Mass Tasting Ιανουάριος 2022 - Partagas Serie D No.6

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

<t>Αν οι γευσεις του ακουγονται μουσική τότε άκουσα :</t>

Το δημοψήφισμα λήγει την Τρί Φεβ 01, 2022 12:26 pm

<t>1. Βας Βας ο Παρασκευάς</t>
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
<t>2. Βίσση, έχει κάνει επιτυχίες δε λέω</t>
1
8%
<t>3. Γειά σου ρε Βασίλη Καρρά τίμια λαική φωνάρα</t>
8
62%
<t>4. Μαγεία Pavarotti</t>
4
31%
<t>5. Ο Jimmy Hendrix ζεί και βασιλεύει</t>
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 13
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2022 - Partagas Serie D No.6

Δημοσίευση από suleygiannis »

Δεύτερη δοκιμή
Από δική μου 20αρα κούτα με κωδικό UEB AGO 19. Εντάξει η κούτα του είναι πολύ ωραία. με τις δύο σειρές πούρων.
Βάζω μία μπύρα που γράφει ότι είναι black ipa, εμένα μου φαίνεται όμως stout. Έχει πηχτή και δυνατή γεύση φουλ σε εντάσεις. Στο πούρο τώρα.
Ασθενικό πρε με κάτι γλυκό σαν σησαμένιο χαλβά!
Το ανάβω. Το πούρο είναι τσαμπουκαλεμένο παρά τα δυόμιση χρόνια του και έχει κι αυτό φουλ εντάσεις. Δέρμα, σοκολάτες μαύρες και μπαχαρικά κυριαρχούν.
Εικόνα
Το πούρο έχει έντονες και πολύπλοκες γεύσεις, τις οποίες δεν μπορώ να διαχωρίσω όλες. Μάλλον δεν έχει κατασταλάξει.
Το πούρο συνεχίζει σε αυτό το μοτίβο με καφέδες, δέρματα, σοκολάτες και κάρδαμο. Μου άρεσε σαφώς αλλά πιστεύω θα βελτιωθεί. 3,5/5 το συγκεκριμένο και 4 συνολικά η βαθμολογία μου για το πούρο του μήνα.
These users thanked the author suleygiannis for the post:
Holysmoke
Ρε μαν ρε μπρο
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 512
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2022 - Partagas Serie D No.6

Δημοσίευση από Rigelianos »

Εικόνα

(με Oban)
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2022 - Partagas Serie D No.6

Δημοσίευση από Junior »

Πρώτη επαφή με το μικρό ζουμπα μήκους 90 mm. Πρώτη φορά καπνίσω πούρο κάτω των 110 mm. Η αλήθεια είναι ότι δεν μου γεμίζει καθόλου το μάτι, έχω καπνίσει το 4αρι και 5αρι, αλλά αυτό το είχα απορρίψει λόγω μεγέθους. Κυριακή πρωί, αρκετό κρύο έξω αλλά φτιάχνω κακάο και βγαίνω να απολαύσω το πούρο μου. Εξάλλου σκέφτηκα το πολύ ένα 20λεπτο να μου βγάλει. Πάμε στο πούρο, αν και 50αρι είναι λίγο πιο χοντρό. Μυρίζει μπαχαρικά και άχυρο. Τρυπάω με το punch και ανάβω με κέδρο. Αρχίζει αρκετά τσαμπουκαλεμένο. Άναρχα πιπεριά και αρκετό κέδρο. Λίγο τσάι και αρκετή δόση tabacco. Το πάω λίγο πιο χαλαρά και μαλακώνει. Δέρμα και ήπιο πιπέρι. Κάπου ένιωσα μια γεύση πορτοκάλι αλλά χάθηκε μονομιάς. Κέδρο στο φουλ και πιπέρι, κλασικό Partagas. Δεν είναι άσχημο, αλλά δεν είναι κάτι ιδιαίτερο. Σαφώς απέχει από τα μεγαλύτερα αδέρφια του, αλλά δεν ήταν κακό. Ίσως έπεσα σε όχι τόσο καλό στικ. Αγορασμένο από κατάστημα του κέντρου, άνευ στοιχείων. Οφείλω να σημειώσω ότι η καύση του ήταν αρμονική και μου έβγαλε ένα 45λεπτο. Η βαθμολογία μου είναι 3/5. Δε νομίζω να κάνω δεύτερο. Καλή συνέχεια στο mass! Εικόνα

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

These users thanked the author Junior for the post (total 3):
suleygiannissigarasHolysmoke
Άβαταρ μέλους
KonTam
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 29, 2020 11:40 am

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2022 - Partagas Serie D No.6

Δημοσίευση από KonTam »

Καλησπέρα στους μασιστες. Δυστυχώς η πρώτη επαφή μου επεφύλασσε μια μεγαλειώδη στούμπα μετά από ένα πααααρα πολύ καλό σερί που είχα να πέσω σε στούμπα μη καπνίσιμη (monte regatta Ιούλιος 19 αν θυμάμαι καλά). Έχω άλλο ένα θα το αφήσω λίγο ακόμα να περάσει λίγο η ξενερα κ το αναθεμάτισμα!!! Κ να αλλάξω κ λίγο την οπτική που το βλέπω μήπως κ αναθεωρήσω στο επόμενο κ τελευταίο. Το συγκεκριμένο δεν θα το βαθμολογήσω καν, όσο κ αν θέλω να το δικασω, θα είναι άδικο για 5 λεπτά που το πάλεψα! Θα δείξω αυτό συγκράτηση κ θα βαθμολογήσω μόνο με ένα δείγμα, ελπίζω δλδ!! Καλή συνέχεια σε όλους

Υ. Γ. Ξέχασα να αναφέρω πως δεν μου γεμίζει το μάτι, δεν μ αρέσει καθόλου στο χέρι.

Υ. Γ. 2. Δεν ξέρω πόση τσαντίλα είχα μετά απτό συγκεκριμένο αλλά ένα Piedra cazadores που έσωσε την απογευματινή κατάσταση, μου φάνηκε σούπερ!
These users thanked the author KonTam for the post (total 2):
ΤάκηςHolysmoke
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2022 - Partagas Serie D No.6

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

στικ #2 από 20άδα - no codes

χύμα κι αυτό όπως και το πρώτο που κάπνισα, αλλά τούτο προέρχεται από 20άρα αγνώστων στοιχείων
από τα πρώτα puffs αποκαλύπτει έναν ξινό, επιθετικό, και αγενή χαρακτήρα
επιβεβαιώνοντας τον κ. Μέρφι, πως δηλαδή η Άνοιξη (όχι της Πράγας) έρχεται μόνο μια φορά

τουτέστιν πολύ φοβούμαι πως εκείνα τα φωτεινά πρώτα φεγγάρια του D6 έρωτα δεν πρόκειται να ξανάρθουν ποτέ
και ο νάνος θα ταλανίζεται μεταξύ σφύρας και άκμονος, κάτι άλλωστε σύνηθες για πολλά νεοφανή κουβανέζικα

κ. επιλοχία βάζω στα ξινά, τα ξύλα, και τα πιπέρια αυτού του δεύτερου στικ 1 ½
τουτέστιν η σούμα με το 4 ½ του διαπλανητικού πρώτου στικ μας δίνει 6
το οποίο διαιρούμενο :2 μας κάνει «3» που είναι κι ο βαθμός μου για το mass

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
sigarasχεντυ κοντου
papa was a rolling stone...
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 512
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2022 - Partagas Serie D No.6

Δημοσίευση από Rigelianos »

Καλησπέρα!

4 έκαψα για το mass, παρά την δεδηλωμένη μη προτίμησή μου (στα όρια της απέχθειας :lol: ) για τα τόσο κοντόχοντρα πούρα.
Από την άλλη, λατρεύω Partagás! Πάμε λοιπόν:

Κλασσικό, όμορφο με άψογη κατασκευή και αγαπημένο δαχτυλίδι.

Pre draw γη με δέρμα.

Τράβηγμα και καύση απροβλημάτιστα μέχρι το τέλος. O αναμενόμενος, χαρακτηριστικός παχύς καπνός.

Ό,τι περιμένεις από ένα Partagás σου χαρίζεται απλόχερα. Μπαχάρια, ξύλο, δέρμα, καραμελωμένα ξηροκάρπια, όλα υψηλής ποιότητας. Εναλλάσονται με σχεδόν ιδανικό τρόπο, όχι απότομα ούτε αργά, κρατώντας σου το ενδιαφέρον αμείωτο. Για λίγο. Για πολύ λίγο, για ενοχλητικά λίγο... Τελειώνει αμέσως...

3 στα 5 από εμένα!
These users thanked the author Rigelianos for the post:
Holysmoke
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2022 - Partagas Serie D No.6

Δημοσίευση από alexandros »

το συγκεκριμενο ειναι τυχαια αγορα χωρις καν να εχω στοιχεια της κουτας
το ειχα 2 εβδομαδες στην κατοχη μου και το καπνισα το προηγουμενο σκ
πολυ ομορφο το κλαρο ραπερ του χωρις κιρσους κτλ
στην αφη δειχνει καλοστριμενο και χωρις προβληματα
τρυπαω και δοκιμαζω και ολα καλα

ακομα εχω την γευση απο το σπετζοφαι και το τσιπουρο και στο πρε δεν καταλαβαινω και πολλα
πολυ λαιτ μου φαινεται
ξεπλενω το στομα με φακρας 12 και αναβω τον ζουμπα

πρωτες τζουρες ειναι μια σφαλιαρα αλλα
μετα απο 3 παφ στρωνει η κατασταση
εχουμε μπροστα τα μαλακα πιπερια με ενα μυρωδατο κεδρο να ακολουθει
και μετα σιγα σιγα ενα μιξ απο ξηρους καρπους και σοκολατα γαλακτος
σιγα σιγα και ποντο ποντο ( οκ δεν εχει και πολλους) ολο και προσθετει στην παλετα του
να και τα δερματα, να και μια κρεμουλα, να και ενα φουντουκι, μπορει και κασιους.
με αυτα και με τα αλλα κοντευει στην μεση
εχει ισορροποια, καλο τραβηγμα και σουπερ καυση
με το ποτακι εχει δεσει μια χαρα
εχει παρει τα πανω της η κρεμα, καπουτσινο εχει ερθει με την κανελα του
ολα μια χαρα και συνεχιζουμε
γλυκα μπαχαρικα, ξυλα και μπολικα πιπερια στο τελειωμα
εφυγε ολο με μια σταχτη

συμπαθητικος ο ζουμπας, στα συνηθη επιπεδα του.
3/5 απο εμενα και παλι καλα καμια σχεση με καρα δεν ειχε




Εικόνα
These users thanked the author alexandros for the post:
Holysmoke
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Stratos
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 19, 2020 12:49 pm

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2022 - Partagas Serie D No.6

Δημοσίευση από Stratos »

Καπνίστηκε το προηγούμενο ΣΚ.
Αγορασμένο από μαγαζί της πολής αρχές του μήνα, αγνώστων στοιχείων.
Πήρα 3 συνολικά, έκανα το ένα και τα 2 κεράστηκαν στους φίλους που ήμασταν παρέα σε σπίτι μαζεμένοι.

Πολύ αραιά τα καπνίσματα μου το τελευταίο δίμηνο.
Χτυπήθηκα από κορωνοιο κι ενώ το πέρασα εύκολα, προσέχω για να έχω.

Το πούρο τραβούσε σωστά και κάηκε άριστα.
Δεν έσβησε ποτέ κι έκανε δυνατή στάχτη.

Πρε ασθενικό κι άνευρο.
Καμία σχέση δηλαδή με το πως έγινε όταν πήρε φωτιά.
Πιπέρια και μπαχάρια σαν καρφίτσες που ηρεμούν μετά από 3-4 puffs.
Ο καπνός πλούσιος κι ενώ χαλάρωσαν οι εντάσεις τα πιπέρια ήταν παρόντα καθ'ολη τη διάρκεια.
Δέρμα, μπαχάρια και κάπου κάπου μια υποψία καφέ.

Κάτι παραπάνω από 30' και καπνίστηκε μέχρι τέλους.

Σίγουρα δεν τρελάθηκα, δεν ήταν και κακό όμως.
Ένα 3/5 θα πάρει τίμιο και λαϊκό σαν το Βασίλη τον Καρρά.
These users thanked the author Stratos for the post (total 2):
ΤάκηςHolysmoke
"You're only given a little spark of madness. You mustn't lose it."
-Robin Williams
Άβαταρ μέλους
Holysmoke
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Δευ Σεπ 27, 2021 4:56 pm

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2022 - Partagas Serie D No.6

Δημοσίευση από Holysmoke »

Αρχικά να δικαιολογησω την μακρά απουσία μου, λόγω απώλειας μνήμης και κωδικού κλείδωσε το pc account Εικόνα

Να ευχαριστησω θερμά τους :
Epicure V, suleygiannis, Rigelianos, Junior, KonTam, Alexandros και Stratos για τα σχόλια και τις δοκιμές τους!

Το διάστημα της απουσίας είχα την ευκαιρία να κάνω ακόμη δύο στικακια τα οποία προέρχονται από 5αδα κουτάκι και οφειλω να ομολογήσω ότι το ευχαριστηθηκα.

Εξαιρετική καύση, φοβερό κράτημα σταχτης έως το τέλος και έντονες κρέμες ειδικά στο δεύτερο στικακι.

Γνωστές γεύσεις, πιπερια, μπαχαρικά αλλά και μπισκότα στο πρε, πιπερατα τσιμπηματα κατά το κάπνισμα - κέδρος, υγρά ξύλα, δέρμα στο σώμα και λευκά/κόκκινα πιπεριά στα τελειωματα ήταν οι κυριαρχες γεύσεις.

Αυτό που μου έκανε όμως τρομερή εντύπωση ήταν η απόλυτα ξεκάθαρη γεύση καφέ στο δεύτερο στικ. Λες και εσταξε σταγόνα εσπρεσσο ενω καπνιζα.. Δεν κράτησε πολύ ήταν όμως τόσο ξεκάθαρη γεύση ώστε να με συνεπαρει!

Στα δύο στικς θα βάλω έναν μέσο όρο στο 4.
Ελπίζω εντός ΣΚ να καπνισω ακόμη ένα.

Πάμε γενναίοι συμφορουμιτες! Δύο μέρες έμειναν μόνο, δώστε μια ευκαιρία στο ζουμπα!

Καλό σαββατοκύριακο σε όλους!!

Εικόνα
These users thanked the author Holysmoke for the post:
Stratos
-.. Let there be smoke, and there was smoke.. Let there be scotch, and there was scotch ..-
Άβαταρ μέλους
KonTam
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 29, 2020 11:40 am

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2022 - Partagas Serie D No.6

Δημοσίευση από KonTam »

Την καλησπέρα μου στο τιμ. Για κάποιο λόγο συνεχίζω κάποιες φορές να μην μπορώ να ανεβάσω φωτό (δεν ξέρω αν φταίει η δίκη μου γραμμή). Δεύτερο στικ κ τελευταίο.
Άβολο στο χέρι το χω ξαναπεί κ πάω παρακάτω. Λείο λουσάτο περυτιλιγμα. Φαίνεται όμορφο κ καλοφτιαγμένο. Από κρύα έχω μόνο βαριά θαλασσόξυλα. Κόψιμο κ πάμε.
τα ξύλα Είναι παρών κ μάλιστα έντονα. Πιο μαλακό αποτι θυμάμαι το πρώτο (αν κ δεν θέλω να το θυμάμαι καθόλου to be honest). Πιπερια βαρια ανάμεσα στα ξαυσοξυλα κ βγάζει κέδρο.
Περιπου στη μέση μυρίζει έντονο καφέ. Σκούρο εσπρεσακι. Εννοείται τα πιπερια χορεύουν διαβολεμένα. Ούτε για αστείο πλέον καπνός απτή μύτη.
Λίγο πριν το τέλος βγάζει ξηροκαρπια κ ο καφές γυρίζει σε σκούρο κακάο. Είχε κ κάποια οξύτητα χωρίς όμως να μπορώ να ξεχωρίσω.
Σε γενικές γραμμές δεν ήταν κακό, ίσως αν είχε γράψει χλμ να ήταν πιο σμουθι. Είμαι ανάμεσα σε 2 κ 3. Δυστυχώς λόγω μεγέθους κ Στούμπας θα πέσω κ θα δώσω βισση. Καλή συνέχεια σε όλους εύχομαι να σκόραρετε πολύ ψηλότερα.
These users thanked the author KonTam for the post (total 2):
ΤάκηςHolysmoke
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”