ σε λίγο με περιμένει δουλειά κ το εγκεφαλικό μούδιασμα δεν θα φύγει εύκολα.
Καλή συνέχεια σε όλους κ ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον διοργανωτή για την επιλογή!!
These users thanked the author KonTam for the post:
Τάκης
Άβαταρ μέλους
KonTam
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 29, 2020 11:40 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2022 - Montecristo No.3

Δημοσίευση από KonTam »

Εικόνα


Εικόνα
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2022 - Montecristo No.3

Δημοσίευση από Rigelianos »

Εικόνα
These users thanked the author Rigelianos for the post:
Τάκης
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8995
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2022 - Montecristo No.3

Δημοσίευση από Τάκης »

κύριοι στο σημείο αυτό επιτρέψτε μου να σας παρουσιάσω τον οικοδεσπότη του mass Μαρτίου:

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 3):
Epicure VRigelianosKonTam
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2022 - Montecristo No.3

Δημοσίευση από Junior »

Το τριάρι συνεχίζει να χτυπάει ταβάνι... Ευχαριστώ θερμά τον @Epicure V & @KonTam για τις δοκιμές τούς. Ελάτε και οι υπόλοιποι το πούρο δεν θα σας απογοητεύσει.

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8995
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2022 - Montecristo No.3

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

στικ #2 ESL ENE 19

μετά το φευγάτο Μυστήριο Τραίνο του 2007 φουμάρω ένα σχετικά φρέσκο M3 τριετίας
(θυμάμαι το πούρο στην Ελλάδα με τιμή στικ 9,20 €, πολύ πιο κάτω απ’ τα 16,35 που πωλείται σήμερα)

το Μι-Τρία με κλεισμένα τα Τρία ήταν άλλη μια ωδή στις αρετές αυτού του πούρου
πάνω-κάτω στα ίδια αρώματα με την παλιατζούρα αλλά σε διαφορετικά χρώματα, πιο bold

κακάο που άλλαζε σε σοκολάτα γάλακτος, παξιμάδι-ψωμί, μέλι-καραμέλα, κέδρος, βανίλια, ξηροκάρπια
προσθέστε λίγο δέρμα, φλούδα πορτοκαλιού, και μερικές λουλουδάτες υποψίες
κι έχετε το προφίλ άλλης μιας ωραίας και μοιραίας κουβανέζας Corona

Χρηστάκη, οι δυο φούμες μου για το mass (5 η πρώτη και 4 ½ η δεύτερη) υπαγορεύουν αβίαστα και οδηγούν αβάδιστα:
α) τη βαθμολογία μου στα 5 ***** και
β) στην επαλήθευση της εξίσωσης Μ3=Au

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
sigaras
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”