Mass Tasting Δεκέμβριος 2021-Romeo y Julieta Petit Royales

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Αν ήταν πρωτάθλημα ποιο θα ήταν;

Το δημοψήφισμα λήγει την Σάβ Ιαν 01, 2022 1:30 am

1.Το πρωτάθλημα της Μποτσουάνα(είναι και επίκαιρη)
1
8%
2.Η ελληνική Super League
1
8%
3.Η La Liga
4
31%
4.Το Campionato
6
46%
5.H Premier League
1
8%
 
Σύνολο ψήφων: 13
Άβαταρ μέλους
Epicure V
Δημοσιεύσεις: 452
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 25, 2021 7:24 am

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2021-Romeo y Julieta Petit Royales

Δημοσίευση από Epicure V »

Καλημέρα σας και καλό μήνα.
Γιώργο καλή επιτυχία στο Χριστουγεννιάτικο Mass!
These users thanked the author Epicure V for the post:
Giorgos1985
in vino veritas
Giorgos1985
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Τετ Ιαν 02, 2019 7:28 pm

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2021-Romeo y Julieta Petit Royales

Δημοσίευση από Giorgos1985 »

Ευχαριστούμε τον Αλέξανδρο για το σεφτέ στο γιορτινό μας mass!!
These users thanked the author Giorgos1985 for the post:
alexandros
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8995
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2021-Romeo y Julieta Petit Royales

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

P.R. # 1 UBM DIC 17

τα εξαιρετικά LGR JUL-AGO 17 τελειώσανε όλα, κι αυτό είναι ένα από τα τελευταία στικ UBM DIC 17 που μου έμειναν
ήτοι από το μήνα που τα Petit Royales σκάσανε μύτη στα ράφια πριν τέσσερα ακριβώς χρόνια

προηγήθηκε αυτό

Εικόνα

και αυτό

Εικόνα

το Capricho συνέχισε τις υψηλές πτήσεις παίζοντας τα γνωστά του ατού
κόκκινα φρούτα (πιο πολύ βύσσινο παρά κεράσι), κέδρο, άχυρο, κακάο
καβουρδισμένα αμύγδαλα, παξιμαδάκι με γλυκάνισο, λευκό πιπέρι και μπισκότο
μαζί με μια γλυκόξινη κρέμα διανθισμένη με απαλές πινελιές βανίλιας

σίγουρα Βundesliga (δεν υπάρχει στην κλίμακα), μισό κλικ πριν την Premier League
κοινώς 4,5/5 με τα τσαρούχια

θα επανέλθω…

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 3):
χεντυ κοντουGiorgos1985Holysmoke
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2401
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2021-Romeo y Julieta Petit Royales

Δημοσίευση από suleygiannis »

Έχοντας καπνίσει μία εξαιρετική REG AGO 17 η οποία έχει τελειώσει, καπνίζω για το μαςς από μία LGR AGO 17, η οποία δεν με έχει τρελάνει μέχρι στιγμής.
Ο καιρός είναι εξαιρετικός για μεσημεριανή φούμα. Παίρνω το βιβλίο, το πούρο και ανάβω.
Εικόνα
Η κρύα γεύση του είναι κάτι γλυκό σαν κέηκ αλλά όχι ιδιαίτερα έντονο.
Τράβηγμα καλό και το πούρο ξεκινά με καρύδια, κάσιους αλλά και κάτι περίεργες γεύσεις ορυκτών και γης. Κάπως πικρό στην αρχή αλλά φεύγει γρήγορα. Συνεχίζει με μέλι φουλ, δημητριακά και καρύδια ενώ εμφανίζεται κατά κύματα άχνη ζάχαρη. Το τράβηγμα και η καύση είναι άριστα, συνοδεύω με glengarioch 12.
Το πούρο είναι νόστιμο αλλά ο ξηροκαρπάτος χαρακτήρας δεν αλλάζει μέχρι το τέλος.
Δεν με απογοήτευσε αλλά δεν με τρέλανε κιόλας. 3,5/5 το συγκεκριμένο
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 3):
χεντυ κοντουGiorgos1985Holysmoke
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8995
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2021-Romeo y Julieta Petit Royales

Δημοσίευση από Τάκης »

κυρίες και κύριοι επιτρέψτε μου να σας παρουσιάσω τον πρώτο οικοδεσπότη της νέας χρονιάς στο Mass Ιανουαρίου 2022

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Giorgos1985
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Τετ Ιαν 02, 2019 7:28 pm

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2021-Romeo y Julieta Petit Royales

Δημοσίευση από Giorgos1985 »

Ευχαριστούμε τον Τάκη και το Γιάννη για τις δοκιμές τους.Ο Τάκης μάλιστα ψήφισε και Βundesliga(πως μου διέφυγε αυτό το πρωτάθλημα;;Μάλλον λόγω παντοκρατοριας της Bayern :D )
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2021-Romeo y Julieta Petit Royales

Δημοσίευση από Rigelianos »

Εικόνα
These users thanked the author Rigelianos for the post:
Giorgos1985
Άβαταρ μέλους
KonTam
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 29, 2020 11:40 am

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2021-Romeo y Julieta Petit Royales

Δημοσίευση από KonTam »

Καλησπέρα σε όλο το παρεάκι. Μετά από ένα μικρό διάλειμμα επιστρέφουμε στο αγαπημένο μασς. Καλό μήνα σε όλους να μην ξεχάσω κ πάμε παρακάτω…
Άνευ στοιχείων το συγκεκριμένο, είναι μόλις λίγες μέρες στην κατοχή μου. Να σημειώσω πως ειναι η πρώτη επαφή με το συγκεκριμένο του ζεύγους. Γενικότερα δεν είμαι πολύ φαν του μεγέθους του γιαυτο η αγορά περιελάμβανε μόνο ένα ζευγάρι απτό συγκεκριμένο. Προφανώς κ ελπίζω να αναθεωρήσω κ να το δω απο άλλη οπτική. Που ξες…
Στα κρύα λοιπόν βρεγμένα ξύλα κ πάω για φοκο γτ χρόνο έχουμε αλλά όχι άπλετο. Άνετο τράβηγμα, θα ήθελα λίγο παραπάνω αντίσταση να πω την αλήθεια μου. Δεν είναι χαλαρό (μην το παρεξηγήσω) απλά προτιμώ να έχει μια μικρή αντίσταση.
Για κάποιο λόγο δεν μπορώ να ανεβάσω φωτό. Το προσπερνάω κ συνεχίζω χωρίς γκρίνιες.

1/3 λοιπόν κ ξεκινάει περίεργα για να είμαι ειλικρινής. Δεν μ θυμίζει RyJ. Ξύλα χώμα κ κάτι ψιλά από ξηροκάρπια. Κρατάει στάχτη όμορφη.
Δυστυχώς είχα ένα σβήσιμο χωρίς λόγο. Ίσως να έπρεπε να το έχω παρκάρει λίγο ακόμα στον υγραντηρα.
2/3 μετά το σβήσιμο έχει λίγο θέμα με την καύση. Χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα. Με λίγο συχνή διόρθωση έρχεται ισορροπία!! Μέτριο σώμα μια χαρά πάμε. Τα ξηροκαρπια παραμένουν καθόλη την διάρκεια, τα ξύλα έχουν εξαφανιστεί χώμα-γη παραμένει στο παρασκήνιο επίσης. Κάτι πικριζει ελαφρώς. Σαν φρεσκοτριμμένη κανέλλα σε καπουτσίνο. Ξέχασα να πω πως συνοδεύεται με double espresso. Δεν ξέρω αν θα μ ταίριαζε με κάτι πιο βαρύ. Ίσως το δοκιμάσω στο δεύτερο. Λίγο πριν το τέλος του 2ου μέρους εμφανίζονται πολύχρωμα πιπεριά. Όμορφα αρωματικά.

3/3 πρωταγωνιστές πιπεριά όλων των ειδών κ τα ξύλα πλέον εμφανίζονται πάλι μπροστά, ελαφρώς κάπνισμενα!! Τα πιπεριά δεν είναι καθόλου ενοχλητικά, το αντίθετο. Να σημειώσω πως τα θεματάκια με την καύση συνεχίζονται κ υπήρξε κ δεύτερο σβήσιμο νωρίτερα.
Δεν βρήκα πουθενά γλυκές όπως διάβασα σε προηγούμενους μασιστες. Λίγο πριν τα δάχτυλα καούν, τα πιπέρια αρχίζουν χορό Ζαλόγκου. Κάπου εδώ θα το αφήσω.
Γενικότερα θα πω πως άσχημο δεν είναι, ιδιαίτερο δεν μου φάνηκε. Στο χέρι κ σαν μέγεθος δεν το προτιμώ, μάλλον το αποφεύγω,πλην ελαχίστων εξαιρέσεων. Έχει αρώματα κ γεύσεις, όχι με διάφορες εναλλαγές αλλά λίγο αναμενόμενο (δεν θα με πείραζε πολύ να μην είναι πολυδιάστατο με αρκετές εναλλαγές αν είχε πιο πολλές γεύσεις κ στα δικά μ γούστα). Παρόλα αυτά δεν θα βαθμολογήσω από τώρα αλλά για σήμερα θα δώσω la Liga.
Θα προτιμούσα campionato k serie a λόγω της τεράστιας αδυναμίας μου (Inter). Είδωμεν στο επόμενο. Καλή συνέχεια κ. Α περάσουμε όμορφο γιορτινό παρεΐστικο κ οικογενειακό μήνα.
These users thanked the author KonTam for the post (total 4):
Giorgos1985Τάκηςχεντυ κοντουHolysmoke
Giorgos1985
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Τετ Ιαν 02, 2019 7:28 pm

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2021-Romeo y Julieta Petit Royales

Δημοσίευση από Giorgos1985 »

Ευχαριστούμε και τον Κώστα για τη δοκιμή του.Ελπίζω το επόμενο να χτυπήσει serie a μιας και είστε μέσα στο κόλπο του πρωταθλήματος.
Υγ:Ούτε εμένα μου κάθεται καλά στο χέρι :lol:
Άβαταρ μέλους
Spirosbusa71
Δημοσιεύσεις: 1248
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2018 5:53 pm

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2021-Romeo y Julieta Petit Royales

Δημοσίευση από Spirosbusa71 »

Αγορά από το κέντρο οι κούτες δύο μια του 20 μια του 19 συγκεκριμένα Αύγουστο από την οποία και επέλεξα
Κάηκε μία ώρα μετά την αγορά του σε αγαπημένη στοά
Στο πρώτο μέρος δυνατή παρουσία από πιπέρι ξύλο και μια υποψία δέρματος
Μετά από 4-5 τζουρες τα πιπερια καταλαγιάζουν αν και δεν δημιουργούσαν πρόβλημα

Εικόνα
Προχωροντας προσφέρει ατελείωτες ποσότητες ξηρών καρπών και ένα μικρό μπουκέτο από άνθη
Δυστυχώς έτσι πάει ως το τέλος ευτυχώς όμως ταιριάζει απίστευτα με το negroni που το συνόδευα

Εικόνα
Υπομονή για το επόμενο το πρώτο δείγμα ικανοποιητικό
These users thanked the author Spirosbusa71 for the post (total 4):
Τάκηςχεντυ κοντουGiorgos1985Holysmoke
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”