Mass Tasting Δεκέμβριος 2021-Romeo y Julieta Petit Royales

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Αν ήταν πρωτάθλημα ποιο θα ήταν;

Το δημοψήφισμα λήγει την Σάβ Ιαν 01, 2022 1:30 am

1.Το πρωτάθλημα της Μποτσουάνα(είναι και επίκαιρη)
1
8%
2.Η ελληνική Super League
1
8%
3.Η La Liga
4
31%
4.Το Campionato
6
46%
5.H Premier League
1
8%
 
Σύνολο ψήφων: 13
Άβαταρ μέλους
Holysmoke
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Δευ Σεπ 27, 2021 4:56 pm

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2021-Romeo y Julieta Petit Royales

Δημοσίευση από Holysmoke »

Χρόνια πολλά και καλά κι από εμένα, σε όλη την παρέα!!

Αρχικά να ευχαριστήσω θερμά τον Τάκη, που μου δίνει την ευκαιρία να πάρω τη σκυτάλη για το Mass Ιανουαρίου! 3 Γιώργηδες στη σειρά!!Ελπίζω ειλικρινά να ξεκινήσουμε το νέο έτος απολαυστικά και με επιτυχία!

Στα δικά μας τώρα.. Λόγω φορτου εργασίας δυσκολευτηκα να βρω τον απαραίτητο χρόνο για tasting -ενώ περίμενα πως και πως να δοκιμάσω ξανά το κοντό διαμάντι του ζεύγους- να που τελικά τα καταφερα..

Πρώτο στικ : Δεν θα κουρασω.. Δυστυχώς έπεσα σε κακό πουρο, ταλαιπωρία αντί απόλαυσης, στη μέση εγκατέλειψε εκείνο, μαζί κι εγώ..

Δεύτερο στικ : Αποθέωση! Το γράφω και ενθουσιαζομαι ξανά! Αγορασμένο από ιντερνετικο κατάστημα εξ Αθηνών για το Mass (ίδια κούτα με το πρώτο φαντάζομαι), κάηκε συνοδεία Jameson Black barrel..

Ότι και να πω είναι λίγο για αυτό το μικρό θαυμα που ήρθε και απογείωσε τη βραδινή μου χαλάρωση μετά από 13ωρη εξάντληση στη δουλειά..

Στα κρύα, μπισκότα και κακάο γέμιζαν τα ρουθουνια, ενώ κατά το αναμα ζεστές μπιτερ σοκολάτες και καφέδες.. Παράνοια

(Το στικ κράτησε τη μπισκοτενια γεύση σχεδόν μέχρι τέλους. Τέλεια καύση, κρατούσε εξαιρετικά τη στάχτη..)

Λίγο αχυρο και ξύλα έκαναν εμφάνιση στις πρώτες τζουρες, καθώς και αποξηραμένα φρούτα.

Όσο πλησίαζε σώμα, απαλό δέρμα και ξηροι καρποί έκαναν εμφάνιση καθώς και καπνιστές γεύσεις οι οποίες εδεναν αρμονικά με το ουίσκι.

Κλείσιμο απαλό, μεταξενιο.. Δεν ήθελα να αφήσω αυτό το θαύμα από τα χέρια μου, δυστυχώς όμως όλα τα ωραία κάποτε τελειώνουν.

Θα θεωρήσω το πρώτο στκ μια κακή παρένθεση και δεν θα το συμπεριλάβω στην κριτική, οπότε κρίνοντας από το δεύτερο θα βαθμολογησω με ένα γεμάτο 5αρι!

Premier League και βάλε!
These users thanked the author Holysmoke for the post (total 3):
Τάκηςχεντυ κοντουGiorgos1985
-.. Let there be smoke, and there was smoke.. Let there be scotch, and there was scotch ..-
Άβαταρ μέλους
KonTam
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 29, 2020 11:40 am

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2021-Romeo y Julieta Petit Royales

Δημοσίευση από KonTam »

Καλησπέρα κ καλές γιορτές σε όλους. Χθες το βράδυ μετά από δύσκολο 2ημερο πρόγραμμα έκαψα το δεύτερο κ τελευταίο του μασς. Δεν θυμάμαι πολλά απτό πρώτο να πω την αλήθεια μ. Φωτό δεν έβγαλα δυστυχώς κ θα γράψω όσα θυμάμαι κ ψιλό κράτησα.
Κρύα κ λοιπά δεν κ ασχολήθηκα κ πολύ. Θυμάμαι άνετο τράβηγμα κ ωραία κατασκευή κ χρώμα. Συνεχίζω να μην τρελαίνομαι με το μέγεθος.
Άνοιξε με βαριά δέρματα κ κέδρο. Ίσως έπαιξε ρόλο το σπίρτο (κατέληξα ότι είμαι περ/ρο φαν του jet flame). Προς την μέση είχα κάτι Φλοραλ κ ξηροκαρπια κ πολύ χώμα. Έντονα χώμα-γη. Όχι πολλές εναλλαγές, στρωτό. Το μεγάλο λάθος ήταν ότι συνδυάστηκε με Talisker απτην μέση κ μετά (για λίγο βέβαια). Ο Σκωτσέζος φαροφύλακας το σκέπασε από άκρη σε άκρη. Γρήγορα αντανακλαστικά κ αλλάζει η παρέα με εσπρεσσακι που το γλύκανε κ το άφησε να αναπνεύσει. Το Talisker βρήκε παρέα αργότερα με partagas p2 κ βρήκε το ταίρι του, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.
Δεν συγκίνησε δεν απογοήτευσε. Καλή παρέα για περίπου 40’. Χωρίς μεγάλες διακυμάνσεις. Νομίζω θα μου ταίριαζε πιο πολ6 για πρωινό μεσημέρι. Κ,δίνω λοιπόν στην αχώνευτη (για μένα) la liga. Καλή συνέχεια καλή επιτυχία στον Γιώργο για το επόμενο. Καλ* πρωτοχρονιά σε όλους.
These users thanked the author KonTam for the post (total 3):
Τάκηςχεντυ κοντουGiorgos1985
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8988
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2021-Romeo y Julieta Petit Royales

Δημοσίευση από Τάκης »

Holysmoke έγραψε:
Δευ Δεκ 27, 2021 5:14 pm
...3 Γιώργηδες στη σειρά!!
Εικόνα :!: Εικόνα Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 946
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2021-Romeo y Julieta Petit Royales

Δημοσίευση από sigaras »

Ψηφίζω με βάση αυτό το πολύ καλό στικ που κάπνισα, 4/5.
Χρόνια πολλά!!!
These users thanked the author sigaras for the post:
Giorgos1985
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Giorgos1985
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Τετ Ιαν 02, 2019 7:28 pm

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2021-Romeo y Julieta Petit Royales

Δημοσίευση από Giorgos1985 »

Αφού ευχαριστήσουμε το Κωνσταντίνο και τους Γιώργηδες για τη συμμετοχή τους πάμε στη δεύτερη δική μου δοκιμή.Ομοίως και το δεύτερο αγνώστου πατρός από Μερκελοχώρα.Συνοδεία απογευματινού εσπρέσο στην υπηρεσία :D.Τι να λέω τώρα χάθηκα.Φουντούκι,ζάχαρη,καφές,αλμυρή καραμέλα δέρμα τσάι αλλά και λίγο τσίλι το απογείωσαν.
Εικόνα

Εικόνα
4 στα 5 λοιπόν και για τα δύο το αγαπημένο Campionato!!!
Άβαταρ μέλους
lefteris c
Δημοσιεύσεις: 817
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:17 pm

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2021-Romeo y Julieta Petit Royales

Δημοσίευση από lefteris c »

Εικόνα

Πάνε μέρες που το κάπνισα, συνοδευόμενο από διπλό εσπρέσο, καλή μουσική και κονιακάκι μετά τη μέση
...δάγκωνε ο καιρός εκείνη τη μέρα.Εικόνα

Εικόνα

Κρύες γεύσεις κρέμας κακάο με ένα κλικ από πιπέρι κόκκινο.
Αρκετά καλή κατασκευή όπως όλα αυτής της κούτας και με καλό τράβηγμα
μου πρόσφερε απαλό πιπεράκι στην αρχή, κέδρο, δέρμα,
χόρτα, βότανα αρωματικά & ημίγλυκα φρούτα στη πορεία,
γήινες νότες, μπαχαράκια, αλλά και κακάο + καφέ αργότερα,
γεμάτο δυνατό πούρο, νόστιμο αλλά και ισορροπημένο όπως σχεδόν όλα του άνω κωδικού,
ξηροί καρποί μπόλικοι και καραμελωμένοι στα τελειώματα, παρέα με ένα έντονα αρωματικό κέδρο !

Έφτασε τα 4/5 Γιώργο στο Campionato η ψήφος μου.
Καλή Χρονιά συμφορουμίτεςΕικόνα

Εικόνα
Εικόνα
These users thanked the author lefteris c for the post:
Giorgos1985
Το πούρο είναι σαν μια σεμνή ερωμένη - κρύπτη που προσφέρει απλόχερα τον έρωτά της σ' αυτούς που την ανακαλύπτουν
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2021-Romeo y Julieta Petit Royales

Δημοσίευση από alexandros »

φιλε το ειχα σιγουρο οτι θα καψω ακομα ενα
το κουβαλαγα μαζι μου καθε μερα σε τουμπο στο τσαντακι μου
αλλα για διαφορους λογους ( κυριως το εορταστικο 12ωρο στη δουλεια) δεν το εκαψα ποτε
θα ψηφισω με βαση το πρωτο που εκανα
και θα βαλω 3/5
These users thanked the author alexandros for the post:
Giorgos1985
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2021-Romeo y Julieta Petit Royales

Δημοσίευση από nikos doc »

Σε κάποια βόλτα του Δεκέμβρη με την κούκλα μου, τον συχνότερο τόπο φούμας μου πλέον, πήρα ένα Romeo παρέα μαζί με λίγο Caol Ila για το καλό.

Εικόνα

LGR ABR 18 Τα στοιχεία του και η εμφάνιση του υπέροχη. Η κούτα έχει δώσει μέτρια πρως καλά καπνίσματα μέχρι στιγμής και είναι στην κατοχή μου σχεδόν 3 χρόνια.
Το κρύο είναι καλό αλλά το τράβηγμα δυστυχώς περίεργο, σαν να έχει κλαπέτο που την μια ανοίγει την άλλη κλείνει.
Γευστικά δεν έχω πολλά να πω...
Λίγο φρούτο με πιπέρι στην αρχή , λίγο mix καρπών ψημένων με πιπέρι , λίγο κέδρο με πιπέρι....
Καταλάβαμε το νόημα...
Πάλεψα με το τράβηγμα έκανα βουντού να μην το χαλάσω , αλλά δεν ...
Μετά την, σύντομη, μέση του το έστειλασ το χαντάκι πολύ πίκρα και κάρβουνο στο στόμα.
Ευτυχώς το ουισκάκι μου με ίσιωσε.

Δύσκολα θα το έβαζα πάνω από την μποτσουάνα, αλλά ετσι είναι τα πράγματα με το mass...
Οπως και να έχει λοιπόν , χρονια πολλά και καλή χρονιά σε όλους!
Πάω για μπαλίτσα στην αλάνα! 8-) 8-)
These users thanked the author nikos doc for the post:
Giorgos1985
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Spirosbusa71
Δημοσιεύσεις: 1248
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2018 5:53 pm

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2021-Romeo y Julieta Petit Royales

Δημοσίευση από Spirosbusa71 »

Δεύτερο στικ αγορά καλοκαίρι του 19 από τα ξένα
Κάηκε την επομένη των Χριστουγέννων σε μονοήμερη στην παλιά πρωτεύουσα
Το στικ ήταν απίστευτο τα πολλά λόγια είναι φτώχεια
Όσο καίγονταν νόμιζα ότι βρίσκομαι σε ένα κατάστημα με τόνους ξηρούς καρπούς που δεν ήξερα τι να πρωτδοκιμασω το οποίο ήταν ντυμένο με κέδρο παράλληλα κάποιο αόρατο χέρι υπήρχε για να ψεκάζει το χώρο με μέλι
Θα λέτε τώρα τι λέει ο ψεκασμενος αλλά εγώ έτσι ένιωσα δεν μπορώ να την περιγράψω διαφορετικά αυτή τη φούμα
Το στικ σήκωσε κούπα

4 το πρώτο 5 το δεύτερο
Τελική βαθμολογία άνετα 4/5

Εικόνα
These users thanked the author Spirosbusa71 for the post (total 2):
ΤάκηςGiorgos1985
Giorgos1985
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Τετ Ιαν 02, 2019 7:28 pm

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2021-Romeo y Julieta Petit Royales

Δημοσίευση από Giorgos1985 »

Ευχαριστούμε τον Λευτέρη τον Αλέξανδρο το Νίκο και το Σπύρο για τις δοκιμές τους και απ'οτι φαίνεται ήταν οι τελευταίες του σωτηρίου έτους 2021 εκτός αν κάποιος αδελφός κάνει καμία δοκιμή στις καθυστερήσεις.Γενικά χτύπησε καλή βαθμολογία το petit και δε του το είχα! ;)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”