Mass Tasting Ιανουάριος 2022 - Partagas Serie D No.6

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

<t>Αν οι γευσεις του ακουγονται μουσική τότε άκουσα :</t>

Το δημοψήφισμα λήγει την Τρί Φεβ 01, 2022 12:26 pm

<t>1. Βας Βας ο Παρασκευάς</t>
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
<t>2. Βίσση, έχει κάνει επιτυχίες δε λέω</t>
1
8%
<t>3. Γειά σου ρε Βασίλη Καρρά τίμια λαική φωνάρα</t>
8
62%
<t>4. Μαγεία Pavarotti</t>
4
31%
<t>5. Ο Jimmy Hendrix ζεί και βασιλεύει</t>
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 13
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2022 - Partagas Serie D No.6

Δημοσίευση από nikos doc »

Καπνισα ενα D6 αυτό το μήνα για το mass. Δυστυχώς έχει πέσει ο ρυθμός μου, ευτυχώς λοκάρω μεγαλύτερα μεγεθη,
Το κάπνισα σε βουνό μετά από καταπληκτικό φαγητό με την βρόχα να δίνει το ρυθμό.
Τελευταία τα πάω πολύ, έχω δηλώσει σε οικείους ότι κοντευουν να αντικαταστήσουν τα Shorts στο rotation.
Ετσι και αυτό! Παρ'εα με χωνευτική γράπα από την Ναουσσα, έωσε ρέστα,
Πιπερομπάχαρα, κρέμες και ξύλα με βρήκαν άμεσα, με το δέρμα και την κανέλα να ακολουθούν.
Μιx από τριμένα μαλακά πιπέρια ερχόντουσαν για ένα τσίμπημα μέσα στην ποικιλία των γεύσεων.
Θα ορκιζόμουν πως βρήκα και ψημένο κάτσανο αλλά ίσως να είχα στο νού μου τα πιάτα του προηγούμενου μισάωρου.
Το απόσταγμα του ταίριαξε πολύ, και τελέιωσε πολύ ήπια για Partagas με ποτισμένα παντεσπάνια και μια γλύκα από βαρυ χειμωνιάτικο μέλι

Εύκολο 4/5, Παβαρότι η ψήφος μου.

Εικόνα
These users thanked the author nikos doc for the post (total 3):
HolysmokeKonTamStratos
This is our House!
Giorgos1985
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Τετ Ιαν 02, 2019 7:28 pm

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2022 - Partagas Serie D No.6

Δημοσίευση από Giorgos1985 »

Καλησπέρα και από μένα με τη δοκιμή να λαμβάνει χώρα προς τα τέλη του μήνα.Το συγκεκριμένο αγνώστου πατρός από αγορά εντός συνόρων.Ξεκίνησε στις πρώτες ρουφηξιές με κάσιους και στη συνέχεια αλάτι μπόλικο.Δέρμα,ένα ψήγμα κέδρου,λίγο γη και μερικές όξινες φρουτώδης πινελιές και λίγο χώμα και πιπέρια.Προς το τέλος και λίγη αμμωνία αλλά όχι σε ενοχλητικό βαθμό
Εικόνα

Εικόνα
3/5 Βασίλης Καρράς ο ένας και μοναδικός!!
These users thanked the author Giorgos1985 for the post:
Holysmoke
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 941
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2022 - Partagas Serie D No.6

Δημοσίευση από sigaras »

Καπνισμένο στο μπαλκόνι με συνοδεία κρασιού. Χύμα στικ από μαγαζί του κέντρου, αγνώστων στοιχείων. Τραβάει καλά. Στο πρώτο δεύτερο (πολύ κοντό για τρίτα) ξύλα όμορφα και δέρματα. Στο ίδιο μοτίβο συνεχίζει και στο δεύτερο μέρος, προσθέτοντας λίγους καφέδες προς το τέλος. Δεν θα το χαρακτήριζα παρ' όλ' αυτά μονότονο αλλά σταθερό. Ένα 3 στα 5 από εμένα. Δεν ήταν άσχημο. Θα το ξαναδοκιμάσω στο μέλλον, αν και δεν μου αρέσουν τα κοντόχοντρα. Έτσι όπως πάμε βέβαια, με τις ελλείψεις που χειροτερεύουν, μόνο κοντόχοντρα κουβανέζικα θα μας μείνουν στο τέλος και θα λέμε και ευχαριστώ.

Εικόνα
These users thanked the author sigaras for the post (total 2):
ΤάκηςHolysmoke
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
lefteris c
Δημοσιεύσεις: 813
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:17 pm

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2022 - Partagas Serie D No.6

Δημοσίευση από lefteris c »

Εικόνα
Εικόνα

Καλησπέρα σας
Δύο D6 κάπνισα για το mass Ιανουαρίου,
το πρώτο ήταν από 5άδα δικιά μου χωρίς στοιχεία
και το δεύτερο χθες βράδυ χορηγία του οικοδεσπότη Γιώργου από δικιά του κούτα του 16
αφού με κάλεσε 2 ώρες πριν (πάνω που ετοιμαζόμουνα να γράψω γι αυτό)
να καπνίσουμε μια τριπλέτα στο μαγαζί του Ντίνου. Εικόνα

Κινήθηκαν αρκετά κοντά και τα 2
Στο πρώτο μισό μου πρόσφεραν απαλά δέρματα, πλούσιες κρέμες, κρουασάν βουτύρου, ελαφριά μπαχάρια,
και κρέμα γάλακτος !
Ενώ στο δεύτερο έκαναν αισθητή τη παρουσία τους πολλά μπισκότα βουτηγμένα σε ελληνικό καφέ, γλυκά ξύλα, ήπια πιπεράκια, σοκολάτα με φουντούκια και τέλειωσε πικάντικα αφού ενισχύθηκαν τα μπαχάρια.
Να πω εδώ ό,τι η καύτρα μοσχοβολούσε καβουρδισμένα αρώματα ξηρών καρπών,
άλλες φορές μπισκότα που ψήνονται στο φούρνο, ενώ υπήρχε και μια αίσθηση καπνιστού !

Γιώργο 3,5/5 στο πρώτο το δικό μου, ενώ το χθεσινό έχει ένα τεσσάρι πλήρες

Άξιο λοιπόν με... Μαγεία Pavarotti
https://www.youtube.com/watch?v=XYD2sfeJ9hM?t=137

Εικόνα
These users thanked the author lefteris c for the post:
Holysmoke
Το πούρο είναι σαν μια σεμνή ερωμένη - κρύπτη που προσφέρει απλόχερα τον έρωτά της σ' αυτούς που την ανακαλύπτουν
Άβαταρ μέλους
Holysmoke
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Δευ Σεπ 27, 2021 4:56 pm

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2022 - Partagas Serie D No.6

Δημοσίευση από Holysmoke »

Αρχικά να ευχαριστήσω θερμά τους KonTam, nikos doc, Giorgos1985, sigaras και το φίλο Λευτέρη για τις κριτικές τους.

Κυριακή βράδυ για κλείσιμο του μήνα και ταυτόχρονα του Mass, είχα την χαρά να βρεθώ με τους δύο ντόπιους συμφορουμιτες και να απολαύσω ένα τελευταίο D6.

Εικόνα

Συνοδεία, εξαιρετες μπρουσκετες και κόκκινο κρασί.

Σημείωση που δεν έχω επαναλάβει σε προηγούμενη κριτική μου: Είμαι μεγάλος φαν των κοντοχοντρων πουρων και με βολεύει τρομερά η συνήθως, μικρότερη της ώρας, διάρκεια.

Το στικ είναι από τα ισπανικά που έχω αναφέρει και σε προτερο ποστ. Έπειτα από ένα σχεδόν μήνα στον "υγραντηρα" μου, έφερε άκρως διαφορετικές εμπειρίες από το προηγούμενο αδερφάκι του.

Pre βαρύ, ξύλα , κέδρος, κλεισουρα, χώμα.

Μετα το αναμα όμως, σκέτη απόλαυση από αρχής μέχρι το τέλος..
Γεμάτο κάθε είδους πιπερια, νότες κόκκινης πιπεριάς, δέρματα, ξύλα, ξηροι καρποί και κυρίως ξεκάθαρα καρύδια οι γεύσεις στο πρώτο μισό και κρεμωδης υφή στον καπνό που προσέφερε ακόμη καλύτερη γευστική εμπειρία σε στόμα και μύτη..

Ακολούθησε μέχρι το τέλος ακόμα πιο δυνατή συνέχεια. Τα πιπεριά δεν χάθηκαν ποτέ αλλά που και που κάτι σαν τσιλι και κανελα έκανε εμφάνιση, παρέα για ακόμη μια φορά με ξεκάθαρες γεύσεις καφέ και μπιτερ σοκολάτας.

Στα τελειωματα αντί να βαρύνει και να τσιμπάει, άρχισε να δίνει γλύκες και μπισκότα που θα ζηλευαν οι πιο ξακουστοι γαλλικοι φουρνοι!

Δεν ήθελα να το αφήσω από τα χέρια μου και μάλιστα ήταν η πρώτη φορά στη μικρή ομολογουμενως καριέρα μου, που ένα στικ έφτασε να μου καίει δάχτυλα και χείλη για να το εγκαταλειψω, με πολύ βαριά καρδιά..

Εικόνα

Παρόλο που η βραδιά ήταν περισσότερο σε στυλ κλασικής μουσικής εγώ εχθές βράδυ άκουσα ξεκάθαρα τις νότες που μονάχα το αριστερό του ανεπανάληπτου Jimmy μπόρεσε να προσφέρει στην ιστορία της μουσικής.. Γεμάτο και άνετο 5αρι για την τελευταία μου φουμα!

Σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα θα βαθμολογησω με έναν μέσο όρο στο 4. Για εμένα η συνολική εμπειρία ακούστηκε σαν τον αθάνατο Λουτσιάνο Παβαροτι.

Γενικά το D6 φάνηκε ότι δεν έχει πολλούς ενθερμους οπαδούς και σαν κοντουλης θέλει ακόμη δρόμο να αποδείξει ότι μπορεί να παίξει στο NBA.. Είναι όμως τιμιος και θα βρίσκεται εκεί στη καψουρα να το πει το βαρύ το λαϊκό, να σε τονωσει όπως ο βραχνος άρχοντας της πίστας

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη συμμετοχή και πολύ καλή επιτυχία στο φίλο Junior που ξεκινάει το Mass Φλεβάρη!!
These users thanked the author Holysmoke for the post (total 5):
Τάκηςsuleygiannissigaraslefteris cKonTam
-.. Let there be smoke, and there was smoke.. Let there be scotch, and there was scotch ..-
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”